Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 18. 12. 2019

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Dolheștii Mici

Clasa: I

Profesor învățământ primar: Corbu Bianca-Ioana

Aria curriculară: Consiliere și orientare

Disciplina: Dezvoltare personală

Unitatea de învățare: Povești la gura sobei

Tema lecției: Emoțiile de bază

Tipul lecției: fixare a cunoștințelor

Discipline integrate:Dezvoltare personală, Comunicare în Limba Română, Arte vizuale și abilități practice

Obiectiv fundamental: Fixarea cunoștințelor referitoare la emoțiile de bază precum: bucuria, tristețea, furia, frica)

Participarea și implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaționării, împărtășirii cu ceilalti, precum și
exprimarea emoțiilor în situțiile oferite.

Competenţe specifice disciplinelor integrate :

o DP (dezvoltare personală)
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal ;

2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbal simple despre propriile experienţe de viaţă ;

3.2. Evidenţierea importanţei învăţării pentru propria persoană ;

o CLR ( Comunicare în limba română )

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;

2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;

o AVAP (Arte vizuale și abilități practice)


1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual
2.5. Explorarea de utilizări în contexte variate a obiectelor/ lucrărilor realizate prin efort propriu
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală,
kinestezică.

Obiective operaționale:

O1: să răspundă la întrebările adresate pe baza cadoului;

O2: să dezvolte un limbaj clar și corect în convorbire;


O3: să participe cu interes la dialoguri simple;

O4: să identifice emoția corespunzătoare ghicitorii;

O5: să lipească emoția potrivită fiecărei imagini;

O6: să exprime emoția trăită pe parcursul orei de dezvoltare personală.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, observația, munca independent, problematizarea.

Mijloace de realizare: cadoul cu plicuri, imagini, ghicitori, stickere cu emoticoane, instrumente de scris, culori, carioci, radieră, foarfece.

Moduri de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:

o ”Cutiuța cu emoții jucăușe” Laura Hărdălău, Loredana Bejan.


o ,,Dezvoltare personală clasa I, Teorie și exerciții” , Barbu Daniela și Cristiana Ana Maria Boca, Editura .CD Press, 2015.
Ob. Strategii didactice
Nr. Etapele lecției Conținut Instructiv- educativ Oper Evaluare
Crt ațion
. a
le

Metode și procedee Mijloace Moduri de


de organizare
realizare
1. Moment Are loc pregătirea materialelor necesare Conversația Frontal Observarea
organizatoric desfășurării activității. sistematică a
comportamentelor
Se realizează climatului optim pentru buna elevilor.
desfăşurare a activităţii.

Elevii sunt invitați să ocupe locurile pe scaune.


2. Captarea atenției Captarea atenției se realizează prin prezentarea Conversația Cutie Frontal Capacitatea de
unei cutii –cadou. cadou concentrare a
Aceasta conține 3 plicuri cu sarcinile alese Observația Plicuri atenției asupra
pentru desfășurarea activității. cadoului.
Li se adresează elevilor următoarele întrebări: O1 Capacitatea de a
- Ce observați că țin în mână? O3 formula
- Ce credeți că se află în această cutie? răspunsuri corecte
și coerente
întrebărilor
adresate.
3. Anunțarea Tema şi obiectivele ce urmează a fi atinse pe Conversația Frontal Capacitatea de a
subiectului lecției parcursul orei, le sunt transmise elevilor în recepta tema și
și a obiectivelor termini accesibili lor, folosind un limbaj clar. obiectivele
operaționale Acestora li se va explica modul de desfășurare a specifice orei de
activității: vom extrage câte un plic și vom dezvoltare
vedea ce surprize sunt ascunse în interiorul lui. personală.
4. Dirijarea Dirijarea învățării debutează prin explicarea Observația Capacitatea de a
învățării rolului cadoului prezentat. manifesta interes
Explic elevilor, că fiecărei plic conține câte un și atenție asupra
joc. cadoului.
Sarcinile pe care le au elevii de îndeplinit sunt Conversația
următoarele:
o ”Emoția potrivită!” Capacitatea de
Copiii vor avea câte 4 emoții și în Explicația Cadou Frontal înţelegere a
O2
funcție de răspunsul potrivit (Anexei 1) Plicuri sarcinilor de
ei vor ridica emoția corespunzătoare. lucru.
O4
(Anexa 2)
o ,,Imagini din povești” (Anexa 3) Problematizarea
Pentru fiecare imagine arătată, copiii vor
O5
Capacitatea de a
lipi emoția corespunzătoare.
Munca Foarfece Individual realiza măsti
o ,,Confecționăm măști!” (Anexa 4)
independentă fericite/triste.
Vom purta discuții pentru fiecare imagine în
parte. Copiii vor povesti situații în care și ei
au avut anumite emoții.

5. Obținerea Obținerea performanței se evidențiază prin Conversația Foi albe Frontal Capacitatea de a
performanței desene realizate de elevi. Creioane Individual exprima
Aceștia primesc o foaie albă pe care trebuie să Munca coloate sensibilitate la
deseneze obiecte sau cadouri pe care le-ar oferi independentă nevoile celor
săraci.
ei copiilor săraci. Carioci
Creion
Radieră

6. Asigurarea Asigurarea retenției și a transferului este O6 Conversația Frontal Capacitatea de a


retenției și a realizată prin adresarea următoarei întrebări: exprima păreri
transferului - Care este emoția pe care ai trait-o în Individual sincere despre
urma activității de dezvoltare personală? emoțiile trăite la
oră.
7. Evaluarea și Determinarea calităţii demersului realizat prin Conversația Frontal Aprecieri verbale
încheierea raportare la obiectivele anticipate şi la
activității finalităţile obţinute.

Se fac aprecieri individuale asupra implicării


elevilor la activitate.
Anexa 1

 ,,Un copil ceva mai mare


M –a lovit , mă doare tare.
Îl privesc neputincios
Și simt că sunt… (furios)

 Când apa mi s-a vărsat


Peste planșa ce-am lucrat
Nu m-am mai simțit artist
Ci am fost un pic cam … (trist)

 Un creion am rătăcit
Un coleg mi l-a găsit
Eu i-am mulțumit frumos
Și-am fost tare… (bucuros)

 După ușă furișat


Mihai azi m-a așteptat
Și când tare a țipat
Foarte tare m-am ... (speriat)
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și