Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu”, București, Sector 3


PROFESORUL: Popescu Larisa Marlena
DATA: 14.II.2020
CLASA: a VI-a C
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Călătoria
SUBIECTUL LECŢIEI: Bubico de I. L. Caragiale
TIPUL LECŢIEI: mixtă

Motivaţia: Este o lecţie valoroasă prin folosirea unor procedee şi metode de predare activ-
participative; cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în
domeniul literaturii; stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele
mesaje receptate; cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile
abilităţi de comunicare; abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi; să
devină conştienţi de propria gândire şi de folosire a limbajului personal; cultivarea sentimentelor
de dragoste faţă de scriitor şi opera lui.

COMPETENŢE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la
discuţii pe diverse teme sau pornind de la textele citite/ascultate;
1.3. Adecvarea comunicării nonverbale şi paraverbale la o situaţie dată, evidențiind ideile și
atitudinile, în situaţii de comunicare faţă-în-faţă sau mediată;
2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue și multimodale;
1
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse;
2.4. Manifestarea preocupării de a înţelege diverse tipuri de texte citite;
3.3. Adecvarea textului scris la situația și scopul de comunicare;
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin
raportarea la normă.

COMPETENŢE DERIVATE
a) cognitive
La finalul orei, elevii vor fi capabili să realizeze următoarele:
C1: identificarea autorului, naratorului și a personajelor din text;
C2: recunoașterea trăsăturilor textului narativ literar;
C3: înțelegerea conținutului operei literare studiate;
C4: identificarea indicilor spațiali și temporali din textul studiat;
C5: precizarea personajelor participante la acțiune;
C6: argumentarea opiniilor personale;
C6: utilizarea corectă a elementelor de construcție a comunicării.

b) afective
La finalul orei, elevii vor fi capabili să realizeze următoarele:
 cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul
literaturii;
 adaptarea la situaţia concretă de comunicare;
 manifestarea interesului pentru participarea la oră.

Strategia didactică
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, harta conceptuală, jocul de rol, învăţarea prin
descoperire, exerciţiul, Eu sunt..., problematizarea, Pălăriile gânditoare, Scaunul autorului.
FORME DE ORGANIZARE a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală și pe grupe.
RESURSE MATERIALE: fişe de lucru, tablă, caietele elevilor, pălării de hârtie, cartonașe.
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observare sistematică și evaluare formativă.
RESURSE UMANE: colectivul de elevi al clasei a VI-a și capacitățile de învățare ale acestora.
RESURSE TEMPORALE: 50 de minute.
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă.

2
BIBLIOGRAFIE:
1. Cîrstea, Mihaela Daniela, Viorica Avram, Ileana Sanda, Alexandra Dragomirescu, 2018,
Limba și literatura română. Manual pentru clasa a VI-a, București, Editura Didactică și
Pedagogică.
2. Crișan, Alexandru, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, 2016, Limba română. Manual
pentru clasa a VI-a, București, Editura Humanitas Educațional.
3. Pamfil, Alina, 2007, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice
deschise, Pitești, Editura Paralela 45.
4. Parfene, Constantin, 1999, Metodica studierii limbii şi literaturii române în scoală, Iași,
Editura Polirom.
5. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V-a – a VIII-a,
2017, Ministerul Educației Naționale, București.
6. Sâmihăian, Florentina, Mariana, Norel, 2011, Didactica limbii și literaturii române.
7. Sâmihăian, Florentina; Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca-Davidoiu Roman, Horia
Corcheș, 2018, Limba și literatura română. Ghidul profesorului, clasa a VI-a, București,
Editura Art Educațional.

3
SCENARIU DIDACTIC

1. Moment organizatoric
Se asigură condițiile necesare desfășurării optime a activității: asigurarea liniștii,
pregătirea materialului didactic și notarea absenților. Elevii se pregătesc pentru lecție și numesc
absenții (dacă există).

2. Verificarea temei scrise și actualizarea cunoștințelor învățate anterior


Profesorul verifică tema atât cantitativ, cât și calitativ, făcând aprecieri asupra modului în
care a fost realizată.
Elevii au avut de scris o scrisoare cu următoarea cerință: Dacă ai fi sora sau fratele mai mare
al domnului care călătorește cu trenul din opera literară „Bubico” de I. L. Caragiale, ce i-ai spune
referitor la modul în care s-a comportat pe parcursul călătoriei? Scrie-i gândurile tale sub forma
unei scrisori.
Elevii citesc și corectează tema.
Actualizarea cunoștințelor se va face realizând o hartă conceptuală. Elevii vor fi solicitați să-
și amintească tot ce are legătură cu textul narativ literar.
Sugestii de răspuns – Anexa 1.

3. Captarea atenției
Va avea loc un joc de rol (dramatizare) realizat de patru elevi din clasă (Anexa 1).

4. Anunțarea titlului și a competențelor derivate


Profesorul îi informează pe elevi că vor continua cu aprofundarea textului și scrie pe tablă
titlul lecției (Bubico de I. L. Caragiale), precizându-se apoi competențele derivate. Elevii scriu
titlul în caiete și sunt atenți.

5. Dirijarea învățării
Act. 1. Profesorul îi anunță pe elevi că vor desfășura o activitate intitulată Eu sunt... Elevii
vor lucra în perechi. Ei trag la sorți cartonașe pe care sunt scrise următoarele indicații:

4
Eu sunt... Eu sunt...
AUTORUL NARATORUL
 Cine sunt?
 Cine sunt?  Ce rol am în raport cu întâmplările
 În ce raport mă aflu cu textul din text? Particip la acțiune?
Bubico?  Ce știu despre întâmplările relatate?
 Ce știu despre acțiunea din text?

Eu sunt... Eu sunt...
CĂLĂTORUL CUCOANA

 Cine sunt?  Cine sunt?


 Ce rol am în raport cu întâmplările  Ce rol am în raport cu întâmplările
din text? Particip la acțiune? din text? Particip la acțiune?
 Ce știu despre întâmplările relatate?  Ce știu despre întâmplările relatate?

Eu sunt... Eu sunt...
BUBICO TIMPUL

 Cine sunt?  Ce interval/momente pun la


 Ce rol am în raport cu întâmplările dispoziția desfășurării acțiunii?
din text? Particip la acțiune?  Mă desfășor liniar sau fac și salturi
 Ce știu despre întâmplările relatate? înapoi?

5
Eu sunt... Eu sunt...
SPAȚIUL ACȚIUNEA

 Ce locuri pun la dispoziția  Când mă desfășor: în trecut, în


desfășurării acțiunii? prezent sau în viitor?
 Câte fire narative am?

Elevii au la dispoziție 5 minute pentru a răspunde întrebărilor de pe cartonașe. Profesorul


desemnează câte un elev pentru a prezenta rezultatele fiecărei categorii.

Act. 2. Precizați ce tip de text este opera literară Bubico de I. L. Caragiale, având în
vedere caracteristicile pe care le-ați descoperit prin rezolvarea sarcinilor anterioare.
Sugestii de răspuns: Opera literară Bubico de I. L. Caragiale este un text narativ literar.
Naratorul este subiectiv, deoarece povestește la persoana I, este personaj și participă la
evenimentele prezentate.
Act. 3. Joc. Pălăriile gânditoare
Profesorul împarte clasa în 5 grupe, precizând că el va fi moderatorul/coordonatorul
discuției, adică pălăria albastră. Fiecare echipă va avea pălării de culori diferite: albastră, albă,
roșie, neagră, galbenă sau verde.
Profesorul va adresa câte o cerință fiecărei grupe, referitoare la personajul principal
masculin din textul Bubico de I. L. Caragiale, în funcție de culoarea pe care o are fiecare și de
rolul pe care îl are, conform precizărilor de mai jos:

Pălăria albastră
Coordonează discuția.

6
Pălăria galbenă
Apără personajul. Precizează evenimentele care l-au obligat să-l
arunce pe Bubico pe fereastră.

Pălăria albă
Povestește pe scurt și neutru ce a făcut călătorul.

Pălăria verde
Imaginează-ți ce s-ar fi întâmplat dacă nu l-ar fi scăpat pe Bubico
pe fereastră.

Pălăria roșie
Explică sentimentele/emoțiile pe care le-a trăit călătorul.

Pălăria neagră
Acuză-l pe călător pentru fapta sa.

Elevii răspund și sunt atenți când vorbește o altă grupă.

6. Asigurarea feedbackului, a retenției și a transferului


Asigurarea feedbackului are loc pe tot parcursul lecției, în cadrul conducerii învățării și
se concretizează prin aprecieri verbale făcute de către profesor.
Se poate propune următorul exercițiu dacă mai este timp liber: Ce întrebări i-ai pune celui
care a relatat călătoria din această operă? Un elev va fi solicitat să intre în pielea naratorului, iar
ceilalți colegi îi vor pune întrebări.

7. Tema pentru acasă


Profesorul anunță tema pentru acasă: Pune-te în pielea sau „în papucii” unui personaj din
textul „Bubico” de I. L. Caragiale. Alege sarcina care îți este mai la îndemână:

7
 Scrie o pagină de jurnal, din care să reiasă ce fel de om ești.
 Prezintă-te în fața colegilor într-un monolog de un minut.
 Desenează un autoportret, încercând să sugerezi o trăsătură morală pe care o consideri
esențială.

8. Aprecieri și concluzii cu privire la desfășurarea lecției


Profesorul face aprecieri legate de modul, de gradul de participare al elevilor la lecție și
de calitatea răspunsurilor date. Se notează elevii care au răspuns.

S-ar putea să vă placă și