Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a V-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Tema: Verbul. Modul indicativ – prezent
Tipul lecţiei: lecţia de comunicare / însuşire de noi cunoştinţe;
Profesor: Malcoci Doiniţa
Competenţe specifice:

 Operaţionalizarea terminologiei lingvistice şi literare, în limita în limita standardelor de conţinut.


Subcompetenţe:

 9.1. Identificarea fenomenelor şi a unităţilor lingvistice studiate în context.


Obiective operaţionale:
O1: să definească verbul;
O2: să recunoască verbele din textele date;
O3: să precizeze timpul, numărul şi persoana verbelor date;
O4: să analizeze verbele respectând cerinţele date;
O5: să completeze enunţuri cu verbe la modurile şi timpurile indicate;
O6: să recunoască verbele în textele date;
O7: să recunoasca funcţiile sintactice ale verbului;
O8: să deosebească modurile verbului dupa forma pe care o ia verbul.
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, schema lecţiei, planşă didactică
c) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate în grup
BIBLIOGRAFIE
1. Crişan,A.; Dobra, S.; Sâmihăian, F. – Limba şi literatura română, manual de clasa a V -a, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2008;
2. Pădureanu, V., Cerkez, M., Lupu, F. – Limba română, manual de clasa a V -a, Editura All Educaţional, Bucureşti, 2005;
3. Iliescu, A. - Gramatica practică a limbii române actuale, ediţia a II-a revizuită, Editura Corint, Bucureşti, 2005.
Momentele lecţiei Ob Tim Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse
. p metodologice
I. EVOCARE
A 1 Noteaza absentele si creeaza un climat adecvat Isi pregatesc materialele necesare
min desfasurarii orei. orei de limba romana.
Momentul
organizatoric
Verifica temele elevilor. Solicita unii elevi sa Verifica tema, fac observatii cu
Verificarea temei şi a prezinte tema, iar pe ceilalti sa formuleze privire la modul cum au rezolvat Conversatia
cunostinţelor anteri- observatii referitoare la acea rezolvare. colegii.
oare Pentru verificarea insusirii cunostintelor – Raspund la eventuale intrebari
Modurile personale si modurile nepersonale -, formulate de profesor sau de alti
5 va folosi ciorchinele;-anexa 1: noteaza pe foaia colegi. Ciorchinele
min de hartie, in mijloc sintagma modurile verbului, Activitate
apoi traseaza sageti in dreptul carora elevii vor Potrivit indicatiilor profesorului, frontala
nota cunostintele care le vin in minte in elevii intocmesc ciorchinele,
legatura cu tema; se opresc cand se epuizeaza comunicand cunostintele ce le detin
ideile( cunostintele lor) despre tema data.
Pentru a atrage atentia elevilor asupra
urmatoarelor activitati de invatare, noteaza pe
tablea urmatoarele enunturi:
Norii trec unul cate unul pe cer. Exercitiul
Captarea atentiei El citeste in fiecare zi. gramatical
5 Bine faci, bine gasesti. Identifica verbele din enunturi.
min Apoi cere elevilor sa sublinieze verbele din
fiecare propozitie. Activitate
 Cand se petrece actiunea exprimata de Recunosc timpul verbelor- timpul frontala
verbe? prezent.
II. REALIZARE Anunta titlul noii lectii: Modul indicativ –
A SENSULUI 1 timpul prezent si obiectivele. Asculta si apoi noteaza titlul lectie Conversatia
Anuntarea titlului min Noteaza titlul pe tabla. in caiete. Activitate
lectiei noi si a frontala
obiectivelor
Dirijarea învăţării Da ca sarcina de lucru in perechi, Lucreaza in perechi ( conjuga Exercitiul
conjugarea verbelor a crede si a fi. verbele). gramatical
Face observatii, daca este necesar. Activitate in
Noteaza pe tabla ca definitie: Participa la discutii. perechi
O1 Timpul prezent exprima actiuni care se petrec
in momentul vorbirii. Noteaza in caiete cunostintele Explicatia
dobandite.
Propune un exercitiu de identificare a
O2 verbelor la timpul prezent si de completare cu
O3 27 forme verbale potrivite. Anexa 2
O4 min Folosind organizatorul grafic, noteaza Rezolva exercitiul din fisa.
categoriile gramaticale ale verbului: modul, Anexa 2
timpul, pers, nr, functie sintactica.
Participa la intocmirea Organizator
organizatorului grafic. grafic

III. REFLECŢIE 5 Conjuga individual in caiete


Asigurarea min Da elevilor de conjugat la timpul present verbele date: Exercitiul
retentiei si a vervele a crea si a agrea- individual. creez agreez grammatical
capacitatii de creezi
transfer agreezi Activitate
creează individuala
agreează
creăm
agreăm
creaţi
agreaţi
creează
agreează
Tema pentru acasa 1 Comunica elevilot tema pentru acasa.
min Ca tema vor rezolva doua exrciţii Conversatia
Face aprecieri cu privire la desfasurarea din manual.
Aprecieri generale 1 orei, noteză elevii care s-au remarcat.
min

Fisa de lucru – verb ( timpul prezent)

1.Subliniaţi verbele la timpul prezent din următorul text.

,,Din izvoare şi si din gârle

Apa sună somnoroasă;

Unde soarele pătrunde

Printre ramuri a ei unde,

Ea în valuri sperioase

Se azvârle. “ (M. Eminescu - Freamă de codru)

2. Analizaţi două dintre verbele identificate.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………

3.Completaţi spaţiile libere cu formele de prezent ale verbelor indicate in paranteză

Apoi el ( a da) …………………… din umeri şi (a porni ) ………………………….; mai (a merge )

.…………………..el cât (a merge ) ………………………, până ce, cu mare greu, ( a găsi)………………….. drmumul.

S-ar putea să vă placă și