Sunteți pe pagina 1din 11

LimbaȘiLiteraturaRomânăLimbaȘiLiteraturaR

omânăLimbaȘiLiteraturaRomânăLimbaȘiLiter
aturaRomânăLimbaȘiLiteraturaRomânăLimba
ȘiLiteraturaRomânăLimbaȘiLiteraturaRomână
LimbaȘiLiteraturaRomânăLimbaȘiLiteraturaR
omânăLimbaȘiLiteraturaRomânăLimbaȘiLiter
Proiect de lecție
aturaRomânăLimbaȘiLiteraturaRomânăLimba
ȘiLiteraturaRomânăLimbaȘiLiteraturaRomână
LimbaȘiLiteraturaRomânăLimbaȘiLiteraturaR
omânăLimbaȘiLiteraturaRomânăLimbaȘiLiter
aturaRomânăLimbaȘiLiteraturaRomânăLimba
ȘiLiteraturaRomânăLimbaSiLiteratughjklzxcv
I. Data:
II. Unitatea de învĂȚĂmânt:
III. Clasa: a III a
IV. Aria curricularĂ: Limbă și comunicare
V. Disciplina: Limba și literatura româ nă
VI. Unitatea de învĂȚare: Poveștile pă mâ ntului
VII. Subiectul lecȚiei: Silaba. Cuvâ ntul. Despă rțirea cuvintelor în silabe la capă t de râ nd.
VIII. Tipul lecȚiei: Predare - Învă țare
IX. CompetenȚe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
X. CompetenȚe specifice:
1.5. Manifestarea unei atitudini deschise faţă de comunicare în condiţiile neînţelegerii mesajului audiat
2.3. Prezentarea unei activită ţi realizate individual sau în grup
4.1. Aplicarea regulilor de despă rţire în silabe la capă t de râ nd, de
ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text
XI. Scopul lecȚiei: Dezvoltarea capacitatii de a desparti in silabe

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
I. Obiective cognitive
OC1. Să ră spundă corect la ghicitoare;
OC2. Să creeze un enunț cu ră spunsul de la ghicitoare;
OC3. Să citească clar, corect, cursiv și expresiv textul;
OC4. Să despartă cuvintele în silabe;
OC5. Să precizeze numă rul de silabe din cuvinte.

II. OBIECTIVE PSIHO-MOTORII


OP1: Să își orienteze efortul oculomotor spre centrul de interes vizat;
OP2: Să adopte o poziție corectă în bancă .

III. OBIECTIVE AFECTIVE


OA1: Vor participa cu interes la lecție;
OA2: Vor persevera în rezolvarea sarcinilor de lucru;
OA3: Vor colabora cu practicanta în activitatea de învă țare.

RESURSE:
I. METODOLOGICE: STRATEGIE - INDUCTIVĂ
1. Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
2. Mijloace de învă ță mâ nt: tabla, manualul, ANEXA 1
3. Forme de organizare: frontală , individuală

II. UMANE: 33 de elevi

III. Temporale: 50 de minute

IV. Bibliografice:
1. Programa școlară pentru disciplina LIMBA Ș I LITERATURA ROMÂ NĂ Clasele a III a și a IV a
Aprobată la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 /02.12.2014
2. LIMBA Ș I LITERATURA ROMÂ NĂ , Manual pentru clasa a III a, Editura Intuitext
SCENARIU DIDACTIC

Etapele / Obiective Conţinut şi sarcini de învă ţare Strategia didactică Evaluare


Evenimentele activită ţii (metode,
Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forme de
lecţiei/ /lecţiei tehnici,
propună torului elevilor/preşco organizare
activită ţii – instrumente,)
larilor
timp
1. Captarea OP1 Propună toarea se prezintă : “- Bună Conversația - Frontală Observarea
atenției “- Bună dimineața! Numele dimineața!” comportamentulu
OP2
meu este Dorobă ț Sabina, iar i copiilor.
( 4 minute )
astă zi vom desfă șura
împreună ora de LIMBA Ș I
LITERATURA ROMÂ NĂ .”
OA2 Evaluarea
Voi adresa copiilor o Copiii vor asculta Conversația ANEXA 1 Frontală
gradului de
OC1 ghicitoare in legă tură cu și vor ră spunde cu
impicare a
lecția de astă zi. atenție la
copiilor.
ghicitoare.

Elevii vor face un Aprecieri verbale


OC2 Îi voi ruga pe elevi să facă o Conversația - Frontală
enunț cu ajutorul
propoziție orală folosind
cuvantului
ră spunsul pe care l-au gă sit
descoperit.
la ghicitoare.
2. Enunțarea OP1 Se anunță titlul noii lecții și Sunt atenți la Conversația - Frontală Observarea
obiectivelor și a se prezintă obiectivele spusele și comportamentulu
OP2
temei propuse pe înțelesul explicațiile i copiilor.
elevilor. propună toarei.
( 1 minut )

3.Actualizarea OA3 Îi voi ruga pe elevi să Elevii o să citească Conversația Manualul Frontală Evaluarea
cunoștințelor citească în lanț textul pe în lanț textul. gradului de
OC3
dobâ ndite care l-au fă cut ora trecută impicare a
pentru a-mi ară ta că pot citi copiilor.
( 6 minute )
corect și conștient un text
înainte să trecem la
despă rțirea în silabe a
cuvintelor.

4. Prezentarea OP1 Voi scrie pe tablă data și Notează titlul - Tabla Frontală Observarea
noului conținut titlul lecției, “ Silaba. lecției în caiete comportamentulu
Cuvâ ntului. Despă rțirea respectâ nd i copiilor.
( 1 minut )
cuvintelor în silabe la capă t așezarea în
de râ nd. ” pagină .

5. Dirijarea OP1 O să definesc termenii cheie Elevii sunt atenți Explicația Tabla Frontală Observarea
învă ță rii din lectie: “ CUVÂ NTUL, la explicațiile comportamentulu
OA2 Demonstra- Individuală
SILABA ” și o să îi notez pe propună toarei și i copiilor.
( 18 minute) ția
OA3 tablă . notează pe caiete
tot ce scrie și Exercițiul
OC4 “ Ce este cuvâ ntul? -
OC5 Cuvâ ntul este unitatea de aceasta pe tablă .
bază în comunicarea unui
Elevii vor rezolva
înțeles.”
corect și conștient
“ Ce este silaba? - exercițiile date de
Sunetul sau grupul de că tre
sunete care se pronunță propună toare.
cu o singură deschidere a
gurii formează o silabă .În
fiecare silabă se află o
vocală .

În scris, cuvintele se despart


în silabe cu ajutorul liniei de
despă rţire, care se pune
doar la capă tul râ ndului.

NU se despart la capă t de
râ nd :

Cuvintele compuse din


prescurtă ri literare
(UNESCO)

Prescurtă rile ( ş.a.m.d, î.


Hr.,d. Hr)

Cuvintele scrise cu liniuţă de


unire, câ nd locul despă rţirii
coincide cu cratima ( lasă -
mă , prinde-o ).

Voi extrage din text trei


cuvinte, o să le despart în
silabe, iar simultan le voi
explica și elevilor cum sa o
facă .

După fiecare elev va trebui


să extraga încă trei cuvinte
din text, să le despartă în
silabe și să precizeze
numă rul de silabe din
fiecare cuvâ nt.

6. Obținerea OC4 Propună toarea va înșira pe Elevii vor rezolva Exercițiul Tabla Individuală Evaluarea
performanțelor tablă urmă toarele cuvinte, și vor ră spunde la gradului de
OC5
iar elevii vor fi nevoiți să le exercițiul dat de impicare a
( 10 minute )
OA1 despartă în silabe și să că tre copiilor.
precizeze numă rul de silabe propunatoare.
din fiecare cuvă nt.

*Dună re, margareta, bă iat,


Bianca, Popescu*

După ce aceștia rezolvă


exercițiul propună toarea o
să -i întrebe cum se desparte
fiecare cuvant, la final
fă câ nd precizația că numele
proprii și anume DUNĂ RE,
BIANCA și POPESCU nu se
despart.

Se realizează pe tot parcursul lecției, prin întrebă ri și ră spunsuri la solicită ri.

7. Feed-back

( 4 minute )

8. Retenția și OA3 Propună toarea îi va întreba Elevii vor ridica Conversația - Frontală Observarea
transferul pe elevi: mâ na pentru a fi comportamentulu
numiți și vor i copiilor.
( 5 minute )
ră spunde la
întrebă ri:

” Cine îmi poate spune ce am “ Astă zi am


învă țat astă zi? ” învă țat cum să
despă rțim în
silabe/ despre
despă rțirea în
silabe. “
” Cine îmi poate spune ce “Cuvâ ntul este
este cuvantul? ” unitatea de bază
în comunicarea
unui înțeles.”
” Cine îmi poate spune ce “Sunetul sau
este silaba? ” grupul de sunete
care se pronunță
cu o singură
deschidere a gurii.

“Cuvintele
” Cine îmi poate spune ce nu
compuse din
se desparte de la capă t de
prescurtă ri
râ nd? ”
literare,
prescurtă rile și
cuvintele scrise cu
liniuţă de unire,
câ nd locul
despă rţirii
coincide cu
cratima. “
“ Numele proprii
nu se despart în
” Cine îmi poate spune ce
silabe. “
cuvinte nu se despart? ”

9. Evaluarea OP2 Propună toarea face Elevii sunt atenți Conversația - Frontală Observarea
performanței aprecieri asupra activită ții la spusele comportamentu-
elevilor, îi încurajează propună toarei. lui elevilor.
( 1 minut )
asupra prestanței avută la
ora.

ANEXA 1:
1. Ră spunde la urmă toarea ghicitoare: Îl gă sești în dicționare, în caiete și în că rți,
Îl gă sești chiar și-n reclame, chiar și-n telefonul tă u,
Îl folosești să te exprimi, să vorbești și să explici,
Oare ți-a trecut prin minte care e numele să u? -- CUVÂ NTUL

Exemplu de propoziție: CUVÂ NTUL folosit de că tre colegi astă zi este jignitor la adresa mea.

S-ar putea să vă placă și