Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 19.X.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROFESOR:
CLASA: a VII-a
DISCIPLINA: Limba și literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Călătorie în necunoscut
SUBIECTUL: Mijloace interne de îmbogățire a vocabularului
TIPUL LECŢIEI: recapitulare
TIMP: 50 min

Competențe generale:
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise

Competențe specifice:
4.1. Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea clară şi precisă a intenţiilor
comunicative complexe
4.3. Aplicarea conştientă a regulilor şi a convenţiilor ortografice şi ortoepice pentru o comunicare corectă

Obiective operaţionale:
O1 – Să-și expună în scris, în 3-4 enunțuri, gândurile pe marginea unei mici narațiuni;
O2. - Să sistematizeze cunoștințele acumulate într-o schemă;
O3. - Să demonstreze, în scris, cunoașterea tipurilor de derivate și a cuvintelor compuse;
O4 – Să formuleze întrebări despre noțiunile studiate la lecție.

Metode și procedee didactice: scrierea liberă, predicție prin simboluri, expunerea, ciorchinele, grila lui Quintilian, problematizarea, explicația.
Forme de organizare a activităţii elevilor: pe grupe, activitate frontală, activitate individuală.
Resurse:
a. umane: elevi clasa a VII-a;
b. materiale / mijloace de învăţământ: manualul; caietele elevilor, tabla, fișa de lucru, nouraș de cuvinte, postere, carioci
c. de timp: 50 de minute.
Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă
Bibliografie:
1. Limba și literatura română. Clasa a VII-a, Florentina Sămihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș,
Editura Art Klett
2. NICOLA, Ioan, 1994, Pedagogie, ediţia a II-a, Bucureşti: EDP R.A.
3. PAMFIL, Alina, 2008, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, ediţia a V-a, Colecţia Metodica activă, Piteşti:
Ed. Paralela 45.
4. MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII, CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU CURRICULUM, 2002, Ghid metodologic pentru
aplicarea programelor de limba şi literatura română, învăţământ primar şi gimnazial, Bucureşti: ARAMIS PRINT.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevilor Tehnolo- Timp Evaluare


lecţiei tive gia
didactică
Evocare Moment organizatoric: organizarea clasei şi Ascultă atent.
asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a 1min.
Implică-te! O1 lecţiei.
Captarea atenției.
Propune elevilor spre ascultare o mică narațiune: Un Expunerea
vulture stătea pe un copac sus, se odihnea, nu făcea
nimic. Un iepure micuț s-a apropiat de copac, a văzut
vulturele și a zis:
- Se poate și eu să stau ca Dumneavoastră și să nu fac
nimic?
- Desigur că se poate. 2 min.
Iepurele, bucuros, s-a așezat sub copac și se odihnea.
Pe neașteptate a apărut o vulpe, a înhățat iepurele și
l-a mâncat.
Morala: pentru ca să stai și să nu faci nimic, trebuie
să te afli foarte, foarte sus.

Scrieți acum, în 3-4 enunțuri, tot ce vă vine în gând cu Scrierea 2min.


Îndeplinesc sarcina. liberă Se oferă
referire la mesajul textului, pornind de la enunțul Nu Se ascultă câteva scrieri. Expunerea feedback verbal
fiecare poate să ajungă... 2 min. direct, se
Toți trebuie să muncim, să ne îmbogățim corectează
cunoștințele, vocabularul, că devenim vorbitori Problemati erorile de
culți de l. română, să creștem intelectual. Intuiesc predicțiile. -zarea exprimare, se
Propune elevilor nourașul de cuvinte în care sunt Predicție discută, după
scrise abrevierile: DPS(derivare prin sufixare), prin caz, anumite
DPP(derivare prin prefixare), DM(derivare mixtă),, simboluri formule verbale.
CC(cuvinte compuse)(Anexa 1).
Realizarea Enunţă subiectul şi obiectivele lecţiei. Scriu subiectul pe caiete. 1 min.
sensului
Înaintează elevilor sarcina să completeze fișa de Problemati 3 min.
graffiti cu toate informațiile pe care le cunosc la Realizează sarcina. zarea Evaluare
Informează tema ,,Structura cuvântului”. Prezentări 10 min. frontală.
-te! O2 Prezintă posterele. Le
Repartizează fișe cu sarcini: completează la necesitate. 5 min.
Procesează a) ,,Derivarea”(Anexa 2);
! O3 b) ,,Compunerea”( Anexa 3). Îndeplinesc sarcinile propuse de Expunerea 3 min.
profesor. Prezintă fișele. Prezentări.
Explicația 5 min. Evaluare
reciprocă.

Reflecţie Propune elevilor să completeze ciorchinele care este Ciorchine Se monitorizea-


O2 atârnat pe tablă cu mijloacele de îmbogățire a Elevii propun variante, 6 min. ză activitatea
Comunică vocabularului învățate. completând posterul de la tablă. grupurilor.
şi decide! Evaluare
Formulează întrebări cu Grila lui frontală.
Apreciază! O4 Formulați întrebări despre noțiunile recapitulate azi la începuturile: Quintilian 7 min. Evaluare
oră, în baza grilei lui Quintilian. Cine..? Cum...? reciprocă.
Ce...? Cât...? Feedbackul
Unde...? De ce...? direct se oferă
Când...? cu multă atenţie.

Extindere Discută cu elevii realizarea obiectivelor.


Scriu în caiete tema pentru acasă. 3min.
Acţionează Notează elevii, argumentând notele.
!
Completați tabelul de la ex. 8, pag 42. Explică
rezolvarea ta.
Anexa 1
Nourașul de cuvinte: CC- cuvinte compuse; DPS-derivare prin sufixare; DPP- derivare prin prefixare; DM- derivare mixtă
(parasintetică).
Anexa 2

Grupa I
Formează augmentative şi diminutive de la următoarele substantive:

Băiat Copil
Casă Cățel
Fată Piatră

Grupa a II-a
Dă exemple de cuvinte formate cu prefixele:

con- (com-,co-), răz


dis-, răs
diz-, stră

Grupa a III-a
Explică modul de formare al următoarelor derivate parasintetice( derivare mixtă)

Înfloritor
Înfiinţare
Reîmpodobită
Dezarmat
Anexa 3

Identificați cuvintele compuse, depistați greșelile ( 8 greșeli).

Alaltăieri dimineața (alaltăieri-dimineaţă) era timp ploios, dar liniștit. Nici o (nicio) frunză nu se legăna pe
vreo un (vreun) copac. Un copil minune (copil-minune) din clasa a doisprezecea (douăsprezecea ) strângea
Frunze, avea o frunză roșu-aprins. La ora doisprezece (douăsprezece ) nici unul ( niciunul) dintre copii nu mai
era în parc, doar un gură cască ( gură-cască) a apărut după-amiaz
AA kjsvndkjnfvjkdknv

Ciorchine

Derivare cu sufix Compunere prin


alăturare

Derivare cu prefix Mijloace de


îmbogățire a
vocabularului
Compunere prin
subordonare

Derivare
Compunere prin
parasintetică
abreviere

S-ar putea să vă placă și