Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Profesor:
Data:
Clasa : a X -a;
Obiectul: Istorie Universală;
Lecţia:Al Doilea Război Mondial;
Timp: 50 minute;
Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor;
Locul de desfăşurare: Cabinetul de istorie;

Mijloace de învăţământ:
 Harta istorică murală a celui de-Al Doilea Război Mondial,
 Manual Editura Sigma, coord. D. Giurescu, 2005,
 Atlas şcolar de istorie universală, autori A. Bălan, O. Ioniţă, Bucureşti, 2003
Metode şi procedee didactice:

 conversaţia euristică, expunerea sistematică a cunoştinţelor, demonstraţia cu ajutorul


hărţii, a schemelor şi imaginilor proiectate cu ajutorul calculatorului, explicaţia,
comparaţia, problematizarea, redescoperirea;

Bibliografie:
 F. Constantiniu, O istorie sinceră a poporul român, Bucureşti, 1997 ;
 H. Kinder, W. Hilgemann, Atlas de istorie mondială, vol. II, Bucureşti, 2002;
 Hitler, Mein Campf, Bucureşti, 1992;
 Internet : www. wikipedia.ro, www. worldwar II.com, www. didactic.ro

Scopul lecţiei:
 de a selecta, de a interpreta, de a structura şi de a realiza articulaţii între datele, faptele
şi fenomenele istorice specifice evoluţiei relaţiilor internaţionale;
 de a valorifica conţinutul acestor informaţii istorice prin compararea Primului Război
Mondial cu cel de-Al Doilea Război Mondial pentru înţelegerea istoriei, pentru
învăţarea şi comunicarea ei;

Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii didactice elevii trebuie:
1. Să utilizeze adecvat limbajul de specialitate în comunicarea cunoştinţelor, operând
corect cu noţiunile privind evoluţia relaţiilor internaţionale în cel de- Al Doilea
Război Mondial, vizate de tema de recapitulare: naţionalism, blitzkrieg, război
ciudat, fascism, nazism, Holocaust, Pactul Anticomintern, planul “Barbarossa”,
Ziua Z, încadrând corect în spaţiu şi timp fiecare termen;
1
2. Să explice cauzele care au dus la cel de- Al Doilea Război Mondial;
3. Să compare forţele Axei cu forţele Naţiunilor Unite, evidenţiind asemănări şi
deosebiri;
4. Să precizeze care a fost rolul României în acest război;
5. Să marcheze pe harta istorică evoluţia fronturilor în acest război;
6. Să evidenţieze aspecte importante legate de rolul personalităţilor în război;
7. Să înţeleagă şi să explice Holocaustul şi războiul total;
8. Să precizeze care au fost principalele consecinţe ale războiului;
9. Să identifice soluţii pentru prevenirea unui alt război de acest gen.

Desfăşurarea lecţiei
1. Moment organizatoric (1 minut): Notarea absenţelor, pregătirea mijloacelor de
învăţământ.
2. Prezentarea (reamintirea) planului temei de recapitulare, pe care elevii l-au
primit pentru pregătirea temei încă din cursul ultimei ore de istorie (2 minute).
3. Desfăşurarea lecţiei (42 minute):

Obie Planul de Activitatea desfăşurată de Metode, Mijloace


ctivu recapitular procedee, de
l e modalităţi învăţămân
Profesor Elevi t

1. De la - Precizaţi care - 1939-1945, deşi unii Conversaţia Harta


războiul este încadrarea istorici afirmă că războiul a istorică
continent cronologică a început mai devreme, prin Expunerea murală a
al la cel acestui război atacarea Etiopiei de către celui de-
mondial Italia, sau a Chinei de către Al Doilea
Japonia. Război
Mondial,
Proiectoru
l.
- Este un conflict - Face parte din epoca Conversaţia Harta
al epocii moderne contemporană. murală
sau istorică
contemporane?
- A fost cel mai lung şi mai Conversaţia Atlase
- Ce se poate dezastruos dintre toate care Expunerea istorice,
spune despre acest au fost vreodată. Proiectoru
război? l
1, 2 - Lupta pentru reîmpărţirea
2
lumii, dorinţa revizuirii
- Care au fost tratatului de la Versailles de
principalele cauze către Germania, Italia şi
ale războiului? Japonia doreau şi ele
expansiunea, dezvoltarea
naţionalismului şi
consecinţele Marii Crizei
economice.
1, 3 Conversaţia
- Axa Berlin-Roma-Tokyo Demonstraţia
- Care au fost şi Alianţa Naţiunilor Unite.
taberele militare ? Problematizar
- Au fost nevoite să eaConversaţi
- Ce rol au avut în colaboreze cel puţin în plan a
război statele care economic cu statele
s-au declarat beligerante.
neutre?

- Europa, Oceanul Pacific şi Redescoperir Lucrul cu


- Care au fost Nordul Africii. ea harta
5, 6 principalele teatre
de război ?
- Semnarea pactului
- Cum a început Ribbentrop- Molotov a Conversaţia
războiul ? facilitat atacul Germaniei
asupra Poloniei în data de 1 Expunerea
5 septembrie 1939. În
consecinţă, Anglia şi Franţa
au declarat război
Germaniei.
- Ce se înţelege Conversaţia
5 prin « război - Faptul că Anglia şi Franţa
ciudat» ? nu au luptat cu Germania
deşi îi declaraseră război.

1, 5 - După cucerirea - Atacul asupra Danemarcei


Poloniei ce a făcut şi Norvegiei, în timp ce
Germania ? URSS a învins Finlanda.
Conversaţia Atlase
- Cum a reuşit - Prin ocolirea liniei şcolare,
Germania să fortificate Maginot, după ce Proiectoru
5 învingă Franţa ? cucerise Belgia şi Olanda, l
prin armamentul, tehnica şi
3
tactica de luptă superioară.

1, 5, - Rusia a continuat - URSS a atacat statele


6 ofensiva spre baltice, a anexat de la
vest ? România Basarabia şi Problematizar
Bucovina. ea

- În privinţa - Dorea să colaboreze cu Conversaţia


Angliei, ce plan acest stat împotriva Rusiei,
avea Hitler ? dar refuzul britanicilor a dus Redescoperir
la Bătălia Angliei. S-au ea
6 confruntat atunci Luftwafe
şi Royal Air Force, alături
de o bătălie a submarinelor.

- Italia atacă Grecia (în oct.


4, 5, - Cum continuă 1940) şi Egiptul (pentru a Conversaţia
6 planul Italiei de a obţine Canalul Suez).
controla zona Italienii solicită şi primesc Demonstraţia
Mediteranei ? sprijinul germanilor conduşi
de E. Rommel.

- Ce reprezintă - Pierderea provinciilor


pentru România istorice: Bucovina, Harta
4 anul 1940 ? Basarabia, Nord-vestul murală
Transilvaniei şi Cadrilaterul, istorică,
abdicarea lui Carol al II-lea Atlase
şi impunerea guvernului Problematizar istorice,
condus de Ion Antonescu. ea Proiectoru
4 l
- Cărei alianţe i se - Aderarea României la Axă
alătură România şi participarea la
în război şi « operaţiunea Barbarossa ».
împotriva cui va
lupta ?
5 - Până la Stalingrad, fiindcă Conversaţia
- Până unde ruşii au încercuit oraşul şi
înaintează românii după predarea forţelor Expunerea
5 2. alături de germano-române au iniţiat o Proiectoru
Victoria germani ? De ce ? puternică contraofensivă l
Naţiunilo Demonstraţia Harta
r Unite - La Tobruk şi la El
- Unde s-au dat Alamein.
4
principalele lupte
5, 6 din nordul Conversaţia
Africii ? Proiectoru
- Atacul japonez de la Pearl Expunerea l
- Ce fapt Harbour, competiţia pentru
determină SUA să hegemonie în zona
renunţe la izolare Pacificului ; cucerirea de Conversaţia
şi să intre în către Japonia a insulelor
război ? Filipine, Borneo, ş.a.

6 - Luptele de la Midway şi
- Care au fost Guadalcanal.
primele victorii
ale americanilor în
Pacific?
5, 6 - Da, mai ales după
- În 1943 se putea victoriile ruşilor de la Kursk
şti cine va câştiga şi Orel.
războiul ?

- Ce alte victorii - Eliberarea aproape totală Problematizar


se obţin de către a Italiei, după demiterea lui ea
Aliaţi în 1943 ? Mussolini. Conversaţia
6
Expunerea
- De ce a continuat - Pentru că Hitler, la fel ca
războiul şi în şi japonezii încă mai
1944 ; ce lupte s- credeau în victorie. După
au mai dat atunci? scoaterea din tabăra Axei a
Finlandei şi a României, Conversaţia
1, 6 este oprită şi ultima Demonstraţia
ofensivă germană din
Ardeni.
- Ce rol a avut
conferinţa de la
Yalta ? - Crearea ONU, stabilirea
desfăşurării unor alegeri
libere în statele « eliberate »
8 de ruşi, atacul Rusiei asupra
Japoniei.
- În ce fel Conversaţia
capitulează
Germania » ? Dar Expunerea
5
Japonia ? - Hitler se sinucide, iar
1, 7, amiralul Donitz decide
8 3. Conse- capitularea. Japonia, după Conversaţia
cinţele ce este cucerită Okinawa şi
războiulu după bombardamentele Demonstraţia Proiectoru
i atomice de la Hiroshima şi l
- După război se Nagasachi capitulează
mai desfăşoară necondiţionat.
tratate de pace ? Conversaţia
- Doar în 1947, după
conferinţa de pace de la
Paris (din 1946), cu statele
-Care au fost cobeligerante ale Axei :
consecinţele Italia, Finlanda, România,
principale ale Ungaria şi Bulgaria.
acestui război ?
1, 7 - Aproape 60 mil de victime
4. umane, peste 1000 mld $
Concluzii pagube materiale.
şi reflexii Genocidul asupra evreilor,
asupra chinezilor făcut de Conversaţia
japonezi, s-au utilizat
bombe nucleare ce au avut
efecte îndelungate în timp.
S-au reîmpărţit sferele de
influenţă în lume, s-a Conversaţia
- Cum putem produs decolonizarea, a fost
9 explica dezastrele creat statul Israel ce a
umane şi materiale provocat noi conflicte în
produse de un Orientul Apropiat, a început Problematizar
astfel de război? - Războiul Rece. ea
Conversaţia
- Cum de s-a ajuns - A fost un război total, care
la acest război ? a implicat nu numai soldaţii
ci şi populaţia civilă.

- Politica conciliatoristă a
- Ce pot face SUA, a Marii Britanii sau a
conducătorii Franţei nu a fost o soluţie
statelor lumii să pentru stoparea pretenţiilor
5. Tema evite izbucnirea Germaniei, Italiei sau a
pentru unui Al Treilea Japoniei.
6
acasă Război Mondial ?
- Prevenirea unui alt război
presupune recurgerea la
războaiele preventive, la
intervenţiile militare ale
ONU sau NATO în lume
ş.a..
Realizaţi un scurt
eseu, de
aproximativ o
jumătate de
pagină, în care să
reliefaţi rolul
principaleleor
personalităţi în Elevii notează tema pentru
acest război. acasă.

S-ar putea să vă placă și