Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 21.02.2022
Disciplina : Limba și literatura română
Subiectul: Povestirea – specie a genului epic.
Text suport ,,Sania” de Ion Druță
Clasa: a VIII-a
Tipul: fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor
Timp de realizare: 45 min.
Subcompetenţe:
6.1-Comentarea mărcilor stilistice ale unităților de limbă în textele lirice, epice, dramatice;
8.2.- Comentarea textului liric, a fragmentului de text epic sau dramatic;
9.2- Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului.

Obiective operaţionale: O1- Să-şi expună, în 3-4 enunţuri, gândurile pe marginea unor secvențe din text;
O2-Să argumenteze, în 2 enunțuri, rolul/utilizarea figurilor de stil în textul literar;
O3- Să reproducă, rezumativ, informații despre textul studiat;
O4 - să-și exprime argumentat sentimentele.
Obiective afective:
O5- să manifeste interes pentru opera epică studiată;
O6- să distingă farmecul creaţiei druțiene;
O7-să formuleze impresii în urma intrepretării textului;
O8- să integreze informaţiile într-un sistem propriu de valori.
Tehnologia didactică : eseul de 2 minute, expunerea, citate, problematizarea, cartea de vizită a povestirii, prezentări, pixuri în pahar,
cercetarea în echipă.
Forme de organizare a activităţii elevilor: lucru în grup, activitate frontală, activitate individuală.
Mijloace de învăţământ: postere, carioci, slide-uri în Prezi,videoproiector, laptop, filmulețul stupeflix ,,Viața și activitatea lui I. Druță”,
fişe cu fragmente din roman, manual.
Motivaţia: prin această lecţie, elevii îşi vor consolida şi forma cunoştinţele referitoare la interpretarea textului epic, prin parcurgerea unui
sistem de analiză şi reflecţie critică într-un spirit de competiţie.
Condiţii prealabile: elevii au formate priceperi, deprinderi şi capacitatea de a comenta un text epic; deprinderi de a lucra în grup,
individual, de a folosi metodele gândirii critice.

Bibliografie: 1.Limba şi literatura română. Curriculum şcolar, clasele a V-a – a IX-a; Chişinău, 2010.
2.Cartaleanu, T., Ciobanu M., Cosovan O., Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Ştiinţa, 2008;
3.Ghicov,A.,Cartaleanu,T.,Cosovan, O., Bolocan,V., Limba şi literatura română.Ghid de implementare a curriculumului
modernizat pentru treapta gimnazială de învăţămînt, Chişinău, 2011.
3.Cartaleanu, T., Cosovan,O., Goraş-Postică,V., Lîsenco, S., Sclifos, L., Formare de competenţe prin strategii didactice
interactive, Chişinău, 2008.
4.Iordăchescu, I., Captarea atenţiei şi actualizarea cunoştinţelor, Auxiliar didactic pentru profesorii de limba şi literatura
română, partea a II-a, Editura ARC, 2010.
Parcursul didactic

Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Tehnologia Timp Evaluare


Lecţiei didactică
Evocare Se oferă
Creez climatul psiho - afectiv feedback
Implică-te! adecvat desfăşurării lecţiei. Se pregătesc de oră. 1min. verbal
Prezentarea de carte Eseul de 2 direct, se
Ascultă câteva scrieri.
O1 Pentru acasă ați avut de minute corectează
redactat un scurt eseu în care să 5 min. erorile de
vă expuneți gândurile pe exprimare,
marginea unei secvențe din Expunerea se discută,
text care v-a impresionat cel după caz,
O4 mai mult. anumite
Al cui raționament v-a formule
Un elev prezintă clasei un neologism. Problemati-
impresionat ? 2min. verbale.
Elevii alcătuiesc enunţuri cu zarea Evaluare
Minutul neologic. cuvântul nou.
reciprocă.
Realizarea Enunţă subiectul şi obiectivele
sensului lecţiei de pe slide-uri. Prezi
Scrie Scriu subiectul pe caiete. 2 min.

Informează-te! . Aprecieri
Repartizează elevilor(aranjaţi
3 min. verbale.
în 3 echipe)fişe cu fragmente
Procesează! din text( fișa nr.1). Citate
Îndeplinesc însărcinarea profesorului.
Pentru a vă crea o imagine mai 1 min.
clară despre viaţa meșterului
basarabean, I. Druță utilizează Problemati-
în text multe figuri de stil. Utilizând exemplele de pe fişe, elevii zarea
Analizând secvențele de text de analizează valorile stilistice ale Cercetarea Evaluare
O2 pe fișe, identificați aceste figuri figurilor de stil , demonstrând în echipă frontală.
de stil și realizați un cunoaşterea comentării textului 5 min.
raționament din 2-3 enunțuri literar. Prezi
despre rolul lor în transmiterea
Expunerea Prezentări.
mesajului.
Evaluare
Prezintă lucrările. 3x3= reciprocă.
Adresează întrebări de 9 min.
concretizare. Se monito-
Răspund la întrebări. rizează
activitatea
grupurilor.

Reflecţie Rezumând toate informațiile Evaluare


O3 despre povestirea ,,Sania” de Realizează cartea de vizită a povestirii Prezi 5 min. reciprocă.
Comunică şi I. Druță, completați cartea de ,,Sania” de I. Druță( fișa nr.2). Cartea de Feedbackul
decide! O4 vizită a textului. vizită direct se
2x3= oferă cu
Corectează erorile, dă
Apreciază! Prezintă cărțile de viziță. Prezentări 6 min. multă atenţie.
explicaţii.
Se revăd obiectivele lecţiei, se Expunerea
1 min.
discută realizarea lor. Își expun părerile. Pixuri în
Exprimați-vă impresiile despre 2 min.
pahar
ora de azi.
Extindere Pornind de la afirmația lui
Acţionează! L.Blaga că ,,Veșnicia s-a Își notează în agende tema pentru 2min. Eseul
Tema pentru născut la sat”, scrieți un eseu de acasă. Prezi
acasă o pagină despre un meșter din
Notarea satul nostru. 1 min.
Notează elevii, motivându-le
calificativele.

Fișa nr.1
Greu venea primăvara — părea să se fi rătăcit pe undeva. Dar, pe semne, s-a găsit un creștin care a îndrep tat-o
la drum, fiindcă în cele din urmă, totuși, a venit. Şi moșul era bucuros că au ieșit amândoi din iarnă — și el, și
săniuţa.
Vara, de vreo cinci ori a mutat nucul de pe un loc pe altul — când frigea soarele, îl aducea în faţa casei, unde
nu-i umbră deloc, când se înnoura, îl muta în fundul grădinii, unde sufla mai bine vântul. Îi cunoștea fiecare
ciotișor, fiecare umflătură.

Şi nu mai rămăsese chiar atâta, dar cu cât era mai aproape de minunea sa, cu at ât mai multe zile fripte îi
făcea baba. Şi ca să nu-și mănânce inima amândoi, moș Mihail și-a făcut un pătucean în cămară' — avea acolo
cuptoţaș. Şi nu se mai arăta zile întregi.
De dimineaţă încuia ușa, lua o bucată de lemn și erau pe lumea asta numai el și sania. Domol, tăcut, sta zile
întregi în picioare lângă vârstac și cioplea. Şi vorbea cu sania, și-i îngâna melodii apucate din bătrîni.
Erau pe lume numai el cu sania și săvârșea bătrânul taina cea mare a -ome nirii-taina muncii.

Spre amiază sania era gata. A adunat surcelele din jurul ei, a dus instrumentul în cămară și 1-a așezat la locul
lui. Apoi și-a aprins o lulea, a ieșit în prag, s-a reze mat de ușor și s-a uitat la sanie.
O săniuţă sprintenă sta în mijlocul ogrăzii, soarele se scălda în coșul ei, și sania lucea, de-ţi părea că s-a
mai vărsat o picătură de lumină peste acest mult pătimit pământ.
—   Îi frumoasă, bat-o pustia...
Şi s-a așezat pe prag — au venit bătr âneţile, nu mai poate. S-a uitat prin ogradă — o ogradă pustie, fără
stăpân. Un pom dezbinat lângă gard — n-a avut cine să-1 lege la vreme.

Fișa nr.2
Cartea de vizită a povestirii ,,Sania” de I. Druță

• Autorul..............................................................................

• A fost scrisă în.................................................................

• Publicată în ......................................................................

• Formulaţi o singura propoziţie sau frază în care să surprindeţi mesajul povestirii.

• Identificaţi un singur cuvânt care exprimă esenţa operei.

• Alegeţi o singură culoare care este semnificativă pentru subiectul cărţii.

Argumentaţi alegerea!

• Specificaţi motivele pentru care aţi recomanda lectura acestei cărţi altor persoane.

S-ar putea să vă placă și