Sunteți pe pagina 1din 24

Proiect de lecie

Propuntor: Stan Delia


coala: coala cu clasele I VIII nr. 10 Satu Mare
Clasa: a IV-a A
Aria curricular: Matematic i tiine
Obiectul de nvmnt: tiine ale naturii
Subiectul: Magnei
Tipul leciei: Transmitere i nsuire e noi cunotine
Scopul leciei: S neleag moul n care !uncionea" magneii i in!luena lor asu#ra altor materiale.
S mani!este interes !a e curio"itile i e$#erimentele e$#use #e #arcursul leciei.
Obiective cadru:
1. %nelegerea i utili"area n comunicare a unor termeni i conce#te s#eci!ice tiinelor naturii.
&. 'olosirea i e"(oltarea ca#acitilor i a)ilitilor e e$#erimentare i e$#lorare * in(estigare a
realitii+ !olosin instumente i #roceee s#eci!ice.
,. De"(oltarea interesului i res#onsa)ilitii #entru meninerea unui meiu natural ec-ili)rat+ #ro#ice
(ieii.
Obiective de referin:
1.,. S comunice n maniere i(erse o)ser(aii #ri(in relaiile intre #rile com#onente ale unui sistem
i * sau intre sistemele stuiate.
&.1. S inter#rete"e succesiunea unor !enomene in natur.
&.,. S reali"e"e e$#erimente sim#le #e )a"a unor i#ote"e ate.
Obiective operaionale:
O1: S a!le moul e o)inere a magneilor.
O!: S recunoasc #olul nor i su magnetic+!olosinu-se e )usol.
O": S urme"e instruciunile #rimite #entru a reali"a e$#erimentele #ro#use.
O#: S emonstre"e #rin e$#erimente #ro#rietile magneilor i moul lor e aciune asu#ra altor
materiale.
O$: S-i sta)ileasc rolurile i sarcinile n ec-i# #entru a cola)ora n sco#ul reali"rii e$#erimentelor.
O%: S urmreasc cu interes e$#erimentele celorlate ec-i#e+ es!urate n tim#ul orei.
O&: S euc #ro#rietile magneilor i moul lor e aciune asu#ra altor materiale +in e$#erimentele
reali"ate.
O': S neleag utilitatea magneilor.
(etode )i procedee didactice:
/on(ersaia euristic
0$erciiul
1)ser(aia
0$#licaia
0$#erimentul
2ro)lemati"area
(ateriale )i mi*loace didactice:
2re"entri 2o3er2oint
Magnei e i(erse !orme+imensiuni
2ilitur e !ier
4usole
1)iecte in !ier i in alte metale
1)iecte in #lastic+esturi+cauciuc
56rtie+carton
'ie e o)ser(are a e$#erimentelor
'ie cu escrierea e$#erimentelor
'i cu sc-ia lacunar a leciei
+orma de or,ani-are: ini(iual+ !rontal+#e ec-i#e
.fectivul de elevi: &7 ele(i
(odaliti de evaluare:
.f !ormati(8
anali"a rs#unsurilor co#iilor.
anali"a moului n care co#iii res#ect inicaiile #rimite #entru a reali"a
e$#erimentul.
o)ser(area sistematic a com#ortamentului co#iilor.
!ia e lucru.
Desfurarea leciei
4. Anunarea
temei i a
obiectivelor
Astzi la or vom nva lecia: Magnei. La
sfritul orei vei ti ce este un magnet care sunt
!ro!rietile salecum interacioneaz cu alte
materiale i nu n ultimul rn" la ce folosesc.
Ascult O1
#. $iri%area
nvrii
Magneii au "oi !oli.&entru a "etermina care sunt
acetia legm un magnet n form "e bar la mi%loc
cu o sfoar i l inem sus!en"at !n cn" se
o!rete "in balans.'om!arm a!oi !oziia lui cu
aceea a acului "e la busol.&artea care se aliniaz
ca nor"ul va fi colorat cu rouiar cea care se
aliniaz cu su"ul se va colora cu albastru.
'e e foarte im!ortant "e tiut e fa!tul c nu e bine
s a!ro!iem magneii "e a!aratele electronice"e
ceasuri"e busole etc. !entru c le !ot "eregla.
(levii ascult in"icaiilei m!art
rolurile n ec)i! i se !regtesc
"e !rezentare *stu"iaz fia
e+!erimentului cu eta!ele !e care
trebuie s le res!ecte,.
-n tim!ul !rezentrilor fiecare elev
i va nota !ro!riile observaii n
fia cores!unztoare.
O2
O3
O4
O5
'onversaia euristic
(+erciiul
.bservaia
(+!licaia
(+!erimentul
&roblematizarea
&rezentri &o/er&oint
Magnei "e "iverse forme
"imensiuni
&ilitur "e fier
.biecte "in fier i "in alte
metale
.biecte "in !lastic
esturi
cauciuc
0rtie
Ef
Etapele leciei Activitatea
propuntoare
i
Activitatea elevilor Ob
op.
Metode Materiale
didactice
Eva-
luare
1. Momentul
organizatoric
Asigur con"iiile
o!time !entru buna
"esfurare a leciei:
aerisirea slii "e clas
!regtirea materialului
"i"actic !entru
!rezentarea softului
e"ucaional i a
e+!erimentelor.
2e !regtesc !entru
nce!erea orei "e
tiine ale naturii.
3. 'a!tarea
ateniei
-n antic)itate grecii au
"esco!erit a!roa!e "e
oraul Magnesia"in
4urciao !iatr care
are !ro!rietatea "e a
atrage bucele "e
fier. Minereul s5a
numit magnetit"u!
locul "esco!eririi sale.
.rice bucat "in acest
minereu este magnet
natural.&e lng
magneii naturali mai
e+ist i magneii
artificiali obinui "in
fieroel i alte
materiale s!eciale.
Ascult .1
'onversaia
&ovestirea
6magine
&rezentare &o/er &oint.
Azi voi avea nevoie "e voi !entru a nelege mai
bine cteva lucruri eseniale "es!re magnei.7om
lucra n ec)i!e "e cte 4 membri:un laborant care va
con"uce e+!erimentulun asistent care l va a%uta i
un !urttor "e cuvnt care ne va e+!lica ce se
ntm!l n tim!ul e+!erimentului. Avei la "is!oziie
# minute !entru a v organiza i !entru a v !regti
!entru !rezentareiar a!oi!e rn"fiecare ec)i! va
veni n faa clasei i va !rezenta e+!erimentul !e
care l are"e fcut.
7oi m!ri materialele necesare fiecrei
ec)i!efiele cu "escrierea e+!erimentului !entru
fiecare ec)i! n !artefiele !entru observarea
e+!erimentelorfia lacunar cu sc)ia leciei.
-n !aralel cu !rezentrile susinute "e elevi voi
"erula !rezentrile &o/er &oint ale e+!erimentelor
cu a%utorul vi"eo!roiectorului.
O6
O7
carton
8ie "e observare a
e+!erimentelor
8ie cu "escrierea
e+!erimentelor
(f
9. 8i+area
cunotinelor
'e materiale sunt atrase "e magnei:
'i !oli are un magnet:
'um stabilim !olii magnetului:
'e se ntm!l "ac se a!ro!ie "oi magnei:
'e se ntm!l cu un obiect "e fier care a fost frecat
"e un magnet:
-n ce con"iii se !oate micora fora unui magnet:
(levii rs!un" la ntrebri.
O7
Conversaia
Explicaia
Ef
;. Asigurarea
fee"5bac< 5
ului
$u! com!letarea fieivoi !rezenta cteva
curioziti.
&rimii care au ntrebuinat
magneul natural au fost navigatorii c)inezi.
(i l foloseau !entru a se orienta
!e marefie sus!en"n"u5lfie aezn"u5l
!e o bucat "e lemn care !lutea !e a!.
Magneii au multe utilizri ca "e
e+em!lu n funcionarea unor
motoare"is!ozitivela confecionarea unor
obiecte mobilier*!entru nc)i"erea uilor,la
coal !entru fi+area unor materiale
"i"actice !e tabla magnetic etc.
&mntul se com!ort ca un
magnet uria=el !ro"uce un cm! magnetic
care !rovoac orientarea acelor "e la
busol i a magneilor n sensul !olilor si
magnetici.. "at la cteva milioane "e ani
ns!olii magnetici i sc)imb !oziia
inversn"u5se.
&rimele busole "in (uro!a au
7or com!leta in"ivi"ual fia cu
sc)ia lacunar a leciei.
O Ef
a!rut n secolul >666 a"use "e arabi.
&entru a se!ara "in "eeurile
!rovenite "e la "emolri bucile "e fier sau
"e oel "e alte metale sunt folosii magnei
artificiali acionai electric care ri"ic "in
mormanele "e!ozitate fierul sau oelul
!entru a fi reciclate.
?. -nc)eierea
activitii
5 &entru ora viitoare s v nvai lecia "e !e sc)i
i s citii i "in manual lecia "e la !agina #@ s
cutai i alte curioziti legate "e magnei.
Magneii sunt cor#uri care........................... !ierul i cor#urile care conin !ier.
Minereul in care se o)ine magnetul natural se numete........................... .
1rice magnet are .......... #oli 8 #olul ............... i #olul .............. .
/6n & magnei se a#ro#ie cu #oli i!erii +ei se ........................ +iar c6n se a#ro#ie cu #oli ientici +ei
se ..................... .
9n cor# care conine !ier atunci c6n este n contact cu un magnet e(ine i el +#entru scurt tim#+
........................ .

Materiale: -obiecte din metale diferite:sticl,lemn,plastic,textile,metale
diferite
-suprafee din materiale diferite:perete,geam dulap
-un magnet prins de un fir
Etape: 1. mprii obiectele n 2 grupe:cele ce conin i cele ce nu conin
fier.
2. inei magnetul atrnat de fir i apropiai-l de primul grup de
obiecte.
!. "epetai operaiunea cu obiectele din al doilea grup.
#.$propiai magnetul de perete,de geam,de dulap.
Concluzii : %agnetul &a atrage doar unele obiecte.
De ce: %agneii atrag obiecte din fier,oel,nic'el,cobalt,crom sau pe cele
care conin aceste metale ntr-o oarecare msur.
Materiale: -un magnet
-o can transparent
-o agraf de 'rtie
-ap
Etape: 1. (urnai ap n can
2. )ipii magnetul de peretele cnii
!. *nd agrafa se apropie de marginea cnii,ridicai magnetul pe
peretele cnii pn la gura ei.

Concluzii : %agnetul &a atrage agrafa i astfel e posibil s scoatem agrafa
din ap fr s ne udm pe mini.
De ce: +ora magnetic acionea, c'iar i prin ap sau sticl.
Materiale: -o mainu de -ucrie
-band ade,i&
-2 magnei bar
Etape: 1. )ipii un magnet de mainu,cu band ade,i&
2. +olosete cellalt magnet pentru a mica mainua.
Concluzii : *nd apropiai magnetul cu acelai pol ca i cel de pe
mainu,mainua &a fi mpins,iar cnd apropiai magnetul cu polul
opus,atunci atragei mainua.
De ce: %icarea e determinat de fora magnetic ce acionea, n 2
sensuri: spre magnetul pe care l inei n mn i n sens contrar.
Materiale: -! magnei de diferite dimensiuni
-! monede
-o rigl
Etape: 1. $e,ai magneii pe mas la o distan de 1. cm.
2. $e,ai cele ! monede aliniate n faa magneilor departe de
acetia.
!. mpingei cele ! monede cu rigla,succesi&,cte puin.

Concluzii : /nele monede &or fi atrase mai repede,de la o distan mai
mare dect altele.
De ce: %agneii i exercit fora de la distan i cu ct magnetul e mai
mare cu att distana de la care acionea, e mai mare.
Materiale: -pagini de ,iar
-folie de aluminiu
-stof
-un magnet mare
-o lingur
Etape: 1. nfurai magnetul n foaia de ,iar i &erificai dac mai atrage
lingura.
2. nfurai magnetul n foaia aluminiu i &erificai dac mai atrage
lingura.
!. nfurai magnetul n mai multe straturi pn cnd fora
magnetului se micorea, i apoi dispare.
Concluzii : %agnetul &a atrage obiectul printr-un strat subire de
material,dar nu l &a mai atrage cnd stratul depete o anume grosime.
De ce: +ora magnetic are o anumit intensitate i nu acionea, prin
straturi mai groase.0eci,la ne&oie,poate fi i,olat.
Materiale: -obiecte din metale diferite
- magnei de diferite forme i dimensiuni
Etape: 1. mprii obiectele n grupe.
2. $propiai pe rnd magneii de fiecare grup de obiecte.
!. 1umrai cte obiecte de acelai fel poate atrage fiecare magnet.
Concluzii : $numii magnei &or atrage mai multe obiecte dect alii.
De ce: +orma i dimensiunea unui magnet influenea, puterea sa .
Materiale: -pilitur de fier
-un magnet n form de bar
-un magnet n form de potcoa&
-2 buci de carton
Etape: 1. $e,ai un carton pe magnetul n form de bar.
2. $e,ai un carton pe magnetul n form de potcoa&.
!. 2resrai treptat pilitur de fier pe carton i lo&ii uor cartonul cu
degetele.

Concluzii : *ea mai mare cantitate de pilitur se &a concentra la cele dou
capete ale magneilor.
De ce: +ora magnetic este concentrat la poli3 n celelalte pri,
magnetismul scade.
Materiale: -2 creioane
-band ade,i&
-2 cutii
-2 magnei n form de bar
Etape: 1. 4ntroducei magneii n cutii,notnd pe fiecare cutie care e un pol
i care cellalt.
2. 2unei cele dou creioane ntre cele dou cutii care sunt ae,ate
una peste alta cu polii de acelai fel n contact.
!. )ipii cutiile cu band ade,i&.
#.5coatei creioanele i apsai pe cutia aflat deasupra.
Concluzii : *utia de deasupra pare c plutete.
De ce: *ele dou cutii se resping pentru c magneii din ele stau fa n fa
cu polii de acelai nume.
Materiale: -2 ace mari
-un magnet n form de bar
Etape: 1. +recai fiecare ac ,pe toat lungimea sa ,cu un capt al
magnetului,mereu n acelai sens,de &reo #. de ori.
2. $propiai &rful unuia dintre ace cu urec'ea celuilalt.
!. $propiai &rfurile celor dou ace.

Concluzii : $cele se atrag sau se resping n funcie de care capete sunt mai
apropiate.
De ce: frecarea magnetului pe suprafaa acelor a produs o
magneti,are:acestea se comport ca doi magnei care se atrag sau se resping n
funcie de care capete sunt apropiate.
CMPUL MAGNETIC AL PMNTULUI
%n natur e$ist o (arietate e o$i salin e !ier :'e,1;<+ numit magnetit care atrage )uci e metal in !amilia !ierului8 'e+ /r+ =i+ /o.
Magnetita se gsete n munii =or(egiei+ Sueiei+ #e insula 0l)a+ #recum i n alte "one ale scoarei terestre.
=u orice o$i salin e !ier are #ro#rietatea e a atrage anumite metale i nici nu orice metal menionat #oate !i atras e magnetit. De e$em#lu+
co)altul+ /o+ este atras e o$iul e !ier oar ac este rcit #n la tem#eratura e -&0>/.
/or#urile care+ n anumite coniii+ atrag metalele in !amilia !ierului se numesc magnei+ iar #ro#rietatea acestora #ro#rietate magnetic.
A#ro#iin o )ucat e !ier e un magnet+ !r a-l atinge+ o)ser(m c !ierul este acionat e orice ca#t al magnetului. Interesant este !a#tul c
e aceast )ucat e !ier se #rin ace+ cuie+ unele monee etc. /u alte cu(inte+ )ucata e !ier ca#t #ro#rieti magnetice. Aceste e$#eriene
emonstera" c n ?urul magneilor e$ist un c6m#+ ale crui #ro#rieti i materialitate snt scoase n e(ien #rin atragerea o)iectelor in !ier
i #rin orientarea #iliturii e !ier n a#ro#ierea magneilor. Acest c6m# a !ost numit c6m# magnetic.
Din antic-itate se cunotea !a#tul c la su#ra!aa 2m6ntului acul magnetic se orientea" strict ntr-o anumit irecie. 'olosin aceast
#ro#rietate a !ost construit )usola ca instrument e orientare #e teren.
0$#erimental s-a sta)ilit c orientarea acului magnetic al )usolei strict #e o anumit irecie i intr-un anumit sens se atorea" c6m#ului
magnetic al 2amntului+ numit i c6m# geomagnetic @1A. Ba nce#ut se creea c acul magnetic se orientea" s#re #olii geogra!ici ai 2m6ntului.
Mai t6r"iu s-a constatat c+ e !a#t+ acul magnetic e orientat s#re #olii magnetici ai 2m6ntului care nu coinci cu cei geogra!ici @&A.
Ce#re"entrile es#re magnetism sunt legate e numele sa(antului Dilliam Eil)ert :1F;0-1G0,<. Anume Eil)ert a clasi!icat mulimea e!ectelor
magnetice cunoscute ast"i+ utili"6n i unele conclu"ii !ormulate e 2eregrin care n 1&GH a #u)licat manuscrisul su es#re #olii magnetului
i interaciunea acestora. %n lucrarea IDes#re magnetJ Eil)ert a escris e$#erienele e!ectuate asu#ra magneilor+ inclusi( renumitul su
e$#eriment e eterminare a c6m#ului magnetic terestru. Eil)ert a con!ecionat o s!er in minereu magnetic i a cercetat aciunea acesteia
asu#ra unui ac in !ier. 0l a sta)ilit c acul e !ier are acelai com#ortament ca i acul magnetic al )usolei la su#ra!aa 2m6ntului. Ast!el+ a !ost
!ormulat conclu"ia c 2m6ntul este un magnet gigantic.
Stuiul c6m#ului geomagnetic are o mare nsemntate tiini!ic i #ractic. /ltorii care se orientea" cu a?utorul )usolei sunt ne(oii s in
seama e I(ariaia magneticJ i s etermine eclinaia magnetic aic istana ung-iular intre ireciile s#re I#uncteleJ geogra!ice i cele
magnetice. 9ng-iul e corecie este e circa 10 grae+ ceea ce nu este #uin la scar geogra!ic.
2entru a ienti!ica #o"iia #olilor magnetici ai 2m6ntului i a nelege mai lesne orientarea acului magnetic n orice #unct e #e su#ra!aa
2m6ntului (om re#rouce e!iniiile unor noiuni )ine cunoscute n omeniu.
Meridianul magnetic este linia o)inut #rin intersecia su#ra!eei 2m6ntului cu #lanul (ertical n care se a!l acul magnetic. %n emis!era e
nor+ meriianele magnetice se ntretaie ntr-un #unct+ numit #olul Su magnetic al 2m6ntului. Acest #unct se a!l #e insula Mel(ill intre
Eroenlana i gol!ul 5uson :America e =or<. %n emis!era e su+ #unctul res#ecti( se numete #olul =or magnetic al 2m6ntului i se a!l
#e insula Victoria+ n su-estul Australiei. Meriianele magnetice nu sunt at6t e #erioice i uni!orme :Ire#teJ<+ #recum cele geogra!ice. 0le
sunt re#re"entate #e -ri s#eciale #rin linii numite i"ogone.
Ecuatorul magnetic este linia ce unete #unctele e #e su#ra!aa 2m6ntului n care acele magnetice se a!l n #lanul ori"ontal.
Declinaia magnetic este ung-iul ieru ori"ontal !ormat e meriianul magnetic al #unctului at e #e su#ra!aa terestr cu meriianul
geogra!ic al acestui #unct. 2entru #rima at+ eclinaia magnetic a !ost o)ser(at n anul 1;H& e /risto!or /olum) n tim#ul na(igaiei s#re
America. Declinaia magnetic a unui #unct at e #e su#ra!aa 2m6ntului se moi!ic #e #arcursul anilor.
nclinaia magnetic este ung-iul ascuit !ormat e acul magnetic cu #lanul ori"ontal n locul at. Dac acul magnetic este lsat s se roteasc
li)er n ?urul centrului su e greutate+ atunci se o)ser( c acul nu rm6ne n #lan ori"ontal+ ci se nclin s#re su#ra!aa 2m6ntului
Axa magnetic este rea#ta ce trece #rin #olii magnetici ai 2m6ntului.
Menionm c #unctele e con(ergen a liniilor c6m#ului magnetic terestru nu se a!l la su#ra!aa 2m6ntului+ ci n interiorul acestuia. 2olii
magnetici ai 2m6ntului nu coinci cu #olii geogra!ici+ iar a$a magnetic nu trece #rin centrul 2m6ntului. /a urmare+ a$a magnetic nu
coincie cu iametrul 2m6ntului+ ci trece la o istan e circa ;,0 Km e centrul Terrei+ n emis!era e est. Aceast situaie #oate !i lesne
neleas+ ac urmrim moelul ieali"at al c6m#ului geomagnetic in !ig. 1 @,A. Dac ne imaginm c n interiorul scoarei terestre se a!l un
magnet+ atunci imensiunile lui sunt mai mici ec6t iametrul 2m6ntului. Biniile c6m#ului magnetic nu se nt6lnesc la su#ra!aa 2m6ntului+ ci
n interiorul scoarei terestre.
0ste cunoscut !a#tul c #olul magnetic Su :n manualele !rance"e acest #ol se numete #olul magnetic =or< se a!l la istana e circa &100
Km e #olul =or geogra!ic al 2m6ntului. /entrul magnetic al 2m6ntului este e#lasat !a e centrul #ro#riu-"is al acestuia cu circa ;,0 Km.
%n !ig. 1 liniile c6m#ului magnetic terestru sunt #re"entate n mo ieali"at+ acestea !iin n realitate neregulate i e i!erit ensitate+ iar re#t
#oli magnetici #e su#ra!aa 2m6ntului se consier #unctele e intersecie a scoarei terestre cu a$a magnetic+ n care se ntretaie i
meriianele magnetice. 2o"iia #olilor magnetici ai 2m6ntului (aria" cu tim#ul. De asemenea (aria" mrimile !i"ice ce caracteri"ea"
c6m#ul magnetic terestru n !iecare #unct al glo)ului. 9nele centre euro#ene e o)ser(aie au ntocmit -ri ce re!lect o)ser(aiile asu#ra
variaiilor seculare ale c6m#ului geomagnetic @;A+ e!ectuate tim# e circa ;00 e ani. S-au ntregistrat ns i moi!icri anuale+ #recum i
"ilnice ale mrimilor ce escriu acest c6m#. Asemenea (ariaii estul e mici se numesc variaii anuale i variaii zilnice ale c6m#ului
geomagnetic.
Aceste (ariaii #erioice au loc estul e lent. Totui+ n anumite #erioae+ n tim# e numai c6te(a ore #arametrii c6m#ului geomagnetic se
moi!ic )rusc i su!icient e #uternic. Asemenea !enomene sunt numite #ertur)aii :!urtuni< magnetice. Aceste !urtuni urea" n meie G-1&
ore+ a#oi elementele magnetismului terestru re(in la (alorile o)inuite. =umrul !urtunilor magnetice i!er e la an la an+ ns numrul lor
ma$im se re#et oat la 11-1& ani.
'ig. &. Migraia #olului Su magnetic n ultimii ;00 e ani.
/on!orm celor mai recente ate @FA+ (ite"a e#lasrii #olilor magnetici crete. Ast!el+ ac n anii L70 ai secolului al MM-lea (ite"a #olului Su
magnetic era e 10 Km*an+ n &00& aceast (ite" era e ;0 Km*an. Sa(anii #resu#un c a#ro$imati( #este ;0 e ani #olul Su magnetic se (a
a!la n Si)eria :!ig. &<.
%$(6"4$)6 6($26 *71*)/844 06 *6

S-ar putea să vă placă și