Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 05.05.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Răhău
CLASA: Simultan/Pregătitoare, clasa a II-a, clasa a IV-a
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Jinar Sonia Georgiana

Clasa pregătitoare Clasa a II-a Clasa a IV-a


Aria
curriculară Limbă și comunicare Limbă și comunicare Limbă și comunicare

Disciplina de
învățământ Comunicare în limba română Comunicare în limba română Limba și literatura română

Unitatea de
învățare Prieteni necuvântători Azor Copilăria, cea mai frumoasă vârstă Ora de poezie
(Textul liric)
Subiectul
lecției Literele mici și mari de tipar Recapitulare Propoziția
„ z” „ Z”

Tipul lecției Consolidare Recapitularea și sistematizarea Consolidare


cunoștințelor
Competențe 1.1. Identificarea semnificaţiei unui 1.1. Identificarea semnificaţiei unui 1.2.Deducerea sensului unui cuvânt
specifice mesaj scurt, pe teme familiare, rostit mesaj oral din texte accesibile variate prin raportare la mesajul audiat în
clar şi rar 1.4. Exprimarea interesului pentru contexte de comunicare previzibile
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau receptarea de mesaje orale, în contexte de 2.4. Iniţierea şi menţinerea unei
final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a comunicare cunoscute interacţiuni în vederea rezolvării de
cuvintelor din propoziţii rostite clar şi probleme individuale sau de grup
rar 2.4. Exprimarea expresivă a ideilor în
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a contexte familiare manifestând interes şi 2.5.Manifestarea interesului pentru
cuvintelor în enunţuri simple încredere în sine participarea la interacţiuni orale

Obiective O1- să coloreze imaginile care conțin O1- să răspundă corect la întrebări, pe O1- să stabilească tipul propozițiilor
operaționale sunetul „z”; baza informaților din text; date;
O2- să unească cuvintele date cu O2- să transforme propozițiile
imaginile corespunzătoare; O2- să selecteze din text cuvinte cu enunțiative simple/dezvoltate în
O3- să ordoneze cuvintele pentru a grupurile de sunete și litere învățate; propoziții exclamative și interogative;
obține propoziții; O3- să identifice cuvinte cu înțeles O3- să formuleze propoziții
O4- să identifice poziția sunetului „z” asemănător și cu sens opus; interogative pentru răspunsurile date;
din imaginile date; O4- să alcătuiască propoziții respectând
O4- să formuleze corect enunțuri, cu structura dată;
ajutorul cuvântului „prieten”; O5- să identifice părțile
principale/secundare de propoziție din
O5- să precizeze rolul semnelor de
enunțurile extrase.
punctuație din enunțul prezentat;
O6- să rezolve corect sarcinile prezentate
pe jetoane, cu ajutorul indicațiilor date;

Strategia A. Metode și procedee didactice: A. Metode și procedee didactice: A. Metode și procedee didactice:
didactică conversația, explicația, exercițiul, conversația, explicația, munca conversația, explicația, munca
munca independentă, joc. independentă, metoda Pălăriilor independentă, joc didactic.
B. Mijloace didactice: fișe de gânditoare. B. Mijloace didactice: rebus, fișe
lucru, jetoane cu obiecte/animale, B. Mijloace didactice: poștașul, plic de lucru, săculeț, bilețele.
jetoane cu baloane. cu proverbe, fișă de lucru, tablă, C. Forme de organizare: frontal,
C. Forme de organizare: frontal, jetoane colorate; individual, pe perechi.
individual. C. Forme de organizare: frontal,
individual, pe perechi.
Resurse A. Umane: 6 elevi A. Umane: 8 elevi A. Umane: 6 elevi
B. Temporale: 45 de minute B. Temporale: 45 de minute B. Temporale: 45 de minute
C. Bibliografie: Programa şcolară C. Bibliografie: Programa şcolară C. Bibliografie: Programa școlară
pentru disciplina pentru disciplina COMUNICARE
pentru disciplina LIMBA ȘI
COMUNICARE ÎN LIMBA ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa
ROMÂNĂ Clasa pregătitoare, pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a LITERATURA ROMÂNĂ
clasa I şi clasa a II-a Aprobată Aprobată prin ordin al ministrului
CLASELE a III-a – a IV-a.
prin ordin al ministrului Nr. Nr. 3418/19.03.2013
3418/19.03.2013
Evaluarea Observarea sistematică a Observarea sistematică a Observarea sistematică a
comportamentului elevilor comportamentului elevilor comportamentului elevilor
SCENARIUL DIDACTIC

Clasa pregătitoare Clasa a II-a Clasa a IV-a


ETAPELE
LECȚIEI
1.Momentul
organizatoric Se va asigura un climat educațional Se va asigura un climat educațional Se va asigura un climat educațional
favorabil și se vor pregăti materialele favorabil și se vor pregăti materialele favorabil și se vor pregăti materialele
necesare unei bune desfășurări a lecției. necesare unei bune desfășurări a lecției. necesare unei bune desfășurări a
lecției.
2.Captarea
atenției Activitate indirectă Activitate directă Activitate indirectă

O să împart elevilor o fișă cu O voi realiza cu ajutorul „Poștașului” O să împart elevilor câte o fișă. Vor
„POVESTEA LITEREI Z”. Ei vor care are prin corespondențele sale un avea de rezolvat un rebus. Pe verticală
trebui să încercuiască litera „Z” cu roșu, plic cu proverbe despre prietenie pe care vor obține cuvântul PROPOZIȚIE. Se
iar litera „z” cu verde. (Anexa 1) le vom discuta pe scurt. (Anexa 1) va recapitula pe scurt tipurile de
propoziții. (Anexa 1)
3.Anunțarea
temei și a Activitate directă Activitate directă Activitate directă
obiectivelor
Voi spune copiilor că astăzi vom Pornind de la proverbele anterioare, Voi anunța titlul lecției de astăzi,
continua să rezolvăm exerciții cu Litera elevii vor fi anunțați că la această oră precum și obiectivele lecției într-o
și sunetul Z z. vom vorbi despre trei prieteni și anume manieră accesibilă elevilor. Scriu titlul
„Pif, Paf, Puf” după Cezar Petrescu, lecției pe tablă PROPOZIȚIA.
care ne vor ajuta să recapitulăm
anumite cunoștințe dobândite pe
parcursul orelor de Comunicare în limba
română.
4.Consolidarea
și Consolidarea și sistematizarea Recapitularea cunoștințelor Consolidarea și sistematizarea
sistematizarea cunoștințelor cunoștințelor
cunoștințelor/ Activitate indirectă
Recapitularea Activitate indirectă
cunoștințelor
Fiecare copil va primi o fișă de lucru cu Activitate indirectă
Se împarte elevilor câte o fișă cu un fragment din textul literar „Pif, Paf,
exerciții la care se va lucra individual. Puf” după Cezar Petrescu. (Anexa 2)
(Anexa 2)  Pentru început elevii vor citi Se împarte elevilor câte o fișă cu
individual textul. exerciții la care se va lucra individual.
 Ulterior vor alcătui enunțuri cu (Anexa 2)
cuvintele necunoscute (paiață,
nu încape vorbă).
 Pe baza textului elevii au patru
întrebări la care vor răspunde în
scris.

Activitate directă Activitate directă

Se va realiza o mică discuție despre text, Se citesc sarcinile rezolvate.


vom verifica enunțurile formulate și
răspunsurile întrebărilor.

Activitate indirectă

Elevii vor rezolva în continuare fișa cu


exerciții.
5.Obținerea Realizarea feed-back-ului
performanței/ Activitate directă Activitate indirectă
Realizarea Activitate indirectă
feed-back-ului Fiecare elev va primi trei baloane
(jetoane). Pe fiecare balon este  Spre sfârșitul lecției voi folosi Elevii se vor grupa în perechi. Fiecare
evidențiată poziția literei „Z” într-un metoda „Pălăriilor pereche va extrage câte două bilețele
cuvânt ( început-interior-sfârșit). gânditoare”. Copiii vor forma dintr-un săculeț.
trei perechi de câte doi elevi Pe fiecare bilețel este scris câte un
Alăturat elevii vor primi imagini cu (respectiv 3 elevi). Fiecare enunț. Ei vor trebui să identifice părțile
obiecte/animale pe care le vor lipi pereche va avea câte două principale și secundare de propoziție.
corespunzător pe baloane. jetoane de culori diferite. Răspunsurile le vor scrie pe spatele
 Fiecare pereche rezolvă sarcina bilețelelor.
scrisă pe spatele jetoanelor
colorate, prin cooperare. Se va
alege un reprezentant din fiecare
pereche pentru a citi rezolvarea. Activitate directă

„ alb ”- oferă informații despre cei trei Se citesc sarcinile rezolvate.


prieteni.
„ roșie ” – enumeră emoții pe care ți le
trezește întâmplarea.
„ albastră ” – definește prietenia.
„ galbenă ” – explică modul în care
întreține Pif prietenia cu Puf și Paf.
„ verde ” – arată de ce este entuziasmat
băiatul.
„ negru ” – identifică o greșeală făcută
de Pif.
Activitate directă

Se citesc sarcinile rezolvate.


6.Încheierea
activității Activitate directă Activitate directă Activitate directă
Fac aprecieri generale asupra modului Fac aprecieri generale asupra modului în Fac aprecieri generale asupra modului
în care elevii au participat la oră. care elevii au participat la oră. în care elevii au participat la oră.

S-ar putea să vă placă și