Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CLASA: I A
PROPUNĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Patria mea
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul şi litera ,,d”
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECȚIEI: Predare – învăţare
SCOPUL LECȚIEI: Dezvoltarea deprinderilor de a citi şi scrie corect cuvinte care conţin ,,d”, enunţuri cu astfel de cuvinte şi a
deprinderilor de a citi cursiv, conştient şi expresiv un text de mică întindere; îmbogăţirea vocabularului şi dezvoltarea creativităţii.

Competenţe specifice integrate:

1.Comunicare în limba română:


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene evenimente familiare;
4.1. Scrierea literelor de mână;

2. Matematică şi explorarea mediului:


1.1 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;

3. Dezvoltare personală
2.1 Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;

4. Muzică şi mişcare:
2.2 Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm;

5. Arte vizuale și abilități practice:


1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice ;

Obiective operaţionale:
O1 - să citească cuvinte şi propoziţii după anumite cerinţe date;
O2 - să răspundă la întrebări oral;
O3 - să identifice sunetul [d] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O4 - să recunoască litera de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului [d] în pagina din abecedar şi în alte surse;
O6– să realizeze corelaţia dintre sunet şi literă în procesul citirii;
O7 – să alcătuiască enunţuri după criterii date;
Ora a II-a
O1 - să identifice sunetul [d] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O2 - să pronunţe corect sunetul [d], în silabe şi cuvinte;
O3 - să identifice elementele grafice componente ale literei;
O4 - să scrie corect, lizibil şi estetic, în ritm propriu litera nouă, izolat, în cuvinte şi propoziţii ce conţin litera [d];
O5 - să realizeze corelaţia dintre sunet şi literă în procesul citirii şi scrierii;
O6 - să alcătuiască enunţuri după criterii date;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică; conversaţia, explicaţia, demonstraţia; exerciţiul, jocul didactic,
Resurse materiale: planşă cu litera ,,d” de tipar şi de mână, fişe de lucru, ilustraţii, planşă cu Degețica, televizor, laptop;
Forme de organizare : frontal, în perechi, pe echipe, individual;
Resurse umane: 15 elevi
Resurse temporale: 2x (35 minute activitate+10 minute activităţi în completare)

Bibliografie:
Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, “Manual pentru clasa I”, Editura Didactică și pedagogică, Bucureşti, 2018
Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată
prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Vasile Molan, Didactica disciplinei limba şi literatura română în învăţământul primar, Ed. Miniped, Bucureşti, 2014
SCENARIUL DIDACTIC
Lecţia I
Momentele lecţiei Act. Ob Timp Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
Integr op procedee didactice organizare
1. Moment Organizarea colectivului de elevi,
organizatoric 1’ pregătirea materialelor necesare, precum conversaţia frontal
şi asigurarea unui ambient optim pentru
elevi.
Verific cantitativ tema şi ofer lămuriri observaţia caietele
acolo unde este cazul. conversaţa elevilor
Joc didactic Ghiceşte povestea. capacitatea
Elevii vor lucra în perechi. Fiecare joc didactic puzzle în perechi de a
2.Reactualizarea CLR O7 pereche primește piese de puzzle, pe care răspunde
cunoştinţelor 6’ sunt reprezentate diferite imagini din corect la
poveștile cunoscute de ei. Solicit copiilor exerciţiul întrebări
să așeze piesele corespunzător și să
descopere povestea sugerată de imaginea
obținută. Se prezintă imagimile obținute si
se precizează titlul poveștii, numărul de
cuvinte din care este compus titlul,
desparte cuvintele în silabe precizând
numărul acestora cât şi numărul de litere
şi sunete.
Prezint copiilor un scurt filmuleț cu observaţia televizor
DP Degețica. Solicit copiilor să-mi spună care laptop
O2 sunt personajele din poveste, ce sentimete conversaţa capacitata
3. Captarea 5’ le transmite aceste personaje. frontal de
atenţiei Le prezint o planşă în care este concentrare a
reprezentată Degețica pe rândunică. Elevii atenţiei
intuiesc planşa alcătuind propoziţii pe metoda planşă cu
MEM O3 baza acesteia. Ajungem la propoziţia: fonetică, Degețica
,,Degețica zboară pe rîndunică”. Se alaitico- și
analizează schema propoziţiei: numărul de sintetică rîndunica
cuvinte, despărţim în silabe cuvântul
rîndunică, precizăm numărul de silabe şi
sunete pentru fiecare silabă, evidenţiind
sunetul d
4. Anunţarea Astăzi la ora de Comunicare în limba capacitatea
subiectului lecţiei română vom călători împreună cu explicaţia frontal de receptare
1’ Degețica și rândunica- care ne va însoți a mesajului
pe tot parcursul acestei zile și ne va ajuta transmis
să învăţam sunetul şi litera d.
5. Dirijarea Pronunţ demonstrativ sunetul d, elevii demonstraţia frontal capacitatea
O3
învăţării repetând şi ei după mine. de
Solicit copiilor să-mi dea exemple de exerciţiu individual concentrare a
O3
cuvinte care încep/conţin/se termină cu atenţiei
sunetul d.
O2 Joc pentru descoperirea sunetului nou: frontal
MM 20’ - citesc diverse cuvinte care conţin sau nu joc didactic
sunetul nou iar copiii vor trebui să bată capacitatea
O2
din palme la auzul acestuia: desen, castel, de a
O1 decupat, prieten, cadou, cladire, carton, răspunde
da, contur, pod, colorat, decorat. Vor corect la
despărţi cuvintele în silabe precizând întrebări
O1
locul sunetului nou.
O1 Prezentarea literei d mic de tipar
Prezint planşa cu litera şi elevii o observă.
Împart elevilor fișele de lucru. Anexa1 observaţia planşa cu
Descoperirea literei învățate. litera d individual
Citirea cuvintelor scrise pe silabe. exerciţiul
Se citesc cuvintele din coloană, scrise pe fișe capacitatea
silabe apoi port o mică discuţie pe baza conversaţa de
acestora. concentrare a
Citirea textului (în şoaptă) frontal atenţiei
Elevii citesc în şoaptă textul, după care exerciţiul
adresez câteva întrebări pentru a verifica
dacă citirea a fost conştientă. Urmează
citirea în lanţ, explicarea cuvintelor Fișă
necunoscute şi alcătuirea propoziţiilor.
Citesc textul model respectând semnele de explicaţia
punctuaţie şi intonaţia pentru a capta individual
atenţia copiilor.
Solicit elevilor să precizeze numărul de demonstraţia capacitatea
alineate, semnele de punctuație folosite și frontal de receptare
să motiveze folosirea lor. exerciţiu individual a mesajului
transmis
6. Obţinerea Pentru obţinerea performanţei vom juca
performanţei jocul ,,Eu zic una, tu zici multe!” folosind
cuvinte ce conţin sunetul d: exerciţiul frontal capacitatea
dar – daruri de a
2’ desen - desene răspunde
deal-dealuri corect la
dulap- dupapuri întrebări
pod -poduri
dunga- dungi
cadou - cadouri
draperie – draperii
rândunică-rândunici
7. Activitate AVAP Fiecare copil va primi o imagine din conversația fișă individual observare
în completare 10’ povestea „Degețica” pe care va trebui să o sistematică
coloreze. Anexa 2
Audierea cântecului: ,,Degețica”
8. Încheierea MM Fac aprecieri generale şi individuale
activităţii 1’ asupra participării elevilor la lecţie, conversaţa frontal observare
precum si asupra comportamentului lor pe sistematică
parcursul orei.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Lecţia II
Momentele Act. Ob Timp Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei Integr op procedee didactice organizare
1. Moment Organizarea colectivului de elevi,
organizatoric pregătirea materialelor necesare, precum conversaţia frontal
2’ şi asigurarea unui ambient optim pentru
elevi.
Ora trecută am învăţat despre sunetul d. capacitatea de
Ora aceasta propun să învăţăm să scriem Explicaţia frontal receptare a
1’ litera ,,d”, pentru a putea scrie cât mai mesajului
multe cuvinte, propoziţii și cât mai transmis
frumos. Pentru asta trebuie să fiţi mult
2. Anunţarea mai atenţi la scrierea elementelor din care
subiectului este alcătuită fiecare literă în parte; vom
lecţiei scrie apoi cuvinte şi propoziţii.
Vom lucra şi pe grupe, vom juca chiar un
joc în incheierea lecţiei dar pentru aceasta
trebuie să fiţi cât se poate de atenţi şi
rapizi.
3. Dirijarea Extragem din text propoziţia ,,Privesc capacitatea de
O1
învăţării atent o vedere”. Realizăm schema metoda fonetică manual frontal a răspunde
O2
propoziţiei: numărul de cuvinte, analitico sintetică corect la
20’ identificăm cuvântul în care se află întrebări
O3 sunetul nou, despărţim în silabe,
identificăm numărul acestora şi sunetele
O4
care le compun evidenţiind poziţia planşa cu
sunetului d . litera d frontal
MM Prezentarea literei d mic de mână. demonstraţia capacitatea de
Prezint planşa cu litera nouă. Stabilim concentrare a
elementele grafice componente: o liniuta atenţiei
de sprijin, urmată de un ousor şi finalizată exerciţiu
O5
cu un bastonaș mare intors. Scriu litera pe
tablă şi explic fiecare mişcare. 2-3 elevi observaţia caietele
vor scrie litera la tablă iar ceilalţi în aer, explicaţia elevilor individual
O6
pe palmă sau pe bancă.
Urmează încălzirea mânuţelor apoi capacitatea de
reamintesc poziţia corectă a corpului şi a exerciţiul receptare a
caietului în timpul scrierii după care se va mesajului
scrie în caiete trei litere; verific explicaţia frontal transmis
corectitudinea scrierii apoi se continuă
scrierea literei pe 3 rânduri.
Explic modul de legare al literei d cu alte
litere în cuvinte: desen. Elevii scriu şi ei exerciţiu
cuvântul pe caiete, urmat apoi de altele
două: cadou, pod. individual
Exerciţii de cultivare a limbii:
-scriu pe tablă litere amestecate, elevii
având sarcina de a găsi cuvântul potrivit şi
de a alcătui propoziţii.
4.. Obţinerea Fiecare echipă primește o fișă de lucru. capacitatea de
performanţei O5 Va câștiga echipa care rezolvă corect exerciţiul fișă pe echipe a răspunde
sarcina de lucru. Anexa 3. corect la
1. Prezint o planşă cu propoziţii lacunare. întrebări
12’ Elevii vor trebui să identifice cuvintele
lipsă şi să transcrie pe caiete:
Iarna primim……….
Copiii se .....cu sania de pe ........... .
Mierea este ……………… .
A ............ dupa contur .
2. Ordonează cuvintele pentru a obţine o
propoziţie: un Adela daruit a castel.
3. Scrie după dictare: dar , aduce , Anda ,
dulce , desen.
5. Activitate O1 Pentru obţinerea performanţei voi grupa capacitatea de
în completare AVAP elevii pe echipe pentru a juca Valiza. La joc didactic fişe de pe grupe concentrare a
O2 semnalul meu echipele vor desena pe o lucru atenţiei
10’ foaie cât mai multe imagini a căror
denumire conţin litera d şi încap într-o
valiză. Este câştigătoare echipa care a
desenat cele mai multe imagini.
6. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale
activităţii asupra participării elevilor la lecţie, conversaţia frontal observare
1’ precum si asupra comportamentului lor pe sistematică
parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și