Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Clasa: a-V-a
Data: 13.11.2020
Profesoara: Mardari Alina
Aria curriculară: Arte şi Tehnologii
Subiectul: „Lebăda” -Tehnica Origami
Forma de realizare: lecţie integrată
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Scopul: formarea priceperii și deprinderii de împăturire a hârtiei, obținând ca produs final o lebădă.
Competenţe specifice :
1.2.- Diferențierea caracteristicilor expresive ale elementelor de limbaj plastic în compoziții și în mediul înconjurător
1.3.- Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual
2.1.- Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate
Obiective operaţionale:
a. Cognitive :
 OC1: să descrie materialele folosite şi utilizarea lor;
 OC2: să realizeze corect îndoiturile din hârtie, folosind tehnica Origami;
 OC3: să aprecieze obiectiv lucrările realizate.
b. Psiho-motorii:
 OM1: să manifeste deprinderile de a îndoi hârtia;
 OM2: să manifeste deprinderi de a aranja într-un mod estetic lucrările realizate.
c. Afective:
 OA1: vor manifesta interes pentru realizarea compoziţiei;
 OA2: vor dori să creeze lucrări cât mai atractive;
 OA3: îşi vor exprima părerea faţă de lucrările colegilor;
 OA4: vor coopera cu cei din jur şi cu învăţătorul, în scopul finalizării lucrării.

RESURSE:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, observaţia dirijată, munca independentă.
b) Mijloace de învăţământ: auxiliar, planşe didactice.
c) Forme de organizare: frontală, individuală.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Momente Conţinut – activităţi de învăţare
Metode şi Moduri de
Durata
procedee organizare
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor
- crearea cadrului necesar pentru -pregătirea materialelor necesare
desfăşurarea în bune condiţii a desfăşurării optime a lecţiei
orei de educaţie tehnologica (hârtie)
- se urmăreşte dacă toţi elevii au
Moment materialele necesare pregătite Conversaţia
organizatoric - pregăteşte Lebedele model, Explicaţia Frontală
împarte materialele de lucru pe
băncuțe.

Ghicitori:
-Zâna albă ca o vraja Conversaţia
Lin pe apa ea plutește,
Între trestii stă de strajă
Și în apa ea privește.
Cine e ? Cine-o ghicește ?(Lebăda)
Petale de flori micuţe, Participă cu interes la găsirea Frontală
Aşezate-n cutiuţe, răspunsurilor la ghicitori
Să putem picta cu ele
Oameni, case, floricele.(acuarelele) conversaţia
Nu sunt carte, dar am foi -explicaţia;
Pregătite pentru voi expunerea;
Captarea şi
Cu linii sau pătrăţele
orientarea atenţiei
Să puteţi scrie pe ele.(caietul) Frontală
Bucăţică de cărbune,
Cu veşmânt de lemn,
Pe hârtie lasă urme
Scriind orice semn.(creionul)
Nu un tufiș, dar cu frunze, Nu o
cămașă, ci cusută Nu este un bărbat,
ci povestește. (Carte).
Ne e ca a doua casă
Ani la rând ea ne învaţă
Să citim, să socotim,
Şi de asta o iubim. (Şcoala)

Adresează întrebări legate de tehnica Tehnica Origami (din japoneză 折


Origami. り 紙 origami, hârtie pliată)
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și