Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Cahul


Catedra Disciplini educative

Proiect didactic la educaţia plastică


Tema Materiale,tehnici şi instrumente de lucru
Elaborat: Cojocaru Ina, profesor de arte plastice, grad didactic doi

Cahul, 2014
PROIECT DIDACTIC

Data:______________
Profesor: Cojocaru Ina
Clasa: 6-a,,A,B,C”; 5-a,,A,B,C”
Disciplina:Educaţie plastică

Tema plastica: 1.Materiale si instrumente de artă


Subiectul:Impresii din vacanţă; Pătratul galben
Tipul lectiei: de priceperi şi deprinderi
Timpul:45min.
Competenţa specific:
Cunoaşterea şi utilizarea diverselor materiale, tehnici şi instrumente de artă.
Subcompetenţa:
1.1. Utilizarea materialelor, tehnicilor şi instrumentelor de lucru adecvate contextului plastic.
1.2. Exprimarea plastic a propriilor idei şi sentimente în materiale şi tehnici specifice graficii, picturii şi sculpturii.
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1 Să identifice materialele şi instrumentele de artă din lucrări plastic şi mediul înconjurător
O2 Să cunoască consecutivitatea procesului creativ
Psihomotorii:
O3 Să realizeze o compoziţie utilizând materialele şi instrumentele plastice
Afective:
O4Să manifeste ineres pentru frumos
O5 Să analizeze/ autoanalizeze lucrările proprii şi ale colegilor conform criteriilor expuse
Resurse metodologice: Strategie didactica: deductiv-algoritmica
Metode şi procedee:demonstraţia, explicaţia, observaţia, expunerea, exerciţiul, conversaţia,
activitatea
Independentă.
Forme de organizare:frontală, individuală.
Scenariul didactic
D
Activitatea Activitatea elevilor O
O Z Metode Mijloace Forme
Etapele B
profesorului A de
lectiei R organi
E/
minu
zare
Op te Şi
. evaluare
Evocarea O5 1.Momentul organizatoric. Îşi pregătesc 2 conversati Manualul Frontală
2. Salutul. Apelul instrumentele şi e de
3.Captarea atenţiei. materialele de lucru. ed.plastica
Recit elevilor poezia: Sunt atenti. recitare
Sunt elev şi-mi place tare. Ascultând poezia observă
Frumosul ce mă-nconjoară. dacă au toate materialele
Să devin eu pictoriţă pe bancă.
Am nevoie de-o foiţă.
Să devin un pictor mare,
Am nevoie de culoare,
De vopsele felurite
Şi creioane ascuţite,
Cariocă,acoarele,
Pensule şi radiere.
O1 Pe masă se află o lădiţă cu 5 Material şi individua
material şi instrumente în arta Câte un elev trece şi îşi Joc instrumente lă
plastic. allege un material sau didactic ,, plastice
La tablă afişează lucrări instrument şi recunoaşte Priveşte, Lucrări
realizate în diferite material. lucrarea de la tablă unde allege, artistico-
a fost utilizat. demonstre plastice
ză”
Realizarea O2 1.Anuntarea temei şi a Asculta cu atentie si Dialogul
sensului obiectivelor operationale recepţionează obiectivele 5 dirijat
Conduc o discutie cu elevii operaţionale ale lecţiei
referitor cu ce materiale şi
instrumente vom lucra la orele
de ed.plastică. Explicarea
Le explic procedeele de
obtinere a hirtiei , din ce se
fabrica creioanele şi din ce
sunt compuse vopselele de Demonstra
apa. rea
Instrumentele care sunt
folosite la activităţile
plastice:pensulele-variaţia lor.
Paleta se foloseste la
amestecarea culorilor.
Penita,stiloul-cu ajutorul lor
se traseaza liniile
subtiri,punctele,hasuri
Ebosuarul,spatula se folosesc
mai mult la modelare pentru
scobire,taere,netezire.
Realizarea O5 2.Conducerea si dirijarea
sensului activitatii practice Motto:
3
,,Vreau să te citesc în creaţia
Descifrează motto-ul Analizarea
ta, nu în materialele fără folos propus aducând
pe care le posezi şi din care îţi argument.
faci o glorie deşartă!”
(Antoine de Saint –Exupery)

Realizeaza imaginea unui


măr,utilizând diferite
O3 materiale. Elevii vor realiza lucrarea Lucrul Material şi Individu
albastra.Compara efectul. utilizînd diferite material practic instrumente ală
Supraveghez lucrul şi instrumente de lucru. de artă
elevilor,dau indicatii de lucru Se confirma sfaturilor Observa
unde este cazul. primite re
sistemati
ca

Reflecţia O1 1.Realizarea feed-back-ului Răspund activ la 2 generalizar frontală


Care sunt materialele întrebările profesoarei. ea
necesare pentru desfăşurarea dialogul
lecţiei de ed. plastică? dirijat
Cum şi din ce se obţine hârtia?
Reflecţia Din ce se fabrică creioanele?
Din ce sint compuse vopselele
de apa?
Ce instrumente folosim la
activitatile plastice?
O4 2. Expoziţia tinerilor talente
Scot in fata clasei elevi care au Elevii se autoevaluează şi 3 Analizarea individua
realizat cele mai reusite evaluează lucrările comparare lă
lucrari si citiva cu desene mai colegilor a
putin reusite. Solicit elevii sa-
si analizeze citeva dintre
lucrari. Apreciez lucrarile mai
putin bine realizate cu accent
pe partile bune ale acestora
pentru a-i incuraja.

S-ar putea să vă placă și