Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECTIE

Data:
Unitatea de învăţământ:
Clasa: a IV a
Prof. înv. primar:
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatură română
Unitatea de invatare: Magia iernii
Subiectul: Textul narativ
Text suport:Stejarul din Borzesti dupa Eusebiu Camilar
Tipul lecţiei: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lectiei: Dezvoltarea capacitatii de munca cu textul literar si imbogatirea vocabularului cu expresii si cuvinte noi.
Obiective operaţionale:
La sfarsitul lectiei vor fi capabili:
O1 - să citească corect , fluent şi expresiv textul literar folosind o intonaţie corespunzătoare ;
O2 - să identifice cuvintele şi expresiile noi din text pentru a le integra în enunţuri proprii ;
O3 - să alcatuiasca texte orale sau scrise,folosind cuvinte si expresii din fragmentul narativ studiat;
O4 - să prezinte în faţa clasei rezolvarea sarcinii cerută de cerinta fisei ;
Elemente de strategie didactică: mixte
❖ Resurse procedurale: explicaţia, exerciţiul, conversaţia euristică, munca in echipa,munca independentă;
❖ Resurse materiale: tabla,creta,caiete,manual,rebusu,penar,vocabur,carton duplex,fise;
❖ Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Durata: 45 minute

♦ Material bibliografic:
♦ Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii din
clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar;
♦ MECTS -„Programa pentru disciplinele: Limba şi literature română, Matematică, Ştiinţe ale naturii, Educaţie civică, Arte
vizuale şi abilităţi practice, Muzică şi mişcare, Joc şi mişcare” aprobată prin ordinul ministrului nr. 5003/02.12.2014”,
Bucureşti;
♦ Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică,Georgeta Mihaela Crivac, Claudia Daniela-Negritoiu, Augustina
Anghel- Limba şi literatura română-manual pentru clasa a IV-a, Editura Ars Libri, Bucuresti, 2016
♦ Neacşu Ioan, Nuţă Silvia Didactica limbii şi literaturii române în clasele primare, Ed. Aius, Bucureşti,
2008.
♦ www. didactic.ro

DESFĂSURAREA ACTIVITĂTII
Nr Momentele Ob Demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare
Continutul activitătii Metode şi Material Forme de
crt lectiei Op
procedee didactic organizare
1. Moment Stabilesc ordinea şi pregătesc Conversaţia frontal
organizatoric
materialele necesare pentru lecţie.
2. Verificarea Verific calitativ şi cantitativ realizarea
temei Conversaţia manualul
temei.
caiete cu frontal şi Aprecieri
Numesc elevi care vor citi tema de acasă. Explicaţia tema individual verbale

Fac aprecieri asupra realizării temei.

3. Captarea Le citesc copiilor o ghicitoare:


atenţiei
,,Cine-i gros si scortos si arunca cesti pe jos?’’
(STEJARUL)
Conversaţia ghicitoare frontal Aprecieri
individual verbale

4. Anunţarea Astazi, la lectia de limba si literatura romana


temei şi a Conversaţia frontal Aprecieri
vom face cunostinta cu un text care il are ca
obiectivelor Explicatia manualele individual verbale
personaj principal pe domnitorul moldovean
Stefan cel Mare. Este vorba despre textul \

literar “Stejarul din Borzesti” dupa Eusebiu


Camilar.
Se va scrie la tabla si in caiete data,titlul si tabla
5 Dirijarea Conversatia creta
aurorul lectiei.
consolidării caietele
penarele
Lectura independentă a textului
Se va citi fragmentul din poveste individual,in frontal

gand,avandu-se grija sa se sublinieze cu


manual
creionul cuvintele ale caror sens nu se Exercitiul
cunoaste. individual
Aprecieri
Lectura- model
Dupa citirea individuala se va realiza citirea verbale

model a textului,dar si citirea in lant si


selectiv.
Se verifica caracterul constient al citirii prin
intrebari care vizeaza continutul textului.
● Care este titlul lectiei?
● Cum se numeste autorul textului?
Aprecieri
Se comunica elevilor cateva date despre
frontal verbale
autor. Conversatia
● Care sunt personajele care participa la
intamplare?
tabla
● Unde se petrece intamplarea?
Exercitiul creta
● Cand are loc intamplarea? caietele individual
Explicarea cuvintelor si expresiilor penarele
Se vor explica cuvintele si expresiile manualele
necunoscute,se vor alcatui enunturi oral.
Elevii vor fi împărţiţi pe grupe după
înclinaţiile fiecăruia . Fiecare grupă va primi
sarcini în funcţie de tipul de inteligenţă în
care se încadrează :
1.SCRIITORII - grupa verbală .
Faceţi rezumatul povestii lecturate! pe grupe
2.MUZICIENII - grupa muzicală .
Găsiţi melodia/cantecul potrivit(ă), din cele
cunoscute de voi, pentru textul studiat!
3.PICTORII - grupa vizuală .
Realizati un desen colectiv sau desene pe grupe
individuale inspirate de textul studiat!
4.ACTORII-grupa kinestezică .
Aprecieri
După textul dat interpretaţi personajele din
această povestire . Conversatia carton verbale
Vor avea la dispoziţie 10 minute . duplex

Scriitorii citesc în faţă rezumatele .


Eplicatia penar
Muzicienii cântă căntecelul compus sau ales
din repertoriul studiat.
Actorii interpretează sceneta improvizată de recuzita
ei. Aprecieri
Pictorii expun lucrările la tablă şi se face un
clasament motivat al lor. manuale verbale
Aprecierea grupelor se face prin aplauze de la pe grupe
colegi. Exercitiu

6 Evaluarea Elevii vor primi fise de evaluare. Conversatie fise de individual Observarea
performantelor Explicatia evaluare sistematica
Explic sarcina de lucru.
Exercitiul
7 Încheierea Se fac aprecieri asupra modului în care elevii
activitătii
au activat la lectie si se da tema pentru
Aprecieri
acasa. Conversatia vocabular frontal verbale

Tema pentru acasa:Rescrie textul ,,Stejarul Explicatia

din Borzesti” dupa Eusebiu Camilar dand un


alt deznodamant evenimentelor si acordand
o mare atentie in ceea ce priveste descrierea
fizica si morala a personajelor.

Stejarul din Borzesti


dupa Eusebiu Camilar

Stefan cel Mare indragise plaiurile Moldovei inca de din copilarie.Toti ii spuneau Stefanita sau Stefanuca.Mic,indesat, sprinten si ager,nu-l putea
nimeni intrece in aruncarea sagetilor catre ulii.Avea ochii albastri,parul inelat.Asa il aducea parintele sau,Bogdan-Voievod,dinainte,pe sa,aratandu-i
frumuseti si bogatii pe intinsurile patriei,de la Suceava in jos,dar lui Stefan ii placeau cel mai mult imprejurimile Borzestilor,unde se afla un stejar
urias,rotund in coroana,gros cat sa-l cuprinda patru oameni.Acolo se aduna Stefan cu copiii de prin partea locului.Dupa ce se minunau de dibacia lui
Stefan la sagetarea uliilor,prindeau sa se joace ,,de-a tatarii’’.Se desparteau in doua cete:cei din ceata lui Stefan erau moldovenii,cei din ceata a
doua erau tatari,in frunte cu puiul de razes Mitrut.
Era in ziua aceea un vazduh limpede ca lacrima,iar copiii au inceput a se juca.Prima ceata de copii,in frunte cu Stefanita,s-a ascuns la panda intr-o
padurice.Cealalta,in frunte cu Mitrut,s-a ascus dupa un deal,pe unde navaleau de obicei tatarii cei adevarati.Apoi s-a aratat Mitrut,ca un han
tataresc ce se preface ca este,iscodind cu ochii imprejurimile stejarului.La un chiot al lui,copiii s-au aruncat navala,umpland valea de veselia
strigatelor.A iesit si ceata lui Stefanita,si sagetile de trestie vajaiau usurel,intrecandu-se cu bazaitul bondarilor.Pana la urma Stefanita a iesit biruitor
si a prins a-l judeca strasnic pe Mitrut,intrebandu-l:de ce-i calca tara,de ce-i ucide copiii?de ce-i da foc satelor?...
-De ce ?a intrebat inca o data Stefanita,asa de crunt,inca Mitrut aproape ca si-a pierdut firea,iar ceilalti copii au stat din ras.De ce calci pamant
strain,han nelegiuit?Ce pedeapsa i se cuvine pentru ca a navalit in tara straina?Apoi adauga:
-Sa fie spanzurat de ramurile stejarului!
Mitrut radea si batea din palme.Dar s-a ingalbenit cand a privit spre zare.Abia a izbutit sa strige:
-Tatarii!...Vin tatarii!...Vin tatarii!...
-Coborati-ma repede…vin tatarii!a strigat el a doua oara,dar copiii au luat-o la fuga,spre sat,tipand.
Tatarii navaleau intr-o tramba lunga,iar cand au ajuns sub stejar hanul tatar zise:
-Pe acest pui de moldovean vreau sa-l ucid chiar eu!Fac ramasag ca-l nimeresc drept in inima,cu prima sageata…
-Fie-ti mila…a racnit Mitrut,cand hanul a intins arcul.Dar nu a mai apucat sa zica nimic,caci o sageata l-a nimerit drept in inima.
Anii treceau,iar Stefan a ajuns domnul Moldovei.Intr-o noapte,tatarii au navalit.S-a incins o lupta cumplita.Stefan a ajuns fata-n fata cu hanul
tataresc.Cu o lovitura de buzdugan ii reteza palosul din mana si il lua prizonier.
-Acum sa-l judecam pe han-tatar!...a strigat Stefan cel Mare ,in fata cortului asezat sub stejar.Ce moarte sa-i dam,razesi?
-Han-tatar,ti-aduci aminte?Tu l-ai ucis pe Mitrut,intre ramurile acestui stejar…Ridicati-l,feciori,in funie…
Astfel se razbuna Stefan cel Mare asupra navalitorilor,taindu-le pofta de paine straina!
VOCABULAR

PLAI : tinut,meleag;

INDESAT (aici) : scund si gras;

SPRINTEN : vioi,iute;

AGER : istet,iute,destept;
ULIU : gen de pasare rapitoare de zi,mare si puternica,din familia acvidelor;

DIBACIE : pricepere deosebita,iscusinta,indemanare,maiestrie,siretenie,rafinament;

VAZDUH : aer,atmosfera,cer,spatiu,zare;

A PANDI : a observa,a spiona,a urmari;

A NAVALI : a se repezi,a se napusti,a asalta;

TRAMBA : sir,lant;

HAN (aici) : titlu purtat,in Evul Mediu,de conducatori mongoli si preluat desuveranii multor tari; conducator al tatarilor;

CHIOT : strigat puternic si prelung care exprima bucurie,biruinta,durere;strigat de atac;


Stejarul din Borzesti
dupa Eusebiu Camilar
Fisa de evaluare

1.Raspunde la intrebari pe o foaie pe care s-o atasezi fisei de lucru:

1.Cine era tatal lui Stefan cel Mare?


2.Consideri ca hanul tatar a primit o pedeapsa bine-meritata?Argumenteaza!

2.Scrie din text care ereau insusirile fizice si morale ale lui Stefan cel Mare:
1.Insusiri fizice 2.Insusiri morale

3.Scrieti cate trei adjective pentru substantivele de mai jos:

hanul tatar

luptele

Moldova

moldovenii

S-ar putea să vă placă și