Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Data: 5.12.2022
Unitatea de învăţământ: Școala Primară Mironu
Clasa: a III a B
Prof. înv. primar: Boicu Simona Adriana
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatură română
Unitatea de invatare: Sărbători de iarnă
Subiectul: Moș Crăciun a fost răpit ,dupa Lyman Frank Baum
Tipul lecţiei: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lectiei: Dezvoltarea capacității de muncă cu textul literar și imbogățirea vocabularului cu expresii și cuvinte noi.
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lectiei,elevii vor fi capabili:
O1 - să citească corect , fluent şi expresiv textul literar folosind o intonaţie corespunzătoare ;
O2 - să identifice cuvintele şi expresiile noi din text pentru a le integra în enunţuri proprii ;
O3 - să alcătuiască texte orale sau scrise,folosind cuvinte și expresii din fragmentul narativ studiat;
O4 - să identifice din text substantive comune și proprii;
O5-să formuleze ideile principale ale textului;
O6 –să participe cu interes la lecție.
Elemente de strategie didactică:
 Resurse procedurale:explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, munca in echipa,munca independentă;
 Resurse materiale: tabla,creta,caiete,manual,,penar,vocabur,fișe;
 Forme de organizare: frontal, individual,
Durata: 45minute -45 minute

 Material bibliografic:
 MECTS -„Programa pentru disciplinele: Limba şi literature română, Matematică, Ştiinţe ale naturii, Educaţie civică, Arte
vizuale şi abilităţi practice, Muzică şi mişcare, Joc şi mişcare” aprobată prin ordinul ministrului nr. 5003/02.12.2014”,
Bucureşti;
 Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică,Georgeta Mihaela Crivac, Claudia Daniela-Negritoiu, Augustina
Anghel- Limba şi literatura română-manual pentru clasa a IV-a, Editura Ars Libri, Bucuresti, 2016
 Neacşu Ioan, Nuţă Silvia Didactica limbii şi literaturii române în clasele primare, Ed. Aius, Bucureşti, 2008.
 www. didactic.ro
DESFĂSURAREA ACTIVITĂTII
Nr Momentele Ob Demersul didactic Elemente de strategie didactică
crt lectiei Op Continutul activitătii Metode şi Material Forme de Evaluare
procedee didactic organizare
1. Moment Stabilesc ordinea şi pregătesc Conversaţia frontal
organizatoric
materialele necesare pentru lecţie.
2. Verificarea Verific calitativ şi cantitativ realizarea
temei Conversaţia manualul
temei.
caiete cu frontal şi Aprecieri
Numesc elevi care vor citi tema de acasă. Explicaţia tema individual verbale

Fac aprecieri asupra realizării temei.

3. Captarea atenţiei Se poartă o discuție liberă despre iarnă,tradiții


și obiceiuri de Crăciun.Se face referire la
personajele mult indrăgite de copii:Moș Conversaţia frontal Aprecieri

Crăciun și Moș Nicolae. individual verbale


4. Anunţarea temei Astăzi, la lecția de limba și literatura română
şi a obiectivelor Conversaţia frontal Aprecieri
vom studia un fragment care il are ca
Explicatia manualele individual verbale
personaj principal pe Moș Crăciun. Este
vorba despre lectia “Moș Crăciun a fost răpit” \

după Lyman Frank Baum.


Se va scrie la tablă și in caiete data,titlul și tabla
5 Dirijarea O1 Conversația creta
aurorul lecției.
consolidării O2 caietele
O3 penarele
Lectura independentă a textului
O4 Se va citi fragmentul din poveste frontal
O5
individual,in gând,avându-se grijă să se
O6 manual
sublinieze cu creionul cuvintele ale căror sens Exercițiul

nu se cunoaște. individual
Aprecieri
Lectura- model
După citirea individuală se va realiza citirea verbale

model a textului,dar și citirea in lanț si


selectiv.
Se verifică caracterul conștient al citirii prin
intrebări care vizează conținutul textului.
 Care este titlul lecției?
 Cum se numește autorul textului? Aprecieri
frontal verbale
Se comunică elevilor câteva date despre
Conversația
autor.
 Care sunt personajele care participă la
tabla
intâmplare?
Exercițiul creta
 Unde se petrece intâmplarea? caietele individual

 Când are loc intâmplarea? penarele


manualele
Explicarea cuvintelor și expresiilor

Se vor nota in caiete cuvintele de la vocabular


și se vor alcătui enunțuri cu acestea,propoziții
ce vor fi scrise atât la tablă cât și in caiete.
Se citește fiecare fragment,se desprinde
ideea principală.Acestea se scriu pe tablă de
către invățătoare,iar elevii le notează in
caiete.
6 Asigurarea feed- O2 Elevii vor primi câte o fișă de lucru,in Conversația fise de lucru individual Observarea
back-ului O6 Explicația sistematică
vederea dezvoltării capacității de a sintetiza
Exercițiul
principalele informații din text.
7 Încheierea Se fac aprecieri asupra modului în care elevii
activitătii
au activat la lecție și se dă tema pentru acasă.
Aprecieri
Se acordă calificative. Conversația vocabular frontal verbale

Morala: Explicația

Moş Crăciun este bun, generos cu toţi , iartă


orice greşeală a copiilor !
Aşa trebuie să fim şi noi tot timpul ! Să
dăruim din ce avem cu generozitate celor
mai sărmani ca noi ! Dumnezeu vede
faptele bune ale oamenilor !

S-ar putea să vă placă și