Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

DATA: 04.11.2020
CLASA: a IV-a A
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: File de istorie
TITLUL LECŢIEI: „Scrisoarea III” de Mihai Eminescu
TIPUL LECŢIEI: mixtă
SCOPUL LECȚIEI:
- Formarea deprinderilor de lectură funcțională, prin exersarea calităților citirii: corectă, fluentă,
conștientă, expresivă;
- Exersarea vocabularului;
- Cunoașterea și utilizarea corectă a semnelor de punctuație (ghilimele, puncte de suspensie).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: să citească corect, fluent, conştient și expresiv textul;
O2: să identifice cuvintele necunoscute, să le introducă în vocabularul propriu alcătuind enunţuri
variate şi corecte;
O3: să răspundă la întrebări vizând conţinutul lecţiei;
O4: să caracterizeze personaje după datele furnizate de text;
O5: să desprindă informaţii esenţiale din text;
O6: să utilizeze corect ghilimelele și punctele de suspensie.

STRATEGII DIDACTICE:

I. RESURSE PROCEDURALE
1. Metode și procedee: explicaţia, expunerea, povestirea, conversaţia, problematizarea,
exerciţiul, învățarea prin descoperire, munca independentă;
2. Forme de organizare: frontal, individual;
3. Forme de evaluare: orală și scrisă;

II. RESURSE MATERIALE/MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:


- Videoproiector (prezentare powerpoint)
- Manual
- Caiete
- Tablă
- Instrumente de scris

RESURSE UMANE: 28 elevi


RESURSE TEMPORALE: 100 minute

BIBLIOGRAFIE:
● Curriculum Național. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română clasele a
III-a, a-IV-a. București, 2014.
● Grigore. A., Ipate-Toma. C., Ionică. N. S. (2016). Limba și literatura română – manual pentru
clasa a IV-a, semestrul I. Costești: Editura Ars Libri.
● Iordăchescu. C. (2006). Să dezlegăm taina textelor literare – clasa a IV-a. Pitești:Editura
Carminis.
● Popa. C. (2014). Suport de curs la disciplina: Teoria și metodologia instruirii. Oradea: Editura
Universității din Oradea.
● www.twinkl.ro – accesat online la data de 24 octombrie 2020
● www.wikipedia.ro – accesat online la date de 24 octombrie 2020

1
ETAPELE O CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII RESURSE RESURSE

Dozare
LECŢIEI I II
ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR

timp
Evaluare
Oo
1 2 2 4 5 6 7
1. Momentul - Voi asigura condiţiile optime pentru - se pregătesc pentru începerea orei -Frontal - Rechizitele,
organizatoric buna desfăşurare a lecţiei: de limba și literatura română - Conversa- materialele
• climat psiho-afectivaerisirea sălii de 2’ ția pentru lecţie
clasă;
• pregătirea materialului didactic;
• stabilirea liniştii.
2. - Voi adresa întrebări - răspund la întrebări: - Conversaţi -Observarea
Verificarea recapitulative din textul studiat a sistematică a
cunoştinţe- anterior: „Fluierașul de os” (pg. elevilor
lor teoretice 41) 1. „Păuna era o fetiță orfană care păzea 6’ - Frontal - Aprecieri
anterioare 1. „Cine era Păuna?” o turmă de oi pe o creastă din munții verbale
2. „Care erau dorințele Păunei?” Carpați.”
3. „Cine a îndrumat-o pe Păuna 2. „Ceea ce își dorea Păuna era să aibă
să își îndeplinească una dintre părinți și frați. Dar s-ar mulțumi și
dorințe?” cu un fluier, așa cum văzuse la
ciobanii din vecinătate.”
3. „Cosânzeana, zâna munților a fost
cea care a îndrumat-o pe Păuna să își
îndeplinească dorința de a a avea
propriul fluier, sfătuind-o să-l
făurească ea însăși.”
3. Captarea - Voi capta atența elevilor printr-o - Urmăresc cu atenție și interes - Expunerea - Prezentare - Observarea
atenţiei/ prezentare powerpoint cu ajutorul căreia îi prezentarea powerpoint. 5’ - Observația powerpoint sistematică a
Pregătirea voi familiariza cu etapa istorică, respectiv elevilor
elevilor cu personajele despre care vor învăța.
pentru (Anexa 1)
asimilarea
noilor
cunoștințe

2
4. - Astăzi vom deschide o nouă secțiune a - Explicația - Manual - Observarea
Anunțarea manualului vostru, și anume, File de 7’ - Frontal sistematică a
titlului și a Istorie. Vom parcurge împreună un text elevilor
obiectivelor cu valoare istorică, intitulat „Scrisoarea - Tablă - Aprecieri
III”, de Mihai Eminescu. - Caiete verbale
- Voi nota titlul pe tablă, rugând elevii să - Elevii notează în caiete titlul lecției și - Instrumente
scrie și ei în caiete data și titlul lecției. autorul: „Scrisoarea III” de Mihai de scris
-„Prima dată veți citi textul în gând, iar Eminescu.
după aceea îl vom reciti împreună.”
- Voi anunța care sunt obiectivele lecției:
• „Vă rog să aveți în vedere citirea corectă,
fluentă, conștientă, expresivă, respectând
semnele de punctuație.” - Elevii sunt atenți la indicațiile primite.
• „În timpul lecturii vom explica sensul
cuvintelor necunoscute, urmând să le notăm
pe tablă și în caiete.”
• „Vom face exerciții de vocabular, formulând
propoziții cu cuvintele noi”;
• „După lectura textului, am să vă pun întrebări
la care veți răspunde redând prin cuvinte
proprii întâmplările din text.”
• „Vom vorbi și despre semnele de punctuație,
mai exact despre ghilimele și punctele de
suspensie. Vom vedea când și cum le utilizăm.”
• „Dragi copii, va trebui să colaboraţi, să vă - Elevii manifestă interes față de lecție.
confruntaţi opiniile personale cu cele ale
colegilor și să respectaţi opiniile celorlalţi,
pentru a rezolva cât mai corect sarcinile
propuse.”

3
4
- Voi ruga elevii să parcurgă prima dată - Elevii citesc individual textul „Scrisoarea 30’ -Explicația - Manual -Observarea
o textul „Scrisoarea III” de Mihai Eminescu III” de Mihai Eminescu. (Anexa 2) Demonstra - Caiete sistematică a
o în gând; (Anexa 2) -ția - Instrumente elevilor
o de scris
o- După ce elevii au parcurs individual -Munca - Tablă
o textul, voi coordona (re)citirea - Elevii citesc câte un fragment când sunt independen
o textului pe paragrafe, explicând numiți de propunătoare, acordând atenție tă
o prima dată oral cuvintele/expresiile indicațiilor primite (printr-o intonație
5. Oo2 necunoscute, urmând să revenim la corespunzătoare semnelor de punctuație). - Aprecieri
Transmiterea Oo3 ele și să le notăm pe tablă și în verbale
/ însușirea Oo4 caiete;
noilor Oo5 - Elevii sunt receptivi la spusele
cunoștințe - Exersarea deprinderii de a citi corect, propunătoarei.
cursiv, conştient, expresiv se va face
prin:
citirea ştafetă;

- Voi face aprecieri generale şi


individuale privind citirea expresivă,
formularea răspunsurilor şi povestirea
orală.

- În continuare, voi oferi informații despre


Mihai Eminescu:

„Mihai Eminescu (născut Mihail - Elevii urmăresc cu atenție informațiile


Eminoivici, 1850-1889) s-a născut la
Ipotești, județul Botoșani, fiind al șaptelea
- Elevii calculează și răspund: Mihai
din cei unsprezece copii ai familiei.
„Eminescu a trăit 39 de ani.”
A fost poet, prozator și jurnalist român,
considerat Luceafărul poeziei românești.
A studiat la Cernăuți, apoi la Viena și
Berlin. Primul poem dedicat profesorului
său de limba română, La mormântul lui
Aron Pumnul, l-a publicat la vârsta de 16
5
ani.” -Explicația
- Cine îmi spune câți ani a trăit Mihai - Exercițiul - Observația
Oo2 Eminescu? sistematică
Oo3 - Aprecieri
Oo4 - Textul nostru „Scrisoarea III” este un text verbale
Oo5 literar, narativ, dialogat. - Caiete
- Voi nota aceste informații pe tablă, iar voi - Instrumente
veți scrie în caiete. Revenim acum și la de scris
cuvintele noi din text. Veți veni pe rând la - Elevii notează în caiete informațiile de pe - Tablă
tablă.
tablă și veți formula câte o propoziție cu
fiecare cuvânt.
Schița tablei (Anexa 4):

Scrisoarea III
de Mihai Eminescu

1. Acesta este un text literar în versuri,


narativ, dialogat.
2. Vocabular/cuvinte noi:

• sol = vestitor - Elevii merg pe rând la tablă și scriu câte o


• năframă = (aici) bucată de pânză albă propoziție cu fiecare cuvânt nou atât pe
care semnifică pacea tablă cât și în caiete:
• cu bănat = cu supărare - Sol, năframă, cu bănat, ciot, Aliotman, a se
• ciot = partea unui trunchi de copac înfiora, dispreț.
rămasă în pământ după tăiere
• Aliotman = mulțime de turci
• a se înfiora = a se speria, a se
înspăimânta
• dispreț = fără stimă sau considerație

3. Popoziții cu cuvintele noi.

- Voi aștepta să să termine toți elevii de


6
scris în caiete, după care le voi solicita să - Elevii răspund la întrebările propunătoarei:
alcătuiască propoziții cu cuvintele noi și să
6. le scrie pe tablă.
Fixarea
cunoștințelor 1. Răspuns: Solul în transmite lui Baiazid
„bună pace.”
- Voi adresa elevilor întrebări asupra - Caiete
conţinutului textului, mesajului şi a 2. Răspuns: Sultanul Baiazid a venit să - Instrumente
semnificaţiei morale: cucerească Țara Românească. de scris
(Anexa 3) - Tablă
3. Răspuns: Mircea cel Bătrân, domnitorul
1. Ce îi transmite solul lui Baiazid? român, era un bătrân simplu,
atât la vorbă cât și la port (ținută, dar și 25’
Oo3 2. De ce a venit sultanul Baiazid în Țara atitudine).
Oo4
Românească? 4. Răspuns: Baiazid a avut o atitudine
Oo5
3. Cum era Mircea cel Bătrân, domnitorul disprețuitoare față de Mircea cel Bătrân. Exercițiul - Observația
sistematică
român? 5. Răspuns: Baiazid îl privește pe Mircea - Aprecieri
4. Care a fost atitudinea pe care a avut-o cel verbale
Baiazid la auzul vorbelor domnitorului Bătrân ca pe un moșneag, a cărui simplă
Mircea cel Bătrân? apărare este un toiag (baston).
5. Cum îl privește Baiazid pe Mircea cel 6. Răspuns: Mircea cel Bătrân îl întâmpină
Bătrân? cu
6. Prin contrast, cum îl întâmpină Mircea ospitalitate și demnitate.
cel Bătrân pe Baiazid? 7. Răspuns: Mircea cel Bătrân,
domnitorul Țării
7. Ce apăra domnitorul Țării Românești? Românești își apără „sărăcia și nevoile și
neamul.”
7
- După ce mă voi asigura că textul a
fost înțeles, le voi oferi elevilor
informații despre semnele de - Manual
punctuație: ghilimelele și punctele
Oo6 de suspensie, notând definițiile pe - Observația
tablă și rugând elevii să scrie și ei în - Elevii notează în caiete informațiile sistematică
caiete. - Aprecieri
scrise pe tablă.
verbale
- „Ghilimelele („”), numite și semnele
citării, sunt semne grafice care se scriu
atunci când reproducem titluri, cuvinte, - Explicația
texte scrise sau spuse de altcineva.” - Elevii sunt atenți la informațiile
Exemple:
• titluri: Am învățat poezia „Revedere” primite.
din volumul de „Poezii” de Mihai
Eminescu.
• cuvinte: Bunica mi-a zis „hărnicuța.”
• texte scrise sau spuse de altcineva: Îmi
vine în minte sfatul învățătoarei: „De câte
ori ai posibilitatea, ajută!”
20’
- „Punctele de suspensie (...) se folosesc
pentru a arăta:
• o pauză, o întrerupere în vorbire;
S-a străduit ... a învățat și a reușit la
examen.
• lipsa unei părți dintr-o propoziție sau
dintr-un text.
- Unde pleci în vacanță?
- La ...
- Exercițiul - Manual
Oo6 În continuare, voi exemplifica prin - Elevii observă, analizează.
8
exerciții orale folosirea semnelor de - Observația
punctuație: punctele de suspensie, sistematică
ghilimelele (manual, pg. 46) - Aprecieri
verbale
- Exerciții:

1. Explică folosirea punctelor de suspensie - Elevii rezolvă exercițiile oral:


și a ghilimelelor în fragmentul următor:
„Eu? Îmi apăr sărăcia și nevoile și - În această propoziție, punctele de suspensie
neamul ... (punctele de suspensie indică indică o pauză în vorbire;
o pauză în vorbire)”
Și de aceea tot ce mișcă-n țara asta, râul,
ramul,
Mi-e prieten numai mie, iară ție dușman - Observația
este, - În această propoziție cuvintele sunt puse sistematică
Dușmănit vei de toate, făr-a prinde chiar între ghilimele deoarece indică spusele
de veste.” (ghilimelele sunt folosite altei persoane; - Aprecieri
deoarece avem un citat) verbale
- Exercițiul
2. Evidențiază printr-o intonație
corespunzătoare semnele de punctuație
Oo6
și explică folosirea ghilimelelor și a
punctelor de suspensie din enunț.
- În această propoziție se folosesc ghilimele
- Baiazid, în poezia „Scrisoarea III” deoarece e reprodus titlul poeziei
(ghilimelele sunt folosite deoarece e „Scrisoarea III”.
reprodus titlul poeziei) de Mihai
Eminescu, îl întreabă pe Mircea cel - În această propoziție cuvintele sunt puse
Bătrân, domnul Țării Românești: „Tu între ghilimele deoarece indică spusele
ești Mircea?” (ghilimelele indică faptul altei persoane;
că sunt cuvintele cuiva), spunându-i
„schimb a ta coroană într-o ramură de - În această propoziție cuvintele sunt puse
spini” dacă nu...(ghilimelele indică între ghilimele deoarece indică spusele
vorbele cuiva) altei persoane;

9
7.
Evaluarea - Voi face aprecieri generale și - Elevii se simt apreciați și motivați. 3’ Conversația Aprecieri
finală individuale asupra elevilor, mulțumindu- verbale
le pentru implicare.

- Manual
8. Tema 2’ - Tabla
pentru - Voi da temă pentru acasă exercițiile 1 și - Elevii își notează tema în caiete. Explicația - Caiete
acasă 2 din manual, de la pagina 46. - stilou

10
11
ANEXA 1 – Captarea atenției: prezentare powerpoint

12
13
ANEXA 2 – „Scrisoarea III” de Mihai Eminescu

14
ANEXA 3

Întrebări din textul „Scrisoarea III” de Mihai Eminescu

1. Ce îi transmite solul lui Baiazid?


Răspuns: Solul în transmite lui Baiazid „bună pace.”
2. De ce a venit sultanul Baiazid în Țara Românească?
Răspuns: Sultanul Baiazid a venit să cucerească Țara Românească.
3. Cum era Mircea cel Bătrân, domnitorul român?
Răspuns: Mircea cel Bătrân, domnitorul român, era un bătrân simplu,
atât la vorbă cât și la port (ținută, dar și atitudine).
4. Care a fost atitudinea pe care a avut-o Baiazid la auzul vorbelor
domnitorului Mircea cel Bătrân?
Răspuns: Baiazid a avut o atitudine disprețuitoare față
de Mircea cel Bătrân.
1. Cum îl privește Baiazid pe Mircea cel Bătrân?
Răspuns: Baiazid îl privește pe Mircea cel
Bătrân ca pe un moșneag, a cărui simplă
apărare este un toiag (baston).
2. Prin contrast, cum îl întâmpină Mircea cel
Bătrân pe Baiazid?
Răspuns: Mircea cel Bătrân îl întâmpină cu
ospitalitate și demnitate.
3. Ce apăra domnitorul Țării Românești?
Răspuns: Mircea cel Bătrân, domnitorul Țării
Românești își apără „sărăcia și nevoile și neamul.”

15
ANEXA 4 – SCHIȚA TABLEI

04.11.2020

Scrisoarea III
de Mihai Eminescu

1. Acesta este un text literar în versuri, narativ, dialogat.


2. Vocabular/cuvinte noi:

• sol = vestitor
• năframă = (aici) bucată de pânză albă care semnifică pacea
• cu bănat = cu supărare
• ciot = partea unui trunchi de copac rămasă în pământ după tăiere
• Aliotman = mulțime de turci
• a se înfiora = a se speria, a se înspăimânta
• dispreț = fără stimă sau considerație

3. Popoziții cu cuvintele noi.


4. Semnele de punctuație: ghilimelele și punctele de suspensie.

„Ghilimelele („”), numite și semnele citării, sunt semne grafice care se scriu atunci când reproducem
titluri, cuvinte, texte scrise sau spuse de altcineva.”
Exemple:
• titluri: Am învățat poezia „Revedere” din volumul de „Poezii” de Mihai Eminescu.
• cuvinte: Bunica mi-a zis „hărnicuța.”
• texte scrise sau spuse de altcineva: Îmi vine în minte sfatul învățătoarei: „De câte ori ai
posibilitatea, ajută!”

- „Punctele de suspensie (...) se folosesc pentru a arăta:


• o pauză, o întrerupere în vorbire;
S-a străduit ... a învățat și a reușit la examen.
• lipsa unei părți dintr-o propoziție sau dintr-un text.
Unde pleci în vacanță?
- La ...

Temă:
Exercițiile 1 și 2 din manual, de la pagina 46.

16

S-ar putea să vă placă și