Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Unitatea: Școala gimnazială


Data: 16 decembrie 2021
Clasa: Pregătitoare B- „Cercetașii”
Profesor învățământ primar:
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: „Cadoul Corinei”
Subiectul lecției: Sunetul [c] și literele ,,C” și ,,c”
Discipline integrate: Muzică și mișcare
Matematică și explorarea mediului
Dezvoltare personală
Arte vizuale și abilități practice
Tipul lecției: Consolidare și sistematizare de cunoștințe
Scopul:
-Aprofundarea literelor ,,C” și ,,c”;
-Asocierea unor litere și sunete;
-Utilizarea corectă a instrumentelor de scris.

Competențe specifice:
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Competențe integrate:
MM -3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;
MEM -1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
DP -2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;
AVAP-2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar.
Obiective operaționale:
La finalul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 - să identifice locul sunetului [c] în cadrul cuvintelor.
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii antrenați identifică poziția corectă în cel puțin
două cuvinte.
O2 - să formuleze propoziții pe baza ilustrației.
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii antrenați formulează o propoziție corectă.
O3 – să deseneze corect litera ,,C” de tipar, pe baza indicațiilor.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev va desena corect litera.
O4 – să recunoască literele indicate pe panou.
Obiectivul se consideră realizat dacă elevii antrenați vor recunoaște cel puțin două dintre
literele indicate.
O5 – să coloreze respectând conturul.
Obiectivul se consideră realizat daca fiecare elev colorează respectând conturul pentru cel
puțin două elemente.

Obiective psihomotorii:
OPM – să adopte o poziţie corectă în timpul activităţii.
Obiective afective:
OA – să participe activ în desfășurarea demersului didactic.
OPM și OA nu se operaționalizează.

Resurse:

✔ umane: 20 elevi;

✔ temporale: 35 minute activitatea propriu-zisă + 10 minute activități recreative

✔ spațiale: sala de clasă

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, metoda fonetică analitico-sintetică,
munca independentă, exerciţiul.
 Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector, site web Youtube
(https://www.youtube.com/watch?v=QJHPuv3Z3qI)
 Materiale didactice: Calendarul pentru întâlnirea de dimineață, Planșe cu literele
învățate, fișe de lucru, creioane, creioane colorate, tablă magnetică, marker.
 Forme de organizare: frontal și individual
Bibliografie:
 Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
 Vasile Molan, Didactica disciplinelor ,,Comunicare în limba română” și ,,Limba
și literatura română” din învățământul primar, Editura Miniped, București, 2016
 Mapa cadrului didactic pentru clasa pregătitoare, Editura Edu, 2016
 Caiete digitale- clasa pregătitoare, Planșe, Editura Edu, 2016
Secvențele Ob. Conținutul informațional și demersul didactic Strategiile didactice Evaluare
instruirii Op. Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment Se pregătesc materialele necesare desfăşurării
organizatoric lecţiei; se asigură climatul educațional necesar
Frontal
desfăşurării în condiţii optime a lecţiei. Observarea
Se numește elevul de serviciu și cu ajutorul Conversaţia Calendarul
sistematică
Calendarului pentru întâlnirea de dimineață se
întâlnirii de Individual
identifică data, luna, anul, ziua săptămânii,
anotimpul și starea vremii. Se identifică și se dimineață
numesc absenții zilei.

2. Captarea atenției Se antrenează elevii pentru lecție, astfel: se ridică Laptop Observarea
la marginea băncii și execută mișcări de înviorare
Explicaţia Videoproiec Frontal sistematică
pe muzică; se aunță elevii că trebuie să execute -tor
mișcările în acelați timp cu ursulețul Charlie.
Site web
https://www.youtube.com/watch?v=QJHPuv3Z3qI
Se adresează elevilor câteva întrebări Youtube Individual Aprecieri
O4 Ce sunet și litere am învățat săptămâna aceasta? Conversația individuale
Ce alte litere mai cunoașteți?
3.Anunțarea temei Se anunță tema și obiectivele lecției pe înțelesul Explicaţia Frontal Observarea
și a obiectivelor elevilor: continuarea călătoriei spre cunoaștere și că sistematică
vor face exerciții pentru o mai bună cunoaștere a
sunetului [c] și a literelor ,,C” și ,,c” .
4. Dirijarea Se proiecteză pe tablă fișa din Anexa 1 și se cere Explicația Observarea
învățării O2 elevilor să observe imagiea, apoi să spună ce Laptop Frontal sistematică
cuvinte încep cu sunetul [c]; se numesc elevii care Metoda videoproiec
O1 să răspundă. Se cere elevilor să spună și alte cuvinte analitică -tor
care conțin sunetul [c]: fonetico- Individual Aprecieri
-la început; sintetică individuale
-la mijloc;
-la sfărșit.
Elevul de serviciu împarte fișele de lucru-Anexa 2 Frontal
și 3. Individual Aprecieri
Exercițiul verbale
MM Se face un exercițiu de încălzire a mușchilor mici
ai mâinii.
Se proiectează fișa din Anexa 2 pe tablă și se Fișe de Laptop
citește elevilor cerința de la primul exercițiu. Se lucru Videopro-
rezolvă exercițiile și la tablă, astfel: un elev va ieși iector
O1 și va rezolva sarcinile iar cei din bănci vor bate de 3
O5 ori din palme dacă elevul de la tablă răspunde
corect. Dacă răspunsul nu este corect, aceștia vor
bate cu palma în bancă de 3 ori. Demonstra-
O3 Se solicită elevilor să observe modul de scriere a ția Tablă Frontal Observarea
literei C, după care aceștia vor scrie litera în aer. Se Munca Marker Individual sistematică
independen
citește cerința celui de-al doilea exercițiu, după care tă Fișe de
vor lucra frontal și individual exercițiul; elevii vor lucru Aprecieri
scrie și pe tablă. verbale
5.Obținerea Se cere elevilor să coloreze elementele care se Explicaţia Fișe de Frontal Observarea
performanței O5 regăsesc în cea de-a doua fișă (Anexa 3) și să le Munca lucru Individual sistematică
decoreze, folosindu-și creativitatea. individuală

6. Evaluarea Se fac aprecieri generale și individuale asupra


rezultatelor participării elevilor la lecție, precum și asupra Produsele Frontal Aprecieri
obținute comportamentului lor pe parcursul orei. Aprecierile Conversația elevilor Individual verbale
vor fi mobilizatoare.
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3

Cadoul Corinei

S-ar putea să vă placă și