Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

 Data: 11.03.2019

 Propunător:Preda Ancuța Nicoleta

 Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială Răscăeți

 Clasa:a IV-a

 Disciplina de învăţământ:Limba și literatura română

 Unitatea de învățare:Comunicăm

 Subiectul/Tema lecţiei:Textul narativ. Lectura textului

Text suport„Întâlnirea lui Tom cu prințul”(din manualul de limba și literatura română, clasa a IV-a,
ed. ArsLibri)

 Tipul lecţiei:comunicare-însușire de noi cunoștințe

 Scopul lecției: dezvoltarea deprinderilor de citire corectă, conştientă, fluentă şi expresivă a unui text literar

 Competenţe specifice vizate:

2.2. Relatarea unei întâmplări imaginate pe baza unor întrebări de sprijin

3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul lecturii

4.4. Povestirea pe scurt a unei secvențe dintr-o poveste, dintr-un film, desen animat, a unei activități, a unei întâmplări
imaginate, trăite
 Obiective operaţionale:

2.2.1 Să povestească , după întrebările cadrului didactic, întâmplările dintr-un fragment al textului ( obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev formulează cel puțin un răspuns la o întrebare)
3.4.1 Să formuleze întrebări și răspunsuri ce vizează informațiile esențiale din textul citit ( obiectivul se consideră realizat
dacă fiecare elev formulează cel puțin o întrebare/răspuns
3.4.2 Să formuleze propoziții cu expresii și cuvinte noi din text ( obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil formulează
cel puțin o propoziție)
4.4.1 Să formuleze ideea principală a fragmentelor ( obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev formulează ideea
principală cu sprijin/pe baza unui șir de întrebări)1

 Metode, procedee și tehnici didactice: conversația,explicația, exercițiul, jocul didactic, lectura independentă, RAÎ

 Mijloace de învăţământ: videoproiector, fișe cu textul suport, flipchart, coli, caietul elevului,instrumente de scris, minge

 Forme de organizare:frontal, individual

 Durata: 45 de minute

Bibliografie:
* MECTS -„Programa pentru disciplinele Limba și literatura română,aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale
nr. 5003/02.12.2014”, Bucureşti, 2014;
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr.crt Etapele Ob.op Eșalonarea conținutului Strategia didactică Evaluare


. lecției/timp .
Metode, Mijloace de Forme de
mijloace și învățământ organizare
procedee
didactice
1 Momentul Asigurarea unui climat Conversația Frontal
organizatoric educaţional favorabil.
2 Reactualizarea Verificarea temei din punct de Conversația Caietul de Frontal Evaluare
cunoştinţelor și vedere calitativ și cantitativ. teme orală
deprinderilor
3 Activitate/discuți Propun elevilor un joc „Cuvânt și Joc didactic Jetoane pe Frontal Observare
e introductivă acțiune”. Explicația care sunt sistematică
Le voi spune o poveste în care voi scrise
utiliza trei cuvinte extrase de un cuvinte
elev din „săculețul magic”. Exercițiul Fișă cu
Când vor auzi cuvintele alese de povestea
ei, rostite de cadrul didactic în
poveste, ei vor sări, vor aplauda,
se vor rasuci.
4 Anunţarea temei Astăzi, la ora de limba și Conversația Tabla Frontal
şi a obiectivelor literatura română, vom studia un Explicația Creta
text nou:„Întâlnirea lui Tom cu Caietele
prințul”. copiilor
Veți citi lecția in gând , apoi
pe fragmente, vom scrie cuvintele
necunoscute, le vom explica , vom
formula propoziții cu ele și ideea
principală a fiecărui fragment .
Se va nota titlul lecției pe tablă
și în caietele elevilor.
5 Prezentarea Propun elevilor citirea în gând a  Exercițiul Fișe cu Individual Observarea
optimă a textului și sublinierea cuvintelor Lectura textul sistematică
conţinutului şi 2.2.1 necunoscute. independentă suport a atitudinii
dirijarea 3.4.1 Adresez câteva întrebări pentru a Creion elevilor
învăţării verifica în ce măsură aceștia au față de
înțeles textul. sarcina de
Propun citirea în lanț, ștafetă. învățare
Se trece la citirea explicativă a Exercițiul Caietul
3.4.2 textului. Propun elevilor să elevului
citească textul pe fragmente Proba
2.2.1 logice. orală
4.4.1 Se stabilește sensul cuvintelor Explicația
necunoscute și a expresiilor din
3.4.1 fiecare fragment și se vor formula Frontal
propoziții cu acestea. Minge
Se relatează întâmplările din Exercițiul Proba
fiecare fragment pe baza orală
întrebărilor cadrului didactic  
pentru a se formula ideea Individual
principală. Fișe de
Se stabilește ideea principală evaluare Proba
pentru fiecare fragment și se Explicația scrisă
întocmește planul de idei. Exercițiul
Solicit copiilor să povestească
textul în funcție de planul de idei
stabilit. Jocul
Se face citirea model de către un didactic
elev.
*RĂSPUNDE-ARUNCĂ-
ÎNTREABĂ(formulare de întrebări
și răspunsuri pe baza textului)
Distribui fișe de evaluare.
Exercițiul

6 Fixarea  Din acest text, cel mai Conversația Frontal Observare


cunoştinţelor mult mi-a explicația sistematică
3.4.1 plăcut.........deoarece......... prin liste
. de control
Exercițiu-joc: Explozia stelară a atitudinii
(dacă mai este timp) față de
sarcina
dată
7 Asigurarea Explic tema pentru acasă. Explicația Frontal Tema
retenției și pentru
transferului acasă
8 Aprecieri şi Se vor face aprecieri generale şi Conversația Frontal
recomandări individuale asupra participării
elevilor la lecţie, precum şi asupra
comportamentului lor pe
parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și