Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 5, Piatra Neamț
CLASA: Pregătitoare step by step
PROPUNATOR: Prof.înv.primar Iosub Ramona Liliana
DISCIPLINA: Comunicare in limba română
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Iarna vin zăpezile!”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Bulgăraș de nea’’. Sunetul [ l]. Literele l și L
TIPUL LECȚIEI: predare - învățare
COMPETENȚE SPECIFICE:
 Comunicare in limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;

Arte vizuale și lucru manual


2.3. Realizare de compozitii simple pe baza interesului direct

SCOPUL LECȚIEI: familiarizarea elevilor cu sunetul[ l ] și literele l și L în vederea deprinderii de citit - scris

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să realizeze corespondența între literele mici și mari de tipar;
O2 - să identifice cuvinte, silabe și sunete în enunțuri rostite cu claritate;
O3 - să indice literele L , l făcând conexiune între literă şi sunet având la dispoziție cuvinte date;
O4 - să identifice în cuvinte date poziția sunetului [ l ] (iniţială,de mijloc și finală);
O5 - să despartă corect cuvinte în silabe, identificând numărul acestora;
O6 - să citească în ritm propriu silabe,cuvinte, propoziții, concomitent cu reprezentarea lor grafică;
O7 - să formeze cuvinte cu ajutorul sunetelor învățate;
O8 - să traseze conturul literei L folosind resurse variate;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: metoda fonetică analitico – sintetică, explicaţia , demonstraţia , exerciţiul, conversaţia, instruirea asistată de
calculator, jocul didactic, observatia;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
RESURSE MATERIALE: planșe reprezentative, jetoane cu litere, fișe de lucru, creioane colorate, sârmă plușată, litere magnetice, soft
educațional ,,Alfabetul din povești’’ Editura Edu, planșete, plastilină;
RESURSE TEMPORALE: 35 minute+ 15 minute activități în completare
LOCUL LECŢIEI ÎN MODUL: a II- oră
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,stimulente
BIBLIOGRAFIE: Didactica limbii şi literaturii române, Vasile Molan, Maria Bizdună, Bucureşti, 2006
Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar,Ioan Şerdean, Editura Corint, Bucureşti 2005
Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Suport de curs Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici, 2012

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Evenimen Ob Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare


tul didactic Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor procedee de organizare
învățământ
1.Momentul Se creează condițiile necesare Se pregătesc pentru ora de
organizatoric desfășurării lecției. comunicare în limba
1’ română.

2.Captarea O1 Se realizează cu ajutorul unui Elevii realizează Conversatia Panou, litere Frontal Observarea
atenției joc Literele jucăușe. corespondența. comportame
3’ Pe un panou sunt scrise literele Jocul didactic ntului
învățate mici și mari de tipar.
Propun elevilor să realizeze
corespondența între litera mică
și cea mare.

3.Actuali O2 Se propune enunțul: . Metoda


zarea Literele se joacă. fonetică Frontal Aprecieri
cunoștințelor Este analizat enunţul: analitico- verbale
- Câte cuvinte are propoziţia? Răspund la întrebări.
3’ sintetică
- Care este primul cuvânt? Al
doilea? Dar al treilea?
- Câte silabe are cuvântul
literele?
- Din ce sunete este alcătuită

3
fiecare silabă?
- Cu ce sunet începe acest
cuvânt?
Se repetă cuvântul literele.
4.Anuntarea Elevii sunt anunţaţi că vor Explicația Frontal
temei şi a învăţa sunetul [l] şi literele l și Ascultă cu atenție.
obiectivelor L de tipar.
3’ Prezint obiectivele într-o
manieră accesibilă elevilor.

Prezint ,,Povestea literei L cu


5.Prezentarea soft
ajutorul softului Ascultă și privesc cu atenție.
noului educațional ,,Alfabetul din educațional ,,A
conținut Instruirea lfabetul din
povești’’ Editura Edu.
3’ asistată de povești’’ Frontal
calculator Editura Edu

6.Dirijarea Joc pentru descoperirea


sunetului nou.
învățării
Învăţătoarea spune mai multe
12’ cuvinte, iar elevii bat din palme Participă la jocul propus. Jocul didactic
la recunoaşterea sunetului [ l ].
Se insistă asupra sonorităţii
pure a sunetului , evitându-se
O3 vocala de sprijin î.
Se cer exemple de cuvinte care Demonstrația
conţin sunetul [l] precizându-se Dau exemple de cuvinte;
locul lui în cadrul cuvântului. alcătuiesc oral propoziții. Exercițiul
Se alcătuiesc oral propoziţii cu
aceste cuvinte.

4
Prezentarea literei l, mic și L
O6 mare de tipar.
Elevii observă litera. Planșă cu
- Cu cine seamănă?
Observația literele l și L Aprecieri
- Din ce elemente este Observă litera.
formată? verbale
O4 Cer elevilor să realizeze litera
din sârmă plușată. Conversația Frontal

Se încălzesc mușchii mâinilor


O8 prin intermediul unor exerciții,
apoi se conturează litera „L” cu Execută exercițiile de
O3 degetul în aer, pe masă și în încălzire a mușchilor cu
podul palmei.
ajutorul jocului Degețelele.
Se reaminteşte poziţia corectă
în timpul scrisului
Pe fișă (Anexa 1) elevii vor Fișă de lucru
încercui litera l și litera L de Încercuiesc literele pe fișa Anexa 1
tipar. de lucru.
7.Obtinerea
Pe tablă sunt puse litere
performanțe cartonate, cu ajutorul cărora
lor elevii vor forma cuvinte.
3’ (minimum 3 cuvinte) și o Litere
O3 propoziție. cartonate
Exercițiul Aprecieri
Formează cuvinte cu
verbale
ajutorul literelor învățate.
Frontal

5
8.Fixarea Propun elevilor să lucreze Fișa de lucru
Cunoștințelor exercițiile de pe fișa de lucru. Anexa 2
5’ O3 Se explică fiecare cerință; se
O4 citește textul Bulgăraș de nea
O5 de către învățătoare. Rezolvă exercițiile propuse
O7 Anexa 2 pe fișa de lucru. Conversația Aprecierea
Explicația Frontal comporta
Se fixează prin întrebări literele mentului
învățate azi și literele învățate
până acum.
- Ce literă am învățat
Răspund la întrebări.
azi?
Conversația
- Ce litere am învățat
până acum?

9. Evaluare
2’ Se evidențiază elevii care au
participat în cadrul lecției după stimulente
următoarele criterii de
apreciere: originalitarea și Exercițiul
Voi face aprecieri verbale
corectitudinea răspunsurilor, Frontal
colective și individuale.
gradul de concentrare a Conversația
atenției, modul de colaborare
cu ceilalți elevi.
Se acordă stimulente.
10. Activități Propun elevilor să modeleze Elevii vor modela litere Conversația frontal Aprecieri
în completare literele l și L. hazlii din plastilină. Sunt exercițiul Planșete verbale
15’ așezate pe panou jetoane cu plastilină
litere hazlii.

S-ar putea să vă placă și