Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA CU CLS. I-VIII SĂHĂTENI


Profesor:
Obiectul: LIMBA ROMÂNĂ
Aria curriculară: LIMBĂ ŞI COMUNICARE
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: PORTRETUL
Subiectul lecţiei: „Mihai Viteazul” de Nicolae Bălcescu – explorarea textului (întâmplări,
narator, personaje, moduri de expunere)
Tipul lecţiei: mixtă (actualizarea unor cunoştinţe mai vechi şi însuşirea de noi cunoştinţe)
Data: 25. 03. 2009
Durata: 50 de minute

OBIECTIVE CADRU:- dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral;


- dezvoltarea capacităţii de exprimare orală;
- dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris;
- dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.2 Să identifice secvenţele de dialog, de naraţiune şi de descriere


dintr-un mesaj oral;
2.1 Să realizeze înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral;
2.5 Să manifeste interes pentru participarea la un act de comunicare;
3.1 Să identifice ideile principale după citirea globală a unui text;
3.2 Să recunoscă modurile de expunere utilizate într-un text narativ;
3.5 Să manifeste curiozitate şi interes faţă de activitatea de lectură, adaptându-se la situaţia
concretă de lectură;
4.4 Să manifeste interes faţă de redactarea unui text.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
- Să citească fluent şi expresiv un fragment dintr-un text literar;

1
- Să formuleze ideile principale ale unui text literar narativ;
- Să recunoască modurile de expunere dintr-un text literar narativ;
- Să identifice autorul, naratorul şi personajele din textul narativ;
- Să identifice etapele naraţiunii.
AFECTIVE: - Să manifeste interes pentru lectură;
- Să îşi dezvolte gândirea creatoare prin receptarea textului literar.
CONŢINUTURI:
- textul literar „Mihai Viteazul”, fragment din „Românii supt Mihai-Voievod Viteazul” de Nicolae
Bălcescu;
- modurile de expunere;
- textul narativ: narator, acţiune, personaje;
- etapele naraţiunii.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1) METODE ŞI PROCEDEE: Se vor folosi alternativ sau combinat diferite metode:


brainstorming-ul, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, conversaţia euristică,
metoda „Ştiu – Vreau să ştiu – Am învăţat”, jocul de rol.

2) FORME DE ORGANIZARE: -activitate frontală;


-activitate individuală;
-activitate pe grupe de elevi (perechi).

3) MATERIALE ŞI MIJLOACE: manualul, fişe de lucru, tabla, creta.

4) RESURSE: - capacitatea de receptare a elevilor;


- cunoştinţele însuşite anterior de elevi;
- locul: sala de clasă;
- timp de lucru: 50 de minute.

5) MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

2
- Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian: „Limba română – manual
pentru clasa a V-a”, Ed Humanitas, Bucureşti, 2003
- Parfene, C.- Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-
aplicativ, Ed. Polirom, Iaşi, 1999;

SCENARIUL DIDACTIC

A) MOMENT ORGANIZATORIC: Profesorul consemnează absenţii şi îi mobilizează pe elevi


în restabilirea ordinii; elevii îşi pregătesc materialele necesare începerii activităţii.

B) ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR: Profesorul verifică tema pe care elevii au avut-o


pentru acasă (planul dezvoltat de idei), corectând eventualele greşeli şi făcând aprecieri pozitive
asupra temelor bine efectuate.

C) CAPTAREA ATENŢIEI: Prin brainstorming, elevii dau flux tuturor ideilor care le vin în
minte atunci când se gândesc la sintagma „text literar”. Profesorul scrie pe tablă această sintagmă
împreună cu ideile elevilor, formând astfel un ciorchine.
Prin conversaţie euristică profesorul îi dirijează pe elevi către concluzia că textul pe care l-au
citit ora trecută, respectiv fragmentul „Mihai Viteazul” din opera „Românii supt Mihai-Voievod
Viteazul” este un text literar.

D) ANUNŢAREA SUBIECTULUI: Profesorul anunţă subiectul lecţiei, respectiv „Mihai


Viteazul” – explorarea textului, scriind pe tablă titlul şi enunţând obiectivele operaţionale.

E) DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII: Li se împart elevilor fişe de lucru pe care se află un tabel cu trei
rubrici: Ştiu – Vreau să ştiu – Am învăţat. Pe prima coloană a tabelului, respectiv la rubrica „Ştiu”
elevii vor trebui să treacă răspunsurile la întrebările aflate pe fişa de lucru nr. 2 ( Cine este autorul unui
text?...Cine este naratorul unui text?...Cine sunt personajele?...Care sunt modurile de expunere folosite
într-un text literar?...La ce persoană se poate realiza naraţiunea într-un text literar narativ?...Care sunt
etapele naraţiunii – momentele subiectului...etc). Aşadar, la rubrica „Ştiu” elevii vor nota toate
informaţiile teoretice pe care ei le cunosc, informaţii însuşite anterior în cadrul orelor de Limba
română.

3
În cea de-a doua coloană, respectiv la rubrica „Vreau să ştiu” elevii, îndrumaţi de profesor, vor
pune întrebări de genul: Cine este autorul textului aflat în discuţie?...Dar naratorul?...Care sunt
personajele?...Ce moduri de expunere găsim în text?...În ce constă expoziţiunea, intriga, desfăşurarea
acţiunii, punctul culminant, deznodământul...etc.
În sfârşit, în cea de-a treia coloană, respectiv la rubrica „Am învăţat”, elevii, sub supravegherea
profesorului, vor răspunde la întrebările din a doua coloană cu informaţiile desprinse din textul
„Mihai Viteazul” lucrând în grupe de câte doi, respectiv cu colegul de bancă. Completarea primei
coloane se va face individual, răspunsurile fiind descoperite prin activitate frontală şi prin conversaţie
euristică, urmând ca cea de-a treia coloană, respectiv răspunsurile având ca punct de plecare textul, să
fie completată în urma activităţii pe grupe de elevi. Prin sondaj, se va verifica rezultatul activităţii,
urmând ca profesorul să completeze, pe tablă, tabelul pe care elevii îl au pe fişele de lucru.

F) ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI: se va face pe tot parcursul orei prin aprecieri verbale


ale profesorului. Răspunsurile bune vor fi notate.

G) EVALUAREA FORMATIVĂ: va consta într-un joc de rol: ca să dovedească înţelegerea


textului, elevii vor fi solicitaţi să intre în pielea fiecărui personaj în parte şi să povestească textul din
perspectiva acelui personaj. Astfel, un elev va povesti totul din perspectiva lui Mihai, unul din
perspectiva lui Alexandru – Vodă, altul din perspectiva călăului.

H) ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI: se va realiza prin activitate


independentă, respectiv tema pentru acasă care va consta în rezumarea fragmentului din manual.

4
“Mihai Viteazul” – fragment din „Românii supt Mihai – Voievod Viteazul” de Nicolae Bălcescu

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT

Exemplu: AUTORUL este Cine este autorul


acea persoană care scrie textul. fragmentului „Mihai
Viteazul”?
NARATORUL este ...
Cine este naratorul?
PERSONAJUL este ...
Care sunt personajele din
text?
MODURILE DE EXPUNERE
sunt... Care sunt modurile de
expunere folosite în text?

NARAŢIUNEA SE POATE
REALIZA... La ce persoană se realizează
1. naraţiunea în textul dat?

2.

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT

5
ETAPELE NARAŢIUNII Care sunt întâmplările din
sunt: text care corespund fiecărei 1.
1. etape?

2.
2.

3.
3.

4.
4.

5.
5.

Fişă de lucru nr 2. – ŞTIU-:

1. Cine este autorul unui text literar?

2. Cine este naratorul într-un text literar?

3. Cine este personajul?

4. Care sunt modurile de expunere dintr-un text literar?

6
5. La ce persoană se poate realiza naraţiunea într-un text literar?

6. Care sunt etapele naraţiunii într-un text narativ?

S-ar putea să vă placă și