Sunteți pe pagina 1din 21

Profesor metodist Observații Avizat la data de:

Profesor Învățământ
Primar: 28.02.2023
Manole Adriana
Profesor Coordonator
practică: 01.03.2023
Râpeanu Lavinia

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic „Constantin-Cantacuzino”


Data: 08.03.2023
Clasa: Pregătitoare B
Profesor învățământ primar: Manole Adriana
Profesor metodist: Mortici Mirela
Profesor coordonator de practică: Râpeanu Lavinia
Propunător: Lăculiceanu Ana-Maria (clasa a XI-a B)
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina de învățământ: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: „Preocupările noastre”
Subiectul lecției: Timpul – Anotimpurile
Tipul lecției: Comunicare și însușiri de noi cunoștințe
Scopul lecției: Comunicarea informațiilor despre cele patru anotimpuri și însușirea
de noi cunoștințe referitoare la caracteristicile acestora.
Competențe specifice:
MEM
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul
apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;
6.2. Utilizarea unor unităţi de măsură pentru determinarea/estimarea duratelor unor
evenimente familiare;
CLR
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin
mesaje scurte
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O3.1.1 – Să asocieze elemente specifice cu imaginea corespunzătoare celor patru
anotimpuri, cu și fără sprijin în obiecte/desene; obiectivul se consideră realizat la
nivel minimal dacă elevii îi asociază cel puțin două elemente fiecărui anotimp;
O3.1.2 – Să numească cele patru anotimpuri și caracteristici ale fiecăruia, pe baza
materialelor video prezentate; obiectivul se consideră realizat la nivel minimal dacă
elevii numesc cele 4 anotimpuri și cel puțin două caracteristici pentru fiecare dintre
acestea;
O6.2.1 – Să identifice lunile corespunzătoare fiecărui anotimp, pe baza materialelor
video prezentate; obiectivul se consideră realizat la nivel minimal dacă elevii
identifică două din cele trei luni specifice fiecărui anotimp.
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversația, explicația, observația dirijată, exercițiul
2. Mijloace de învățământ: PPT-Ghicitori(Anexa 1), Videoclip anotimpuri,
Planșă cu copaci, jetoane(flori, fructe, frunze, zăpadă, soare puternic, soare
blând, ghiocei, păsărele, mere, pere, struguri, gutui, frunze de toamnă, fulgi,
vânt), planșă vreme, PPT-Ghicește anotimpul, PPT-Potrivește hainele, Episod
„Kit și Kate”, Fișă de lucru (Anexa 8), creion, videoproiector, tablă magnetică.
3. Forma de organizare: frontal, individual
Metode de evaluare: aprecieri verbale, evaluare orală
Resurse:
 Umane: elevi, propunătoare
 Spațiale: sala de clasă
 Temporale: 35+15 minute
Bibliografie:
● Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013;
MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE; „Programa şcolară pentru
disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a”; Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
● Abilitarea curriculară a cadrelor didactice din învățământul primar
pentru clasa pregătitoare; Program de formare continuă pentru cadrele
didactice din învățământul primar; Suport de curs – 2014;
● https://www.twinkl.ro/;
● https://www.pinterest.com/.
Demers didactic

Eșalonarea conținutului
Strategia didactică
Ob.
Etapele lecției Mijloace Evaluare
Op. Activitatea Metode și Forme de
Activitatea elevilor de
propunătoarei procedee organizare
învățământ
1. Moment Asigur condițiile optime
organizatoric desfășurării lecției. Aranjez
(2 minute) și aerisesc sala de clasă.

Invit elevii să ia loc în Iau loc în bancă.


bancă.
2. Activitate/ Le prezint elevilor un joc Sunt atenți la ghicitorile Conversația Joc PPT Frontal
discuție cu ghicitori creat de mine afișate de propunătoare, Explicația (Anexa 1)
introductivă în aplicația PowerPoint. Le încercând să afle Observația
(5 minute) explic că le voi citi, pe subiectul lecției de astăzi.
rând, ghicitorile, iar
răspunsul va reprezenta
subiectul lecției de azi.

Citesc, pe rând, fiecare Elevii dau răspunsul Conversația Frontal Aprecieri


ghicitoare: pentru fiecare dintre Exercițiul Individual verbale
1) „Ghioceii sunt pe ghicitori.
câmpuri,
Rândunelele în crânguri,
Copacii înmuguresc,
Pe cine oare vestesc?”;

2) „Este cald și veselie,


A-nceput vacanța mare,
E plăcut să stai la soare
Dar, ce anotimp e oare?”;

3) „Frunza-ngălbenește,
Vremea se răcește,
Vacanța s-a sfârșit,
Cine a venit?”;

4) „Totu-i înghețat în
drum,
Florile-s pe geam acum,
În sobă focul trasnește,
Spune, ce anotimp este?”.

3. Anunțarea Astăzi, în cadrul orei de Ascultă cu atenție. Conversația Frontal


temei și a Matematică și explorarea
obiectivelor mediului, vom vorbi despre
(1 minut) cele 4 anotimpuri existente.
4. Prezentarea Le proiectez elevilor un Urmăresc cu atenție Conversația Videoclip Frontal
optimă a videoclip în care sunt videoclipul. Observația (Anexa 2)
conținutului și prezentate cele 4
dirijarea învățării anotimpuri și caracteristici
(35 minute) ale acestora.

O3.1.1 Le prezint o planșă cu cele Ascultă cu atenție Conversația Planșă cu Frontal


4 anotimpuri. Le așez pe explicațiile Observația cele 4
masă mai multe jetoane propunătoarei. Explicația anotimpuri
(soare puternic, soare (Anexa 3)
blând, ghiocei, păsărele,
mere, pere, struguri, gutui,
frunze de toamnă, fulgi,
vânt) și le explic că trebuie
să asocieze jetonul cu
anotimpul potrivit.

O3.1.1 Scot, pe rând, în față, câte Ies, pe rând, aleg câte un Conversația Planșă cu Frontal Aprecieri
un elev. jeton și îl așază pe Exercițiul cele 4 Individual verbale
imaginea anotimpului anotimpuri
potrivit. (Anexa 3)

O3.1.1 În continuare, le prezint o Ascultă cu atenție. Conversația Planșă Frontal


planșă cu 4 copaci goi. Le Privesc planșa. Observația copaci
explic că fiecare reprezintă Explicația (Anexa 4)
câte un anotimp și trebuie
completat cu jetoanele
potrivite anotimpului din
care face parte.

O3.1.1 Scot, pe rând, în față, câte Ies, pe rând, așezând Conversația Planșă Frontal Aprecieri
un elev. jetoanele pe fiecare Exercițiul copaci Individual verbale
copac. (Anexa 4)

O3.1.2 Le prezint, ulterior, un joc Ascultă cu atenție ce au Conversația Joc PPT Frontal
PowerPoint în care trebuie de făcut. Observația (Anexa 5)
să ghicească anotimpul ce Explicația
se află în întuneric și se
vede doar foarte puțin.

O3.1.2 Numesc un copil, dau Privește animația și spune Conversația Joc PPT Frontal Aprecieri
drumul animației și îl anotimpul care crede că Exercițiul (Anexa 5) Individual verbale
îndrum să răspundă. ne este prezentat în joc.

Repet până ce sunt ghicite Ghicesc anotimpurile Conversația Joc PPT Frontal Aprecieri
toate anotimpurile în prezentate în repetate Exercițiul (Anexa 5) Individual verbale
repetate rânduri. rânduri.

O3.1.2 Le prezint un joc PPT Ascultă cu atenție Conversația Joc PPT Frontal
intitulat „Anotimpurile explicațiile Observația (Anexa 6)
Serenei” în care trebuie să propunătoarei. Explicația
asocieze îmbrăcămintea
personajului cu vremea în
care poate fi purtată.
Aleg, pe rând, câte un copil Copilul numit răspunde Conversația Joc PPT Frontal Aprecieri
care să răspundă la fiecare cu anotimpul potrivit. Exercițiul (Anexa 6) verbale
dintre situații.

Activitate în completare:

O3.1.2 Le prezint elevilor un Privesc cu atenție Conversația Video „Kit Frontal


episod din desenele episodul din „Kit și Kate” Observația și Kate”
animate „Kit și Kate”, (Anexa 7)
episod ce se numește
„Haine potrivite”. În acest
episod al seriei cei doi
frați, Kit și Kate, merg într-
o călătorie. Aceștia, de
fiecare dată când merg să
viziteze un obiectiv turistic
și este anunțată vremea din
ziua respectivă, nu își aleg
hainele în funcție de cum
va fi afară, ci după
preferințele lor. Acest fapt
îi face să le fie foarte frig
atunci cât afară ninge și
foarte cald când merg în
deșert. După ce
conștientizează greșeala
făcută, reiau călătoria, de
data aceasta alegând
hainele potrivite.
Adresez întrebări pe baza Răspund la întrebările Conversația Video „Kit Frontal Aprecieri
episodului: primite: și Kate” Individual verbale
 „Care era numele  „Cele două (Anexa 7)
celor două personaje se
personaje?” numeau Kit și
Kate”
 „Ce s-a întâmplat  „Pentru că nu au
din cauza faptului că purtat haine
nu au purtat haine potrivite au răcit”
potrivite?”  „Cel care a răcit
 „Care dintre frați a primul este Kit”
răcit primul?”  „Pe pisicuțe le-a
 „Cine le-a sfătuit pe sfătuit mama lor”
pisicuțe?”
5. Fixarea O6.2.1 Le împart câte o fișă cu un Colorează anotimpul Conversația Fișă Frontal Aprecieri
cunoștințelor exercițiu în care trebuie să specific lunii în care s-au Explicația (Anexa 8) Individual verbale
(5 minute) coloreze anotimpul specific născut. Exercițiul
lunii în care s-au născut.
6. Aprecieri și „Activitatea noastră s-a „Daaa! Conversația Frontal
recomandări încheiat. Mi-a plăcut
(2 minute) enorm cum v-ați descurcat,
ați fost atenți și implicați
pe tot parcursul orei. Vouă
v-a plăcut?”

„Dacă ați putea schimba Răspund la întrebare așa Conversația Frontal


ceva la modul în care v-ați cum consideră. Individual
descurcat în această oră, ce
Răspund la întrebare așa
ar fi?”
cum consideră.
„Ce v-a plăcut cel mai mult Conversația Frontal
la această oră?” Individual
Merg în pauză.

„Vă rog să puneți fișele Conversația Frontal


primite astăzi în caietele de
Comunicare în limba
română și să închideți
penarul. Puteți merge în
pauză”.
Anexa 1 – Ghicitori anotimpuri
Anexa 2 – Videoclip anotimpuri
Anexa 3 – Planșă cu anotimpuri
Anexa 4 – Planșă cu copaci și jetoane
Anexa 5 – Ghicește anotimpul
Anexa 6 – Potrivește hainele
Anexa 7 – Videoclip „Kit și Kate”
Anexa 8 – Fișă
Anexa 9 – Pagini din metodică
Anexa 9 – Pagini din metodică

Anexa 9 – Pagini din metodică


Anexa 9 – Pagini din metodică

S-ar putea să vă placă și