Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 24.03.2023
Clasa: I C
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Mihai Eminescu, Alexandria
Prof. înv. primar: Gogoi Elena Jeni
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Magia primăverii
Subiectul: Zambila
Tipul lecției: Formare de priceperi si deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, Muzică şi mişcare;
Competențe specifice:
Arte vizuale şi abilităţi practice:
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice;
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;
2.3 . Realizarea de obiecte/ construcții folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile;
Comunicare în limba română:
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;
Matematică și explorarea mediului:
4.2. Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relații, fenomene, procese simple;
Muzică şi mișcare:
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și ritm;
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-să descrie materialele folosite;
O2-să-și însușească tehnica de lucru;
O3- să interpreteze cântecele de primăvară învățate;
O4- să recunoască tehnicile de lucru folosite pentru realizarea florilor ( decupare – tăiere, lipire)
O5-să aprecieze obiectiv lucrarea personală şi pe cele ale colegilor.
Strategii didactice:
-Metode și procedee : conversația; observația; explicația; exercițiul; demonstrația; munca independentă, turul galeriei
-mijloace de învățământ: carton colorat, foarfecă, lipici;
-forme de organizare: individuală, frontală;
- forme și strategii de evaluare: evaluare formativă prin aprecieri verbale, aprecieri individuale și observare sistematică;
Bibliografie:
 Programele școlare pentru clasele Pregătitoare , I și a II-a, aprobate prin Ordinul Ministrului Nr.3418/19.03.2013

Scenariu didactic
Nr. Etapele lecției Ob. Conținut științific Strategii didactice Evaluare
crt. op.
Conținut științific/ Activități de învățare Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Asigurarea unui climat educațional favorabil. Conversația Frontal
organizatoric Pregătirea elevilor pentru oră.
2. Reactualizarea Se face prin adresarea următoarelor întrebări: Conversația Frontal Observarea
cunoştinţelor -Ȋn ce anotimp suntem?‘ comportamentului
-Care sunt lunile primăverii? elevilor
-Care sunt semnele primăverii?
-Care este prima zi de primăvară?
-Ce flori de primăvară cunoaștem?
-Care sunt părțile componente ale unei plante?
-Care sunt părțile componente ale florii?
-De ce are nevoie o plantă/floare pentru a crește?
-Ce se întâmplă dacă florile nu au apă şi lumină?

3. Captarea Le spun elevilor o ghicitoare despre anotimpul Conversația Carte de Frontal Observarea
atenţiei primăvară: ghicitori comportamentului
“Ghioceii sunt pe câmpuri elevilor
Rândunelele în crânguri
Copacii înmuguresc
Pe cine vestesc?”
(Primăvara)
Apoi se iniţiază despre florile lor preferate.

4. Anunțarea Se anunță tema și obiectivele lecției. Explicația Frontal


temei și a
obiectivelor
urmărite
5. Dirijarea Prezint elevilor o planşă cu zambila. Conversația Fişe cu frunze Frontal Observarea
învăţării Orientez atenţia elevilor pentru a observa: comportamentului
-forma şi culoarea zambilei; elevilor

a)Discutii Adresez întrebări în legatura cu materialele cu


pregatitoare O1 care vor lucra: Demonstrația Carton colorat
-Ce materiale aveţi pe bancă?

O2 Prezint modelul de pe planșă. Foarfecă


Explic, pe planșă, modul în care trebuie să
b)Recunoaşterea realizeze lucrarea, insistând asupra respectării Explicația
materialelor succesiunii operațiilor. Lipici
O4 Individual Aprecieri verbale
Demonstrez operațiile de efectuat:
c)Explicarea şi - decuparea frunzelor şi a petalelor; Planșe
demonstrarea -lipirea petalelor;
tehnicii de lucru -lipirea frunzelor şi a petalelor pe carton. Exercițiul

6. Obținerea Înainte de a începe lucrul, vom face câteva Explicația Fişe cu frunze Frontal Observarea
performantei exerciții de încălzire a mușchilor mâinii: Comportamentului
“Umerii ii vom mişca, elevilor
Spatele vom îndrepta,
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare/
Vântul bate ne-ncetat Exercițiul Carton colorat
O3 Vârful degetelor bat.
Iar apoi le răsfirăm Foarfecă
Ş la pian noi cântăm.
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile mi le rotesc Munca
Morişca o învârtesc independentă Lipici Individual Aprecieri verbale
Şi la lucru eu pornesc.”
Urmăresc executarea lucrării:
-ajut elevii, dau indicaţii individuale,fac
observaţii.
Planşe

7.Încheierea O5 Se afişează lucrările la panoul clasei, se fac Conversaţia Fişe cu Frontal Aprecieri verbale
activității aprecieri individuale şi frontale. Turul zambila
galeriei

S-ar putea să vă placă și