Sunteți pe pagina 1din 24

Profesor metodist Observații Avizat la data de:

Profesor Învățământ
Primar: 27.02.2023
Manole Adriana
Profesor metodist:
Tănase Roxana
Profesor Coordonator
practică: De corectat! 01.03.2023
Râpeanu Lavinia

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic „Constantin-Cantacuzino”


Data: 08.03.2023
Clasa: Pregătitoare B
Profesor învățământ primar: Manole Adriana
Profesor metodist: Tănase Roxana
Profesor coordonator de practică: Râpeanu Lavinia
Propunător: Lăculiceanu Ana-Maria (clasa a XI-a B)
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina de învățământ: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: „Preocupările noastre”
Subiectul lecției: Sunetul g, litera „G” mare de tipar
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Scopul lecției: Formarea priceperii de a recunoaște sunetul [g] și litera „G” mare de
tipar și a deprinderii de a scrie litera „G” mare de tipar.
Competențe specifice:
1.3. Identificarea sunetului inițial și/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a
cuvintelor din propoziții rostite clar și rar;
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O.1.3.1. – Să despartă în silabe cuvintele propuse, asociindu-i fiecăreia o bătaie din
palme; obiectivul se consideră realizat la nivel minimal dacă elevii despart în silabe
cuvintele date în proporție de cel puțin 85%;
O.1.3.2. – Să identifice locul sunetului “g” în cuvintele date, ajutându-se de imaginile
prezentate; obiectivul se consideră realizat la nivel minimal dacă elevii identifică
locul sunetului “g” în cuvintele date, ajutându-se de imaginile prezentate în proporție
de cel puțin 85%;
O.2.1.1. – Să pronunțe clar sunete și cuvinte în propoziții simple; obiectivul se
consideră realizat la nivel minimal dacă 85% din numărul elevilor pronunță clar
sunete și cuvinte în propoziții simple;
O.4.1.1. – Să traseze elemente grafice și conturul literelor, folosind resurse variate
(degetul, creionul); obiectivul se consideră realizat la nivel minimal dacă elevii
trasează semnele grafice în proporție de cel puțin 85%.
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversația, explicația,
observația, exercițiul.
2. Mijloace de învățământ: Joc PowerPoint, Imagine (Anexa 2), Joc (Anexa 3),
Planșă cu litera „G”, Povestea literei „G” – fișă, Poezie – exercițiu de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii, Caiet de Comunicare în limba română, Fișă labirint,
Fișă gâscă, creioane colorate, videoproiector, laptop.

3. Forma de organizare: frontal, individual


Metode de evaluare: aprecieri verbale, autoevaluare
Resurse:
● Umane: elevi, propunătoare

● Spațiale: sală de clasă

● Temporale: 35+15 minute


Bibliografie:
● Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013, Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr.
3418/19.03.2013 MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE;
● Didactica disciplinelor “COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ” ȘI
“LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ” DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL
PRIMAR, Ediție revizuită, actualizată și completată; studii critice, Conf. univ.
dr. VASILE MOLAN, Editura MINIPED, București- 2014.
Demers didactic

Eșalonarea conținutului
Strategia didactică
Ob.
Etapele lecției Mijloace Evaluare
Op. Metode și Forme de
Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor de
procedee organizare
învățământ
1. Moment Asigur condițiile optime
organizatoric desfășurării lecției. Aranjez și
(2 minute) aerisesc sala de clasă.

Invit elevii să ia loc în bancă. Iau loc în bancă. Frontal


Individual

Mă prezint elevilor și le spun Conversația Frontal


că astăzi vom desfășura
împreună orele de
Comunicare în limba română
și Matematică și explorarea
mediului.
2. Reactualizarea Întreb elevii ce literă au Răspund: „Ora trecută Conversația Frontal Aprecieri
cunoștințelor învățat ora anterioară la am învățat litera <<ș>> Individual verbale
(1 minut) Comunicare în limba română. mic de tipar!”

Le solicit să îmi dea exemple Dau exemple de Conversația Frontal Aprecieri


de cuvinte ce conțin cuvinte ce conțin Individual verbale
litera <<ș>> mic de tipar. litera <<ș>> mic de
tipar.
3. Activitate/ O1.3. Le prezint elevilor, cu Privesc joculețul. Conversația Joc Frontal
discuție 1 ajutorul videoproiectorului, Observația (Anexa 1)
introductivă un joc creat de mine în Explicația
(3 minute) aplicația PowerPoint. Le
explic că va trebui să
despartă, pe rând, în silabe
cuvintele date, ca la sfârșit să
descopere o imagine.

Numesc primul cuvânt Despart în silabe Conversația Joc Frontal Aprecieri


O1.3. („șarpe”) și solicit să-l cuvântul: „șar-pe”. Exercițiul (Anexa 1) verbale
1 despărțim împreună,
ajutându-ne de bătăi ale
palmelor.

Numesc al doilea cuvânt Despart în silabe Conversația Joc Frontal Aprecieri


(„șoarece”) și solicit să-l cuvântul: „șoa-re-ce”. Exercițiul (Anexa 1) verbale
despărțim împreună,
ajutându-ne de bătăi ale
palmelor.

Numesc al treilea cuvânt Despart în silabe Conversația Joc Frontal Aprecieri


(„căpșună”) și solicit să-l cuvântul: „căp-șu-nă”. Exercițiul (Anexa 1) verbale
despărțim împreună,
ajutându-ne de bătăi ale
palmelor.

Numesc următorul cuvânt Despart în silabe Conversația Joc Frontal Aprecieri


(„cireașă”) și solicit să-l cuvântul: „ci-rea-șă”. Exercițiul (Anexa 1) verbale
despărțim împreună,
ajutându-ne de bătăi ale
palmelor.

Numesc următorul cuvânt Despart în silabe Conversația Joc Frontal Aprecieri


(„șosetă”) și solicit să-l cuvântul: „șo-se-tă”. Exercițiul (Anexa 1) verbale
despărțim împreună,
ajutându-ne de bătăi ale
palmelor.

Numesc ultimul cuvânt Despart în silabe Conversația Joc Frontal Aprecieri


(„pluș”) și solicit să-l cuvântul: „pluș”. Exercițiul (Anexa 1) verbale
despărțim împreună,
ajutându-ne de bătăi ale
palmelor.

4. Anunțarea Anunț elevii că, în cadrul Ascultă cu atenție. Conversația Frontal


temei și a lecției de astăzi vor învăța
obiectivelor sunetul și litera „G” mare de
(1 minut) tipar.
5. Prezentarea Solicit elevilor să privească Privesc imaginea și îmi Conversația Imagine Frontal Aprecieri
noului onținut și imaginea și să spună, ridicând spun ce observă. Observația (Anexa 2) Individual verbale
dirijarea învățării mâna, ce observă.
(36 minute)
O2.1. Le solicit să alcătuiască Alcătuiesc propoziții pe Conversația Imagine Frontal Aprecieri
1 propoziții pe baza imaginii, baza imaginii. Observația (Anexa 2) Individual verbale
încercând să ajung la
propoziția: „Gâsca citește”.
Scriu pe tablă propoziția: Privesc propoziția Conversația Frontal
scrisă pe tablă. Observația
GÂSCA CITEȘTE.

„Spuneți-mi, vă rog, am scris „O propoziție!”. Conversația Frontal


pe tablă o propoziție sau un Observația Individual Aprecieri
cuvânt?”. verbale

Trasez o linie sub propoziție, Conversația Frontal


ce o va reprezenta: Observația

GÂSCA CITEȘTE.
_________________

„Câte cuvinte conține „Propoziția conține Conversația Frontal


propoziție noastră? Care sunt două cuvinte: Observația Individual Aprecieri
acelea?” <<gâsca>> și verbale
<<citește>>.
Trasez două linii ce Conversația Frontal
reprezintă cele două cuvinte: Observația

GÂSCA CITEȘTE.
_________________
_______ ________

Solicit elevilor să despartă, Despart în silabe cele Conversația Frontal Aprecieri


O1.3. împreună cu mine și prin două cuvinte: „gâs-ca”, Observația Individual verbale
1 bătăi ale palmelor, cele două „ci-teș-te”.
cuvinte.
Trasez, sub fiecare cuvânt, Conversația Frontal
linii ce reprezintă silabele: Observația

GÂSCA CITEȘTE .
_________________ .
_______ ________ .
___ ___ __ ___ __ .

Întreb elevii câte sunete Îmi spun câte sunete Conversația Frontal Aprecieri
conține fiecare silabă și îl conține fiecare silabă. Observația Individual verbale
marchez pe fiecare cu câte un
cerculeț:

Întreb copiii în care cuvânt și Unul dintrei ei îmi Conversația Frontal Aprecieri
care silabă se regăsește litera spune: „În prima silabă Observația verbale
„G” mare de tipar. a primului cuvânt.”
O1.3.
2

Dau exemple de
cuvinte care conțin Aprecieri
sunetul „g” la început, Conversația Frontal verbale
mijloc și sfârșit. Individual
O1.3.
2 Numesc, pe rând,
animalele potrivite, Aprecieri
rezolvând joculețul. Conversația Joc Frontal verbale
Le solicit să dea exemple de
Explicația (Anexa 3)
cuvinte care conțin sunetul
„g” la început, mijloc și
sfârșit.
Privesc planșa și își dau
Le prezint un joc PowerPoint
cu părerea despre Aprecieri
în care trebuie să aleagă
semnele grafice ce Conversația Planșă Frontal verbale
imaginile ce ilustrează
alcătuiesc litera „G”. Observația (Anexa 4)
animale al căror nume începe,
conține în interior sau se
termină cu sunetul „g”.
Privesc fișa.
Afișez planșa cu litera G
Încercuiesc litera „G”. Aprecieri
mare de tipar, apoi discut
Conversația Fișă Frontal verbale
împreună cu elevii despre
Explicația (Anexa 5) Individual
elementele grafice folosite în
Observația
scrierea literei G mare de
Exercițiul
tipar.
O1.3. Trasează împreună cu
2 mine, în aer și pe Aprecieri
Le împart câte o fișă cu un
spatele colegului, litera Conversația Frontal verbale
text ce conține litera „G” în
„G” mare de tipar. Individual
repetate rânduri și le cer să
Realizează exercițiul de
încercuiască cel puțin 8 litere
(din 16 totale). încălzire a mușchilor
mici ai mâinii. Conversația Poezie Frontal
O4.1. Le solicit să traseze, Exercițiul (Anexa 6)
1 împreună cu mine, în aer și pe
spatele colegului, litera „G”
mare de tipar.
Le propun un exercițiu de
încălzire a mușchilor mici ai
mâinii:

„Bate palmele ușor,


Bate palmele de zor!
Un, doi, trei!
Un, doi, trei!

Eu strâng pumnii și-i desfac


Degetelor fac pe plac.
Unu, doi, unu, doi,
Toți suntem acum vioi. Deschid caietele și
trasează litera „G” mare
La pian acum cântăm de tipar. Conversația Caietul de Frontal
Liniște, să ascultăm: Exercițiul Comunicare Individual
Plic-plac, plic-plac, în limba
Melodiile îmi plac!” română
Încercuiesc cu verde 3 Creion
Le solicit să deschidă caietele litere pe care consideră Autoevalua
la pagina 69 și să traseze, pe că le-au trasat cel mai Conversația Caietul de Frontal re
al doilea rând punctat, litera frumos și corect și Exercițiul Comunicare Individual
O4.1. „G” mare de tipar. subliniază cu roșu două în limba
1 litere pe care le-ar putea română
îmbunătăți. Creion
După ce au terminat de trasat,
le cer să încercuiască cu
verde 3 litere pe care
consideră că le-au trasat cel Ascultă cu atenție
mai frumos și corect și să explicațiile primite. Fac Aprecieri
sublinieze cu roșu două litere ceea ce li s-a cerut. Conversația Fișă Frontal verbale
pe care le-ar putea Explicația (Anexa 8) Individual
îmbunătăți. Exercițiul
Activitate în completare:

Le împart câte o fișă cu un


labirint în forma literei „G”
mare de tipar. Le explic că
trebuie să deseneze traseul
corect astfel încât găina să
ajungă la grâu, iar, mai apoi,
să coloreze găina și grâul.

6. Fixarea O1.3. Le împart câte o fișă în care Încercuiesc litera „G” Conversația Fișă
cunoștințelor 2 trebuie să încercuiască litera mare de tipar. Explicația (Anexa 9)
(5 minute) „G” mare de tipar. Le explic Exercițiul
ce au de făcut și le solicit să
înceapă.
7. Aprecieri și „Activitatea noastră s-a „Daaa! Conversația Frontal
recomandări încheiat. Mi-a plăcut enorm
(2 minute) cum v-ați descurcat, ați fost
atenți și implicați pe tot
parcursul orei. Vouă v-a
plăcut?”
„Dacă ați putea schimba ceva Răspund la întrebare Conversația Frontal
la modul în care v-ați așa cum consideră. Individual
descurcat în această oră, ce ar Conversația Frontal
Răspund la întrebare
fi?” Individual
așa cum consideră.
„Ce v-a plăcut cel mai mult la Conversația Frontal
această oră?”
Merg în pauză.

„Vă rog să puneți fișele


primite astăzi în caietele de
Comunicare în limba română
și să închideți penarul. Puteți
merge în pauză”.
Anexa 1 – Joc PowerPoint
Anexa 2 – Imagine
Anexa 3 – Joculeț PowerPoint
Anexa 4 – Planșă litera G
Anexa 5 – Fișă
Anexa 6 – Poezie

„Bate palmele ușor,


Bate palmele de zor!
Un, doi, trei!
Un, doi, trei!

Eu strâng pumnii și-i desfac


Degetelor fac pe plac.
Unu, doi, unu, doi,
Toți suntem acum vioi.

La pian acum cântăm


Liniște, să ascultăm:
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac!”
Anexa 7 – Caiet de Comunicare în limba română
Anexa 8 – Fișă labirint
Anexa 9 – Fișă gâscă
Anexa 10 – Pagini din metodică
Anexa 10 – Pagini din metodică
Anexa 10 – Pagini din metodică

S-ar putea să vă placă și