Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

SUBIECTUL:FRACȚII. EXERCIŢII ŞI PROBLEME.


TIPUL LECŢIEI: DE CONSOLIDARE A CUNOŞTINŢELOR

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A.COGNITIVE:
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
OC1-să definească noţiunea de fracţie ca ansamblu format din numitor, numărător şi linie de fracţie;
OC2-să identifice modalităţile de citire şi scriere corectă a numerelor fracţionare în accepţiunile convenite;
OC3- să compare mărimile fracţionare care au acelaşi numitor/ numărător şi în raport cu unitatea (întregul) în
exemple date;
OC4-să ordoneze crescător şi descrescător fracţiile cu acelaşi numitor sau numărător;
OC5-să rezolve probleme cu operaţiile fracţiilor învăţate(adunare/ scădere, aflarea unei fracţii dintr-un întreg);
OC6-să creeze probleme după cerinţe date aplicând cunoştinţele, regulile şi algoritmii despre fracţie;
B.MOTRICE:
OM1-să execute mişcări în conformitate cu cerinţele disciplinei(reprezentări grafice);
OM2-să scrie estetic şi corect pe caiete, pe fişe şi la tablă;
C.AFECTIVE:
OA1-vor participa cu interes la lecţie;
OA2- se vor antrena în realizarea sarcinilor propuse

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea organizată, problematizarea, analiza şi sinteza, metoda
cadranelor, Copacul ideilor.

Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, în perechi;

Mijloace didactice: planşe,fişe, coli, marker;


Continutul lectiei:

Etapele Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Strategii


lecției didactice
Metode și Material Forme de
procedee didactic organiza-
re
I.Evocarea

Moment Creez condițiile necesare desfășurării Se pregătesc pentru


organizato optime a lecției. Pregătesc materialul lecție.
-ric didactic necesar. Frontală
Conversa-
ția
Captarea Solicit elevii să răspundă la următoarea
atenției ghicitoare:
Un întreg de îl împarţi
Părţi egale tu să faci,
Una sau mai multe iei Fracția
Spune-mi matematic, ce-i?
Frontală

Anunțarea Astăzi la ora de matematică veți repeta Ascultă cu atenție și


temei și a cunoștințele despre fracție: veți citi fracții conștientizează Conversa-
obiectivelor după desene date, veți scrie fracții după ția
anumite cerințe, veți compara fracții cu
același numărător sau același numitor,
veți compune și rezolva probleme.
Anunț titlul lecției: Fracții- exerciții și
probleme
Voi verifica și corecta tema prin citirea
soluțiilor exercițiilor prin sondaj. Corectează exercițiile
Calcul oral: greșite.

Actualizarea Află jumătatea numerelor 8, 16, 32,1.


cunoștințe- 4,8,16.1/2 (o doime) Frontală
lor 2,4,8,1/4 (o pătrime)
dobândite Află sfertul numerelor 8, 16, 32,1. Formează un întreg
5 min Patru pătrimi
Ce formează o doime și încă o doime?
Câte pătrimi formează un întreg? Exercițiul
Mama are 40 de ani. Fiica ei are o Fiica are 20 de ani, Problemati
doime din vârsta ei, iar fiul o pătrime. iar fiul are 10 ani. zarea
Ce vârste au copiii? Planșă Frontală
Ce cântărește mai mult: ½ kg lână sau Amândouă cantitățile
½ kg fier? sunt egale.

Citiți și scrieți fracțiile corespunzătoare 1∕4 - unu supra


desenelor de pe planșă. patru, unu pe patru, Exercițiul
o pătrime, un sfert;

2/6- doi supra șase,


doi pe șase, două
șesimi;

1/3-unu supra trei, Planșă


unu pe trei, o treime; Frontală

3/8- trei supra opt,


trei pe opt, trei
optimi.
Pentru fiecare caz în parte:
În câte părți egale a fost împărțit -În: 4, 6, 3, 8 părți
întregul? egale.
Unde scriem numărul care ne arată în
câte părți a fost împărțit întregul? Cum -Sub linia de fracție.
se numește acest număr? Numitor. Tablă
Câte părți am luat din întreg? Unde -1; 2; 1; 3 părți.
scriem numărul care reprezintă aceste Deasupra liniei de
părți? Cum se numește el? fracție. Numărător.
Ce este fracția? - Una sau mai multe
părţi dintr-un întreg Exercițiul
ce a fost împărţit în
părţi egale reprezintă Frontală
o fracţie.
Când auzim cuvântul fracție, la ce -La împărțire. Planşǎ cu
operație ne gândim? un copac
II.Realizarea Alegeți și încercuiți unitățile fracționare. 1∕4; 1/3 conversaţia
sensului Prezint elevilor o planșă cu un copac.
-Acest copac ne cere sǎ-l ajutǎm sǎ
înfloreascǎ. explicaţia
În fiecare mugure al acestui copac se Copiii rezolvǎ
gǎseşte câte un exerciţiu sau câte o exerciţiile şi
problemǎ, el va înflori numai dacǎ vom problemele la tablǎ.
şti sǎ rezolvǎm exerciţiile.

1.Ordonați crescător fracțiile: 1/8; 5/8; 1/8;3/8; 4/8; 5/8;


3/8; 7/8; 4/8. 7/8
2.Să stabilim legături între
cunoştinţele învăţate în clasa a III-a,
spre exemplu: unităţi de măsură şi
cunoştinţele despre fracţii.
1 cm dintr-un metru reprezintă...
(Scara se află pe tabla cu linii)

1 l dintr-un kilolitru reprezintă...


1 cm = (o sutime)
1 leu din 10 lei reprezintă...
dintr-un metru Frontală

1l= (o miime)

dintr-un kilolitru

1 leu = (o zecime)
Se desprinde definiţia:
4.Paul îi spune surioarei sale mai mici: din 10 lei
- Uite, îţi ofer ţie această fracţie din
prăjitură cu numitorul mai mare, iar
mie îmi revine fracţia cu numitorul mai .
mic. Cine mănâncă mai puţină
prăjitură şi cine mănâncă mai multă?

5.Calculaţi:
9 3 2
   
5 5 5
2 8 1 9
     
9 9 9 9

6.Ce fracţie trebuie adunată cu fracţia Calculează adunările


5 şi scăderile.
pentru a obţine o unitate?
9
7. Prezint spre rezolvare o problemă
aplicând metoda cadranelor.
-Această problemă va fi rezolată pe
caiete. Răspund cerinţei.
-Se împarte pagina în patru:
- în prima parte de sus se Frontală
notează
datele problemei;
- în a doua parte de sus se reprezintă Exercițiul
grafic datele problemei;
- în prima parte de jos se rezolvă Sunt atenţi şi rezolvă
problema; corect dând detalii cu
- în ultima parte se notează răspunsul privire la enunţ.
şi eventual exerciţiul problemei; Împart pagina
Maria a cumpărat o pizza. Ea a caietului în patru şi
împărţit-o în 10 părţi egale. A dat Alinei aşază datele şi
3 /10 din pizza şi 4 /10 din pizza rezolvarea corespun-
Ioanei. zător acestei metode. individual
Ce parte din întreaga pizza a dat
Maria ? Notează datele
problemei.
8.Prezint două planşe, iar ca sarcină Markere
compunerea orală a unor probleme. Vor scrie problema Problemati Fișă de
a)Elevii din grupa ,,Ghioceilor”vor sub forma unui zarea lucru
compune probleme după o planşă exerciţiu şi îl vor
reprezentată grafic de forma: rezolva.

Înainte de a rezolva sarcina propusă


vom stabili câteva detalii:
-Câte părţi are întregul?
-Câte şesimi au fost colorate în galben? Vor compune
-Câte şesimi au fost colorate în roșu? probleme după cele
-Câte şesimi au rămas albe? două planşe.

b)Elevii din grupa ,,Toporașilor” vor Frontală


compune probleme după o planşă
reprezentată grafic de forma:
Câte părţi are întregul?
-Câte cincimi au fost colorate în galben?
-Câte cincimi au fost colorate în verde?
-Câte cincimi au rămas albe? Problemati
zarea

Privesc imaginile şi planșe


repetă datele
problemei.
9.Pe un câmp cu flori zburau 279 de Problemati
fluturaşi şi albinuţe. zarea
7
din numărul total reprezintă
9
numărul de fluturaşi.
Câţi fluturaşi zburau pe câmpul cu
flori? Dar albinuţe?” Rezolvă corect
problema.

Fișe de Individu
lucru ală
individual

III.Reflectii Orientez elevii în rezolvarea fişei, oferind


explicaţii pentru fiecare cerinţă. Problemati
zarea
Solicit elevii să spună ce este o fracție, Exercițiul Planșă Frontală
să precizeze ce indică numărătorul şi Problemati
numitorul unei fracţii,ce reprezintă linia zarea
de fracție. Vor primi fişe .
Vor completa fişa
corespunzător.
Rezolvă sarcinile fişei
manifestându-şi
Propun elevilor sa completeze plansa satisfacţia sau Copacul
,,Copacul ideilor’’referitor la fractii. insatisfacţia faţă de ideilor
performanţele
obţinute.

Conversa-
Completează ția
Recomand ca temă pentru acasă să planșa ,,Copacul
compună două probleme după desenele ideilor”- Fracții.
folosite în timpul orei.

Propun elevilor sa-si autoaprecieze Vor asculta


activitatea pe parcursul lectiei. instrucţiunile şi vor
nota tema.
Maria a cumpărat o pizza. Ea a împărţit-o în 10 părţi Reprezentaţi grafic
egale. A dat Alinei 3 /10 din pizza şi 4 /10 din pizza
Ioanei.
Ce parte din întreaga pizza a dat Maria ?

Calculaţi Care este răspunsul?

Anexa 2 - Problema- metoda cadranelor


ANEXA 1

FIŞĂ DE LUCRU

1. Scrie fracţia corespunzătoare fiecărei figuri:

__________ __________ __________

2. Colorează cât reprezintă fiecare fracţie:

2
6

5
8

9
12
4.Scrieţi trei fracţii supraunitare care au numărătorul 9 : _________________.

5. Scrieţi trei fracţii echiunitare :_____________________.

6.Comparaţi fracţiile:
7 8 5 5 10 13
6 6 4 9 17 17

7.Scrie sub formă de fracție:


-două optimi =
-cinci sutimi =
-nouă zecimi=
-trei pătrimi =
8. La un laborator de cofetărie erau 25 kg de zahăr .Pentru prepararea fursecurilor s-au folosit 1/5 din cantitatea de
zahăr, iar pentru prăjituri cu cremă s-au consumat 3 /5 din cantitate .
Ce cantitate de zahăr a rămas ?
Anexa 4

Diplomă de merit

Se acordă elevului/ ei
………………………….......................
pentru rezolvare de exerciţii
şi probleme la concursul de
matematică
„ Matematica nu-i grea”

FELICITĂRI !

Înv. …………………..
Anexa 3

Definiţie

Elemente Fracţii
componente
Feluri

S-ar putea să vă placă și