Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Profesor:
Grupa:
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Naşterea lumii moderne
Tema : Războiul de 30 de ani ( 1618-1648). Noua hartă politică a Europei după pacea de la Westfalia.
Tipul lecţiei: Mixtă (predare – învăţare - evaluare)
Durata: 90 min.
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Competenţe specifice:
1. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală
2. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza
surselor istorice
3. Descrierea unui fapt istoric de la sfârşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, utilizând informaţii selectate din
surse istorice,cunoscute sau la prima vedere.
Obiectivele operaţionale:
La sfârșitul lecţiei elevii vor fi capabili :
O1 – să identifice corect timpul şi spaţiul istoric la cere face referire lecţia utilizând materialul informativ din
manual şi capitolului studiat;
O2 – să analizeze forţelor participante şi a cauzelor care au dus la izbucnirea războiului;
O3 – să descrie, pe baza surselor istorice, a etapelor desfăşurării războiului;
O4 – să aprecieze critic consecinţele Războiului de 30 de ani analizând documentele aduse.
.
Scopul: De a transmite elevilor cunoştinţe referitoare la izbucnirea şi desfăşurarea Războiului de 30 de ani.
Strategia didactică:
 metode şi procedee: - expunerea sistematică a elevilor, explicaţia,
o conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire,
o axa cronologică, lucrul cu documentul istoric,
o copacul ideilor, descrierea
o activitate frontală, individuală, pe grupe
b) material didactic: - mape de lucru ( documente, fişe de lucru), videoproiectorul,
- texte istorice, tabla, creta, planşe
- Harta Europei în sec. al XVII-lea
- imagini video-PowerPoint, fişe de evaluare,
Mijloace de învăţământ:
 Manualul clasei a X-a , autori: Emil Dragnev, Demir Dragnev, Virgil Pîslarciuc, Ed. Cvitats., 2010
 Istoria Europei, Vol. III, autori: Serge Berstein, Pierre Milza, Editura Cartier, 1994
 Atlas istoric didactic, autor: prof. Vasile Pascu, Ed. Vox Libris – Ed. Clio Nova ,Buc. 2003,
 Atlas şcolar de istorie universală, autori. Mihai Manea, Vasile Pascu, Ed. Corint, Buc. 2003,

Bibliografie:
 Mihail Manea, Mic dicţionar de termeni istorici, Ed. All Educaţional, Buc., 1999
 Marea istorie ilustrată a lumii , vol. 4 „Începutul epocii moderne”, Ed. Litera Internaţional , Buc..
2008
 Istoria Universală, „ Războaiele religioase”, colecţia „ Arborele lumii”
 Marea istorie ilustrata a lumii in 7 volume. Începutul perioadei moderne.
Resurse:: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă
- umane: elevii clasei a X- a A
Evaluare: - continuă prin întrebări frontale şi analiza răspunsurilor la fişele de lucru
- finală – fişă de evaluare
Succesiunea secvenţelor de învăţare:
Momentele lecţiei Detalieri de conţinut Strategia didactică
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode forme mijloace
I. Momentul -consemnează absenţele; - răspund cerinţelor
organizatoric -organizează materialele; profesorului; Conversaţia frontal
(1 min.) - organizează clasa, - îşi pregătesc
- creează un climat cooperant. materialele necesare
desfăşurării orei;
II. Anunţarea - notează titlul lecţiei,
lecţiei noi, a monitorizează elevii; - elevii sunt atenţi
planului de - precizează ce vor afla, ce la argumentele
predare - învăţare, trebuie să facă, la sfârşitul aduse de profesor Expunerea frontal
a obiectivelor pe lecţiei, de ce trebuie;
care elevii trebuie - stabileşte reguli/comunică ;
să le cunoască la - organizează învăţarea.
sfârşitul lecţiei
(5 min.)
III. Dobândirea - împarte sarcinile de lucru - fiecare grupă
noilor cunoştinţe pentru fiecare grupă în parte . încearcă să rezolve Conversaţia
(25 min.) sarcinile primite : frontal
Grupa I – să Fişe de lucru
precizeze timpul şi
spaţiul istoric la Învăţarea
care face referire prin
- supraveghează elevii în lecţia; să descrie, pe descoperire Fişe de lucru
timpul lucrului şi intervine baza surselor frontal
atunci când este nevoie istorice, etapa
daneză a
desfăşurării
războiului.
Activitate pe Videoproiector
Grupa II - să Descrierea grupe
stabilească forţele
participante la
război; să descrie, Frontal Documente
pe baza surselor istorice
- sintetizează sarcinile istorice, etapa
rezolvate de elevi suedeză a
desfăşurării Lucrul cu
războiului. documentul
istoric
Grupa III – să
identifice cauzele Videoproiector
care au dus la
declanşarea Activitate
războiului; să pe grupe
descrie, pe baza
- prezintă diapozitivele surselor istorice, Videoproiector
concomitent cu expunerea etapa franceză a
liderului de grup desfăşurării Descrierea
războiului.
Grupa IV - să
descrie, pe baza
surselor istorice, Lucrul cu Fişe de lucru
- paralel cu expunerea etapa cehă a textul
realizată de fiecare lider în desfăşurării istoric
parte, stabileşte împreună cu războiului; să Învăţarea Tabla, creta
elevii forţele participante, identifice urmările prin
cauzele care au dus la acestuia. descoperire Frontal
declanşarea războiului,
precum şi urmările pe care Grupul V – sa
acesta le-a avut. descrie forţele
participante, cauzele Expunerea
care au dus la
declanşarea
războiului, precum
şi urmările pe care
acesta le-a avut.
istorice
Grupa VI – să
argumenteze
rezultatul păcii de la
Westfalia şi Pirinei
din punct de vedere
juridic, religios şi
teritorial.
IV. Fixarea şi Se realizează printr-o fişă de - elevii încearcă să Activitate
sistematizarea evaluare rezolve cerinţele individuală Fişă de
cunoştinţelor fişei de evaluare Jurnal dublu evaluare
(5. min.)
V. Temă pentru Realizaţi o axă cronologică
acasă pe care să înscrieţi - elevii notează Axa
(2 min.) principalele bătălii tema pentru acasă Cronologică
desfăşurate în timpul
Războiului de 30 de ani
Sunt notaţi elevii care s-au
Aprecierea remarcat în timpul lecţiei
activităţii elevilor
(2 min.)

SCHIŢA LECŢIEI

1. Harta politică a Europei în secolul XVII


 lipsa de unitate a Europei :
o menţinerea fărâmiţării Germaniei şi Italiei
o confruntări între Habsburgi şi Imperiul Otoman
o tendinţele expansioniste ale Poloniei
o divizarea religioasă a continentului
2. Forţe participante:
o Uniunea protestantă
o Liga catolică
3. Cauzele:
o Conflictul dintre Habsburgi (catolici) şi principii protestanţi
o Dominaţia habsburgică asupra Cehiei
o Franţa era împotriva creşterii puterii habsburgilor
o Existenţa celor două biserici – catolică şi protestantă
o Interesele comerciale în zona Mării Baltice
- debutează în Germania ca un război civil între nobilimea catolică în frunte cu împăratul şi principii
protestanţi
- prin implicarea altor state devine un război european
4. Desfăşurarea războiului:
a. FAZA CEHĂ ( 1618-1648)
- În 1618, cehii au aruncat, la Praga, pe fereastra Palatului Hradčani, doi comisari imperiali (defenestrare),
fapt ce a declanşat războiul.
- Cehii au fost înfrânţi de trupele imperiale în bătălia de pe Muntele Alb în 1620
- Cehia (Boemia) a fost transformată în provincie habsburgică
b. FAZA DANEZĂ ( 1625-1629)
– S-a format o coaliţie condusă de regele danez Christian al IV-lea.
- Coaliţia a fost înfrântă de trupele imperiale erau conduse de Wallenstein,
- A participat şi principele Transilvaniei, Gabriel Bethlen, dar a fost învins în 1626.
c. FAZA SUEDEZĂ ( 1631- 1635)
- Regele Suediei, Gustav-Adolf conduce armata protestanţilor
- Gustav-Adolf a obţinut o victorie importantă lângă Lepzig, în 1631
- În 1632, Gustav-Adolf a fost ucis în lupta cu trupele imperiale conduse
de generalul Wallenstein la Lützen.
d. FAZA FRANCEZĂ ( 1635 - 1648)
- Franţa a intrat în război alături de Suedia.
- Protestanţii obţin victoria
 Bătălia de la Rocroi, - 1643
 Bătălia de la Lenz,- 1648
 Bătălia de la Podul Carol (Cehia) - 1648
5. PACEA DE LA WESTFALIA ( 1648)
 Franţa obţine unele teritorii germane
●Suedia ocupa părţi din litoralul baltic al Germaniei
●Imperiul German rămânea fărâmiţat
●Olanda devine independentă
●Se garantează libertatea cultelor protestant şi catolic
Tratatul de la Münster a fost încheiat între Franţa şi Imperiul Romano –German, iar cel de la Osnabrück între
Suedia şi Imperiul Romano - German
6. CONSECINŢELE RĂZBOIULUI
 Franţa devenea cea mai mare putere de pe continent
 Germania rămânea ruinată economic şi depopulată
 Suedia devine mare putere în nordul Europei
 Spania decade ca mare putere europeană
 S-au adus noutăţi în modul de ducere al războiului
 A crescut ponderea armelor de foc
 Graniţele stabilite în 1648 vor rămâne, în linii mari, neschimbate până în 1789

Grupa I – să precizeze timpul şi spaţiul istoric la care face referire lecţia; să descrie, pe baza surselor
istorice, etapa daneză a desfăşurării războiului.
Grupa II - să stabilească forţele participante la război; să descrie, pe baza surselor istorice, etapa
suedeză a desfăşurării războiului.

Grupa III – să identifice cauzele care au dus la declanşarea războiului; să descrie, pe baza surselor
istorice, etapa franceză a desfăşurării războiului.

Grupa IV - să descrie, pe baza surselor istorice, etapa cehă a desfăşurării războiului; să identifice
urmările acestuia.

Grupul V – sa descrie forţele participante, cauzele care au dus la declanşarea războiului, precum şi
urmările pe care acesta le-a avut. Istorice

Grupa VI – să argumenteze rezultatul păcii de la Westfalia şi Pirinei din punct de vedere juridic,
religios şi teritorial.

S-ar putea să vă placă și