Sunteți pe pagina 1din 10

Data:

Proiect didactic
Școala:
Clasa: I
Propunător:
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: ‟Mişcare şi sanătate‟
Forma de realizare: lecţie integrată
Subiectul lecţiei: Sunetul [ghi] și grupul de litere „ghi” mic de tipar și de mână
Tipul lecţiei: de transmitere și însușire de cunoştinţe
Discipline integrate:
 Matematică și explorarea mediului
 Arte vizuale şi abilități practice
Competenţe specifice
Obiective operaţionale:

O1 Să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabă;
O2 Să dea exemple de cuvinte care conțin sunetul ‟ghi‟ în diverse poziții;
O3 Să citească în ritm propriu, corect și conştient cuvinte şi propoziţii;
O4 Să scrie caligrafic, pe spaţiul de scriere, grupul de litere ghi;
O5 Să scrie corect cuvinte, în baza unor sarcini date;
Resurse:
I. Metodologice

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, metoda fonetică, analitico-sintetică, demonstrația, exerciţiul,
b) Mijloace de învăţământ: manuale, caietele elevilor, fișe de lucru, păpușa Pinocchio, videoproiector, laptop.
c) Forme de organizare : frontală, individual,
II. Temporale: 45 minute
III. Umane: 19 elevi
IV. Bibliografice:
 Iliana, Dumitrescu, Daniela, Barbu, (2014), Manual pentru clasa I- Comunicare în limba română, Editura CD Press.
 Mîndru, E., Niculae, A., Borbeli, L., (2010), Strategii didactice interactive, Editura Didactica Publishing House,
Bucureşti.
 S. Nuţă, (2010), Metodica predării limbii române în clasele primare”, Editura Aramis.
 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română(clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată
prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
Secvențele Obiecti- Conţinutul ştiinţific Strategia didactică Evaluare
instruirii ve Metode Mijloace Forme
operați-
onale de
organizare
1.Moment
organizatoric Se asigură climatul favorabil desfăşurării
lecţiei, se pregătesc materialele necesare pentru
desfăşurarea activităţii. Conversaţia Frontal

2. Verificarea Se reamintește tema discutată în ora anterioară:


temei și Sunetul [Ghe] și grupul de litere „Ghe” mare de Conversația
reactualizarea tipar și de mână.
cunoștințelor Se verifică tema atât cantitativ cât și calitativ. Exercițiul fișă de lucru individual
În timpul verificării cantitative a temei, elevii vor
avea de rezolvat un exercițiu a cărui rezolvare
presupune actualizarea cunoștințelor dobândite în ora
anterioară.

3.Captarea Se propune elevilor continuarea demersului de


atenţiei sprijinire a lui Isteţel în intenția sa de a promova în
funcție, devenind detectiv. Conversaţia carte uriașă, capacitatea
Se citește indiciul pe baza căruia elevii vor fi indiciu Frontal de
concentrare a
familiarizați cu cea de-a treia misiune. (Anexa 1)
atenției
Se prezintă elevilor o păpușă de pluș - Pinocchio
cu un ghiozdan în spate.
Elevii alcătuiesc propoziţii despre Pinocchio. păpușa
Se pun întrebări ajutătoare: Pinocchio
Cine este Pinocchio? cu un
Cum este el? ghiozdan în
Ce are băiatul în spate? spate
Băiatul are un ghiozdan.
Respectând paşii metodei fonetice, analitico-
sintetice se stabilesc:
- numărul cuvintelor din propoziţie; metoda capacitatea
- numărul silabelor fiecărui cuvânt; fonetică, de a
- cuvântul care conţine noul sunet; analitico- identifica
- silaba care conține noul sunet: ghi; sintetică numărul
cuvintelor
O1 - separarea sunetului.
dintr-o
Se reprezintă grafic propoziţia pe tablă cu ajutorul propoziție,
elevilor: silabele
dintr-un
cuvânt,
sunetele
dintr-o silabă
Se anunță tema lecției:
Sunetul [ghi] și grupul de litere „ghi” mic de
3.Anunţarea tipar și de mână Conversația Frontal
temei Enunț obiectivele activității într-un limbaj
accesibil elevilor.

În ghiozdanul buclucaș al lui Pinocchio se găsesc


sarcinile pe care elevii trebuie să le rezolve pentru
a-l ajuta pe Istețel să treacă la următoarea misiune. Conversaţia
 Se dau exemple de cuvinte care conțin Explicaţia manual capacitatea
O2
grupul ‟ghi‟ în diverse poziții. Exercitiul de a
Pentru rezolvarea acestei sarcini elevi primesc un identifica
bănuț și un indiciu: MUNCEȘTE cuvinte care
Se face trecerea de la sunetul ‟ghi‟ la grupul de frontal conțin
litere ‟ghi‟. sunetul
4. Dirijarea  sunetul se reprezintă în scris printr-un grup ‟ghi‟
învăţării de litere.
Se prezintă planşa cu grupurile de litere „ghi” şi
„Ghi”.
Se întreabă elevii din câte litere este alcătuit planșă
grupul de litere și care sunt acestea. grupul de
Se compară grupul de litere ”ghi” cu grupul de Conversaţia litere ‟ghi‟
euristică
litere ”ghe”, apoi cu grupul de litere ”gi”.
● Citirea cuvintelor în şoaptă şi cu voce.
●Citirea textului individual, în şoaptă, în ritm
propriu;
● Citirea model a textului; individual
● Citirea textului, fiecare propoziţie de către alt
elev; planșă cu capacitatea
Pentru rezolvarea acestei sarcini elevi primesc un grupul de de a citi
bănuț și un indiciu: RĂSPLATĂ litere ‟ghi‟ clar, cursiv
O3 ● Scurtă conversaţie în vederea înţelegerii textului: și expresiv
● Discuţii legate de cuvintele necunoscute, semnele indiciu cuvinte și
de punctuaţie. propoziții
 Se demonstrează și explică scrierea grupului
de litere la tablă. Demonstrația
- Se solicită 2-3 elevi care vor scrie grupul de litere Explicația
la tablă; capacitatea
- Se amintește poziţia corectă în timpul scrierii; de a scrie
- Se scrie grupul de litere pe caiet, timp în care trec caligrafic
printre bănci pentru a-i observa cum scriu. grupul de
O4  Se propun câteva exerciții pentru litere ‟ghi‟
aprofundarea cunoștințelor învățate.
 Scrie cuvintele care să denumească mai
multe obiecte:
apacitatea
de a
frânghie ghiduşie
identifica și
ghimpe . ghindă
scrie forma
Pentru rezolvarea acestei sarcini elevi primesc un
de plural a
bănuț și un indiciu: PRIMEȘTE Exercițiul indiciu unor
Muncă independent: Munca cuvinte
 Scrie sub fiecare imagine cuvântul care o independentă
denumește. (Anexa 2) caietele capacitatea
Pentru rezolvarea acestei sarcini elevi primesc un elevilor de a scrie
bănuț și un indiciu: CINE cuvinte care
denumesc
imagini
indiciu
Se ordonează indiciile primite: capacitatea
5. MUNCEȘTE, PRIMEȘTE, RĂSPLATĂ, CINE Planşă de a ordona
Obţinerea Se obține proverbul: Jocul „ZUM- cuvinte
performanţei CINE MUNCEȘTE, RĂSPLATĂ PRIMEȘTE. didactic ZUM”- pentru a
Se propune elevilor jocul „De-a reporterul”. Un TV” obține o
elev (reporterul) solicită colegilor ĩn legătură cu Microfon - propoziție
decizia lui Pinocchio de a vinde abecedarul. jucărie

6.
Asigurarea Se propune colorarea unui ghiveci cu flori. Conversaţia
feed-
backului

7. Istețel a finalizat cu succes și această sarcină și Aprecieri


Încheierea poate trece la ultima misiune. calculator Frontal verbale
activităţii Se vor face aprecieri generale si individuale asupra Conversaţia
participării elevilor la lecţie, precum şi asupra Individual Stimulente
comportamentului lor pe parcursul orei.
Anexa 1 – CONȚINUTUL CELEI DE-A TREIA MISIUNI

Dragă Istețel, cu siguranță ai fost un elev silitor, deci nu îți va fi greu să treci peste următoarea misiune. Am
văzut că la matematică te-ai descurcat! Acum să vedem cum te descurci la limba română! Pentru fiecare sarcină pe
care o vei rezolva vei primi un indiciu și un bănuț de aur! Da, de aur! Ai auzit bine!
Dacă descoperi indiciul și aduni patru bănuți poți trece la ultima misiune.
Străduiește-te, Istețel! Ești foarte aproape de a-ți îndeplini visul!
Fișă de lucru

 Scrie sub fiecare imagine cuvântul care o denumește:


Anexa 3

Decorează ghiveciul:
Fişă cu exerciţii suplimentare.

Dacă elevii finalizează sarcinile ĩnainte de expirarea timpului alocat orei, se vor propune şi alte exerciţii:

1. Alintă” cuvintele:

ghiozdan Gheorghe

neghină unghie

2. Taie varianta greşită:


ghimie - chimie stinghie - stinchie
chirie - ghirie lighian - lighean
gheară - ghiară gheozdan - ghiozdan
junghi - junchi genunchi - genunghi

S-ar putea să vă placă și