Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială Nr.1 I.L.Caragiale


Profesor: Ghiță Corina
Data: 21.10.2021
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Tema generală: Eu și universul meu familiar
Unitatea de învăţare: Unitatea a II-a – Școala, comunicare
Titlul lecţiei: Textul narativ literar. Temă. Cuvinte-cheie (text suport: Ion Creangă, Amintiri din copilărie)
Tipul lecţiei: predare-învățare-evaluare
Durata: 50 de minute

Competenţe generale:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri.
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri.
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

Competenţe specifice Domenii de conținut Conţinuturi asociate


2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte
continue, discontinue şi multimodale;
− Prezentarea textului: scrisul de mână, așezarea
3.2. Redactarea, individual sau în echipă, a unui text REDACTARE în pagină; inserarea unor desene, grafice,
simplu, cu integrarea unor imagini, desene;
fotografii, scheme.
4.2 Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de
bază, în procesul de înțelegere și de exprimare
corectă a intențiilor comunicative;
Obiective operaționale:
La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:
O1: să citească expresiv fragmente din textul suport (corelare cu C.S. 2.1);
O2: să identifice cuvintele-cheie ale textului suport
O3: să formuleze enunțuri despre tema și mesajul textului suport (corelare cu C.S. 2.1. și C.S 2.3 );
O4: să identifice caracteristici ale textului narativ literar (corelare cu C.S. 3.2 și C.S. 4.1);

Activități de predare-învățare-evaluare:
A1: lectura expresivă a textului suport (corelare cu C.S. 2.1, și cu O.1);
A2: identificarea cuvintelor-cheie ale textului suport (corelare cu C.S. 2.1. şi cu O2);
A3: formularea unor enunțuri despre tema și mesajul textului suport (corelare cu C.S. 2.1., cu C.S. 2.3 și cu O3).
A4: identificarea caracteristicilor textului narativ literar (corelare cu C.S. 3.2 și C.S. 4.1 și cu O4)
Strategia didactică
Metode şi procedee didactice: conversaţie euristică, expunerea, problematizarea, explozia stelară, brainstorming, jocul de rol.
Forme de organizare a activităţii didactice: activitate frontală, individuală, în perechi;
Metode şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală, chestionarea orală, interevaluare, observare curentă;
Resurse:
a. umane: 25 de elevi ai clasei a V-a;
b. capacitate de învăţare: grup omogen, ritmuri apropiate de învăţare.
c. materiale / mijloace de învăţământ: Limba şi literatura romană, Manual pentru clasa a V-a. Editura Paralela 45, fişe de lucru, laptop,
videoproiector, caietele elevilor;
d. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă


Bibliografie :
.
 N. Eftenie, Metodica studierii limbii şi literaturii române, Editura Paralela 45, Bucureşti, 2001.
 Ilie, Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Polirom, 2014.
 Sânmihăian, Florentina, Norel, Mariana, Didactica limbii şi literaturii române, E.U.B., 2011
 Manualul de Limba şi literatura română, autori: Geanina Cotoi, Irina Hăilă, Editura Paralela 45, Bucureşti, 2017.
* * * Curriculum naţional: http://programe.ise.ro/Portals/1/Curriculum/2017-progr/01-Llimba%20si%20literatura%20%20romana%20materna.pdf
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

SECVENŢELE METODE/
OB
INSTRUIRII/ DETAIERE DE CONȚINUT STRATEGIA DIDACTICĂ INSTRUMENTE
OP
DURATA DE EVALUARE

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode / Mijloace de Forme de


Procedee învăţământ organizare a
act.
* Salutul;
* Notarea absenţelor; * Elevii se pregătesc pentru
1. Moment
*Asigurarea climatului optim începerea orei de limba şi
organizatoric
pentru desfăşurarea activităţii; literatura română.
1’
* Profesorul verifică nivelul de Prin sondaj, câțiva elevi Conversația Caietele Activitate Aprecieri verbale
aprofundare a cunoştinţelor citesc răspunsurile elevilor frontală
asimilate ora anterioară și exercițiilor avute ca temă.
2. Actualizarea
integrează, în acest moment al Chestionare orală
cunoștințelor
lecției, tema pentru acasă.
anterior
Celorlalți elevi le revine sarcina să
însușite prin
urmărească cu atenție și să
verificarea
precizeze dacă s-a respectat
temei.
cerința.
6’
Se fac aprecieri asupra modului de
realizare a temei.

Cadrul didactic captează atenția


2. Captarea elevilor cu ajutorul unui video *Elevii urmăresc video-ul. Conversația Laptop, Activitate Observare curentă
atenţiei şi (https://eduboom.ro/video/1555/c videoproiector frontală
asigurarea
uvantul-cheie-tema) referitor la
climatului
afectiv cuvintele-cheie și tema unui text.

5’

3. Anunţarea Cadrul didactic anunță titlul


lecției „Textul narativ literar. *Elevii ascultă şi notează Expunerea Caietele Activitate
Temă. Cuvinte-cheie (text suport: titlul lecţiei în caiete. elevilor frontală
Ion Creangă, Amintiri din
copilărie)” și prezintă, într-o
formă accesibilă, obiectivele.
Îi anunță pe elevi că la sfârșitul
orei vor demonstra că sunt
capabili să citească expresiv
titlului lecţiei şi
fragmente dintr-un text, să
a obiectivelor
1’ identifice cuvintele-cheie, să
formuleze enunțuri despre tema și
mesajul textului și să identifice
caracteristici ale textului narativ
literar.
Se notează titlul lecției la tablă.

O2 A1. Profesorul îi provoacă la o * Elevii observă expoziţia Conversația pliante Activitate Aprecierea verbală
discuţie despre căile de Problemati brosuri frontală
4. Prezentarea promovare a unor evenimente sub Elevii precizează zarea reviste
sarcinilor de afişe
formă de afiș, la şcoală sau pe mijloacele de transmitere a
învățare şi
dirijarea stradă, despre avantajele şi evenimen-tului, avantajele
procesului de dezavantajele lor, despre scopul şi dez-avantajele lor:
consolidare acestora. · Televiziunea (combină
25’ imaginea, sunetul,
mişcarea; mesajul este
bine receptat, este
foarte scumpă);
· Radio (sunet, costuri
medii)
· Presa scrisă (poţi reveni
asupra ei)

Pornind de la câteva întrebãri se Elevii răspund la întrebări Explozia caiete Activitate Apreciere verbală
realizeazã o explozie stelară a și notează în caiete stelară frontală
afişului (anexa 1), identificându- răspunsul. Activitate
individuală
se elementele de conținut
informațional:

Afișul este un text


A1 Ce este afişul ? nonliterar, o înștiințare
publică, care anunță ceva.
A2. Cine îl realizează ? Afișul este realizat de
către organizatorii
evenimentului.
O1 Cine sunt beneficiarii acestor Beneficiarii acestor
forme de publicitate? forme de publicitate sunt
cei ce fac parte din
O2 publicul țintă.
A3 Cum sunt realizate? În culori, dar se poate
recurge şi la colaj sau
fotomontaj, grafică com-
puterizată.
Unde sunt ele amplasate? Ele sunt plasate în
O3 spații special amenajate.
De ce sunt realizate ele, care este Afișele sunt realizate
scopul? pentru a anunța un
eveniment din viața
culturală, sportivă, Conversația Caietele Activitate Apreciere verbală
Ce elemente trebuie să conțină un politică. Explicația elevilor frontală
afiș pentru a transmite corect și Elementele esențiale ale
complet informația cu privire la unui afiș sunt: publicul
evenimentul organizat? țintă, scopul evenimentului,
data, ora și locul unde se
desfășoară evenimentul.
O4 A4 Cadrul didactic le propune Elevii sunt împărţiţi pe
elevilor să-şi imagineze că un grupe şi au de realizat un Exercițiul Caietele Activitate pe Apreciere verbală
scriitor contemporan, Florin afiş. conversaţia elevilor grupe interevaluare
euristică
Bican, vine să îşi lanseze cartea Fiecare echipă prezintă
„Şi v-am spus povestea aşa” în rezolvarea sarcinii primite,
5. Obţinerea ceilalți elevi urmăresc dacă
performanţei şcoala lor, în bibliotecă, în
s-au respectat cerințele
7’ săptămâna Şcoala Altfel, rugându-
realizării acestuia
i pe ei sã facă afişul de promovare
a evenimentului.
La final se solicită prezentarea
rezolvării sarcinilor date de către
fiecare echipă în parte.
Se dă elevilor spre rezolvare un *Elevii rezolvă fișa de
cvintet cu tema Afișul. evaluare. Cvintetul Fişe de lucru Activitate
6. Integrarea Profesorul se asigură că au înţeles individuală Apreciere verbală
evaluării de tip cerinţa. Câțiva elevi sunt solicitați
formativ (Anexa 2) să citească poeziile
6’ alcătuite.

*Se comunică tema pentru acasă: Conversaţia caiete Activitate


7. Asigurarea realizarea unui afiș pentru un * Elevii notează tema frontală
retenţei și a spectacol închinat zilei de 1 iunie. pentru acasă. Explicaţia
transferului
2’

*Apreciază global şi individual * Fiecare elev „spune” cum Activitate Aprecierea verbală
aportul elevilor la lecţie. se simte la sfârşitul orei, Conversaţia frontală
8. Evaluarea
* Notează elevii cu participare selectând una dintre
activităţii
imaginile care reprezintă
3’
feţe vesele şi feţe triste,
argumentând. (Anexa 3)
ANEXA 1 Explozia stelară

CINE?

CE? UNDE?

CUM? DE CE?

7
ANEXA 2
Cvintetul este o poezie cu 5 versuri.

Primul vers-este format dintr-un singur cuvânt ce denumeşte subiectul.

Al doilea vers-este format din două cuvinte care definesc caracteristicile subiectului (două adjective).

Al treilea vers-este format din trei cuvinte care exprimă acţiuni (verbe terminate în -ind / ând).

Al patrulea vers-este format din patru cuvinte care exprimă starea noastră faţă de subiect. (O propoziție
alcătuită din 4 cuvinte).

Al cincilea vers-este format dintr-un cuvânt care arată însuşirea esenţială a subiectului.
Exemplu:
Iarna
frumoasă sclipitoare
ningând îngheţând plecând
Aduce bucurii şi surprize
ninsoare

8
ANEXA 3
CUM TE SIMŢI ASTĂZI ?

confuz fericit plictisit

trist optimist surprins

ANEXA 3
CUM TE SIMŢI ASTĂZI ?

9
confuz fericit plictisit

trist optimist surprins

10

S-ar putea să vă placă și