Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 1.04.2021
Clasa: I
Școala Primară Ion Olteanu
Institutor: Ursu Elena Emilia
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Cu primăvara ne jucăm
Subiectul lecţiei: Sunetul şi litera z – ora II
Forma de realizare: lecţie integrată
Tipul lectiei: însușire de noi cunoștințe

Competenţe specifice integrate:

1.Comunicare în limba română:

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene evenimente familiare;

2. Matematică şi explorarea mediului:


6.2. Utilizarea unor unităţi de măsură pentru determinarea şi compararea duratelor unor activităţi
cotidiene
5. Muzică şi mişcare:
2.2 Cântarea, individual sau în grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm;

Obiective operaţionale:

O1– să citească în ritm propriu textul „Primăvara”, respectând intonaţia cerută de semnele de punctuaţie;
O2– să formuleze răspunsuri pe marginea textului citit;
O3– să alcătuiască enunţuri după criterii date;
O4– să intoneze cântecelul .Vine,vine Primăvara!
O5-să manifeste interes pentru oră

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia; exerciţiul,
Resurse materiale: manual, caietele elevilor, videoclip Vine Vine primăvara!,
Forme de organizare : frontală, individuală;
Resurse umane: 18 elevi
Resurse temporale: 40 min
Bibliografie:

Comunicare în limba română- Olga Pîrîială, Rodica Chiran,EDP, 2017


Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa pregătitoare, clasa I şi
clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Vasile Molan, Didactica disciplinei limba şi literatura română în învăţământul primar, Ed. Miniped,
Bucureşti, 2014
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Ob. Organizarea conţinuturilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare


lecţiei op procedee didactice organizare
1. Moment Organizarea colectivului de
organizatoric elevi, pregătirea materialelor conversaţia frontal
necesare, precum şi asigurarea
unui ambient optim pentru elevi.
2. Anunţarea Ora trecută am învăţat despre Observarea
subiectului sunetul z. Ora aceasta propun să explicaţia frontal sistematică
lecţiei citim un text din care vom afla
lucruri interesante despre
anotimpul primăvara.
3. Dirijarea O1
învăţării O2 Citirea textului (în şoaptă) frontal
Elevii citesc în şoaptă textul manual
Primăvara, după care adresez
O3
câteva întrebări pentru a verifica
O4 dacă citirea a fost conştientă.
Urmează citirea în lanţ, demonstraţia
explicarea cuvintelor
necunoscute şi alcătuirea
propoziţiilor. exerciţiul
Citesc textul model respectând
O5 semnele de punctuaţie şi observaţia
intonaţia pentru a capta atenţia explicaţia caietele
copiilor. elevilor
Solicit elevilor să citească individual
selectiv:
-propoziţia în car spune ce face
soarele;
-propoziţia în care spune despre
haina notimpului;
-propoziţia în care spune ce face
natura.

Propun spre rezolvare


următoarele exerciții

4. Obţinerea Observarea
performanţei Alcătuiți propoziții în care exerciţiul individual sistematică
cuvântul zebra să aibă sensuri
diferite.
5. Activitate Se intonează cântecul Vine, videoclip frontal observare
recreativă vine primăvara! sistematică
6. Încheierea Fac aprecieri generale şi
activităţii individuale asupra participării conversaţia frontal observare
elevilor la lecţie, precum ăi sistematică
asupra comportamentului lor pe
parcursul orei.
6

S-ar putea să vă placă și