Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 12.05.2022
Clasa: I
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Împărăţia literelor
Subiectul lecţiei: Sunetul şi litera z – ora I
Forma de realizare: lecţie integrată
Tipul lectiei: predare – învăţare
Scopul lectiei: Dezvoltarea deprinderilor de a citi şi scrie corect cuvinte care conţin ,,z”,
enunţuri cu astfel de cuvinte şi a deprinderilor de a citi cursiv, conştient şi expresiv un
text de mică întindere; îmbogăţirea vocabularului şi dezvoltarea creativităţii.

Competenţe specifice integrate:

1.Comunicare în limba română:

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de
mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene
evenimente familiare;
4.1. Scrierea literelor de mână;

2. Matematică şi explorarea mediului:


1.1 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;

3. Dezvoltare personală
2.1 Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi
paraverbal;

4. Muzică şi mişcare:
2.2 Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm;

Obiective operaţionale:
O1 - să citească cuvinte şi propoziţii după anumite cerinţe date;
O2 - să răspundă la întrebări oral;
O3 - să identifice sunetul [z] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor;
O4 - să pronunţe corect sunetul [z], în silabe şi cuvinte;
O5 - să recunoască litera de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului [z] în pagina din
abecedar şi în alte surse;
O6– să realizeze corelaţia dintre sunet şi literă în procesul citirii;
1
O7 – să citească în ritm propriu textul „Primăvara” şi alte texte la prima vedere,
respectând intonaţia cerută de semnele de punctuaţie;
O8 – să formuleze întrebări şi răspunsuri pe marginea textului citit;
O9 – să alcătuiască enunţuri după criterii date;
O10 – să intoneze cântecelul Albiniţă dragă.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică; conversaţia, explicaţia,
demonstraţia; exerciţiul, jocul didactic,
Resurse materiale: planşă cu litera z de tipar şi de mână, alfabetar, fişe de lucru, ilustraţii,
planşă cu anotimpul primăvara
Forme de organizare : frontală, pe grupe, individuală;
Resurse umane: 28 elevi
Resurse temporale: 50 min

Bibliografie:
Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă, “Abecedar- manual pentru clasa I”, Editura
Aramis, Bucureşti, 2004
Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Vasile Molan, Didactica disciplinei limba şi literatura română în învăţământul primar,
Ed. Miniped, Bucureşti, 2014

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Act. Ob. Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare


lecţiei integr. op procedee didactice organizare
Lecţia I Organizarea colectivului de elevi,
1. Moment pregătirea materialelor necesare, precum şi conversaţia frontal
organizatoric asigurarea unui ambient optim pentru elevi.
Joc didactic Ghiceşte cuvântul . Prezint nişte joc didactic
jetoane pe care sunt reprezentate diferite jetoane
imagini: bec, balon, vacă, oaie, peşte, zar, capacitatea de a
vază. Solicit copiilor să descopere cuvântul, să- exerciţiul răspunde corect la
2.Reactualizarea l despartă în silabe precizând numărul acestora individual întrebări
cunoştinţelor cât şi numărul de litere şi sunete. observaţia caietele
Verific cantitativ tema şi ofer lămuriri acolo elevilor
unde este cazul. conversaţia
Se citeşte textul studiat ora trecută; adresez manual
întrebări pe baza acestuia şi alcătuim propoziţii
cu cuvinte cheie: Bucur, Bucureşti, cioban,
biserică.
Prezint copiilor o planşă în care este observaţia
DP reprezentat anotimpul primăvara. Solicit planşă cu
O9 copiilor să-mi spună ce sentimete le transmite conversaţia anotimpul capacitatea de
3. Captarea O4 acest anotimp. Elevii intuiesc planşa alcătuind primăvara frontal concentrare a
atenţiei propoziţii pe baza acesteia. Ajungem la atenţiei
propoziţia Albinele zboară deasupra florilor. metoda fonetică,
Se analizează schema propoziţiei: numărul de alaitico-sintetică
MEM cuvinte, despărţim în silabe cuvântul zboară,
precizăm numărul de silabe şi sunete pentru
fiecare silabă, evidenţiind sunetul z .
4. Anunţarea Astăzi vom învăţa sunetul şi litera z şi vom afla capacitatea de
subiectului lucruri interesante şi frumoase despre explicaţia frontal receptare a
lecţiei anotimpul care tocmai a sosit, primăvara. mesajului transmis
5. Dirijarea O4 Pronunţ demonstrativ sunetul z, elevii repetând demonstraţia frontal capacitatea de
învăţării O3 şi ei după mine. concentrare a
O3 Solicit copiilor să-mi dea exemple de cuvinte exerciţiu individual atenţiei
O3 care încep/conţin/se termină cu sunetul z.

3
O5 Joc pentru descoperirea sunetului nou:
O2 - citesc diverse cuvinte care conţin sau nu frontal
MM O1 sunetul nou iar copiii vor trebui să pocnească joc didactic capacitatea de a
O7 din degete la auzul acestuia: muzică, masă, răspunde corect la
furaj, zambilă, curaj, tort, vizită, cireş, aragaz, întrebări
O1
masaj, urzică, artă, obraz, zarzăre.
- prezint câteva desene şi elevii descoperă în
care denumire se află sunetul z. Aceştia vor jetoane individual
despărţi cuvintele în silabe precizând locul
sunetului nou.
Prezentarea literei z mic de tipar
Prezint planşa cu litera şi elevii o observă. observaţia planşa cu capacitatea de
Descoperirea literei în alfabetar şi în alte litera z frontal concentrare a
materiale. exerciţiul bileţele atenţiei
Intuirea imaginii din manual. Adresez întrebări
în aşa fel contruite încât elevii să pronunţe în conversaţia manual
răspunsuri cuvinte ca: trezeşte, dezmorţeşte,
frunze, zăpadă, ziua, verde, gâze.
La alfabetar elevii vor forma cuvinte ca: exerciţiul
zăpadă, gâze, frunză, zâmbet. alfabetar individual
Citirea cuvintelor scrise pe silabe.
Se citesc cuvintele din coloană, scrise pe silabe
apoi port o mică discuţie pe baza acestora. manual
Citirea textului (în şoaptă)
Elevii citesc în şoaptă textul, după care adresez capacitatea de
câteva întrebări pentru a verifica dacă citirea a receptare a
fost conştientă. Urmează citirea în lanţ, explicaţia frontal mesajului transmis
explicarea cuvintelor necunoscute şi alcătuirea
propoziţiilor.
Citesc textul model respectând semnele de
punctuaţie şi intonaţia pentru a capta atenţia demonstraţia
copiilor.
Solicit elevilor să citească selectiv: propoziţia
în care spune ce face soarele; propoziţia în exerciţiu
care spune despre haina notimpului; individual
propoziţia în care spune cine zumzăie;
propoziţia în care spune ce face natura.

4
6. Obţinerea Pentru obţinerea performanţei vom juca jocul
performanţei Eu zic una, tu zici multe! folosind cuvinte ce
conţin sunetul z :
brad - ………………
ogradă -………………………
cadă- ……………………
amiază- …………..... capacitatea de a
O4 varză - ………………………. exerciţiul individual răspunde corect la
barză - …………………. întrebări
stradă- ……………. .
omidă - ……………………..
vază - ……………………
cozonac - ………….
obraz - …………………. …
zarzăr - ……………………
7. Evaluare MM O1 Se citeşte pagina lecţiei întreagă şi rezolvăm individual capacitatea de
exerciţiul din manual, după care vom cânta exerciţiul manual frontal concentrare a
O4 cântecelul Albiniţă dragă! atenţiei
8. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale asupra
activităţii participării elevilor la lecţie, precum ăi asupra conversaţia frontal observare
comportamentului lor pe parcursul orei. sistematică

5
6

S-ar putea să vă placă și