Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Propunător: Mogoș Roxana Bianca


Profesor mentor: Oprea Maria
Data: 15.03.2023
Clasa: Pregătitoare B
Disciplina: Comunicare în Limba Română;
Subiectul: Scrierea literei „Ș” „ș”;
Tipul lecţiei: Consolidare;
Aria curriculară: Limbă și comunicare;
Unitatea de învățare: „În lumea poveștilor.”;
Scopul: Recunoașterea, trasarea literelor mici și mari de tipar.

Competenţe specifice:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3    Identificarea cuvintelor în enunțuri scurte, rostite clar și rar;
1.4    Identificarea silabelor și a sunetului inițial și final în cuvinte articulate;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil să:


O1- să recunoască litera „ș”, „Ș” la finalul lecției;
O2-să realizeze corect sarcinile date de către cadrul didactic;
O3- să participe activ la lecție;
O4- să răspundă întrebărilor adresate ținând cont de infomațiile din text;
O5- să realizeze corespondența între cuvinte și numărul de silabe ținând cont de explicațiile
date;
Resurse umane: 26 de elevi;
Resurse temporale: 30 de minute activități didactice+ 15 minute activități de relaxare.
Resurse materiale: caietul, manualul, creionul grafic, radiera , tabla.
Metode şi procedee:    metoda foneticǎ analitico-sinteticǎ, jocul didactic, conversaţia, exerciţiul,
explicaţia, observaţia, problematizarea, aprecierea verbalǎ.
Forme de organizare: frontal, individual.
Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.

Bibliografie:
 Programa școlară clasa pregătitoare, I și a II-a, București 2013.
 Şerdean Ioan, Didactica limbii române în clasele primare, Ed. Teora, Bucureşti, 1998.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:

Momentele lecției Conținutul Metode Evaluare


instructiv-educativ
1. Moment Se asigură un climat
organizatoric (1 educațional favorit. Se
min) pregătesc materialele
didactice necesare.
2. Captarea Le pun întrebări Problematizarea Observarea
atenției despre ce au învățat conversația sistematică a
(3 min) ora trecută, pentru a le comportamentului de
reîmprospăta vorbitor/ ascultător.
cunoștințele.
3. Anunțarea temei Comunic copiilor ce Explicația
și a obiectivelor am propus să realizăm
operaționale (2- azi.
3 min)
4. Comunicarea Efectuarea de exerciții Conversația Aprecieri verbale
noilor cunoștințe din caietul de lucru: Exercițiul
(25 min) 1. Trasarea după
model a literei
„Ș”, „ș”.
2. Colorarea Observarea sistematică
literei „Ș”, „ș”. a capacității de
3. Colorează doar recunoaștere a
sunetelor.
alimentele ale
căror denumiri
conțin sunetul
„Ș”, „ș”.
4. Desenează
două dintre
alimentele
văzute de
șoricei pe masa
din sufragerie.
5. Fixarea Aprecieri verbale
cunoștințelor (5
min)
6. Asigurarea Se verifică dacă elevii Aprecieri verbale
retenției și a au realizat corect
transferului (2 exercițiile
min)
7. Încheierea lecției Se fac aprecieri cu Aprecieri verbale
caracter motivant
privind participarea
elevilor la lecție.

S-ar putea să vă placă și