Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Instituția: Gimnaziul „ A. I. Cuza”


Data : 10.10.2022
Clasa: IX - a „B”
Profesor: Popușoi Olga
Disciplina: Geografia Umană a R.Moldova.
Subiectul: Resursele de sol. Resursele biologice.
Tipul lectiei: mixtă .
Timpul: 45 min
Competențe specifice:
 Formarea abilită ților de comunicare corectă , constructivă în limba maternă .
 Explicarea fenomenelor și proceselor specific mediului la nivel local, regional și global.

Subcompetențe:
 Comunicarea corectă în limba maternal cu utilizarea adecvată a termenilor specifici.
 Evaluarea gradului de asigurare a teritoriului ță rii cu diferite tipuri de resurse.

Obiective operationale: Elevii vor fi capabili:


O1. Să deducă importanța resurselor de sol, în baza studierii fragmentului de text și a informațiilor studiate anterior.
O2. Să caracterizeze resursele de sol și biologice, în baza textului din manual.
O3. Să identifice măsurile de protecție pentru resursele de sol și cele biologice.
O4.Să manifeste interes față de studierea temei.

Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia euristică , analiza, sinteza, lucrul cu harta solurilor, problematizarea, test interactive, etc.
Forme organizationale: frontal, în grup, individual.
Mijloace institutionale si materiale: manual scolar, atlasul IX, imagini, videoproiector.
Forme de interogare: probe orale, observarea, probe scrise.
Tipuri/metode/tehnici de evaluare: evaluarea curentă , conversația de verificare, analiza schemelor, brainstorming, analiza hartii.
DEMERSUL INSTRUCȚIONAL:
Continutul învățării Stategii didactice
Predare-invatare
Etapele Tim Evalua
Ob.
lectiei p Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Forme Mijloace
re
procedee

Captare
a Buna ziua cum va simtiti azi: Elevii ră spund: Conversatie Front
atentiei 2 Cu ce gind ati venit azi la școala. vesel, încordat, al
min liber, etc .
Povestea solului
Evocare

Propune un test interactive.


Verifica Propune spre vizionare imagini despre Indeplinesc
rea sarcinile
temei imortanța solului pentru R.Moldova.
de propuse Front
acasă al
Azi la lecţie vom studia: Elevii ră spund,
3 Subiectul: Resursele de sol. Resursele privesc imaginile ,
Anuna min biologice. noteaza tema noua
țare Anunță obiectivele lecției în caiete.
temei
noi si a
obiectiv
elor
lectiei

Transm 18 Profesorul împarte clasa în trei grupe, Elevii asculta ți Aprecier


iterea/ O1 min indeplinesc Observarea Front i verbale
predare
propune însă rcină rile. ( fișe, PP).
a noului O2
însă rcină rile conversatia, al
conti O3 propuse de exercitiul de
nut O4 profesor. orientare .
informa O5
tional O6
sidirijar
ea
invatari
i

Realizarea Diamantului: individual.Timp Ră spund la Diamantul Lucru Diamant Evaluare


de 3min, după următorul algortm: întrebă rile propuse fronta ul orală
1.Titlul - subiectul l
2. Descriere -3cuvinte (adjective) care 1.Solul
descriu subiectul. 2.Negru(cernoziom),
3. Sentiment -4cuvinte(o propoziţie) care brun, cenuşiu de
exprimă sentimente faţă de subiect. pădure, mănos.
4. Acţiune – 3 cuvinte care denumesc 3. Este resursă
Retroac
țiune
8min acţiuni ale subiectului (verbe şi alte părţi naturală importantă
de vorbire). Resursă naturală
5. Reexprimarea esenţei – un cuvînt esenţa epuizabilă,
a subiectului. (slide) renovabilă.
4.Rodeşte, hrăneşte,
se tasează, păstrează.
5.Bogăţie.

Evaluar Trage concluziile. Apreciază elevii cu


ea note.
2min
perform
antei

Tema Elevii noteaza tema


De studiat tema.
pentru 2min pentru acasa în
acasa Lucrul cu harta de contur.
caiete.
Anexa 1
„La început, firicelul de sol era foarte neputincios. I-au venit în ajutor timpul, rocile, relieful,
clima, apele, mai apoi plantele, organismele vii şi omul. Solul şi-a creat o împărăţie bogată şi a
început a face bine la toţi: a încălzit aerul atmosferic, a ţesut un covor verde pe uscat, a croit
drum izvoarelor şi rîurilor, a dat viaţă grînelor, a creat adăpost pentru unele veţuitoare, a
tratat cu proprietăţile sale curative.
Treceau anii. Omul ocupa tot mai multe terenuri pentru construcţii, întroducea în sol
chimicale, iriga abundent, exploata resursele solului, defrişa pădurile, cultiva solul de-a lungul
versanţilor, amplasa reţele de drumuri acolo unde îi plăcea fără o argumentare ştiinţifică
deseori. Solul a devenit bolnav şi fără puteri.
Atunci un Vîntuleţ ştrengar i-a şters cu grijă lacrimile amare şi, fără să-i spună nimic,
s-a dus la Omul-Copil. Anume la el, pentru că Copilului îi este cel mai mult dragă viaţa, iar
cugetul lui e neatins încă de Lăcomie, Nepăsare, Egoism... Durerea Solului l-a amărît nespus.
Copilul a chibzuit în sinea sa şi a trimis Vîntuleţul în cele patru zări ale Pămîntului pentru ca să
spulbere neghina Răului şi să semene grăunciorul Binelui
Grupul 1.
1. Deduceți importanța resurselor de sol,
în baza textului din manual de la pag.
27.
Grupul 2.
2. Deduceți importanța resurselor
biologice, în baza textului din manual
de la pag. 27- 28.
Grupul 3
1. Completați tabelul T cu sursele de
degradare a resurselor de sol și
biologice.Propuneți câ teva mă suri de
protecție.

S-ar putea să vă placă și