Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a III- a
DISCIPLINA: Limba și literatura română

ELEMENTE DE CONŢINUT: O întâmplare deosebită după Călin Gruia


TIPUL LECŢIEI: de predare-învățare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. COGNITIVE:
Oc1:- să citească conştient, corect, cursiv şi expresiv textul dat;
Oc2:-să desprindă informaţii esenţiale din textul citit:
Oc3: -să utilizeze cuvinte din text în contexte noi:
Oc4: -să formuleze întrebări și răspunsuri referitoare la conținutul textului;
Oc5: - să găsească cuvinte cu înteles asemănător;.;
Oc6 - să scrie corect, lizibil şi îngrijit sarcinile propuse;
OC7 – să recunoască părțile de vorbire învătate;
OC8- să deseneze un covoraș după informațiile din text.

RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE:
• Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
 Mirela Mihaescu,Stefan pacearca,Anita Dulman,Cenguta Alexe,Otilia brenenel – Limba si literatura romana – manual
pentru clasa a IIIa, Ed. Intuitex 2016
 Mirela Mihaescu,Stefan pacearca,Anita Dulman,Cenguta Alexe,Otilia brenenel – Limba si literatura romana – caietul
elevului pentru clasa a III a, Ed. Intuitex 2016
B.METODOLOGICE:
Forma de realizare : integrata
Metode şi procedee: conversaţia euristică,explicaţia, exerciţiul, cadranul,,
Forme de organizare: frontală, individuală , pe grupe
Mijloace didactice :manualul, planşă didactică, fişe de lucru,videoproiector,laptop
C. TEMPORALE: 50 minute
Desfăşurarea activităţii

O S I E
Etapele Obiective Sarcini didactice Instrumente Evaluare
lecţiei Activitatea Stagiarului Activitatea elevilor
Pe tabla este un ”covoras” cu flori, Analizează covorașul Metode şi procedee:
picături de ploaie și un ceas. conversaţia, Observarea
1. Captarea
Daca vreți să aflați povestea covorașului, explicaţia, sistematică
atenţiei
va trebui să fiti atenti azi la ora de limba si Forma de activitate: Aprecieri
(5 min.)
literatura română. - frontal verbale

Astazi vom citi povestea unei fete care Metode şi procedee: - observare
2. Enunţarea
se plictisea și a învățtat povești de la Conversaţia directă
obiectivelor
natura înconjuratoare.. - frontal
(1 min.)

Elevii completeaza fisa de lucru Metode şi procedee:


3. ( Anexa 1 ) conversaţia,
Actualizarea Vă rog să completati prima fișă care se exercițiul,explicaţia
- observare
cunoştinţelor OC6 află in colțtul băncii voaste Forma de activitate:
sistematică
anterioare Se verifică oral fișa - individual
(5 min.) Materiale şi mijloace:
fisa de lucru

4. OC1 Prezint titlul si cateva date despre autorul . Notează pe caiete titlul, autorul și Metode şi procedee: - observare
Prezentarea lectiei de astazi ( Calin Gruia este un scriitor cuvinte pe care nu le înțeleg. conversaţia, sistematică;
conţinutului din Basarabia . El s-a dedicate literaturii explicaţia,
și dirijarea OC3 pentru copii, scriind atât versuri cât și demonstraţia, lectura
învățării povești: Măriuca”, “Izvorul fermecat “ “ explicativă
(14 min.) Arici Pogonici “’etc ),. Forma de activitate:
OC2 Citesc textul ”O întâmplare deosebită”. apoi - frontal
îi rog pe elevi să citească in gând și se Materiale şi
explica cuvinte mijloace: manual
Așternut = lenjerie de pat Alcatuiesc propozitii cu , cuvintele
A ispravi = a termina noi.
A poposi = a veni Copiii citesc lecția in lanț, pe roluri,
răspund la întrebări:
Care sunt personajele textului ?
Ce personaje răspund la cererea fetiței ?
De ce era Marina plictisită ?

O S I E
Etapele Obiective Sarcini didactice Instrumente Evaluare
lecţiei Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor
5. Obţinerea Activitate independentă. Metode şi procedee:
performanţelo conversaţia, - observare
r OC7 (Anexa 2) explicaţia, sistematică;
(10 min.) - Forma de activitate:
- individual
OC6 Materiale şi
mijloace: fişe de
lucru
6. Feed- Se verifica fisa Fiecare elev desenează un covor cu Metode şi procedee: - observare
back Se lucreaza oral exercițiul 2 de la pagina 55 un ceas in mijloc, picătur ide ploaie Conversaţia sistematică
(10 min) manual. și flori pe margine. Forma de activitate:
OC8
Pe foaia de hârtie alba,vă rog să desenați și - frontal
voi un covoraș ca cel al Marinei. Materiale şi
mijloace: manual,
7. Evaluare Sunt făcute aprecieri pentru participarea la conversaţia Aprecieri
(3 min) lecţie, se acordă calificative prin
calificative
8,Asigurare Noteză tema pentru acsă - fronta - observare
Precizează tema pentru acasă : Exerciţii 2.3 sistematică
a retenției si
din manual, pag. 56.
transferul
( 2 min )

S-ar putea să vă placă și