Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 23.03.2021

Clasa: a II – a F

Şcoala: Şcoala Gimnazială „Otilia Cazimir”

Propunător: Prof. Înv. David Iuliana – Nicoleta

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea de învățare: Împărțirea cu rest 0, în concentrul 0 - 100


Subiectul lecției: „Fracții – doimea, pătrimea”
Tipul lecției: Predare – învățare
Scopul: Însușirea cunoștințelor cu privire la scrierea, citirea fracțiilor, reprezentarea grafică și utilizarea noțiunilor matematice corespunzătoare
acestora
Obiective operaționale:
O1: să utilizeze corect terminologia matematică specifică în diferite contexte;
O2: să identifice corect jumătatea și sfertul pe baza materialului concret prezentat;
O3: să asocieze corect jumătatea și sfertul cu operația de împărțire la 2 respectiv la 4;
O4: să reprezinte corect prin fracții jumătatea și sfertul;

Strategia didactică

Metode, procedee, tehnici: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea


Mijloace de învățământ: Laptop, videoproiector, manual, auxiliar, planșe, jetoane
Forme de organizare: Frontal, individual, colectiv
Resurse: - temporale: 45 minute
- umane: 26 elevi
Bibliografie
Constanța Bălan, Cristina Voinea, Corina Andrei, Nicoleta Stan, Matematică și explorarea mediului, clasa a II-a, EDP, 2018
Petrovici Constantin, 2014, Didactica activităților matematice pentru învățământul primar, Editura Polirom, Iași.
Mariana Mogoș, 2016, Matematică, clasa a IV-a, Sem. II, Editura ART, București.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI/SCENARIUL DIDACTIC

Strategia didactică
Nr. Etapele lecției Ob. Conținutul instructiv-educativ Metode, Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. op. procedee, învățământ organizare a
tehnici activității
1. Momentul Pregătesc materialul didactic necesar și
organizatoric asigur un climat optim pentru desfășurarea în
bune condiții a lecției.
2. Reactualizarea Adresez elevilor întrebări cu privire la lecția Conversația, Frontal
cunoștințelor trecută și tema pentru astăzi: „Despre ce am explicația
asimilate discutat ora trecută la matematică? (Ne
anterior/ amintim: împărțind un număr la 2 obținem un
verificarea număr de două ori mai mic, adică doimea
temei ( jumătatea) acelui număr; împărțind un
număr la 4 obținem un număr de patru ori
mai mic, adică pătrimea (sfertul) acelui
număr.) / Cum putem scrie aceste operații?
(Împărțirea la doi/ o doime, jumătate se scrie
½ și se citește o doime, unu supra doi sau
unu pe doi; împărțirea la 4 – o pătrime, un
sfert se scrie ¼ și se citește o pătrime, unu
supra patru sau unu pe patru);
/ Ce ați avut de scris pentru astăzi?”
Fac verificări cantitative (verific temele
tuturor) și calitative (numesc 2-3 elevi să
citească rezolvarea temei).
3. Captarea Le explic elevilor că pe masă au primit o Explicația Ciocolată Frontal
atenției ciocolățică pe care o vor folosi astăzi la ora Conversația Colectiv
de matematică și care îi va ajuta. Le solicit să Joc
desfacă ciocolățica și să îmi urmeze
indicațiile: „Mânâncă un sfert/ o pătrime din
ciocolată!/ Cât ți-a rămas din ea?/ Cât trebuie
să mai manânci pentru a rămâne cu o
doime/jumătate? etc.”
4. Anunțarea Aduc la cunoștință elevilor că astăzi în cadrul Conversația, Frontal
subiectului orei de matematică vom învăța lucruri noi explicația
lecției și a despre scrierea, citirea și reprezentarea
finalităților de fracțiilor.
învățare
5. Dirijarea O1 Scriu data și titlul la tablă, elevii scriu pe Conversația Laptop, Frontal Evaluez
învățării O2 caiete. Lipesc pe tablă două imagini cu doi Explicația videoproiector, Individual capacitate
O3 copaci și inițiez o dicuție despre conținut. Le Jocul Planșe imagini, Colectiv elevilor de a
O4 explic ce sarcini au de rezolvat și vor ieși pe Exercițiul Jetoane, utiliza
rând la tablă. Problematizarea Măr termenii
Prezint elevilor un măr întreg pe care îl tai în matematici.
două părți egale. Solicit elevilor să deseneze
și să scrie pe caiete după model, după care tai
jumătățile în alte două părți egale. Observam:
împărțind mărul ( adică întregul) în două
părție gale, obținem două doimi ( sau
1
jumătăți); o doime (o jumătate) se scrie ;
2
împărțind mărul ( adică întregul) în patru
părție gale, obținem patru pătrimi ( sau
1
sferturi); o pătrime (un sfert) se scrie ;
4
jumătate are două sferturi.
Notez la tablă și elevii pe caiete: „Fracții/ Evaluez
*Întregul reprezintă unitatea neîmpărțită (un capacitatea
măr, o figură geometrică, o imagine, totalul elevilor de a
bomboanelor aflate într-o cutie, totalul identifica
elevilor dintr-o clasă, etc.). corect
*Fracțiile reprezintă părți dintr-un întreg jumătatea și
împărțit în părți egale. sfertul pe baza
*Când întregul se împarte în două părți egale, materialului
fiecare parte se numește doime sau jumătate. concret
1 prezentat.
*Scriem : ; Citim: ” o doime” sau ” o
2
jumătate” sau ”unu supra doi” sau ”unu pe
doi”.
*Când întregul se împarte în patru părți
egale, fiecare parte se numește pătrime sau
1
sfert; Scriem : ; Citim: ”o pătrime” sau ”un
4
sfert” sau ”unu supra patru” sau ”unu pe
patru”.
6. Fixarea O3 Conversația Tablă Frontal Evaluez
cunoștințelor O4 Exercițiul Caiete Individual capacitatea
Solicit elevilor să deseneze pe caiet: o doime elevilor de a
1 reprezenta
(o jumătate)
2 corect prin
fracții
jumătatea și
1 sfertul.
o pătrime (un sfert)
4
2
două doimi (două jumătăți)
2

două pătrimi /
(două sferturi)
2
4

3
trei pătrimi (trei sferturi)
4
patru pătrimi ( patru
4
sferturi)
4

7. Obținerea O1 Solicit elevilor să deschidă auxiliarul la Explicația, Auxiliar Individual Evaluez


performanței O4 pagina 58. Explic sarcinile de lucru, iar elevii exercițiul capacitatea
au la dispoziție 5 minute pentru a rezolva elevilor de a
primele 3 exerciții. asocia corect
jumătatea și
sfertul cu
operația de
împărțire la 2
respectiv la 4
8. Încheierea Adresez întrebări cu privire la conținutul orei Conversația Frontal
activității de matematică de astăzi, dau tema pentru
acasă și fac aprecieri individuale și colective.
Anexa

S-ar putea să vă placă și