Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 1 Olteni


PROF. ÎNV. PRIMAR: Ștefănescu Mihaela-Andreea
CLASA: Pregătitoare
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Dacă aș avea…
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul [î] și literele „Δ, „î”
TIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștințelor
SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștințelor privind sunetul [î] și literele "Î" și "î" de tipar,
prin aplicarea acestora în contexte variate de învățare
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: CLR, MEM, MM, AVAP

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.3.Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din
propoziții rostite clar și rar;
2.1.Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în cuvinte simple;
4.1.Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Matematică și explorarea mediului


3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în
scopul identificării unor regularităţi;
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat

Muzică și mișcare
2.1.Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
3.2.Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor

Arte vizuale și abilități practice


2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului
direct;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptatenivelului de vârstă, în care se asociază
elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 - să pronunțe clar și corect sunetul "î" în contexte educaționale variate;
O2 - să identifice poziția sunetului “î” în cuvânt, pe baza despărțirii în silabe;
O3 - să citească conștient și corect cuvintele date;
O4 - să formeze cuvinte, unind silabele date.

1
STRATEGIA DIDACTICĂ:
• Metode și procedee: conversația, explicaţia, observația, exercițiul, demonstrația,
observația, jocul didactic;
• Mijloace de învățământ: calendarul naturii, mascota clasei, SmartTV, fișă de lucru,
jetoane cu silabe, lipici, tablă, marker, plic, invitație la Balul Înghețatei
• Moduri de organizare: frontal, individual.

RESURSE :
• Umane : 19 elevi
• Spațiale: sala de clasă
• Temporale – 45 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă și 10 minute activitate
recreativă

BIBLIOGRAFIE:
• Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
• Norel M., (2010), Didactica limbii și literaturii române pentru învăţământul primar,
Editura Art;
• Platforma digitală „Twinkl”

2
DEMERS DIDACTIC

Strategia didactică
Nr. Etapele Ob. Modalități
Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Moduri de
Crt. lecției Op. de evaluare
procedee învățământ organizare
Se creează climatul propice pentru
desfăşurarea orei de Comunicare în limba
română. Se pregătește materialul didactic
necesar.
Se realizează ÎNTÂLNIREA DE
DIMINEAȚĂ, având în vedere următoarele
etape:
• Salutul de dimineață;
• Prezența – cu ajutorul mascotei clasei se
verifică dacă echipa de steluțe a clasei Mascota Aprecieri
pregătitoare este completă. clasei verbale
Moment
organizatoric • Calendarul naturii: Conversația
Calendarul
Frontal
1. - În ce zi a săptămânii suntem? naturii
5 min.
- În ce dată suntem astăzi?
- În ce lună suntem?
- În ce an suntem?
- În ce anotimp suntem?
- Cum este vremea?
- Cum ne îmbrăcăm?
În vederea pregătirii pentru următoarele SMART
sarcini elevii vor face înviorarea pe următoarea TV
melodie:
https://www.youtube.com/watch?v=NQxq7Pla
Krk
Se adresează întrebări referitoare la
Verificarea
„Povestea literei Δ, pe care elevii au ascultat-o
cunoștințelor
2. ora precedentă (Anexa 1): Conversaţia Frontal Aprecieri
anterioare
O1 - Despre ce poveste am discutat ora Povestea verbale
trecută? literei Î
5 min.
- Care sunt personajele din poveste?
3
- Ce își doreau să mănânce prințesa și
împăratul?
- Ce le-a adus bucătarul celor doi?
- Cum i s-a părut prințesei înghețata?
- Cu ce literă a asemănat prințesa
înghețata?
3. Captarea Se va realiza cu ajutorul unei scrisori
atenției (Anexa 2) venite chiar de la palat. Toate steluțele Plic Frontal Observarea
clasei pregătitoare sunt invitate la Balul Conversația
Invitație sistematică
2 min. Înghețatei organizat la palatul împăratului.
Se vor prezenta elevilor obiectivele lecţiei
4. Anunțarea într-o manieră accesibilă. Elevii vor fi informați
subiectului că în această oră își vor consolida cunoștințele
și a privind sunetul [î] și literele "î" și "Î" . De Conversația Frontal
Observarea
obiectivelor asemenea vor continua să descopere cuvinte noi sistematică
ce conțin sunetul “î” pe parcursul călătoriei prin
1 min. poveste.

Pentru a ajunge la palat, elevii trebuie să Conversația


parcurgă un drum plin de provocări și obstacole. Harta Frontal
Urmărind cu atenție harta transmisă de Explicația
Tabla
împărat, aceștia vor descoperi provocările pe
Observația
care trebuie să le depășească în drumul lor spre
5. Consolidarea Balul Înghețatei. (Anexa 3)
cunoștințelor O1 Se realizează încălzirea mușchilor mâinii:
„Mâna lebădă o fac, Aprecieri
verbale
20 min. Lebedele dau din cap.
Lebedele-n jur privesc, Exercițiul
Mâinile eu le rotesc. Frontal
Ploaia cade neîncetat,
Vârful degetelor bat.
Degetele le răsfirăm,
Și ca la un pian cântăm.”

4
Prima provocare este să urcăm în barcă
pentru a traversa marea. Putem urca doar dacă Exercițiul Rebus
aflăm indiciul din rebus. (Anexa 4). Fișă de
Explicația
Rebusul se completează atât la tablă, cât și lucru
individual.

Observarea
O3 sistematică

Aprecieri
verbale

Provocarea a doua: A început furtuna pe


mare. Regele mării pune elevii la încercare. Explicația Fișă de Frontal
Dacă trec de proba lui, el va liniști marea, iar lucru
Exercițiul
aceștia vor putea continue aventura. (Anexa 5)

5
O2

O3

După depășirea provocărilor, steluțele


strălucitoare reușesc să ajungă la palat, la timp Conversația
pentru a putea participa la Balul Înghețatei.

JOCUL SILABELOR - „Maestrul înghețatei”


Conversația
6. Fixarea În timpul balului, pentru a fi recompensată
cunoștințelor O5 pentru curajul de care a dat dovadă, fiecare Explicația Individual Observarea
steluță este invitată să își creeze propria sistematică
Activitate înghețată care să conțină aromele preferate. Fișă de
recreativă Jocul lucru
Fiecare cupă de înghețată conține o silabă
didactic Lipici
10 min. dintr-un cuvânt. Unind aromele preferate într-o Aprecieri
înghețată delicioasă, elevii vor descoperi cuvinte verbale

6
noi, formate din una, două și trei silabe.
(Anexa 6)

7. Încheierea Se vor face aprecieri individuale și


activităţii colective asupra modului de lucru. Conversaţia Frontal Aprecieri
Împăratul transmite mulțumiri elevilor verbale
2 min. pentru grija pe care aceștia o manifestă față de
împărăția sa.

7
ANEXA 1

POVESTEA LITEREI Î

ÎNTR-O ZI ÎNSORITĂ DE VARĂ, PRNȚESA STĂTEA ÎN GRĂDINA


PALATULUI ÎMPREUNĂ CU TATĂL EI, ÎMPĂRATUL.

AMÂNDOI AR FI AVUT POFTĂ DE CEVA RĂCORITOR AȘA CĂ


BUCĂTARUL PALATULUI LE-A PROMIS CEVA SPECIAL.

NU A DURAT MULT PÂNĂ CÂND BUCĂTARUL A VENIT ÎNCET LÂNGĂ


EI, DUCÂND O TAVĂ AURITĂ. PE TAVĂ ERAU DOUĂ CORNETE CU UN FEL
DE CREMĂ ROZ DEASUPRA.

PRINȚESA A PRIVIT NEÎNCREZĂTOARE. CÂND ÎMPĂRATUL I-A SPUS


CĂ AȘTEPATĂ CEVA RĂCORITOR, SE GÂNDEA LA UN PAHAR DE LIMONADĂ
SAU LA O SALATĂ DE FRUCTE, NU LA PRĂJITURA ACEEA ÎNCĂRCATĂ CU
CREMĂ.

CÂND A GUSTAT ÎNSĂ, PRINȚESA A ÎNȚELES. ÎNGHEȚATA AVEA UN


GUST ÎMPĂRĂTESC, FIN, RĂCORITOR ȘI DULCE CUM NU MAI ÎNCERCASE
NICIODATĂ. ÎNGHEȚATA ERA ÎNCĂRCATĂ CU O AROMĂ DULCE DE
CĂPȘUNI ȘI ZMEURĂ, IAR PARFUMUL ERA UNUL FIN, CA ȘI CUM FRUCTELE
ABIA AR FI FOST CULESE DIN GRĂDINĂ.

CUM PRIVEA PRINȚESA CONUL EI DE ÎNGHEȚATĂ, I S-A PĂRUT CĂ


MINUNĂȚIA AROMATĂ ARE FORMA UNEI NOI LITERE. PRIVIND CU
ATENȚIE PRINȚESEI I S-A PĂRUT ASEMĂNĂTOARE CU LITERA Î. ADICĂ UN
”I” CU CĂCIULIȚĂ DE ÎNGHEȚATĂ, DEASUPRA.

ASTFEL PRINȚESA A ADĂUGAT O NOUĂ LITERĂ COLECȚIEI, LITERA


Î.

8
ANEXA 2

Sunteți invitate la Balul Înghețatei organizat la palat.


Strălucirea voastră va ține departe orice balaur supărat care
dorește să își facă apariția.

Vă las harta și instrucțiunile pentru a putea ajunge în regatul


meu. Fiți pregătite, dragi steluțe! Veți avea parte de multă
aventură în jurul vostru.

ÎMPĂRATUL

9
ANEXA 3

10
ANEXA 4

PROVOCAREA 1:

11
ANEXA 5 PROVOCAREA 2:

12
ANEXA 6

13

S-ar putea să vă placă și