Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Iubire necondiționată
ANIMALE DIN FARFURII
DE CARTON

Clasa a III-a B
Prof. Înv. Primar,
Bălănică Mihaela-Monica

Seminarul Teologic Ortodox “Sf. Andrei” Galați


Prof. Înv. Primar: Bălănică Mihaela-Monica
Clasa: a III-a B
Data: 11.05.2022
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Învățăm de la animale
Subiectul: Iubire necondiționată, Animale din farfurii de carton - tehnici de lucru combinate
Tipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi
Durata: 45 de minute
 Competențe specifice:
Arte vizuale și abilități practice:
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate;
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice;
Limba și literatura română:
2.1. Descrierea unui obiect/unei ființe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
 Obiective operaționale:
Arte vizuale și abilități practice:
O1 - 2.1: Să identifice materiale folosite;
O2 - 2.1: Să mânuiască în mod corect instrumentele şi materialele adecvate;
O3 - 2.3: Să execute lucrarea, respectând criteriile de evaluare;
O4 - 2.3: Să realizeze lucrarea folosind procedeul dat;
O5 - 2.3: Să respecte etapele de lucru în confecţionarea lucrării;
Limba și literatura română:
O6 - 2.1: Să descrie lucrarea lor și a colegilor conform criteriilor de evaluare

 Strategie didactică:
 Metode şi procedee didactice: conversația, jocul didactic, expunerea, observarea dirijată, explicația, demonstrația, exercițiul;
 Forme de organizare: frontal, individual ;
 Mijloace de învăţământ: tablă, cretă, calculator, videoproiector, ghicitoare, farfurii din carton alb, acuarele, pensulă, foarfec, lipici,
hârtie colorată A4;
 Resurse temporale: 45 minute;
 Resurse umane: 12 elevi
 Forme de evaluare: aprecieri verbale, individuale și globale, ;

 Bibliografie:
 Curriculum Naţional - Programe şcolare pentru învăţământul primar, Aprobate prin ordin al ministrului
nr.5003/02.12.2014, Bucureşti, 2014;
 Manual - Arte vizuale și abilități practice, Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu, Editura Litera,
București 2015;
 Constantin Cucoş (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi gradele didactice, Iaşi, Editura
Polirom, 1998;

Scenariul Didactic
Secvențele Ob. Strategie didactică Evaluare
instruirii și op. Conținutul informațional al lecției
dozarea
Activitatea Metode și Mijloace de Forme de
Activitatea elevilor
învățătoarei procedee învățământ organizare

1. Moment Asigur climatul adecvat Elevii îşi pregătesc


Organizatoric desfăşurării lecţiei și manualul, caietele,
Conversația Frontal
1 min. pregătesc materialele penarul.
necesare.
2. Captarea Prezint elevilor o Elevii ascultă
atenției ghicitoare model despre ghicitoarea citită de
5 min. animalul meu preferat: învățătoare și ghicesc Ghicitoare
“Iată, bieții șoricei răspunsul. Frontal Aprecieri
Fug iute din calea ei ?…“ Pe echipe verbale
(pisica)
Rog elevii să compună o Elevii compun o Conversația
scurtă ghicitoare despre ghicitoare despre
animalul lor preferat, în animalul lor preferat, Jocul didactic
echipe. în echipe, apoi o citesc
colegilor aceștia
trebuind să-l
ghicească.
“Roade oase
Și stă-n cușcă
Pe dușmanii să-i
mușcă” (câinele)
Anunț titlul lecţiei Elevii scriu titlul lecţiei
“Iubire necondiționată, “Iubire

3. Anunțarea Animale din farfurii de necondiționată,


subiectului și a carton - tehnici de lucru Animale din farfurii de
obiectivelor combinate“, apoi îl scriu carton - tehnici de Expunerea Tablă Frontal
operaționale la tablă şi formulez lucru combinate“ pe
1 min. obiectivele secvenţei caiete şi sunt atenţi la

didactice pe înţelesul explicaţiile învățătoarei.

elevilor.
4. Dirijarea Prezint elevilor diferite Elevii privesc cu Observarea Videoproiecto Frontal
învățării modele și explic atenție modelele și dirijată r
30 min. tehnicile de lucru. sunt atenți la tehnicile Lucrare model
(Anexa 1) de lucru. Calculator

A)Intuirea O1
Se intuiesc materialele Conversația Frontal
materialului şi
necesare realizării Elevii vor lucra Demonstrația
prezentarea
lucrării model lucrării. individual, fiecare
În urma observaţiilor, având pe masa de
discut cu elevii despre lucru materialele
materialele folosite necesare: farfurii din
pentru realizarea carton alb, acuarele,
lucrării şi despre modul hârtie colorată A4,
de lucru. foarfec, lipici.
Elevii pregătesc
materialele necesare
realizării lucrării.
B)Explicarea
etapelor şi Frontal
modului de lucru Voi explica etapele de Sunt atenți la Explicația Farfurii din
realizare a lucrării: explicarea etapelor de Conversația carton alb
- te gândești la animalul lucru. Acuarele
pe care dorești să-l Hârtie
realizezi. colorată A4
- pictezi capul Foarfec
animăluțului pe farfuria Lipici
de carton. Pensule
- după ce s-a uscat,
completezi capul cu
următoarele
componente: urechi,
ochi, nas. Conversația Individual Probă
Elevii vor repeta Repetă sarcinile de Exercițiul practică
sarcinile de lucru şi vor lucru și realizează
realiza lucrarea propusă. lucrarea propusă,
O2 În timpul lucrului voi individual, folosind
O3 supraveghea materialele necesare.
O4 îndeaproape elevii,
C)Executarea
O5 intervenind acolo unde Frontal
lucrării de către
este cazul.
elevi
Se asigură un fond Aprecieri
Lucrările
muzical. verbale
elevilor
Lucrările finalizate vor
fi expuse.
Cer elevilor să descrie Elevii descriu lucrările
lucrările altor colegi, colegilor din
precizând câteva perspectiva
5. Asigurarea
elemente folosite. creativității și Conversația Lucrările Observarea
feed-back-ului O6 Frontal
Îndemn să urmărească îndemânarea realizării elevilor sistematică
5 min.
creativitatea şi lor.
îndemânarea
realizatorilor.
6 .Evaluare O6 Pe măsură ce lucrările Își prezintă lucrările și Conversația Lucrările Frontal Aprecieri
3 min.
sunt gata, le vor aşeza în le compară cu ale Turul galeriei elevilor Individual verbale
faţa clasei şi le vom
evalua printr-un tur al celorlalți colegi.
galeriei, apreciind
obiectiv produsele
confecţionate. Sunt atenți la
Sugerez elevilor să aprecierile făcute de
compare lucrările învățătoare.
executate de ei cu ale
celorlalţi. Explicația
Discut aspectele care
trebuie retuşate şi modul
de intervenţie.
Fac aprecieri generale şi
individuale asupra
modului de participare la
lecţie.

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și