Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Liceul Teoretic „Adrian Paunescu” Bârca


DATA: 13.05.2021
CLASA:a-I-a B
PROF. ÎNV. PRIMAR:Țarălungă Oana-Maria(Bătrînei)
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINĂ: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: Jocurile copilăriei-jucării
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul şi litera „j”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: Predare - învăţare
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română
Dezvoltare personală

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
3.1 Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână;
Dezvoltare personală
1.1 Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Comunicare în limba română
O1: Să identifice sunetul „j” în diferite poziţii ale cuvântului;
O2: Să formuleze enunţuri pe baza unei imagini;
O3: Să recunoască litera „j” mic de tipar şi „j” mic de mână în diferite contexte;
O4: Să utilizeze litera „j” mic de tipar în alcătuirea unor cuvinte;
O5: Să citească în mod corect, în ritm propriu, silabe şi cuvinte.
O6: Să scrie corect „j” mic de mână, izolat şi în cuvinte ;
O7: Să găsească forma corectă de plural a cuvintelor date.
Dezvoltare personală
O8: Să completeze oral fraza „Jucăria mea preferată este…”

STRATEGII DIDACTICE:
 Sistemul metodologic: conversația, explicația, observația, demonstrația, jocul didactic, metoda fonetică,analitico-sintetică;
 Mijloace didactice: manual, caiete tip I, IMAGINE.
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală.
RESURSE:
 Umane: elevi;
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 30 minute;

 Bibliografice:
1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Ghidul învăţătorului – Comunicare în limba română şi Matematică şi explorarea mediului, Clasa I , Ed. Intuitext, 2014.
3. Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-
IV, program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;
4. Gabriela Bărbulescu, Daniela Beşliu - Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Ed. Corint, Bucureşti,
2009.
5. www.didactic.ro

DEMERSUL DIDACTIC
Ob. Conţinutul informaţional al lecţiei şi
Secvenţele op. demersul didactic Resurse
instruirii şi Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organiza- Evaluare
dozarea torice
1. Moment Asigur climatul adecvat Elevii iau loc în bănci și se Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurării lecţiei și pregătesc pregătesc pentru lecție.
materialele necesare.
2. Verificarea
temei și a Verific cantitativ şi calitativ Elevii citesc si corectează Conversația Caiete Frontal Evaluare
cunoștințelor tema. tema în caiete. orală prin
dobândite sondaj
anterior

3. Captarea Vă voi spune acum o Elevii asculta ghicitoare şi Conversaţia Frontal Observarea
ghicitoare:
atenției găsesc soluţia: jucării. sistematică
,,Maşinuţe, păpuşele,
Trenuleţe, mingi zglobii,
Toate sunt, într-un cuvânt,
Nişte …

- Despărţiţi cuvântul „jucării” - Ju-că-rii Exerciţiul


în silabe.
- 3 silabe Metoda
- Câte silabe are acest cuvânt?
- Care este prima silabă? - ju fonetică,
- Ce sunete se aud în această - Sunetele j şi u analitico-
O1 silabă?
- Sunetul „u” si sunetul „j” sintetică
- Este printre aceste sunete
vreunul pe care noi nu l-am
învăţat?
4. Enunţarea —În această lecţie vor învăţa Elevii urmăresc explicaţiile
scopului şi a sunetul şi litera „j” mic de învăţătorului. Explicaţia Frontal Observarea
obiectivelor tipar, dar şi litera de mână. sistematică

5. Dirijarea Prezint elevilor o imagine. Frontal Observarea


învățării O2 Invit elevii să formuleze Elevii formulează enunţuri pe Imagine sistematică
propoziţii pe baza imaginii. baza imaginii. Conversaţia
O8 —Care este jucăria voastră Elevii completează enunţul: Individual

preferată? „Jucăria mea preferată Exerciţiul

este…”
Selectarea din comunicare a
Elevii reprezintă grafic, cu Observarea
propoziţiei în componenţa
Metoda sistematică
căreia se află cuvântul ajutorul învăţătorului,
fonetică, şi
conţinând litera „j” propoziţia, silabele şi
analitico- chestionare
 Copilul are jucării. sunetele, la tablă.
O1 sintetică Frontal
Se colorează bulina orală
Reprezentarea grafică a
propoziţiei, cuvintelor, corespunzătoare sunetului
nou. Individual
silabelor Conversaţia
Joc pentru descoperirea Elevii identifică sunetul „j” în
sunetului nou componenţa anumitor cuvinte Explicaţia
O1 Spun mai multe cuvinte, iar rostite de învăţător .(bat din
elevii bat din palme la palme) Exerciţiul

recunoaşterea sunetului ,,j”.


Observare
(joben, joc, mijloc, major etc)
sistematică
Exerciţii de dezvoltare a
auzului fonematic
Elevii vor da exemple de
Elevii dau exemple de
cuvinte care încep cu Evaluare
cuvinte care conţin sunetul
sunetul,,j”, care conţin orală
„j”.
sunetul ,,j” în interior si care se
Elevii observă litera „j” de
termina cu sunetul ,,j”. Observaţia
tipar. Frontal
Prezentarea literei ,,j” de tipar
la tabla.
Se denumesc elementele
grafice care compun litera cea Elevii încercuiesc litera „j”
nouă. din cadrul cuvintelor sau
Exerciţii de recunoaştere a separat.
Exerciţiul
O3 literei nou învăţate prin
incercuirea literei din cuvinte
Individual Intereva-
Demonstraţia luare şi
Intuirea imaginii din manual Elevii formulează enunţuri pe apreciere
O4 Formulare de enunţuri baza imaginii. verbală
Citirea cuvintelor Citesc cuvintele, analitic şi
Solicit elevilor citirea sintetic.
cuvintelor din manual, analitic
Individual
şi sintetic (coloane)
Prezentarea literei de mână
Manual
Se intuieşte litera de mână şi se Elevii observă şi exersează
O2 Conversaţia
analizează . litera în aer, pe bancă cu

Scrierea demonstrativă a degeţelul, apoi la tablă.

O5 literei noi la tablă Exerciţiul Observarea


Solicit câţiva elevi pentru a
Fac exerciţii de încălzire a sistematică
scrie la tablă litera. Imagine Frontal
muşchilor mici ai mâinii.
Exerciţii pregătitoare pentru
scriere (încălzirea muşchilor Observaţia
O6 mici ai mâinii) Demonstraţia
Elevii scriu litera de mână,
Scrierea literei pe caiete Exerciţiul
respectând indicaţiile.
Cer elevilor să scrie 3 litere şi Evaluare
să continue după ce verific. orală
Se vor scrie 3 rânduri cu litera
„j” mic de mână.
Amintesc poziţia corectă la
scris. Caiete tip I

Individual
6. Obținerea O6 Scrierea cuvintelor Elevii scriu cuvintele în Frontal Evaluare
performaței Exerciţii de copiere şi caiete : copiere/ transcriere. Exerciţiul frontală prin
transcriere a cuvintelor. Caiete tip I sondaj
Jocul „Eu scriu una — tu Elevii găsesc forma corectă Jocul didactic Individual
O7 scrii multe” de plural a cuvântului dat şi
(obraz; bujor; joc; coajă) scriu în caiete.

7. Asigurarea Adresez întrebări cu privire la Elevii răspund la întrebări.


retenţiei şi cum s-au simţit şi ce au învăţat Conversaţia Frontal Evaluare
a transferului din lecţie. orală

8. Încheierea Fac aprecieri asupra


activității comportamentului elevilor în Primesc aprecierile. Conversaţia Frontal Apreciere
timpul orei. verbală
IMAGINE

S-ar putea să vă placă și