Sunteți pe pagina 1din 23

LICEUL TEORETIC N.

IORGA

PROIECT DIDACTIC LA DIRIGENIE


clasa a VI a

Profesor: Stela Vrlan

mun. Chiinu
2011

Motto: Cel care cunoate pe alii e nvat.


Cel care se cunoate pe sine e nelept.
Lao Tse filosof chinez
Modulul: PERSONALITATEA I IDENTITATEA SA
Tipul leciei: Formare de priceperi i deprinderi
Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitii de autocunoatere/intercunoatere i atitudinii pozitive fa de sine
Obiectivele operaionale:
La finele activitii didactice elevii vor fi capabili:
O1 s stabileasc caracteristicile personale i caracteristicile colegilor
O2 s neleag sensul conceptelor de: imaginea de sine, stima de sine
O3 s evalueze atitudinea sa fa de sine
O4 s recunoasc caracteristicile copilului cu o stim de sine pozitiv/cu o stim de sine sczut
O5 s identifice modalitile de dezvoltare a imaginii de sine
O5 s-i dezvolte stima de sine.
Strategia didactic:
Metode i procedee didactice: Conversaia euristic, problematizarea, descoperirea, jocul didactic, brainstorming, pinjinul, testul, lectura
Forme de organizare a activitii: Activitatea frontal n alternan cu activitatea individual i n grup
Resurse materiale: proiect Power point, calculator i videoproiector, fie, plane, o rol de band adeziv, coli i instrumente de scris.
Bibliografie: Cosmovici A., Iacob L., (coord.), Psihologie colar, Iai: Editura Polirom, 1998.
Manual pentru clasele 5- 7 Deprinderi de via Chiinu: Editura: tiina, 2005
Preoteasa D. Formarea imaginii de sine i rolul ei n viaa cotidian, pe: www.e-scoala.ro/psihologie
http://www.psihodiagnostic.ro - Portal despre psihologie

DESFURAREA ACTIVITII

Nr. Etapele leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1
1.

2
Moment
organizatoric

3
4
Salutul, notarea absenelor. Asigurarea Elevul de serviciu numete absenii.
climatului necesar bunei desfurri a
leciei.

2.

Captarea ateniei Profesorul citete poezia Eu (Anexa Elevii ascult cu atenie.


1), dup care urmeaz relatarea
Suntem valoroi i unici. Toi
oamenii au caliti i defecte. Nimeni
nu este perfect, dar suntem cu toii
creai cu un sens i scop anume,ns
pentru a ne simi mplinii i fericii
trebuie s ne punem n valoare
calitile i s ne estompm defectele.
Pentru a reui acest lucru este imperios
necesar s cunoatem un personaj
important n viaa noastr : pe noi

Strategii
didactice
5

Lectura.
Expunerea

nine.
3.

1
4.

Anunarea
subiectului leciei
i a obiectivelor
operaionale
2
Conducerea
nvrii i
dobndirea
noilor cunotine

Profesorul anun subiectul leciei i Elevii ascult cu atenie.


obiectivele operaionale.
3
4
Prin conversaie se va stabili ce
nseamn a te cunoate.
Autocunoaterea e necesar,
Rspuns posibil:
fiindc ea reprezint primul pas
A te cunoate - a face lumin n viaa ta
spre autoeducaie.
sufleteasc, a deveni contient de caliti
Profesorul citete povestioara cu tlc
i lipsuri, a ti ce i ct s ceri de la tine.
(Anexa 2). Le propune elevilor s +i
tearg ochelarii pentru a se privi pe
sine i pe colegii si.
Elevii sunt mprii n grupe de 5 i
primesc cte o foaie A4 i creioane
colorate.
Fiecare elev deseneaz conturul
propriei palme pe foaie, pe care i va
trece numele. Pe degetul mare i va
trece o calitate proprie (trsturi de
caracter, nsuiri morale; de ex.:
generos, inteligent, simpatic, talentat
etc.). Exerciiul se continu cu Elevii lucreaz n grup asupra cerinelor
precizarea altor caliti de ctre colegii propuse.

Expunerea

5
Conversaia

Activitatea
n
grup.
Brainstorming ul

de grup fiecare membru al grupului


va scrie o calitate a colegului su pe
celelalte degete ale conturului
palmei acestuia. n felul acesta, la
sfrit fiecare membru va avea un
contur al palmei inscripionat cu
caliti identificate att de el, ct i de
colegii si. n final se afieaz toate
colile cu desene pe tabl.
O variant a exerciiului cuprinde
precizarea unui comportament pozitiv
(sau a mai multor comportamente). Se
insist ca elevii s identifice caliti
(aspecte pozitive), nu defecte (aspecte
negative) ale propriei personaliti.
Se va face o analiz comparativ ntre
ceea ce au scris elevii despre ei nii Elevii i expun punctul de vedere.
i ceea ce au aflat despre ei de la
ceilali.
Profesorul concluzioneaz:
Cel care cunoate pe alii e
nvat.
Cel care se cunoate pe sine e
nelept.
Lao Tse filosof chinez
Profesorul le propune elevilor s

Elevii

completeaz

fia

Ci

Conversaia

de Metoda

completeze pianjenul - Ci de
autocunoatere (Anexa 3).

autocunoatere. Rspunsuri posibile: pianjenului


viaa nsi, activitatea, lecturile,
discuiile cu adulii, cu cei de o vrst cu
tine.

Imaginea personal este propria


noastr prere despre ce fel de
persoan suntem. Ne dm seama c
imaginea de sine poate fi dumanul
sau prietenul nostru, depinde dac se
hrnete din eecurile din trecut pentru
a ne submina n prezent, sau dac se
hrnete din succesele trecute pentru a
ne da curaj s trim n prezent i s
progresm.
Imaginea de sine este modul n care
Deducia
o persoan i percepe propriile
Prin conversaie elevii deduc, dirijai de
caracteristici
fizice,
cognitive,
profesor, conceptele: imagine de sine i
emoionale, sociale i spirituale.
stim de sine.
In limbaj curent, imaginea de sine
este prerea pe care o avem despre
noi, despre "cine suntem noi" i "ce
putem face ".
Stima de sine reprezint
dimensiunea evaluativ a imaginii
de sine i se refer la modul n care
ne considerm ca persoane n raport
cu propriile ateptri i cu ceilali (de
exemplu, mai buni sau mai puin
buni)

Profesorul propune ca fiecare grup s


delegheze un reprezentat n faa
clasei, acestora li se vor lega ochii (ca
s nu se influeneze) i vor rspunde
la ntrebrile date, procednd astfel:
pentru fiecare rspuns marcat cu rou
(care i se potrivete) va face un pas
nainte, pentru un rspuns marcat cu
verde o jumtate de pas, pentru un
rspuns albastru rmn pe loc i
pentru un rspuns negru, fac un pas
n urm.
Dup ce-i vor finaliza drumul,
profesorul solicit elevilor s-i
expun opinia:
cauzele naintrii,
stagnrii sau rmnerii n urm a
elevilor.

Elevii ndeplinesc cerinele profesorului

Joc didactic

Elevii privesc un material Power Point ce Test


conine Scala de msurare a stimei de
sine a lui M. Rosenberg. (Anexa 4)

Dezbaterea
Elevii comunic realizrile lor, lund
atitudine i fa de rspunsurile colegilor,
concluzioneaz: Rspuns posibil:
ncrederea n sine ne propulseaz, ne
ajut s naintm.

Profesorul solicit elevilor:


Grupul 1 - s prezinte Portretul
copilului cu o stima de sine pozitiva
Grupul 2- s prezinte Portretul
copilului cu o stima de sine sczut

Elevii lucreaz n grup asupra cerinelor Problematizarea,


propuse. Prezint posterele pe care le
lucrul n grup
afieaz la tabl. Comunic realizrile
lor lund atitudine i fa de rspunsurile

Grupul 3 - s prezinte Consecinele


imaginii de sine negative

colegilor.
Rspunsuri posibile:
Grupul 1 - Portretul copilului cu o
Grupul 4 - s prezinte Experiene ce stima de sine pozitiva:
determin o stim de sine sczut

i
asum responsabiliti;
Grupul 5 - s prezinte

se
Experiene ce dezvolt o stim de
comport independent;
sine pozitiva

sunt
mndri de realizrile lor;

reali
zeaz fr probleme sarcini noi;

i
exprim att emoiile; pozitive ct
i pe cele negative;

ofer
ajutor i sprijin celorlali;

se
apreciaz obiectiv;

se
nelege bine cu ceilali;

are
multe ocupaii;

este
calm;
Profesorul monitorizeaz permanent

are
activitatea fiecrei grupe, ndrum
performane colare.
pentru a se asigura c s-au transmis

corect informaiile.

Grupul 2 - Portretul copilului cu o


stima de sine sczut:

sunt
nemulumii de felul lor de a fi;

evit
s realizeze sau s se implice n
sarcini noi;

se
simt neiubii i nevaloroi;

i
blameaz pe ceilali pentru
nerealizrile;

preti
nd c sunt indifereni emoional;

nu
pot tolera un nivel mediu de
frustrare;

sunt
uor influenabili;

nu
i asum responsabiliti;

are
sentimentul c nu face ceea ce
trebuie;

nu
are ncredere n forele proprii;

i
exprim sentimentele la extreme,

ori n mod agresiv, ori se izoleaz i


nu comunic cu cei din jur;

nu
are prieteni.
Grupul 3 - s prezinte Consecinele
imaginii de sine negative:

Rela
ii nearmonioase n cadrul familiei;

Rela
ii deficitare cu cei de aceeai
vrst;

Probl
eme emoionale;

depr
esie, anxietate, iritabilitate;

Probl
Profesorul le propune elevilor un
Lucrul n grup
eme de comportament;
concurs de ingeniozitate. Timp de 2

Scd
minute fiecare grup s formuleze ct
erea performailor colare.
mai multe enunuri ce dezvolt stima
de sine a celorlali.
Grupul 4 - Experiene ce determin o
stim de sine sczut

critic
ile;

ignor
Profesorul afieaz posterul Vom
area de ctre prini;
evita s rostim(Anexa 5):

abuz
- Ari ngrozitor

- Iar ai dat-o n bar


- Ti-am spus eu c se va ntmpla aa
- tiam eu c nu eti n stare s faci
asta
- Pur si simplu nu o s reueti
- Eti total inutil
- Nu pot s m bazez pe tine
- Nu trebuie s faci greeli.
Profesorul propune elevilor s
ntocmeasc un Cod de reguli
Creterea stimei de sine

ul emoional i fizic;

stand
arde exagerate ale prinilor privind
performanele copiilor;
eec
urile n activitile colare sau
extracolare;
com
paraii frecvente ntre frai

Grupul 5 - Experiene ce dezvolt o Argumentarea


stim de sine pozitiva
laude, ncurajri;
consolrile n situaii de eec;
ncurajarea iniiativei;
acordarea ncrederii;
implicarea n luarea unor decizii;
relaii bune cu colegii.
Rspunsuri posibile ale elevilor:
Putem dezvolta stima de sine a
celorlali spunnd:
- Ari ntr-adevr fantastic!
- Ai fcut un lucru minunat!
- Ai putea s faci asta, te rog, pentru c
tiu c te pricepi foarte bine
- Pot s m bazez pe tine

Elevii recepteaz ideile expuse.

Elevii lucreaz n grup asupra cerinei


propuse, fcnd notie.
Stabilesc Codul de reguli.
Rspuns posibil:
Decide ce poi controla i ce nu;
Accept responsabilitatea;
Orice greeal e o oportunitate de a
nva i de a lua lucrurile de la
capt, mai bine;
Fii o persoan ambiioas, urmeaz
visele tale;
Gndete i vorbete pozitiv.
Alearg, cazi, ridic-te. Ridic-te i
lupt din nou.

5.

Asigurarea feed- Are loc pe parcursul conducerii


back-ului
nvrii, ntrirea fcndu-se treptat
prin aprecieri verbale.
Profesorul atrn pe tabl o coal de
hrtie Roadele nvturii , pe care
este desenat un copac cu elementele
sale. Elevii vor primi cte o fruct
decupat din hrtie pe care vor scrie un
gnd sau o nvtur cu care pleac de
la lecie. Fructele se vor lipi cu
ajutorul bandei adezive pe copacul
desenat pe plan. (Anexa 6).
Profesorul ncheie activitatea
comentnd gndurile scrise.
Profesorul:
1. ncrederea n sine este fundaia
fr de care nu ai nici o ans s te
bucuri de succes, n niciunul din
aspectele vieii.
2. ncrederea n sine vine n urma
experienelor trite, a eecurilor i a
leciilor nvate.
3. Nu exist eec, ci doar lecii
nvate
4. Perseverena este atotputernica.
5. Curajul este esenial i oricine
poate da dovad de curaj.

La ndrumarea profesorului corecteaz Conversaia


eventualele greeli.
euristic
Elevii noteaz.

Elevii recepteaz.

Joc didactic

6. Gndirea influeneaz pn i
ultima celul a unei fiine umane. Ai
grij ce gndeti, cci gndurile tale,
bune sau rele, sigur se vor
materializa.
6.

Asigurarea
reteniei i
transferului

Tema pentru acas. Se propune Noteaz tema pentru acas.


a
elevilor s se supun din cnd n
cnd unei analize asupra stimei
lor de sine, pentru ca fiecare
elev s dobndeasc mai mare
ncredere n sine, s fie sigur pe
sine, s-i formeze o imagine de
sine adecvat, s fie mulumit
de sine.
Dat fiind faptul c stima de sine nu ne
este dat pentru totdeauna, este mai
mult sau mai puin stabil, ea are
nevoie s fie stimulat mereu cu
sentimentul de a fi apreciai aa cum
suntem i cu sentimentul c suntem
competeni.
Elevul de serviciu distribuie fiele.
S completeze fia
oglinjoar (Anexa 7)

Oglind,

ANEXE
Anexa 1

Eu

Mulumesc Doamne c m-ai creat


tiu c sunt special.
Tu m-ai creat cu dragoste i grij
diferit de oricine altcineva.
Nu va fi un altul ca mine
eu sunt singurul!
Sunt un original unic
valoros si preios.
Nici o persoan din toat lumea nu arat exact ca mine
Nimeni nu zmbete ca mine ,
nu rde ca mine, nu iubete ca mine.
Nimeni altcineva nu are darurile i abilitile mele speciale.
Am fost creat ntr-un mod foarte special
O unic combinaie de idei i talente.

Anexa 2.
Povestioar cu tlc
- Maestre, de ce prem cu toii la fel? De ce suntem mbrcai la fel? De ce nu avem voie sa avem
ceva diferit unul fa de altul? ntreba discipolul pe Maestrul sau.
- Pentru ca noi aici dorim s ne cunoatem ntre noi de la suflet la suflet. Pentru c adevratul EU al
fiecruia este sufletul, att i nimic altceva. Fiind cu toii la fel, percepia noastr despre ceilali nu
este distorsionata de nici o forma exterioar. i aa avem ansa ca atunci cnd vorbim cuiva, s ne
adresam cu adevrat acelui suflet cu care dorim sa vorbim
- Pai cum are putea s distorsioneze ceea ce eu cred despre un alt discipol dac a ar fi mbrcat alt
fel?
- Uite, am s ii dau un exemplu care sper s te fac s nelegi mai bine ceea ce vreau s ii spun.
Mai nti de toate trebuie s confecionezi cteva perechi de ochelari cu lentilele colorate, fiecare
lentil n alt culoare. S nu tergi lentilele, s nu le curei. S le lai aa cum ies din mna ta.
Timp de 2 zile discipolul confeciona cu migal 5 perechi de ochelari. Fiecare lentil era colorat n
alt culoare i avusese grija s nu le tearg, aa cum i spuse Maestrul.
- Maestre, am adus ochelarii.
- Bun. Uite-te acum la aceast orhidee , ii spuse Maestrul artndu-i o frumoas orhidee alb.
- Uite-te atent la ea. Este alb i frumoas, aa este?
- Da Maestre!
- Este cu adevrat o orhidee. Acum pune-i un ochelari.
Discipolul l asculta, lua primul ochelar, l-a pus la ochi si dintr-o dat, orhideea cea frumoasa deveni
mai urata. Cu o lentil roie i una verde i cu petele de mini pe lentile, imaginea era departe de ceea
ce vzuse fr ochelari.
- Ei, tocmai i-ai pus ochelarul care reprezint mbrcmintea diferit a fiecrui discipol. Asta dac
fiecare ar purta alt fel de haine. Mai pune un ochelar!
Discipolul asculta i mai puse unul. De data aceasta orhideea era strmb i parc mai mic. Iar
culorile erau de-a dreptul ciudate. Urat chiar!
- Acum i-ai pus ochelarul care reprezint corpul celuilalt discipol, gras sau slab. Mai pune un
ochelar!
- Acum i-ai pus ochelarul corespunztor meseriei. Daca e medic sau avocat, nvtor sau pantofar,
ai pune alt ochelar cu alte culori, dar tot ar trebui sa pui.
Au continuat aa pn ce a avut toi cei 5 ochelari pui pe nas.
Imaginea orhideei era acum atta de diferit fa de ce vedea fr toi aceti ochelari nct dac nu ar
fi tiut c se uit la o orhidee nu ar fi putut nici mcar s ghiceasc ce ar putea fi.
- Ii mulumesc Maestre! Am neles. Dac doresc s cunosc pe cineva cu adevrat trebuie s mi dau
jos toi aceti ochelari! S nu m mai gndesc la celalalt c este gras sau slab, c este doctor sau
pantofar, c este de la ora sau de la sat , tnr sau btrn, cu facultate sau fr. Numai aa pot
cunoate celalalt EU cu care stau de vorba!

Anexa 3.
Ci de autocunoatere

Anexa 4.
SCALA DE MSURARE a stimei de sine a lui M. Rosenberg
1. Cred, simt ca sunt o persoana valoroasa, cel puin ca alte persoane
total de acord
de acord
dezacord
total dezacord
2. Cred, simt ca am un numr de nsuiri bune
total de acord
de acord
dezacord
total dezacord
3. Una peste alta, sunt nclinat s cred c sunt un ratat
total de acord
de acord
dezacord
total dezacord
4. Sunt capabil s fac lucruri la fel de bine ca majoritatea oamenilor
total de acord
de acord
dezacord
total dezacord
5. Cred, simt ca nu am cu ce sa m mndresc prea mult
total de acord
de acord
dezacord
total dezacord
6. Am o atitudine pozitiva fa de mine nsumi
total de acord
de acord
dezacord
total dezacord
7. A dori s pot avea mai mare respect fata de mine nsumi
total de acord
de acord
dezacord
total dezacord
8. Cteodat m gndesc c nu sunt bun de nimic
total de acord

de acord
dezacord
total dezacord
9. Per ansamblu, sunt satisfcut de mine nsumi
total de acord
de acord
dezacord
total dezacord
10. Cu siguran, m simt nefolositor
total de acord
de acord
dezacord
total dezacord
La cotarea rezultatelor se vor lua ca etalon valorile cuprinse ntre:
10-16 puncte - stima de sine sczut
17-33 puncte - stima de sine medie
34-40 puncte - stima de sine nalt

Anexa 5.

- Ari ngrozitor
- Iar ai dat-o n bar
- Ti-am spus eu c se va
ntmpla aa
- tiam eu c nu eti n stare
s faci asta
- Pur si simplu nu o s
reueti
- Eti total inutil
- Nu pot s m bazez pe tine
- Nu trebuie s faci greeli.

Anexa 6.
ROADELE NVTURII

Anexa 6.
ROADELE NVTURII

Anexa 7.

Oglind, oglinjoar

Cum te vezi?
_________________
_________________
________________
Cum te vd ceilali?
_______________________
_______________________
_______________________

Cum ai vrea s fii vzut?


__________
_____________
_________
_______________
__________
_______________

S-ar putea să vă placă și