Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lecţie

Comunicare în limba română

Profesor învăţământ primar:


Grigore Mariana Daniela

21.03.2022
DATA: 21. 03. 2022
ÎNVĂȚĂTOR: Grigore Mariana Daniela
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ”Dr. Mioara Mincu” Conțești
CLASA: I
DISCIPLINA : Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: Poveștile, daruri ale Planetei Albastre
SUBIECTUL/TEMA LECȚIEI: Sunetul [f] și litera ”f” mic de tipar și de mână
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: Comunicare- însușire de cunoștințe
SCOPUL: Comunicarea și însușirea deprinderilor de citire și scriere corectă a literei f mic de
tipar şi de mână
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
Comunicare în limba română:
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
4.1. Scrierea literelor de mână

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1.3.1 - să identifice sunetul ,, f” aflat în diferite poziţii ale cuvântului; (obiectivul se
considera realizat dacă fiecare elev identifică sunetul în cinci cuvinte din cele nouă date);
O3.1.1: să recunoască litera f mic de tipar pe diferite suporturi; (obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev recunoaşte litera f în cel puțin cinci cazuri din cele cinsprezece
date);
O3.1.2 – să ordoneze silabe date pentru a obţine cuvinte ; ( obiectivul este realizat dacă
fiecare elev obţine corect cel puţin un cuvânt din trei, folosindu-se de codul culorilor;)
O3.1.3: să citească cuvintele scrise cu litere de tipar și de mână;( obiectivul se consideră atins
dacă fiecare elev citește cel puțin trei cuvinte din cele date);
O4.1.1- să scrie litera “f” mic de mână pe liniatură tip 1; (obiectivul se considera realizat
dacă fiecare elev scrie cel putin un rând cu litera “f”, în duct contiuu, din cele trei solicitate).

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația , explicația, exercițiul, demonstrația, metoda fonetică
analitico-sintetică, elemente de joc.
Mijloace de învățământ: auxiliar ed. Intuitext, laptop, video- proiector, cartoane colorate,
planșă cu litera „f” mic de tipar, planșă cu litera „f” mic de mână, fișă ”Detectivul de litere”,
ppt, aplicația ChatterKid, fișe

Forme de organizare: frontal, individual;


 Evaluare: observarea sistematică, autoevaluarea, aprecieri verbale
RESURSE TEMPORARE: 40 minute

BIBLIOGRAFIE:
-,, Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului- Programa școlară pentru
Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului nr
3418/19.03.2013
-Molan, Vasile “ Didactica disciplinelor- Comunicare în limba română şi limba
literatura şi literatura română din învăţământul primar”, Editura Miniped, Bucureşti, 2014
- Mirela Mihăescu, ș.a. Metode activ-participative aplicate în învățământul primar, Editura
DPH, 2010.
- www.educatiamarcheazăviitorul.blogspot.com
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
NR. MOMENTELE Ob. op. CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
CRT LECȚIEI Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment  Organizez colectivul de elevi, pregătesc materialele necesare,
organizatoric asigur climatul favorabil învăţării.
1 min.
2. Reactualizarea  Se verifică tema cantitativ și calitativ. Conversația Aprecieri
cunoștințelor și verbale
deprinderilor
2 min.
3. Activitate/  Prezint elevilor un filmuleț în care un fluturaș alb le spune Conversația Aplicația Frontal
discuție povestea lui, de ce nu este colorat la fel ca ceilalți fluturi și le Aripi de ChatterKid
introductivă cere ajutorul pentru a-și recupera culorile. fluture din
5 min.  Pentru fiecare răspuns corect, dat pe tot parcursul carton
activităților, fiecare elev va primi recompense (buline
colorate) care să-i ajute să decoreze aripile fluturașului.

4. Anunțarea  Anunț elevii că astăzi, la ora de Comunicare în limba Conversația


temei și a română, vor învăța sunetul și litera ,,f’’ mic de tipar și de
obiectivelor mână. Vor recunoaște sunetul și literele precizate, vor preciza
1 min. poziția sunetului în cuvinte care încep, conțin sau se termină
cu sunetul ,,f’’, vor scrie litera de mână pe liniatura tip 1.
5. Prezentarea  Prezint elevilor imagini în care sunt illustrate etapele de Conversația Laptop Frontal
optima a transformare a unei omide în fluture. Video-
conținutului și  Solicit elevilor să alcătuiască propoziții pe baza imaginilor proiector Aprecieri
dirijarea prezentate. Ppt verbale
învățării  Analizez unua dintre propozițiile alcătuite și realizez , cu recompense
25 min. ajutorul copiilor, schema grafică a acesteia, pornind de la
următoarele întrebări: Observarea
 Câte cuvinte are propoziția? sistematică
 Care este primul cuvânt? Dar al doilea? (etc.) a
 Câte silabe are primul cuvânt? Câte silabe are al doilea identificării
cuvânt?(etc.) sunetului:
 Mă opresc asupra unui cuvânt care conține sunetul ”f”. Le Listă de
adresez întrebarea: verificare
 Care este prima silabă? Câte sunete sunt în prima silabă? Exercițiul (da/nu):
Care este a doua silabă? Câte sunete are? -identifică
 Realizez pronunția sunetului ”f”. Frontal sunetul
 Exercițiu joc: ”Semaforul” metoda initial;
 Explic modul de desfășurare al jocului. fonetică, -identifică
 Rostesc cuvinte care conțin sunetul [f] în interiorul, la analitico- sunetul
începutul și sfârșitul cuvântului. După rostirea fiecărui sintetică final;
1.3.1 cuvânt elevii trebuie să ridice unul din cartonașe în funcție de - identifică
poziția sunetului [f]( pentru poziția inițială cartonașul verde, explicația Frontal sunetul
pentru cea finală cartonașul roșu, pentru interior cartonașul elemente de Cartonașe median.
galben).( pantof, afară, furnică, parfum, floare, coif, elefant, joc colorate
fluture, cartof.)
 Solicit elevilor să exemplifice cuvinte care conțin sunetul ,,f,, Planșa cu
și să alcătuiască propoziții. litera ”f” de
 Prezint elevilor planșa pe care este scrisă litera ”f” mic de tipar
tipar.
 Explic elevilor diferența dintre sunet și literă. (litera
reprezintă semnul grafic al sunetului).
 Propun elevilor să identifice semnele grafice din care este Frontal
formată litera ”f” mic de tipar. Conversația
 Propun elevilor să deseneze litera ”f„ mic de tipar în aer și cu Exercițiul Fișă
degetul pe bancă. ”Detectivul
 Exercițiu joc- Detectivul de litere (Anexa 1, anexa 2- de litere”
diferențiat) Individual
 Împart elevilor câte o fișă de lucru.
1.3.2  Le explic elevilor că trebuie să încercuiască litera ”f” mic de fișă
tipar și să citească cuvintele.
 După expirarea timpului rog elevii să îmi spună de câte ori au
încercuit litera ”f”.
 Propun elevilor să compună cuvinte din silabe date (Anexa
3.1.1 3, diferențiat anexa 4)
 Flu, tu, re, fru, mos, fe, ri, ci, Explicația Individual
 Cer elevilor să citească cuvintele obținute. Exercițiul
 Prezint elevilor planșa cu litera ”f” mic de mână. Solicit
elevilor să găsească asemănări cu alte litere și asocieri cu
elemente din realitate. Analizez elementele grafice din care
este compusă litera: bucla mare pe suprarând și linie mare pe
subrând.
Planșa cu
litera de
mână
Exercițiul

Demonstrația
Explicația

Filmuleț
Individual
Exercițiul

Explicația
4.1.1 Exercițiul

 Prezint elevilor un filmuleț ce exemplifică modul de


redactare a literei ”f„ mic de mână.
 Solicit elevilor să scrie litera în aer, cu degetul pe bancă.
 Demonstrez scrierea literei pe liniatură tip 1.
 Se realizează exerciții de încălzire a mușchilor mâinilor.
Mișcăm degțelele Exercițiul
Și batem pălmuțele
Ale noastre degețele
Se fac mândre păsărele
Zboară sus
Zboară jos
Și-am făcut un cuib frumos!
Aduc aminte elevilor poziția corectă pentru scriere.

6. Fixarea 4.1.1  Propun elevilor să scrie pe caiet 3 litere. Caiet auxiliar Individual Autoevalu-
cunoștințelor  Verific elevii. Cei care s-au descurcat scriu 1-2 rânduri. Exercițiul Ed. Intuitext are
5 min.  Ajut elevii ce întâmpină dificultăți să termine rândul. -calitatea
 Elevii primesc feedback. scrisului:
comparare
cu un
model dat.

7. Aprecieri și  Se vor identifica aspectele pozitive ale activității și se Conversația


recomandări vor propune acțiuni necesare îmbunătățirii situațiilor
1 min. problemă, acolo unde a fost cazul.
 Anunț elevii că vom continua activitatea ora viitoare.

Anexa 1

Detectivul de litere

Un ou stătea pe o frunză, în lumina lunii.


Duminică, din ou a ieșit o omidă. Îi era foarte foame, așa că a pornit să caute de mâncare.
Luni, a mâncat un măr.
Marți a mâncat două pere.Tot era înfometată.
Miercuri, a mâncat trei prune.Tot îi mai era foame.
Apoi a mâncat patru căpșuni.Tot nu se săturase.
Vineri a mâncat cinci portocale, dar tot îi era foame.
Sâmbătă, a mâncat o ,o , o felie de cașcaval, o acadea, o felie de salam..Toată
noaptea, pe omidă a durut-o burtica.
Duminică, omida a mâncat o frunză verde și fragedă. În sfârșit, nu îi mai era foame.
Apoi, a construit o căsuță în care să doarmă liniștită: un cocon. După două săptămâni, a făcut o
gaură în cocon și, când a ieșit afara … era un minunat fluture!

Am găsit ................litere.

Anexa 3
Formează cuvinte prin alăturarea silabelor de pe petale, respectând codurile date. Citește cuvintele obținute

ci tu re mos

8 4 6
3

flu
fe ri
2 fru
5 7
1

1 3 2 4 6 5 7 8 6
Fișă de observare sistematică a comportamentului elevului (control/verificare)
Clasa: I
Disciplina: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
Unitatea tematica ,,Poveștile, daruri ale Planetei Albastre
Nume 1.3. Identificarea unor 3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de 4.1.1. Scrierea literelor de mână
elev/competența sunete, silabe, cuvinte tipar sau de mână
în enunţuri rostite cu
claritate

3.1.2 formează silabe cuvinte 3.1.3 citește corect cuvintele de 4.1.1 scrie corect pe liniatura tip 1
1.3.1 identifică corect cu silabele date; pe fișa de citire; litera ”f” mic de mână.
poziția sunetului ”f” în
cuvinte;
Î.T. PAR D. Î.T. PAR D. Î.T. PAR D. Î.T. PAR D.
ȚIAL ȚIAL ȚIAL ȚIAL
1.Anghel Alin
2.Bobea Daria
3.Coman Adrian
4.Coman Daria
5. Costea Lidia
6.Costache Ionuț
7.Denciu David
8. Guman Mihai
9.Mitică Ioana
10.Neagu Tudycarl
11.Negoiță Rareș
12.Panainte Cristi
13.Simionov Rebeca
14.Spiridon Florin
15.Stana Maya
16. Ștefan Maria
17. Udilă Raul
18. Vasile Andrei
19. Cioacă
Anexa 2
***Fișă diferențiată
1. Colorează litera f mic de tipar din cuvintele date:
Anexa 4
***Fișă diferențiată
1. Unește imaginile cu denumirile obiectelor/ființelor reprezentate.
fur-ni-că fun-dă flu-turi fe-reas-tră

S-ar putea să vă placă și