Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de Scoala: Școala cu clasele I-VIII Bals


invățământ:
Data:
Cadrul didactic: Odăgeru Georgiana Alexandra

Clasa / grupa / David S;


beneficiar: Clasa aIIIa
Elevul David S . , cu diagnosticul de retinopatie pigmentară, AO-astigmatism hipermetropic și deficiență mintală ușoară prezintă tulburare
hiperkinetică cu deficit atențional, are un comportament impulsiv-agresiv, întâmpină dificultăți în receptarea și înțelegerea textelor,
Descrierea colectivului: indiferent de dimensiunea acestora; confuzii în ceea ce privește etapele realizării unui exercițiu/unei sarcini date. Elevul necesită scris mărit,
repetarea sarcinii date și secvențierea acestiea pentru a reuși să o rezolve, punând frecvent întrebări de lămurire.

Domeniul de
intervenție / tip de Domeniul socio-afectiv: autocunoaștere și dezvoltare personală
terapie:
Subiectul lecției: Cum reacționez la emoții? - recunoaştereae moţiilor
Tipul lecției: Consolidare și sistematizare a deprinderilor
Dezvoltarea abilităților emoționale ale elevilor prin recunoașterea și analiza emoțiilor de bază (bucurie, tristețe, frică,
Scopul lecției:
furie)
Obiective operaționale:
Cognitive:
Să identifice emoția expusă. Obiectivul este realizat la nivel minim dacă elevii vor identifica cel puțin o emoție din cele
O1
indicate.
Să denumească alte emoții decât cele prezentate prin ghicitori. Obiectivul este realizat la nivel minim dacă elevii vor
O2
oferi cel puțin două exemple
Să asocieze emoticonul ce denumește o emoție cu jetul ce conține denumirea acesteia. Obiectivul este realizat la nivel
O3
minim dacă elevii vor asocia cel puțin un emoticon ce denumește o emoție cu un jeton corespunzător.
O4: Să descrie situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională pozitivă sau negativă . Obiectivul este realizat la
nivel minim dacă elevii descriu succint, prin cel puțin două-trei cuvinte situația trăită.
Să identifice relația cauzală emoții-comportamente de tipul „atunci când ma simt....reacționez...”. Obiectivul va fi
O5:
realizat la nivel minim dacă elevii reușesc să mimeze corect o singură emoție din cele trei.

Să selecteze imaginile, cuvintele de pe masa de lucru încadrându-le în categoria corespunzătoare de pe imaginea/planșa


O6:
expusă. Obiectivul este realizat la nivel minim dacă elevii vor ști să asocieze cel puțin 3 jetoene imaginii corespunzătoare.

Psihomotorii:

O7: Să mimeze emoția extasă prin intermediul mimicii, posturii și gesturilor. Obiectivul este realizat la nivel minim dacă
elevii se implică și reușeșc să contureze esențialul emoției mimate sau recunoscând mimarea aceteia într-o situație dată.
Afective:
Să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei/activității. Obiectivul este realizat la nivel minimal dacă elevii
O8:
participă impreună la cel puțin una dintre activitățile desfășurate, ajutându-se și/sau încurajându-se reciproc.
Să își exprime starea emoțională la sfârșitul activității. Obiectivul este realizat la nivel minimal dacă elevii indică imaginea care
O9:
exprimă cel mai bine starea emoțională din momentul respectiv.
conversaţia, demonstrația, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,
Metode și procedee:
planșă planeta emoțiilor pozitive/negative,, cutiuța cu emoții secrete, emoții-cuvinte, emoticoane, Jetoane cu denumirea
Mijloace didactice:
emoțiilor tablă magnetică
Forme de organizare: activitate în grupuri mici, individuală ;
Evaluare: evaluarea orală a modului de lucru şi a răspunsurilor date ;
Timp: 50 minute
1. Băban A., Consiliere Educaţională Ghid metodologic pentru orele de dirigenţie şi consiliere Ed. „Ardealul” Cluj
Napoca, 2001;
2. Gerguț A., Frumos L., Raus G., ”Educația speciaăl. Ghid metodologic”, Editura Polirom, Iași, 2016;
3. Vernon A., ”Consilierea în Şcoală Dezvoltarea Inteligenţei Emoţionale prin Educaţie Raţional- Emotivă şi
Bibliografie: Comportamentală” Ed. ASCR Cluj Napoca, 2004.
4. Ursache S.- Fișe- Emoții și sentimente: Să cunoaștem lumea împreună, editura Silvius Libris, 2017
5. http://clasamea.eu/emotii-de-baza-jocuri-didactice/
6. http://www.suntparinte.ro/
O Mijloace
bi de
Momen Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
Ti ec- învățămân
tele t
m tiv
activită
p e
ții Activitatea profesorului Activitatea elevilor Elemente de
op
. diferențiere

I.
Moment
organiz
atoric
O Mijloace
bi de
Momen Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
Ti ec- învățămân
tele t
m tiv
activită
p e
ții Activitatea profesorului Activitatea elevilor Elemente de
op
. diferențiere

II. 5 O1 Voi realiza captarea atenției prin Copii vor răspunde la Voi oferi Conversația Capacitatea
Captare min intermediul unor ghicitori: ghicitorile spuse de posibilitatea Exercițiul de
a  Cum se simte, un cățel învățătoare respectând copilului cu concentrare
atenţiei Ce stă singur, singurel ordinea și indicațiile date. deficiențe să ofere și de a
N-are prieteni să se joace un răspuns la una identifica
Nici mămică să-l împace? din ghicitorile date corespunzăto
(TRIST) r emoțiile
Oare ce simte mămica exprimate în
Când primește o floricică ghicitori
O2 Cu o inimioară mare Capacitatea
De la copilașul ei, oare? copiilor de a
(BUCUROASĂ) oferi
Cum te simți când lângă tine -Noi am vorbit în ghicitori exemple de
A venit un câine mare despre emoții. emoții
Care își arată colții -Da, știm.
Și te latră tare, tare?
(SPERIAT) -Uimire, iubire, rușine,
Cum se simte Aricel mândrie, durere.
Dacă tu te joci cu el
Joculețe fel de fel?
(BUCUROS)
-Ce sunt acestea pe care le-am descoperit
împreună în ghicitori?
-Cunoașteți și alte emoții înafară de cele
prezentate?
-Cine îmi poate da câteva exemple?
O Mijloace
bi de
Momen Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
Ti ec- învățămân
tele t
m tiv
activită
p e
ții Activitatea profesorului Activitatea elevilor Elemente de
op
. diferențiere

III.
Anunţar
ea
Anunţ titlul activităţii „Cum reacționăm la
obiectiv
emoții?– recunoaşterea emoţiilor
elor şi a
„ explicând elevilor că vor recunoaște și Capacitatea
temei
1
analiza emoțiile de bază (bucurie, tristețe, de
(doar Explicația
O8 frică, furie), argumentând cum se simt în
dacă ați min concentrare a
anumite situații și cum reacționează atunci
modific atenției
când trec printr-o situație dificilă.
at
anterior
subiectu
l și
scopul
lecției)

IV.Reac 7 O3 Prin intermediul unui joc intitulat: Copii vor veni, unul căte Pentru a facilita Joc Cutia cu Capacitatea
tualizar min Deschide cutia și recunoaște emoția” unul pe rând și vor implicarea și emoții de a asocia în
ea O6 Aceasta este cutia emoțiilor, în care găsim verbaliza astefel. interseul elevului Explicația Emoticoane manieră
cunoştin jetoane ce definesc o anumită emoție. cu deficiență voi cu emoții corectă
Am extras acest emoticon Conversația
ţelor Veți veni cățiva, pe rând, veți extrage câte antrena de fiecare emoticonul
un emoticon urmând apoi să denumiți ce indică emoția: MIRAT. dată ateția acestuai Jetoane cu cu jetonul cu
sentimentul descris in acesta și să-i Voi merge la tabla prin aplauze, denumirea
O Mijloace
bi de
Momen Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
Ti ec- învățămân
tele t
m tiv
activită
p e
ții Activitatea profesorului Activitatea elevilor Elemente de
op
. diferențiere

magnetică și o voi așeza încurajări.


sub jetonul ce indică denumirea
asociați jetonul cu denumirea, jetoane pe denumirea acestuia. Toate jetoanele vor emoțiilor
emoției
care le găsiți expuse pe tabla magnetică. avea scrisul mărit. tablă
În aceeași manieră vor indicată
Anexa 1 magnetică
face și restul elevilor până Bolt de 16
când se vor epuiza toate
emoticoanele.
24 Explic elevilor că vom realiza în Pentru copilul Evaluarea
V. min continuare o călătorie în universul integrat putem Conversația capacității de
Desfășu emoțiilor și vom realiza planeta emoțiilor folosi jetoane ce au Explicația a se
rarea pozitive și a celor negative împreună. scrisul mărit sau transpune în
activităț O1 Voi împărți colectivul în doua grupe, imagini ce indică Demonstrația Imagini anumite
ii denumite: Meteoriții și Steluțele. diferite emoții. Problematiza planete ipostaze/ de
propriu- O4 Pe rând, fiecare elev din grupa rea Lipici rezolvare a
zise Meteoriților, respectiv Steluțelor, vor Exercițiul Cuvite/Ima unor situații
O5
extrage câte un jeton cu o denumire de gini emoții problemă
emoție, vor vorbi despre aceasta, iar pozitive/ne
coechipierii lor vor spune dacă este o De exemplu: gative
O6
emoție pozitivă sau negativ, o vor denumi,
urmând ca acesta să o lipească pe una din Un copil va extrage
planete, fie ea cea a emoțiilor pozitive sau jetonul cu denumirea:
cea a emoțiilor negative. CURIOS Capacitatea
de reţinere a
Anexa 2 -Este o emoție pe care o informațiilor
simt atunci când mama și de
îmi cumpără ceva și nu-mi categorizare
O Mijloace
bi de
Momen Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
Ti ec- învățămân
tele t
m tiv
activită
p e
ții Activitatea profesorului Activitatea elevilor Elemente de
op
. diferențiere

arată până nu termin


temele.
Elevii vor alege apoi cuvinte fără ca -Cuvântul selectat pentru
ceilalți să vadă ce indică și vor începe să mine semnifică mult
le descrie așa cum ei înțeleg acea emoție. mister pentru că niciodată
Pe tot parcursul activității elevilor li se nu știu la ce să mă aștept.
vor pune, succesiv întrebări de tipul,
pentru a facilita demersul activității: -Da, de foarte multe ori
am trăit această emoție.
 Ce te-a determinat să alegi acel a emoțiilor în
cuvânt? emoții
pozitive și
 Ce înseamna pentru tine cuvântul Este o emoție pozitivă, negative
selectat? este bine să fii curios, pe
 Îmi poți da exemplu de o situație mine mă face mereu să-mi
în care ai acea emoție? termin temele mai repede.
Cine știe să răspundă?
Apoi să mergeți să o lipiți pe planeta
corespunzătoare, este o emoție pozitivă
sau negativă?
În aceeași manieră vor
face și restul elevilor până
când se vor epuiza toate

VI. 7 O1 În final elevii vor participa la jocul Pentru elevul Jocul didactic Cutia cu Evaluarea
Evaluar min didactic – „Cum mă simt dacă…” integrat voi adapta Conversația emoții capacității de
ea O5 Fiecare copil, pe rând, primeşte sarcina de secvența prin faptul Explicaţia secrete a reprezenta
O Mijloace
bi de
Momen Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
Ti ec- învățămân
tele t
m tiv
activită
p e
ții Activitatea profesorului Activitatea elevilor Elemente de
op
. diferențiere

cunoştin a reda prin pantomimă o anumită expresie


ţelor emoţională, extrasă din cutia cu emoții
secrete. Fiecare va mima câte trei emoții,
extrase pe rând. Elevii extrag emoția, o
citesc în gând și încearcă să o
reprezinte/mimeze corespunzător astfel
încât celălalt copil să o recunoască.
De exemplu:
– Ce ai fi simțit dacă nu ai fi primit un că acesta poate
cadou de Crăciun? Mimează emoția. ghici emoția
mimată de un alt Bilețele cu emoția extasă
– Cum te-ai simți dacă un coleg ți-ar
spune un cuvânt urât? Mimează emoţia. coleg, asociindu-o diferite prin
– Ce ai simți dacă ai găsi un fir de păr în cu o imagine pe Demonstrația situații intermediul
O7 mâncare? Mimează emoţia. care o poate selecta generatoare mimicii,
-Ce ai simți dacă ai rămâne singur pe dintr-o mulțime de de emoții posturii și
întuneric?Mimează emoția 2 sau mai multe gesturilor.
-Ce ai simți dacă ai lua nota trei la un imagini/jetoane.
obiect?Mimează emoția.
-Ce ai simți dacă ai câștiga la loto?
Mimează emoția
-Ce ai simți dacă ai merge mâine într-o
excursie? Mimează emoția
-Ce ai simți dacă cineva te-ar amenința?
(Anexa numărul 3 - Situații- „Cum mă
simt dacă…”)
O Mijloace
bi de
Momen Demersul instructiv-educativ Metode Evaluare
Ti ec- învățămân
tele t
m tiv
activită
p e
ții Activitatea profesorului Activitatea elevilor Elemente de
op
. diferențiere

VII.Înc
heierea
activităț
ii

ANEXA 1
ANEXA 2
PLANETA EMOȚIILOR POZITIVE PLANETA EMOȚIILOR NEGATIVE

ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și