Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

 Data: 31.01.2023

 Propunător: Prof.înv.primar Păun Corina-Mihaela

 Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Șerban Cioculescu” Găești

 Clasa: a IV a C

 Disciplina de învăţământ: Limba și literatura română

 Unitatea de învățare: Universul școlii

 Subiectul/Tema lecţiei: Textul narativ. Lectura textului

Text suport: „Seara talentelor” după Sara Pennypacker

 Tipul lecţiei: Comunicare – însușire de cunoștințe

 Scopul lecției: Comunicarea / însușirea cunoștințelor referitoare la înțelegerea textului narativ

 Competenţe specifice vizate:

1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile

3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare

 Obiective operaţionale:

1.2.1. - să integreze în enunţuri proprii cuvintele nou învăţate, obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev alcătuiește cel puțin o
propoziție dezvoltată cu unul dintre cuvintele nou învățate;

1
 3.1.1. -- să citească corect, coerent și conștient textul , cu adaptarea intonației impuse de semnele de punctuație ; obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev citeşte cel puțin două enunțuri din text ;
 3.1.2.- să identifice informații din text; obiectivul se consideră realizat dacă, fiecare elev identifică o informație din text;
 Metode, procedee și tehnici didactice: procedee de citire activă, conversaţia , explicaţia, observația, exercițiul, jocul didactic.

 Mijloace de învăţământ : manual Editura Intuitext ,platforma Wordwall , postituri, coală de flipchart .

 Forme de organizare: frontal, individual.

 Durata: 45 min.

 Bibliografie: MECTS -„Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba romană, Clasa a IV a, Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 5003/ 02.12.2014

Didactica disciplinelor Comunicare în Limba Română și Limba și Literatura Română din învățământul primar, Vasile
Molan, Editura Miniped, București 2001

Metode activ-participative aplicate în învățămant primar, Mirela Mihăescu, Editura D.P.H. , București 2010
Nr. Etapele lecţiei / Timp Ob. Eșalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
crt. Op.
Activitatea profesorului
Metode, Mijloace Forme de
procedee și de înv. organizare
tehnici did.
1. Momentul organizatoric Se asigură condițiile necesare
1 minut
desfășurării lecției ,cerând elevilor să Conversația Frontal
pregătească materialele necesare, să-și
corecteze poziția în bancă și să păstreze
ordinea și disciplina.
2. Reactualizarea cunoştinţelor și
deprinderilor Se verifică tema calitativ. Conversația Frontal
1 minut
3. Activitate/discuție introductivă Se poartă discuții despre ce înseamnă să Frontal
2 minute Postit-uri
ai talent , despre ce înseamnă să fii actor. Conversația Orală
Se explică noțiunea de talent. Coală de
Explicația flipchart Individual
Se cere elevilor să noteze pe postit-uri
talentul pe care îl au , apoi să citească și
să lipească postit-ul pe o coală de
flipchart.
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor Se anunță titlul și obiectivele lecției și se
1 minut Conversația Caiete Frontal
notează data , titlul și autorul pe tablă.

3
5. Prezentarea optimă a conţinutului şi Conversația Manualul Individual Observarea
dirijarea învăţării Se solicită citirea lecţiei în gând şi de sistematică:
3.1.1.
30 minute identificarea cuvintelor necunoscute, Limba și comportament
literatura ul de cititor:
sublinierea lor cu creionul. Explicația română
Editura Frontal
Se adresează elevilor întrebări legate de
1.2.1. Intuitext
conţinutul textului.
Orală
Se solicită citirea în lanţ a întregului
fragmentului
3.1.2. * Elevii care vor întâmpina dificultăți în Observarea
Procedee sistematică:
rezolvarea sarcinii, vor fi ajutați. de citire comportament
activă ul de cititor:
Se explică cuvintele și expresiile
necunoscute . Se notează în caiete și se
cere copiilor să integreze aceste cuvinte
3.1.1. în enunţuri proprii.
Se propune citirea selectivă a textului:
 enunțul din care aflăm ce
activități fac elevii claselor întâi
și a doua, a cincea și a șasea
pentru strângere a fondurilor
 propoziţia din care aflăm care este
primul număr prezentat la
repetiții;
 dialogul dintre doamna directoare
și Clementina după ce
învățătoarea Margaretei trebuie să
plece;
 fragmentul din care aflăm cum a
reacționat publicul la finalul
Jocul
spectacolului. didactic
Se exersează actul citirii folosind
jocuri de pe platforma wordwall.

6. Fixarea cunoştinţelor 1.2.1. Elevii notează informațiile cerute de Exercițiul Fișe de Activitate Temă de
4 minute joc. evaluare individuală lucru în clasă

3.1.2. https://wordwall.net/resource/
10841524/seara-talentelor
7. Asigurarea retenției și transferului Se împarte elevilor fişe de evaluare Caiete Frontal Temă pentru
5 minut Conversația acasă
1.2.1. formativă şi se solicită acestora să
rezolve sarcinile fişei. Se verifică modul
3.1.2. de rezolvare.
Se dă tema pentru acasă ex1 pagina 66 din

5
caietul special și facultativ ex.2 . Se notează
tema la tablă.
8. Aprecieri şi recomandări Se evaluează activitatea desfăşurată, se Frontal
1 minut Conversația
fac aprecieri colective , individuale şi
recomandări.

S-ar putea să vă placă și