Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

Data: 5.02.2020
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina de învățământ: Limbă și literatură română
Formă de realizare: Activitate integrată
Subiectul: Adjectivul
Tipul lecției: Comunicare și însușire de noi cunoștințe
Durata lecției: 45'
Scopul lecției: Să identifice însușiri ale unor obiecte sau ființe pe baza unui text suport

Competențe specifice
1.3Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate-
3.5-Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit
2.4-Participarea la interacţiuni pentru găsirea de soluţii la probleme
3.4-Evaluarea conţinutului unui text pentru a evidenţia cuvinte-cheie şi alte aspecte
importante ale acestuia Competențe integrate

Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul orei toți elevii vor fi capabili:
O1: Să identifice adjectivele dintr-un text dat;
O2: Să definească adjectivul;
O3: Să găsească adjective potrivite substantivelor date
O4:Să alcătuiască propoziții cu adjective date;
O5: Să completeze cu adjectivele potrivite un text lacunar;

Strategii didactice:
Metode și procedee-conversația, explicația, exercițiul, activitate independentă, învățare
prin descoperire, metode activ-participative (ciorchinele)
Forme de organizare – frontal, individual, observare sistematică,
Materiale didactice – fișe de lucru, markere colorate

1
Bibliografie:
programa școlare (Anexa nr. 2 la ordinul Ministrului Educaţiei Naţionale nr.
3418/19.03.2013)
Didactica disciplinelor ,,Comunicare în limba română,, și ,,Limba și literatura română,,
din învățământul primar, Vasile Molan, Editura Miniped, București, 2014

2
SCENARIUL DIDACTIC

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE


Obiective
Momentele lecției Desfășurarea activității și conținuturile învățării
Forme de
Mijloace de
Metode organizare/
învățământ
evaluare

1.Moment
organizatoric Observare
-Asigurarea condițiilor necesare bunei desfășurări a activității. Conversația Carte, afiș
sistematică
1 min
2. Verificarea
temei scrise Caiete de
Verificarea temei se va face calitativ și cantitativ prin sondaj Conversația Frontal
teme
1 min
O1
Conversația
3. Captarea Învățarea Planșă,
Se prezintă o planșă cu un fulg de nea și se cere elevilor să găsească cât Individual
atenției O2 prin tablă,
mai multe însușiri potrivite substantivului ,,fulg”.
2 min descoperire markere
Ciorchinele Frontal

Se anunță tema activității si obiectivele urmărite într-o manieră


accesibilă elevilor. Conversația frontal

3
4.Anunțarea
subiectului și a
Se scrie pe tablă și pe caiete titlul: ,, Adjectivul ” Explicația
obiectivelor
1 min
-Se descoperă planșa pe care se află următorul text:
,, Într-o dimineață frumoasă , un ieduț harnic și silitor mergea la
școală. Era elev ascultător. La matematică socotea pe cornițele lui mici
și ascuțite. Lângă el în bancă, era un ied mic, fricos și leneș .”
-Se cere elevilor să sublinieze cu o linie substantivele din text și cu
două linii cuvintele care exprimă însușirile substantivelor.
-Se grupează substantivele găsite după ceea ce exprimă ele apoi se
scriu cuvintele care arată însușirile acestora. Metoda
ființe: -ieduț harnic și ascultător; activ-
-elev ascultător; participativă
-ied mic, fricos și leneș;
5.Dirijarea
lucruri: -cornițele mici și ascuțite;
învățării O1 fenomene ale naturii: -dimineață frumoasă. Tablă,
-Cu ajutorul elevilor se stabilește că acele cuvinte care sunt caiete de Frontal
30 minute
subliniate în text cu două linii exprimă însușiri ale ființelor, lucrurilor și lucru,
ale fenomenelor naturii. Conversația
-Se definește adjectivul iar elevii notează în caiete definiția. Individual
Partea de vorbire care exprimă însușiri ale ființelor, lucrurilor ,
fenomenelor naturii , se numește adjectiv.
-Se repetă definiția de către 2-3 elevi.
-Se cere elevilor să spună care sunt adjectivele din text, apoi vor da
exemple de alte adjective .
-Se rezolvă exercițiile de pe fișa de lucru(anexa 2).
1. Găsește adjective potrivite pentru substantivele:
zăpadă –
flori -
minge –

4
elev –
noapte -
2.Alcătuiți propoziții cu adjectivele care au înțeles opus cuvintelor:
rece, înalt, mare, veseli.
-Prezint elevilor cea de-a doua planșă cu următorul text:
,, Într-o dimineață, un ieduț mergea la școală. La matematică
socotea pe cornițele lui. Lângă el în bancă , era un ied.”
-Cer elevilor să citească cu atenție textul de pe planșă și să spună ce
diferență este între acest text și textul anterior.
- Se deduce astfel că adjectivele au rolul de a îmbogăți și
înfrumuseța vorbirea.
O2 -
Conversația Fișe de
6.Fixarea individual
lucru
cunoștințelor O3 Se rezolvă exercițiile de pe fișa ( anexa 3) frontal
Exercițiul
5 min

O4
Frontală
7.Asigurarea
conexiunii inverse O5 -Se cere câtorva elevi să prezinte lucrarea realizată de ei. Conversația
Individual
5 Min

8.Tema pentru O3 Tema pentru acasă : ex 1,3/pag. 60.


Frontal
acasă -Se dau indicații asupra modului de rezolvare a temei.

5
1 minut

9.Încheierea
Se vor face aprecieri asupra activității, exprimându-se încurajările și Conversația
activității
laudele necesare.
1 minut

6
Anexa 1.

Diagrama Venn

7
Anexa 2
Afiș

8
Anexa 3

9
Anexa 4

1. Realizați un afiș pentru promovarea unui


spectacol de circ

2. Realizați un afiș pentru promovarea unui


concurs școlar

3. Realizați un afiș pentru promovarea unei


serbări

4. Realizați un afiș pentru promovarea zilei de


1 iunie

5. Realizați un afiș pentru promovarea unui


proiect pentru protejarea naturii

6. Realizați un afiș pentru promovarea unei


cărți

10

S-ar putea să vă placă și