Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Seminarul Teologic Ortodox “Sf. Andrei” Galați

Prof. Înv. Primar: Bălănică Mihaela-Monica

Clasa: a III-a B

Data: 21.01.2022

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învățare: VIII. În lumea sunetelor și a culorilor

Subiectul: Adjectivul

Tipul lecţiei: transmitere și însușire de noi cunoștințe

Durata: 45 de minute

Competenţe specifice
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare
3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit
Obiective operationale:
O1: să identifice adjectivele dintr-un text dat;
O2: să definească părțile de vorbire cunoscute;
O3: să găsească adjective potrivite cuvintelor date;
O4: să alcătuiască propoziții cu adjective date;
1
O5: să completeze cu adjectivele potrivite un text lacunar.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resurse procedurale: conversaţia euristică, jocul didactic, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, observarea dirijată.
Resurse materiale: manual, caietele elevilor, fișe de lucru, planșe, jetoane.
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a compotamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare scrisă.
Forme de organizare: frontal, individual.

RESURSE:
spațiale: sala de clasă
temporale: 45 de minute
umane: 19 elevi
Bibliografice:
 Programe școlare pentru clasele a III-a și a IV-a, aprobate prin Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014
 Manual - Limba și literatura română, clasa a III-a, Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel,
Editura intuitext, București, 2016;

2
Scenariu didactic
Desfășurarea lecției STRATEGII DIDACTICE
Momentele Ob. Metode si Mijloace de Forme de Evaluare
lecției Activitatea învățătorului Activitatea elevilor procedee învățământ organizare
1.Moment Pregătirea materialelor Elevii își pregătesc
organizatoric necesare pentru buna materialele necesare Conversația Frontal
1 min. desfășurare a lecției. desfășurării activității
Se verifică tema din punct Elevii deschid caietele de Caietele de Mixt
2.Verificarea de vedere cantitativ, timp în teme. clasa/ teme
temei și a care elevii lipesc în caiete Apoi lipesc în caiete Conversaţia
cunoștințelo ”Poezia adjectivului”- anexa bilețelul pe care se află Poezia
r anterioare 1. poezia. Explicația
5 min. Se verifică apoi tema Elevii numiți citesc
calitativ prin citirea de către exercițiile efectuate.
2-3 elevi a temei . Se
OC Mixt
verifică noțiunile însușite în
2 Aprecieri
-Substantivul este partea
lecțiile anterioare referitoare Exercițiul
verbale
de vorbire care
la substantiv.
denumește ființe, lucruri,
-Ce este substantivul?
fenomene ale naturii,
stări sufletești, însușiri și
nume de acțiuni.
- Substantivul are două
-Câte numere are
numere: singular și

3
substantivul? plural.
- Genurile substantivului
-Care sunt genurile sunt: femini, masculin și
substantivului? neutru
3.Captarea O3 Voi prezenta o planșă cu Elevii identifică cuvintele Conversația Planșa cu Frontal aprecieri
atenției un aritmogrif și voi solicita și vin în fața clasei pentru Explicația aritmogriful verbale
5 min. elevilor să identifice a le nota pe aritmogrif. Exercițiul
cuvintele cu înțeles opus
cuvintelor date. – anexa 2
4.Anunțarea Astăzi, dragii mei, vom trece
temei și a mai departe și vom învăța o Elevii ascultă tema și
Explicația
obiectivelor nouă parte de vorbire. obiectivele explicate pe
2 min. Vedeta de astăzi este înțelesul lor.
Frontal
”Adjectivul”- partea de
vorbire care ne arată cum
este substantivul .
Îl vom identifica în text,
Tabla
vom formula propoziții și
Caietul Mixt
vom completa propozițiile
cu adjectivul potrivit. Elevii scriu data și titlul
Scriu data și titlul pe tablă. în caiete.
5.Dirijarea Prezint planșa pe care se Conversația Frontal Observarea
învățării află poezia adjectivului- în euristică sistematică

4
20 min. format A1. O citesc. Elevii identifică și Exercițiul Planșa
Le solicit elevilor elevilor să subliniază cu o linie
sublinieze cu o linie substantivele și cu două
substantivele din text și cu însușirile acestora.
două linii cuvintele care Mixt Aprecieri
O1 exprimă însușirile verbale
Elevii formează trei
substantivelor.
coloane pentru a grupa Conversatia
Grupăm substantivele găsite
substantivele, apor lipesc Problemati Jetoane
după ceea ce exprimă ele,
în caiete borcanul pe care zarea
apoi scriem cuvintele care
vor scrie însușirile
arată însușirile acestora în
substantivelor
borcan.-anexa 3
identificate.
* substantivele se regăsesc
pe bilețele sub formă de Tabla
Frontal
căsuțe, iar adjectivele pe Caietul

bilețele în formă de om de
turtă dulce.- anexa 4
Observăm astfel, că Elevii scriu în caiete
cuvintele, din text, definiția.
O2 subliniate cu două linii
exprimă însușiri ale Individual Aprecieri
Elevii numiți repetă Exercițiul Poezie
ființelor, lucrurilor și ale verbale
fenomenelor naturii. definiția.

5
Definesc adjectivul, Explicația Manual Individual Observarea
Partea de vorbire care Elevii numesc adjectivele Exercițiul sistamatică
O1 exprimă însușiri ale ( argintat,
O4 ființelor, lucrurilor , împrimăvăratic...., isteț,
fenomenelor naturii , se inventiv) și formulează
numește adjectiv. propoziții.
Repetăm definiția de către Elevii rezolvă exercițiul
2-3. pe caiete.
Solicit elevilor să spună care
sunt adjectivele din text, iar
Exercițiul Fișa de Individual
apoi să formuleze propoziții
lucru
cu ele . Observarea
Rezolvăm exercițiul nr. 1 de sistematică
la pagina 57 din manual.
Elevii rezolvă exercițiul
1/57. Transcrie în caiet și
de pe fișă.
O5 completează cu adjectivele
” În pădurea umbroasă
care se potrivesc:
am văzut o căprioară
casă – mică, scundă, ... ;
sprintenă. Avea ochii
pădure – întunecată,
blânzi, urechile ascuțite
mare, ... ;
și blana moale și
copii – ascultători, mici, ... ;
catifelată .”
țăran – harnic, milos, ... .
Le solicit elevilor să

6
completeze textul de la
exercițiul 1 din fășa de lucru
cu însușirile potrivite scrise
în paranteză.
” În pădurea
______________ am
văzut o căprioară
_________. Avea ochii
________, urechile
_________ și blana
__________ și
________________ .”
( umbroasă, moale,
catifelată, ascuțite, blânzi,
sprintenă)-anexa 5
6. Fixarea Le propun spre rezolvare Elevii rezolvă exercițiile.
cunoștințelo individuală pentru ”notă” 1.Se dau Exercițiul Fișă de Individual Evaluare
r O1 exercițiile 2 și 3 din fișa de adjectivele: caldă, lucru scrisă
10 min. lucru. - anexa 6 friguros, înalți,
Descriptori: bucuros, bune.
FB – rezolvă integral și Pentru fiecare dintre
corect cele două exerciții aceste adjective scrie cel
B – Identifică mai puțin de puțin două substantive

7
10 substantive, dar asociază pe care le poate însoți.
corect elementele celor două caldă – vreme, cană,
coloane. masă;
S – Identifică 5-6 friguros – copil, loc/
substantive și încurcă 2 spațiu;
elemente. înalți – munți, brazi;
I – Identifică doar 3-4 bucuros – copil,
substamtive și încurcă 4 bune – note, jucării;
elemente. 2. Unește prin săgeți
substantivele cu
adjectivele
corespunzătoare:
-soare -cald, luminos,
prietenos;
-copil -poznaș,
frumos, naiv;
-câmpie - întinsă,
netedă, roditoare;
-iarbă -fragedă,
mătăsoasă, verde;
-munte -semeț, înalt,
abrupt;
Voi face aprecieri generale și
7.Încheierea

8
individuale asupra modului Aprecieri
activității
de desfășurare a lecției, Explicația Frontal verbale
2 min.
precum și asupra
comportamentului lor.
Voi face recomandări cu
privire la rezolvare a temei.-
anexa 6

9
Anexa 1

POEZIA ADJECTIVULUI
Sunt adjectivul, cuvânt ce are
Mărime și formă, gust și culoare
Sunt ghiocelul argintat
Pe câmpul împrimăvărat.
Laleaua roșie mai sunt
Și-ntinsul, verdele pământ
Sunt norul alb și trecător
Și soarele strălucitor.
Rotundul măr, gustos, din pom,
Cules de înțeleptul om.
Am strai ales, de sărbători,
Pe unde trec, eu semăn flori.
Chiar substantivul, frate – meu,
Mă cheamă să-l ajut mereu.
și nu lipsesc din adunare
Ca să împart la fiecare
O însușire, două, trei...
Sunt bun și harnic, dragii mei!
Isteț, dorit, inventiv,
Eu sunt frumosul ADJECTIV!
(Bucuria de a scrie compuneri, Marcela Peneș, Editura Aramis, 2005)

10
Anexa 2

Scrie cuvintele cu înțeles opus cuvintelor date.

1. mic;

2. indisciplinat;

3. laș;

4. mincinos;

5. rece;

6. neascultător;

7. leneș;

8. tăcut;

9. frumos;

10.agitat.

11
Anexa 3

Cuvintele care indică însușiri ale unor ființe, lucruri,


fenomene ale naturii se numesc ADJECTIVE.

12
Anexa 4

13
Anexa 5

1. Alege din paranteze adjectivele potrivite și scrie-le în spațiile libere:

În pădurea _______________________ am văzut o căprioară __________________. Avea ochii _______________,


urechile ______________________ și blana _____________ și ____________________ .
( umbroasă, moale, catifelată, ascuțite, blînzi, sprintenă)

2. Se dau adjectivele: caldă, friguros, înalți, bucuros, bune.


Pentru fiecare dintre aceste adjective scrie cel puțin două substantive pe care le poate însoți.
caldă –
friguros –
înalți –
bucuros –
bune –

3. Unește prin săgeți substantivele cu adjectivele corespunzătoare:


-soare -poznaș, frumos, naiv;
-câmpie -cald, luminos, prietenos;
-iarbă -semeț, înalt, abrupt;
-copil - întinsă, netedă, roditoare;
-munte -fragedă, mătăsoasă, verde;
Anexa 6
14
Temă pentru acasă

1. Citește textul. Subliniază adjectivele.

Creionul cu mine este cel mai longeviv dintre creioane pentru că își
poartă depozitul în spinare. Scrie și nu se oprește, de aceea este numir
creionul cel neobosit. E un obiect eficient, dorit de orice copil inteligent.
Imediat ce una dintre subțirelele mine s-a terminat, alta locul i-a luat.

2. Completează spațiile libere cu adjectivele scrise în paranteză.

a) ”Stânci ___________, munți ____________, păduri _________________, văi


_________________, gârle a căror _____________ apă curge printre câmpiile
______________ (...) Apoi, în tot locul, dai de râuri _______________, cu nume
_____________________ care poartă aurul.”
Ardealul – Nicolae Bălcescu
( înflorite, uriașe, prăpăstioase, limpede, mari, întunecoase, răcoritoare, armonioase)

15
b) ” Brâiele melancolicelor stânci învățau doina, iar vulturii de pe crestele ________________ și
________________ ale stâncilor înalte învățau țipătul cel plângător. Ochii cei ______________
ai fetelor se umpleau de lacrimi și-n pieptul păstorilor __________________ încolțea un dor
_______________, ___________________ și mare.”
Făt –frumos din lacrimă – Mihai Eminescu
( negri, reci, tineri, adânc, sure, întunecos)

16

S-ar putea să vă placă și