Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
În vederea susținerii inspecției curente 2
pentru obținerea gradului didactic II
Comunicare în Limba Română
1
PROIECT DIDACTIC
Data: 03.02.2023
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Ion Creangă” Suceava
Propunător: prof. înv. primar Pădurariu Georgiana-Elena
Clasa: Pregătitoare D (Detectivii)
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicarea în limba română
Unitatea de învățare: Poveste cu…înghețată
Tema lecției: Sunetul î și literele Î, î
Tipul lecției: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
Domenii integrate: CLR, MEM, MM
Scopul lecției: consolidarea cunoștințelor privind sunetul "î" și literele "Î" și "î" de tipar, prin
aplicarea acestora în contexte variate de învățare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.3.Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din
propoziții rostite clar și rar
2.1.Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în cuvinte simple
4.1.Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate
Obiective operaționale:
O1 să pronunțe clar și corect sunetul "î" în contexte educaționale variate;
O2 să identifice poziția sunetului “î” în cuvânt, pe baza despărțirii în silabe ;
O3 să alcătuiască propoziții pe baza unui cuvânt care conține sunetul "î";
O4 să citească conștient și corect cuvintele date;
Strategii didactice
Metode și procedee: conversația, explicaţia, exercițiul, demonstrația, observația;
Mijloace de învățământ: laptop, videoproiector, boxe, tablă.
Moduri de organizare: frontal, individual.
Resurse :
Umane : 28 de elevi
Materiale:
Temporale – 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă și 15 minute activități
recreative ( „Întâlnirii de dimineață” la începutul orei)
Bibliografie:
Norel M., (2010), Didactica limbii și literaturii române pentru învăţământul primar, Editura
Art.
https://www.didactic.ro/
https://www.youtube.com/
https://wordwall.net/community
2
Timp Strategii didactice
Nr. / Ob.
Etapele doza Mijloace Moduri Capacități
Crt Conținutul instructiv-educativ Metode și de de
activității re evaluate
. procedee învățămâ organizar
nt e
1. Se creează climatul propice pentru
desfăşurarea orei de Comunicare în limba
română:
pregătirea materialului didactic
necesar;
asigurarea disciplinei;
Capacitate
salutul de dimineață;
a de
Se realizează ÎNTÂLNIREA DE
organizare
DIMINEAȚĂ pe baza unor întrebări de
tipul:
Boxe
Moment 15 - În ce zi a săptămânii suntem astăzi?
Conversați Laptop
organizator min - Dacă astăzi este vineri, ieri ce zi a Frontal
a videoproie
ic fost? Mâine ce zi va fi?
ctor Capacitate
- În ce dată suntem astăzi? I
a de a
- În ce anotimp suntem?
formula
- În ce lună suntem?
răspunsuri
- Cum este vremea afară?
la întrebări
- Cum vă simțiți astăzi?
În vederea pregătirii pentru următoarele
sarcini elevii vor face înviorarea pe
următoarea melodie:
https://www.youtube.com/watch?
v=Qm1Tiw4Y0Es
2. Verificarea 2 min Se vor adresa câteva întrebări în vederea Capacitate
cunoștintel reamintirii literelor învățate în orele Frontal a de a
or anterioare de tipul: Conversaţi formula
anterioare O1 - Care sunt literele pe care le-am a Planșe cu Individual răspunsuri
învățat până acum? litere la întrebări
3
- Câte litere am învățat?
Puteți să îmi dați exemple de cuvinte care Explicația
încep cu sunetul „î”?
3. Captarea 3 min Se va realiza cu ajutorul unei scrisori Conversați
Plic Capacitate
atenției (anexa1) venite chiar de la palat. Toți a
Ppt a de
detectivii clasei sunt invitați la Balul Frontal
Videoproie receptare a
Înghețatei organizat la palat. Tot acum
ctor, mesajului
ajunge printr-un mail și harta pentru a
laptop transmis
ajunge la palat.
Anunțarea Pornind de la data în care ne aflăm (3), ne
4. subiectului gândim la semnificația cifrei 3 din
și a poveștile pe care le cunoaștem. Se vor
obiectivelor prezenta elevilor obiectivele lecţiei într-o Capacitate
manieră accesibilă. Ei vor fi informați că în a de
această oră își vor consolida cunoștințele Frontal receptare a
Conversați
privind sunetetul [î] și literele "î" și "Î" . De mesajului
a
asemenea vor continua să descopere transmis
cuvinte noi ce conțin sunetul “î” pe
parcursul călătoriei noastre prin poveste.
20
4
min
Capacitate
a de a
Explicația forma
cuvinte
Exercițiul
completân
d spațiile
lacunare
Capacitaea
Fișă de de a
Provocarea a doua: Ne-a prins furtuna pe alcătui
lucru
mare.Triton, regele mării ne pune la enunțuri
încercare. Dacă trecem de proba lui, el va folosind
liniști marea și noi vom putea continua cuvintele
date
aventura.
5
în
cuvintele
date
Exercițiul
După ce vor localiza poziția sunetului,
elevii vor alcătui propoziții cu cuvintele
date.
6
7
8
Anexa 1
D r a g i D et ec t i v i,
Su n t eți in v it a ți la b a lu l
în g h eța t ei or g a n iz a t la p a la t .
V en i ți d eg h iz a ți în p r in țese și
c a v a ler i d eoa r ec e a m n ev oie d e
v oi să fiți c u och ii în p a t r u . N u
se șt ie c â n d m a i a p a r e v r eu n
b a la u r su p ăr a t . V ă la s h a r t a și
in st r u c țiu n ile să a ju n g eți la
m in e. Să fiți p r eg ăt i ți! V eți a v ea
p a r t e d e m u lt ă a v en t u r ă p e
dr um !
Î m p ăr a t u l
9
Anexa 3
10