Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: Tămoanu Daniela

Disciplina: Matematică

Tipul lecţiei: Mixtă

Şcoala: Gimnazială……………..

2017

Locul de desfăşurare: Sala de clasă

Durata: 50 minute

CLASA a V-a CLASA a VI-a CLASA a VII-a


Disciplina: Matematică Disciplina: Matematică Disciplina: Matematică

Unitatea de învățare: Numere raţionale Unitatea de învățare: Rapoarte si proporții. Unitatea de învățare: Calcul algebric.
pozitive; Fracţii zecimale.
Titlul: Mărimi direct proporționale. Titlul lecției: Aplicații. Formule de calcul
Titlul: Împărţirea a două numere naturale cu prescurtat.
rezultat fracţie zecimală. Aplicații. Tipul lecției: Predare și consolidare
Tipul lecției: Fixare și consolidare
Tipul lecției: Fixare și consolidare.

1
Competențe generale: Competențe generale: Competențe generale:
- Cunoasterea si diferentierea numerelor - Identificarea marimilor direct si invers -Aplicarea proprietǎţilor operaţiilor cu numere
zecimale de cele naturale; proportionale in diverse enunturi; reale reprezentate prin litere şi formulele de
- Efectuarea de operatii cu fracţii zecimale; - Alegerea metodei adecvate de rezolvare a calcul prescurtat în calcule variate;
- Efectuarea de împărţiri ale fracţiilor problemelor in care intervin marimi invers si -Aplicarea regulilor de calcul cu numere reale;
zecimale la numere naturale; direct poroportionale; -Manifestarea perseverenţei şi gândire creativǎ
- Rezolvarea de probleme practice făcând apel - Reprezentarea unor date sub forma de tabele în rezolvarea unei problem;
la cunoştinţele teoretice sau de diagrame in vederea inregistrarii si - Rezolvarea de probleme practice făcând apel
Competenţe specifice: prezentarii acestora. la cunoştinţele teoretice.
- Identificarea fractiilor zecimale;
- Efectuarea de împărţiri ale fracţiilor Competenţe specifice: Competenţe specifice:
zecimale la numere naturale; - Intelegerea si utilizarea regulei de trei - Efectuarea calculelor cu numere reale
- Dezvoltarea interesului pentru studiul simpla; utilizand formulele de calcul prescurtat;
matematicii; - Reprezentarea unor date, in vederea - Dezvoltarea capacitatii de a comunica,
- Asezarea corecta a unui exercitiu pe tabla si rezolvarii exercitiilor; utilizand limbajul matematic;
in caiet; - Analizarea unor situatii practice cu ajutorul - Cunoasterea si intelegerea conceptelor si a
marimilor direct proportionale. procedurilor de calcul specifice matematicii.
- Directionarea atentiei; Obiective operaţionale:
Obiective operaţionale: - Dezvoltarea interesului pentru studiul
- Să efectueze împărţiri ale fracţiilor zecimale matematicii; - Sa efectueze calcule cu numere reale utilizand
la numere naturale; - Asezarea corecta a unui exercitiu pe tabla si formulele de calcul prescurtat;
- Să fie atenți și să participe afectiv la lecţie; in caiet;
- Să-şi dezvolte interesul pentru studiul - Evidentierea in scris a unor notiuni -Sa identifice modalitati eficiente de organizare
matematicii; importante. a unui calcul;
- Să-și dezvolte spiritul de observație,
tenacitatea, perseverența, capacitatea de Obiective operaţionale: - Sa manifeste interes in rezolvarea
concentrare și a atenției distributive. - Sa inteleaga si sa utilizeze regula de trei problemelor;
Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, simpla;
dialogul, exerciţiul, conversaţia. - Sa aleaga metode adecvate de rezolvare a - Să fie atenți și să participe afectiv la lecţie.

2
Mijloace de învăţare: manualul, culegerea, problemelor in care intervin marimi direct
fişe de lucru. proportionale;
Bibliografie: 1) Matematică, Editura Paralela - Sa aseze corect un exercitiu pe tabla si in Metode şi procedee: explicaţia, expunerea,
45, mate 2000+, clasa a V-a, Sorin Peligrad, caiet; dialogul, exerciţiul, conversaţia.
Ioan Serdean, Dan Zaharia, Maria Zaharia; - Sa-si directioneze atentia.
2) Programa şcolară pentru clasele V-VIII ; Mijloace de învăţare: manualul, culegerea,
Aria curriculară: matematică şi ştiinţe; 3)
www.didactic.ro Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, fişe de lucru.
dialogul, exerciţiul, conversaţia.
Bibliografie: 1) Culegere de matematică, clasa
Mijloace de învăţare: manualul, culegerea, a VII-a, Marius Perianu, Ioan Balica, Paula
fişe de lucru. Balica, Partea a II-a ;
Bibliografie: 1) Culegere de matematică,
clasa a VI-a, Partea a II-a, Marius Perianu, 2) Programa şcolară pentru clasele V-VIII.
Cătălin Stănică, Daniela Stănică. Aria curriculară: matematică şi ştiinţe.
2) Programa şcolară pentru clasele V-VIII.
Aria curriculară: matematică şi ştiinţe; 3)
www.didactic.ro

Desfăşurarea lecţiei
1. Moment organizatoric: - efectuarea
prezenţei elevilor, notarea în catalog a
Desfăşurarea lecţiei
absenţilor, verificarea existenţei resurselor
materiale necesare; 1. Moment organizatoric: -efectuarea
- asigurarea condiţiilor optime pentru
prezenţei elevilor, notarea în catalog a
desfăşurarea lecţiei (lumină, cretă, …)
absenţilor, verificarea existenţei resurselor
materiale necesare;

- asigurarea condiţiilor optime pentru


desfăşurarea lecţiei (lumină, cretă, …)

3
2. Captarea atenţiei: - are loc verificarea
temei şi rezolvarea eventualelor

neclarităţi / nelămuriri întâlnite: verificarea


temei elevilor prin sondaj folosind dialogul
profesor – elev, elev-elev, prin confruntarea
rezultatelor;

- verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor


predate anterior.

Desfăşurarea lecţiei 2. Captarea atenţiei: - are loc verificarea 3. Anunţarea temei şi a obiectivelor:
temei şi rezolvarea eventualelor Aplicații. Aplicații. Formule de calcul
1. Moment organizatoric: - efectuarea neclarităţi / nelămuriri întâlnite: verificarea prescurtat
prezenţei elevilor, notarea în catalog a temei elevilor prin sondaj folosind dialogul În această oră vom recapitula cele învăţate
profesor – elev, elev-elev, prin confruntarea despre formulele de calcul prescurtat. Pentru
absenţilor, verificarea existenţei resurselor rezultatelor; aceasta elevii vor iesi la tabla si vor scrie
materiale necesare; - verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor formulele de calcul prescurat, prezentate in
predate anterior, care se face prin extragerea lectia anterioara, dupa care va primi fiecare
- asigurarea condiţiilor optime pentru unui biletel cu o intrebare si fiecare elev va câte o fişa de lucru.
desfăşurarea lecţiei (lumină, cretă, …) raspunde in fata clasei. 4. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor: anterior.
2. Captarea atenţiei: - are loc verificarea Mărimi direct proporționale. Pentru a ne reaminti formulele de calcul
temei şi rezolvarea eventualelor prescurtat, predate, să completăm în flip-chart
4. Transmiterea cunoştinţelor: pentru a ni se intipari mai bine.
neclarităţi / nelămuriri întâlnite: verificarea Iar acum să folosim formulele de calcul
temei elevilor prin sondaj folosind dialogul I) Doua marimi se numesc direct in rezolvarea exerciţiilor din fişa de lucru.
profesor – elev, elev-elev, prin confruntarea proportionale daca atunci cand una creste (Anexa1)
rezultatelor; (scade) de un numar de ori si cealalta creste
(scade) de acelasi numar de ori. 6. Evaluarea: Se fac aprecieri asupra elevilor
- verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor care s-au implicat pe parcusrul lectiei.

4
predate anterior. II) Regula de trei simplă 7. Tema pentru acasă: Exercitiile nerezolvate
fisa de lucru.
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor: Se numeşte regula de trei simplă procedeul
folosit pentru a determina numărul necunoscut
Aplicații. Împărţirea a două numere naturale dintr-o mulţime de două elemente, dacă între
cu rezultat fracţie zecimală. acea mulţime şi o altă mulţime ale cărei
4. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite elemente sunt cunoscute si se stabileşte o
anterior. relaţie de directă proporţionalitate. Se vor
pune spre rezolvare elevilor probleme din fisa
- Pentru a recapitula cunoştinţele însuşite de lucru.
despre fractiile zecimale si operatii cu acestea,
fiecare elev va extrage cate un biletel cu o 5. Asigurarea feed-back-ului: Elevii vor
singura intrebare si va raspunde in fata clasei, primi cate o fisa (Anexa1) si rezolva la tablă
iar apoi, elevii primesc cate doua fise de lucru. exerciţiile.
(Anexa1) si (Anexa2) 5. Fixarea 6. Evaluarea însuşirii cunoştinţelor: ELevii
cunoştinţelor: vor primi un test de 5-10 minute (Anexa2).
- Iar acum să folosim cele recapitulate, la 7. Tema pentru acasă: Exerciţiile
rezolvarea problemelor de pe fişa de lucru nerezolvate din fisa.
(Anexa1).

6. Evaluarea: Notarea elevilor care s-au


implicat pe parcursul lectiei.

7. Tema pentru acasă: Exercitiile


nerezolvate din fisa.

S-ar putea să vă placă și