Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Școala Gimnazială nr. 1 , Rm. Sărat


PROFESOR: Popescu Florina Mădălina
DATA: 11 02 2021
CLASA: a V-a C
UNITATEA DE INVATARE: ,,Civilizația greacă și sinteza elenistică”
SUBIECTUL: “ALEXANDRU MACEDON ȘI CIVILIZAȚIA ELENISTICĂ”
TIPUL LECȚIEI: MIXTĂ (predare-învățare-evaluare)
TIMP: 40 minute
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă;
RESURSE EDUCAȚIONALE: izvoare istorice, PPT, material video, imagini, joc didactic ;
-manual clasa a V-a, editura Aramis; manual clasa a V-a, editura Corint, Minodora Perovici, “Istoria universala in
texte”, editura Corint, Bucuresti 2003; Serge Berstein, Pierre Milza, Istoria Europei, Institutul European, 1998, vol. 1
METODE SI PROCEDEE: problematizarea, conversatia euristica, explicaţia, observaţia, dezbaterea cvintetul, film
documentar.
COMPTENȚE GENERALE:
1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor şi reprezentărilor despre timp şi spaţiu.
2. Utilizarea critică şi reflexivă a limbajului de specialitate şi a surselor istorice
3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienţei istorice şi a diversităţii socio-culturale.
4. Folosirea autonomă și responsabilă a instrumentelor necesare învățării permanente.

COMPETENȚELE SPECIFICE:
1.3. Localizarea în timp și în spaţiu a faptelor şi/sau a proceselor istorice
3.2. Descrierea rolului unor personalităţi în desfăşurarea evenimentelor istorice
4.2. Utilizarea resurselor multimedia în scopul învăţării

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să descopere condiţiile în care se afirmă domnia lui Alexandru Macedon;
O2- să numească capitala și orașele ridicate de Alexandru Macedon ;
O3- să identifice pe harta istorică Imperiul macedonean
O4- să cunoască principalele trăsături ale ,,civilizației elenistice,,
O5- să folosească corect termenii imperiu macedonean, falanga macedoneană, civilizație elenistică, diadohi
SECVENȚELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA STRATEGII și EVALUARE
LECȚIEI ELEVULUI MIJLOACE
DIDACTICE
Organizarea -pregătirea materialului didactic, Pregătesc caietele și conversația
clasei -consemnarea absențelor. manualele de istorie
Reactualizarea Adresez elevilor întrebări despre Elevii răspund la întrebări. Conversația Evaluare orală
cunoștințelor războaiele medice și războiul Marchează pe harta euristică,
anterioare peloponesiac istorică principalele lupte explicația,
Ce au fost războaiele medice? Cu ce din timpul războaielor observația,
scop s-au purtat? Când au avut loc grecești. harta istorică
aceste confruntări militare? Cine a
ieșit învingător? Cine a purtat războiul
peloponesiac? Cum s-a finalizat?
Captarea Este prezentată o poezie despre Elevii ascultă poezia. Se conversația Evaluare
atenției Alexandru Macedon. discută pe marginea ei. frontală
Desfășurarea Evaluare orală
lecției Este transmis titlul lecției . Elevii notează titlul lecției Sursa istorică
,,ALEXANDRU MACEDON ȘI noi. (anexa 1)
CIVILIZAȚIA ELENISTICĂ,,
Prezint elevilor o sursă istorică Elevii lecturează
privind contextul politic al afirmării documentul istoric
Macedoniei și al cetăților grecești. ,,Discursul Coroanei,,
Demostene
Le prezint elevilor câteva informații
privind Macedonia(așezare
geografică, resurse, dezvoltare), țară Observă poziționarea pe Retroproiectorul,
aflată la nord de Grecia. Menționez hartă Macedoniei. film, harta istorică
conducătorii Macedoniei din secolul Ascultă explicațiile date de
IV î.Hr. Filip al II-lea și fiul său profesor.
Alexandru al III-lea. Elevii urmăresc materialul
Ofer elevilor spre vizualizare un scurt video
film despre copilăria și adolescența
lui Alexandru Macedon. https://www.youtube.com/
Sunt notate informații istorice ce vor watch?v=gt3lMX9w4cE Conversația,
constitui schema lecției:Alexandru explicația,
Macedon
- a fost fiul regelui Filip al II și
nepotul lui Alexandru I, (cel care a Elevii notează în caiete problematizarea,
îndurat umilința perșilor.) schema lecției.
-a studiat în copilărie alături de
oamenii erudiți de la curtea tatălui Observă harta istorică a
său, iar mai târziu de la Aristotel. A principalelor cuceriri ale
fost preocupat de scrierile marelui lui Alexandru Macedon.
istoric Herodot.
-la vârsta de 20 de ani Alexandru va
ajunge rege al Macedoniei, după
moartea tatălui său.
-a continuat campania militară a descoperirea
tatălui său cucerind pe parcursul
unui deceniu Imperiul Persan și
punând bazele Imperiului
Macedonean. A cucerit prin lupte:
Siria, Fenicia, Egipt, Babilon,
Pelopones.
*Babilonul va deveni capitala
Imperiului.

Principala sa forță s-a bazat pe


falanga macedoneană.*(formație de
infanteriști, înarmați cu lănci-sarise) Sursa istorică
Este lecturat un fragment (anexa 2)
Pe baza unei surse istorice se din manual ,, Viața lui
descoperă atitudinea pe care a avut-o Alexandru,, Plutarh
Alexandru Macedon față de locuitorii Elevii descoperă
teritoriilor cucerite. principale metode folosite
Noile teritorii cucerite au cunoscut de Alexandru Macedon
civilizația elenistică între 323î.Hr.-30 pentru a-și apropria
î.Hr. populația nou cucerită.
*Reprezintă o sinteză a civilizației și
culturii grecești cu a celei orientale.
A trăit 32 de ani, iar după moartea sa
imperiul a fost împărțit între generalii
săi-diadohi. (Siria, Egipt,
Macedonia).
-a construit 34 de orașe denumite
după numele său, cel mai vestit fiind
Alexandria(Egipt)prezint elevilor
Farul din Alexandria(o minune a
lumii antice)
Realizarea Propun elevilor proverbe la care să Elevii își aleg un proverb Fișă de lucru Individuală,
feed-back-ului reflecte pentru a putea ilustra aducând argumente pentru observația Activitate
informațiile primite. alegerea făcută. Explicația, frontală
*Unirea face puterea* conversația
*Când doi se ceartă al treilea euristică, cvintetul
câștigă,,
*Valoarea nu așteaptă numărul Elevii lucrează individual
anilor,, și/sau în perechi
*Norocul îi iubește pe cei
îndrăzneți,,.
La final se va folosi metoda
cvintetului pentru a defini
personalitatea marcantă a lui
Alexandru Macedon.
Se va folosi un joc interactiv din
platforma learningapps
Tema pentru Se fac aprecieri. Notez elevii care s-au Elevii ascultă și notează frontală
acasă. implicat la oră. Ofer tema pentru ora tema pentru acasă.
viitoare.
Realizarea unui proiect cu tema:
Alexandru Macedon.
Anexa 1
,,Întreg Peloponesul era în dezbinare. Nici cei care-i urau pe spartani nu aveau destulă putere, pentru
a-i nimici nici aceia pe care Sparta îi așezase în fruntea cetăților nu mai erau stăpâni pe ele. Și în
cetățile acestea, și în toate celelalte domneau o dezbinare și o vrajbă fără sfârșit.
Filip vedea lucrurile acestea și dădea bani trădătorilor din toată Grecia ca să învrăjbească popoarele,
aruncându-le pe unele împotriva altora. El folosea greșelile cetăților și reaua lor chibzuială ca să
pregătească și să se înalțe în paguba tuturor.,,
Alexandru cel Mare-poezie

Mulţi pe lume Alexandru s-au numit sub sfântul soare,


Însă unul, numai unul, fu cinstit şi cu "cel Mare".

Mulţi eroi au fost pe lume, curajoşi, figuri abile,


Însă unul, numai unul, l-a-ntrecut chiar pe Ahile.
Mulţi purtat-au multe lupte, pe pământul
necuprins,
Însă unul, numai unul, fost-a-n toate neînvins.
Mulţi făcut-au multe-n lume, unele sunt şi-azi
misteriu,
Fără frică, ca un fulger, el creat-a un imperiu.
Mulţi unit-au multe-n lume – lucruri, oameni,
minţi, talente,
El, sub sceptrul său de aur, a unit trei continente.
poezie de George Budoi din Elogii 
Anexa 2
,,....De aici Alexandru a pornit în Parția și , având acolo parte de răgaz, s-a îmbrăcat întâia oară în
portul barbarilor. Într-adevăr, el voia să se desprindă cu obiceiurile băștinașilor, fie că socotea pentru
că, pentru îmblânzirea acestor oameni, este de mare însemnătate faptul de a-l îmbrățișa obiceiurile și
de a părea din același neam cu ei, fie din dorința de a-i pune la încercare pe macedoneni, ca să vadă
dacă vor s au nu să i se închine și, totodată, pentru a-i obișnui, încetul cu încetul, cu schimbarea
vechiului lor fel de viață.
Sărbătorind căsătoria tovarășilor săi la Susa și luând el însuși în căsătorie pe Stateira, fiica lui Darius,
a dat celor mai nobili pe femeile cele mai nobile,,. Viața lui Alexandru,, Plutarh
Capitala Egiptului elenistic a fost mutată la Alexandria, oraș întemeiat de Alexandru cel Mare. O populație pestriță umplea
străzile orașului: fenicieni, africani, arabi, egipteni, greci, evrei. Cu toții vorbeau între ei limba greacă și respectau legile
grecești. Alexandria a devenit cel mai strălucit oraș al vremii sale, cu farul și cu biblioteca sa imensă.
(Frank Welsh, Istoria lumii)
Căci noi n-am adus nimic în lume, şi nici nu putem să luăm cu noi nimic din ea.
Dacă avem, dar, cu ce să ne hrănim şi cu ce să ne îmbrăcăm, ne va fi de ajuns. Cei
ce vor să se îmbogăţească, dimpotrivă, cad în ispită, în laţ şi în multe pofte nesăbuite
şi vătămătoare, care cufundă pe oameni în prăpăd şi pierzare. Căci iubirea de bani
este rădăcina tuturor relelor; şi unii, care au umblat după ea, au rătăcit de la
credinţă şi s-au străpuns singuri cu o mulţime de chinuri. (Biblia, epistola către
Timotei 6.7-10)
Schița lecției
Alexandru Macedon
-A domnit 336-323 Î. Hr.( a devenit rege la vârsta de 20 ani)
-i-a urmat la tron tatălui său, Filip al II-lea care a cucerit Grecia(Cheroneea),
-a creat un imperiu întins pe trei continente în urma luptelor de la: Granicus, Issos, Gaugamela,
A menținut tradiția și cultura orientală completând-o cu cea greacă, formând astfel o cultură nouă
,,CULTURA ELENISTICĂ,, (323-31 î. hr)
-a ridicat orașe cei poartă numele Alexandria
-după moartea sa imperiul s-a destrămat fiind împărțit între diadohii(moștenitorii săi)

S-ar putea să vă placă și