Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

STUDENT: GHEORGHE NELUȚA ȘTEFANIA


DATA: 10.05.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu “ Alexandria str. Libertății nr 148
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,, Plantele și animalele au povestea lor ”
TEMA LECȚIEI : ,, Povestea florii - soarelui ” după Tudor Pamfile
TIPUL LECŢIEI: predare -învățare
SCOPUL LECŢIEI: desprinderea informaţiilor esenţiale din text şi consolidarea deprinderilor de comunicare orală şi scrisǎ
COMPETENȚE SPECIFICE:
 Comunicare în limba română
1.1 extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
3.2 formularea unui răspuns emoțional față de textul literar citit;
3.4 evaluarea conținutului unui text pentru a evidenția cuvinte – cheie și alte aspecte importante ale acestuia.
 Educație civică
1.2 identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei;
 Muzică și mișcare
2.1 cântarea individuală, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mișcare;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OC1 – să recepteze prin lectură conţinutul de idei al poveștii;
sa fir ei]
e tele ei]
fon]
ax]
rm
m
l de f
e le f i
[Tast măr
u
[Tast Tastaţi
aţi

aţi n
[Tast

u
aţi n
[
OC2 – să redea conținutul textului într-o ordine logică;
OC4 – să realizeze cu ajutorul diferitelor materiale floarea soarelui;
OC5 – să prezinte câteva date referitoare despre planta tehnică “floarea soarelui”;
OC6 – să stabilească valoarea de adevăr a unor afirmaţii;
OC7 – să alcătuiască o problemă folosind cuvinte întâlnite în text;
OC8 – să interpeteze un cântecel despre flori;
OC9 – să completeze enunţuri lacunare şi să justifice alegerea făcută.

STRATEGIA DIDACTICĂ: inductivă, semialgoritmică


METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, observaţia, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic, teoria inteligenţelor
multiple.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT : – fişe, jetoane, cartea “Poveşti şi legende despre plante şi animale”, seminţe de dovleac şi de in, aracet,
acuarele, videoretroproiector, calculator, CD - manual Intuitex.
.
FORME DE ORGANIZARE – frontală, pe grupe şi individuală;

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1. oficiale: Curriculum Naţional - Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2004
2.metodico – didactice Vasile Molan, ”Didactica disciplinei <Limba și literatura română> în învățământul primar”, Bucureşti,
Editura Miniped, 2010.
Ministerul Educației Naționale, ”Programa școlară pentru clasele a III-a, a IV-a”, 2014.
3. pedagogice:Venera Mihaela Cojocariu, Teoria şi metodica instruirii, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2002
Ilinca Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Bacău, Editura Grigore Tăbăcaru,1999
Elena Hussar, Tatiana Safciuc, Colaborare şi incluziune în sala de clasă, Editura Casei Corpului Didactic Bacău, 2008
“Poveşti şi legende despre plante şi animale”

TEMPORARE: 50 minute

Desfășurarea lecției
Ob.o Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică
Nr. Momentele / p. și demersul didactic
crt Etapele lecţiei Metode Mijloace Moduri Evaluare
şi de
procedee organizare
I. Moment Asigur condiții optime pentru buna conversaţia materialel frontal observarea
organizatoric desfășurare a lecției. e necesare sistematică
-1 min. la lecție controlul
II. -Voi solicita elevilor să răspundă la câteva Conversaţia, Capacitatea
Reactualizarea întrebări: explicaţia de a
cunoștințelor și *Care sunt lunile de vară? recunoaște
verificarea temei *Prin ce se caracterizează acest anotimp? caracteristi
-5 min. *Cum este vremea? Activitate cile
*Cum sunt zilele şi nopţie? frontală anotimpului
*Ce fac oamenii vara? vara
*Dar păsările şi animalele?

III. OM1 Câţiva elevi vor prezenta în versuri cele patru


Captarea atenţiei OA1 anotimpuri .
-3min. conversaţia, activitate Capacitatea
Elevii recunosc personajele interpretate. jocul frontală de a prezenta
didactic în versuri
anotimpurile
OM1 Propun elevilor să răspundă la câteva ghicitori
Anunţarea (ANEXA 1)
IV.
temei şi a Elevii sunt atenţi şi dau răspunsuri cât mai
obiectivelor apropiate. Conversaţia, Fişă cu Activitate Capacitatea
-1 min. Printre răspunsurile date de elevi se regăseşte Explicaţia, ghicitori, frontală de a
şi floarea soarelui . Jocul imagini răspunde la
Le precizez elevilor că aproape fiecare lucru didactic întrebări
apărut pe pământ are o explicaţie logică sau
imaginară. La fel se întâmplă şi cu floarea
soarelui.
Anunţ elevii că ora aceasta vom studia Conversaţia,
“Povestea florii - soarelui”,după Tudor Activitate
Pamfile. indivi
Se anunță într-o formă accesibilă Expune duală
obiectivele lecției – ei vor trebui să citească Explicaţia, rea
lecția, să lucreze exercițiile propuse, să-și
exprime părerea în legătură cu întâmplările din
text.
OC1
Prezentarea OM1 Solicit elevilor să-şi amintească ce este
V. optimă a OA2 legenda (legenda explică în mod imaginar un
conţinutului fapt real) şi le cer să-şi amintească alte legende
-5 min. ascultate sau citite de ei (Legenda bostanului şi
Conversaţia, Video Activitate Capacitatea
a viţei de vie, Povestea viorelei, Legenda
Citirea proiector frontală de a-și aminti
bujorului, Legenda ghiocelului…).
model cu legendele
Se va prezenta conținutul textului
conţinutul cunoscute
“Povestea florii soarelui “ după Tudor Pamfile
legendei
de pe CD- ul manualului.
OC1
VI. Dirijarea învăţării OM Capacitatea
-15 min. 2 Cer elevilor să citească textul în lanț. Conversaţia, Activitate de a citi
OM textul
Exerciţiul, frontală şi
Solicit citirea pe roluri a legendei de pe fişele
3 individuală
aflate pe bănci (ANEXA 2) sau din manual.
OA2

Se vor formula întrebări legate de conţinutul


textului, iar pe măsură ce se discută textul se
vor completa fişele de lucru de pe bănci
(ANEXA 3).
Fişe cu
*Când se petrece întâmplarea? Capacitatea
conţinutul de a
*Unde se petrece?
lectura
*Care sunt personajele textului? explicativă legendei, răspunde la
*Cum era fata împăratului? întrebări
*Cine a preschimbat-o pe fată în floare? De ce?
observarea
*De unde provine numele plantei? De ce îşi
sistematică
întoarce mereu faţa căte soare?
conversația
Întrebări cu caracter general: frontal
Cum s-a comportat fata de împărat cu puiul
de balaur?
Lectura selectivă a textului .
metoda
„guri –
Cer elevilor să citească textul folosind metoda
urechi”
”guri-urechi”. Capacitatea
Patru elevi sunt ”gurile”, iar restul clasei de a
”urechile”. Gurile citesc, urechile sunt atente. răspunde la
explicația
Urechile fac aprecieri privind modul în care întrebări
au citit gurile. Gurile pun întrebări în legătură
cu conținutul textului, urechile răspund.

La videoproiector elevii vor fi solicitați să


rezolve diverse cerințe referitoare le textul citit.
Video
Conversaţia, Proiector
( ANEXA 4 ) frontal
( ANEXA 5 ) Explicaţia, CD cu observarea
Exerciţiul exerciții sistematică

OC2
Obţinerea OC3 Elevii vor fi împărţiţi în patru grupe (patru
VII. performanţei OC4 inteligenţe). Fiecare grupă va avea pe bancă
-10 min. OC5 câte un jeton colorat diferit. Sarcinile vor fi Conversaţia, Fişe de Activitate Observarea
OC6 împărţite în funcţie de tipul de inteligenţă Explicaţia, lucru,jetoa frontală şi sistematică
OC7 predominantă a fiecărui copil marcate de Exerciţiul. ne,culori, pe grupe
OC8 jetoanele de pe bănci Teoria seminţe,
OC9 (ANEXA 6 – Sarcini de lucru bazate pe inteligenţelo hârtie
OM inteligenţele multiple). r multiple colorată,
2 -Lucrările obţinute vor fi prezentate în faţa
OA3 clasei şi discutate.

Realizarea Se aplică metoda explozia stelară elevii fiind


VIII. Feed- backului solicitaţi să formuleze întrebări pe baza
-5 min. conţinutului textului ( ANEXA 7 ) Conversaţia, Creta Activitate Capacitatea
OC1 -Elevii sunt antrenaţi în formularea de întrebări metoda colorată frontală de a formula
OM de tipul: Ce? Cine? Unde? Când? De ce? “Explozia întrebări
3 stelară”
OM1 -Apreciez rezultatele elevilor şi le voi acorda
IX. Evaluare celor activi jetoane cu chip vesel, iar celor ce Acord
-2 min. nu şi-au îndeplinit sarcinile le voi pregăti Explicaţia, calificative
jetoane cu chip trist. exerciţiul
OA1 -Voi cere elevilor să-mi spună ce au învăţat din
X. Retenţia şi această lecţie (moral-răutatea, invidia şi
transferul minciuna pot face mult rău unor persoane
-3 min. nevinovate; Conversaţia Activitate
ştiinţific- au aflat cum a apărut această plantă frontală
pe pământ).
-Voi anunţa tema pentru acasă: -fiecare elev va
pregăti, la alegere, un desen, o compunere sau
o poezie despre floarea soarelui.
ANEXA 1

GHICITORI

Clopoţel mititel, Noi avem un butoiaş,


Scoate capul din zăpadă, Alb, voinic, parcă-i de caş:
Primăvara să o vadă. Cercuri n-are şi nici doage
Ghici ce e? Este bun când mama-l coace.
(ghiocelul) (dovleacul)

Cine strigă colo sus, Să-mi ghiciţi o ghicitoare;


Singur numele şi-a pus? Pene negre pe-aripioare,
(cucul) Peste broaşte e mai mare.
(barza)

O mie de frăţiori Care floare


O mie de dinţişori Parcă-i soare?
Stau înfipţi câte o mie
Într-un fund de farfurie.
ANEXA 2

POVESTEA FLORII - SOARELUI


după Tudor Pamfile

Trăia odată o fată de împărat care îl îndrăgea atât de mult pe Soarele cerului nostru, încât a pornit
în căutarea lui,fără ajutorul nimănui. Și –a mers cale fără capăt, ca și nădejdea ei fără sfârșit, că,
dacă nu azi, măcar mâine, poimâine, răspoimâine, la anul, peste zece, peste o sută de ani, tot îl va putea întâlni.
Ajunse, într-un târziu, în miez de codru întunecos. Stând ea uluită și ostenită, aude un țipăt ascuțit. În vârful unui
copac era un cuibar.
- Vino și mă apără, că mult bine ți–oi face!
- Fata se sui în copac și văzu un puișor golaș care tremura de frică.
- Ce cauți tu aici, singur? întrebă fata.
- Sunt pui de balaur și am mai avut și frați, dar împăratul vânturilor mi i-a furat, iar pe mama a alungat-o.
Stai lângă mine și mă păzește!
- Din ce fel de lighioană te tragi?
- Mama e împărăteasa cețurilor, negurilor și pâclelor. E mai mare peste nori și promoroace. Când plânge ea,
curg ploile pe pământ, iar când se piaptănă, se aștern troiene pe câmpuri.
- Nu trece mult și apare împăratul vânturilor cu chip de balaur.
- - Dă - te la o parte, să mănânc pe puiul ceții, iar apoi te voi lua să mergem amândoi pe pustiuri.
- - Ba nu, vântule, nu –l vei mânca ! Nu acum !
- Vântul se opri primind făgăduiala că, dacă va veni mai târziu, are să –i dea la ospăț pe puiul ceții .
Sosi la cuib și împărăteasa norilor ca să - și vadă puiul și acesta îi povesti toată pățania.
- Cum să - ți mulțumesc? o întrebă ea pe fată.
- Du- mă pe tărâmul Soarelui, răspunse fata.
- Uuuu, drept să - ți spun acum nu - ți pot îndeplini voia.
- Dacă-i așa, o să aștept și un an.
- Mă voi întoarce, zise împărăteasa și se duse.
După jumătate de an, veni iar împăratul vânturilor . Fata îi zise:
- Voi merge cu tine dacă o lași pe împărăteasa norilor să mă plimbe pe cer.
- Bine! O las să te plimbe!
Fata s- a și simțit luată de un nor și dusă până la scara cerului. Ce- i mai trebuia acum?
O zi până la castelul de cleștar al Soarelui, ca să-și îndeplinească visul.
Dându - și seama de planul fetei, vântul îndată trimise veste mamei Soarelui că picior pământean se află în
împărăția ei. Aceasta dădu veste în țară că cineva vrea să ajungă la feciorul ei.
Fata de împărat a fost prinsă și prefăcută într–o sămânță . Mama Soarelui a azvârlit sămânța pe pământ, să
crească și să înflorească . Așa a apărut o plantă a cărei floare seamănă la chip cu soarele . Din răsărit și până-n
asfințit, floarea îl urmărește fără încetare, îl plânge de dor, dar de atins, niciodată.
Titlul:
………………………………………………………………………………………………………………………………

cţiunea: Timpul când se petrece acţiunea:


…………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………

Personaje:
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
ANEXA 3
ANEXA 4

Completează enunțurile cu informațiile din text:

a) Fata de împărat a pornit în căutarea ............................. , deoarece .................................... .


b) Când a ajuns în .......................... , fata a auzit ............................... .
c) Fata de împărat i - a cerut împărătesei norilor să ............................ .

ANEXA 5

Scrie enunțurile de mai jos în ordinea derulării întâmplărilor:

....... Fata îl convinge pe împăratul vânturilor să nu îl mănânce pe fiul ceții.


....... Împărăteasa norilor o duce pe fata de împărat până la scara cerului.
....... Într -un codru întunecos, fata găsește un pui de balaur.
....... Fata de împărat a fost transformată într - o floare asemănătoare soarelui.
....... Împărăteasa norilor îi mulțumește fetei că i- a salvat puiul.
...... Fata de împărat pleacă în căutarea Soarelui.

...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
ANEXA 6

Grupa I – verbal – lingvistică

1) Numerotează ideile în ordinea derulării întâmplărilor, apoi scrie-le sub formă de propoziţii:

Transformarea fetei
În căutarea Soarelui
La scara cerului
Puişorul din cuib
Plimbarea pe un nor

…………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………................................................................
.........................................................................................................................…

2) Realizaţi o floarea soarelui din materialele aflate pe bănci.

Grupa II – logico matematică

1. Stabiliţi valoarea de adevăr a următoarelor afirmaţii:


*De dimineaţă până seara, tipsia de culoare galbenă a florii soarelui se roteşte urmărind mişcarea soarelui.
*Fiecare parte a plantei este folosită pentru a trata anumite boli.

2. Alcătuiţi în scris o problemă folosind cuvinte din text.


…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………….

Grupa III – naturalistă

1 ) Completaţi fişa dată cu date despre planta tehnică floarea soarelui.

Denumire: Origine şi timpul când a ajuns pe teritoriul ţării noastre:


-limba română………………………………………… …………………………………………………………
…………………………………………………………
- limba engleză…………………………………………. …………………………………………………………
…………………………………………………………
………………………………………………………….
………………………………………………………….

Importanţă / foloase: Primele uleiniţe din ţară:


………………………………………………………….. …………………………………………………………
………………………………………………………….. ………………………………………………………….
…………………………………………………………. …………………………………………………………
…………………………………………………………. …………………………………………………………
………………………………………………………… ………………………………………………………….
…………………………………………………………. ………………………………………………………….
Grupa IV – intrapersonală și muzical ritmică

1. Completaţi enunţurile următoare:


*Dacă am fi un personaj din text, am fi ………………………………….., pentru că……………………….......
*Găsiţi un alt final poveștii.

2. Amintiţi-vă câteva cântece despre anotimpuri sau despre flori, notaţi titlurile şi câteva versuri.
Interpretaţi un cântec din cele amintite.
ANEXA 7

UND
E?

DE
CE?
CINE ?

CÂND ?
CE ?

S-ar putea să vă placă și