Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECȚIE

Clasa a I – a Clasa II – a
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturi Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturi
Disciplina: Matematică Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Povești la gura sobei Unitatea de învățare: Vin sărbătorile!
Subiectul: Numerele naturale de la 0 la 100 (Recunoașterea,formarea,citirea și scrirea lor) Subiectul: Înmulțirea numerelor naturale
Titlul lecției: Recapitulare Titlul lecție: Înmulțirea când unul dintre factori este 3, 4
Tipul lecției: mixtă Tipul lecției: fixare și sistematizare
Scopul lecției: Scopul lecției: dezvoltarea gândirii logico-matematice şi a capacităţii de
utilizare a cunoştinţelor însuşite referitoare la înmulţirea numerelor
Obiective operaționale naturale
O1 – să citească corect numerele naturale din concentrul 0-100, folosindu-se de cunoștințele
dobândite anterior; Obiective operaționale
O2 – să descompună în zeci și unități numere din concentrul 0-100, aplicând regulile învățate; O1-să efectueze operaţii de înmulţire când un factor este 3 sau 4
O3 – să precizeze vecinii unui număr dat din concentrul 0-100, folosind suport vizual; O2- să utilizeze corect noțiunile matematice – factor, produs, triplu,
O4 – să identifice numerele pare/impare dintr-un șir de numere, pe baza cunștințelor acumulate; întreit, împătrit
O5 – să ordoneze crescător/descrescător numerele date, folosind axa numerelor; O3- să identifice operaţiile corespunzătoare relaţiilor „de n ori mai
mare” şi „cu n mai mare
Strategii didactice O4 - să utilizeze proprietățile operațiilor de înmulțire în rezolvarea
 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, observația, jocul problemelor matematice;
didactic, munca independentă Strategii didactice
 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul,
 Mijloace de învățământ: laptop, fișă de lucru, instrumente de scris, baloane, bol, observația, jocul didactic, munca independentă, R.A.I
jetoane  Mijloace de învățământ: laptop, fișă de lucru, instrumente de
 Forme de organizare: activitate frontală, individuală scris, tablă de zar, zaruri
 Forme de organizare: frontal, individual , pe echipe
Resurse
Resurse
 Umane: 9 elevi  Umane: 8 elevi

1
 Temporale: 45 min  Temporale: 45 min
 Spațiale : sala de clasă  Spațiale : sala de clasă

Bibliografie

 MEN– Programa pentru disciplinele Matematică si explorarea mediului, Arte vizuale


si abiliatti practice, Comunicare in limba romana, Dezvoltare personala, , aprobată
Bibliografie
prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, Bucuresti, 2013;
 MEN– Programa pentru disciplinele Matematică si explorarea
 Constantin Petrovici, Didactica matematicii pentru învățământul primar, Editura
mediului, Arte vizuale si abiliatti practice, Comunicare in limba
Pollirom, 2014
romana, Dezvoltare personala, , aprobată prin ordinul
 Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului (clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului 3418/19.03.2013; ministrului nr. 3418/19.03.2013”, Bucuresti, 2013;
 M.Neagu ,G.Streinu-Cercel, N.I.Nediţa, Metodica predării matematicii / activităţilor  Gardin, M., Gardin F., Badea C., Berechet F.- Culegere de
matematice , Nedion, Bucureşti, 2006 . exerciţii şi probleme, Editura Paralela 45, 2007
 Neacşu, I- Metodica predării matematicii la clasele I- IV, Editura Didactică şi  Neacşu, I- Metodica predării matematicii la clasele I- IV,
Pedagogică, 2008 Editura Didactică şi Pedagogică, 2008
 www. didactic. ro  www. didactic. ro

2
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare

Ob.op.

Timp
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Momentul Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii Instructaj - Frontal observarea sistematică a

min
optime a orei, pregătirea materialului didactic; verbal comportamentului

1
organizatoric
2. (re)Actualizar Se realizează cu ajutorul unei fișe de lucru independentă, Explicația Fișă de lucru Individual
ea fiecare copil trebuie să identifice numerele scrie pe Munca Instrumente de
socotitoare independentă scris observarea sistematică a
cunoștințelor

5 min
comportamentului
asimilate
anterior
clasa I

3. Captarea  Se realizează cu ajutorul unui joc didactic Conversația Laptop Frontal Apreciez capacitatea
 https://wordwall.net/ro/resource/8286106/inmultirea- Exercițiul https:// elevilor de a raspunde
atenției
cu-2-3-si-4 wordwall.net/ corect la întrebările ce
5 min

clasa II
O1

ro/resource/ conțin operații de


8286106/ înmulțire
inmultirea-cu-
2-3-si-4
4. Captarea Propun elevilor următorul exercițiu: “ Citește numărul și
Laptop
Apreciez capacitatea de
atenției găsește-i vecinul mai mic” . Voi numi un elev pentru a identificare corectă a
https://
clasa I găsi vecinul primului număr, iar acesta va numi vecinilor
5 min

Conversația learningapps.or
următorul elev care va găsi vecinul următorului număr. Frontal
O1

Exercițiul g/display?
Continuăm în acest ritm , până aflăm toti vecinii
v=pdhin7bqt20
numerelor date.
https://learningapps.org/display?v=pdhin7bqt20
5. Anunțarea Se anunță tema lecției: „Astăzi vom recapitula numerele Explicația - Frontal Observarea sistematică a
temei și a naturale de la 0 la 100 . Se precizează obiectivele în comportamentului
1 min

termeni accesibili.„Mi-am propus ca la sfârșitul acestei


obiectivelor lecții să puteți citi și scrie cu ușurință numerele naturale
operaționale până la 100, să comparați și să ordonați numere naturale
clasa I de două cifre
3
6. Anunțarea Elevii vor lucra individual, fiecare având câte o fișă Explicația Fișă de lucru Individual Observarea sistematică a
temei și a cu câteva exerciții ușoare. Vor descoperi un cuvânt magic Exercițiul Instrumente de comportamentului

5 min
și anume ”RECAPITULARE” scris

O1
obiectivelor Vor fi anunțati că astăzi la ora de matematică vor fixa
operaționale cunoștințele legate de înmulțirea cu 3 și 4. Scriu titlul la
clasa II tablă iar elevii îl notează în caiete.
7. Dirijarea Fiecare copil primește câte o fișă de lucru. Fișa cuprinde Conversația Fișă de lucru Individual Observarea sistematică
învățării patru exerciții cu următoarele sarcini de lucru: Explicația Instrumente de
clasa I  scrierea numerelor respectând cerințele date; Exercițiul scris
 identificarea vecinilor unor numere;

O3 O4 O5
 descoperirea regulii și continuarea șirurilor cu

10 min
numere corespunzătoare;
 ordonarea descrescătoare a unor numere,
identificarea numerelor pare și impare,
rotunjirea la zeci a numerelor.

8. Recapitularea Mai întâi vom juca oral jocul „Răspunde repede şi bine !” Conversația Fișă de lucru Frontal Apreciez capacitatea de
cunoștințelor .Intrebari si exercitii orale: Exercițiul Instrumente de Individual efectuare corectă a
clasa II - Cum se numesc numerele care se înmulţesc ? Explicația scris operațiilor de înmulțire
- Cum se numeşte rezultatul la înmulţire?
- Dublul numărului 9 este...
O1

- Produsul vecinilor lui 4 este...


15 min

- Triplul numărului 8 este....


- Împătritul numarului 5 este…
O3

- numărul de 3 ori mai mare decât 5


- numărul cu 4 mai mare decât 7
Apreciez capacitatea de
Fiecare elev primește câte o fișă de lucru ce conține
exerciții de înmulțire cu 3 și 4. a rezolva corect
exercițiile

9. Fixarea Se realizează cu ajutorul unui joc didactic. Într un bol Conversația Jeetoane Colectiv Apreciez capacitatea de
5 min

cunoștințelor sunt jetoane ce conțin numerele de la 0 la 100. Fiecare Explicația Bol a citi corect numerele de
O1

clasa I elev va extrage cate un jeton și va spune ce număr indică Jocul didactic pe jetoane
jetonul respectiv.

4
10. Obținerea Zarul înmulțirilor Conversația Tablă de joc Pe echipe
performanței Se lucrează în echipe de câte doi elevi. Fiecare echipă Explicația Zar Apreciez capacitatea de
primește un zar și o tablă de joc. Voi sfătui copii să își Observația Creion colorat efectuare corectă a
clasa II
aleagă câte o culoare pentru a colora caseta cu rezultatul Jocul didactic operațiilor de înmulțire
exercițiului pe care l-au rezolvat. Un copil aruncă zarul și Exercițiul
rezolvă exercițiul cu numărul indicat pe acesta.
Rezolvarea se face pe caietul de clasă. După rezolvarea
exercițiului, copilul va căuta numărul care reprezintă
rezultatul în tabelul de pe tabla de joc. Dacă el se găsește
acolo va colora caseta și va obține un punct. Dacă rnu se

10 min
găsește înseamnă că rezultatul este greșit, iar colegul său
O4 primește o șansă de a obține un punct rezolvând
exercițiul. Urmează aruncarea zarului de către al doilea
copil. Va rezolva și el exercițiul al cărui număr
corespunde celui de pe zar. Dacă zarul indică un număr
care a fost deja folosit, copilul stă o tură și colegul său
aruncă zarul. După efectuarea tuturor calculelor, se
numără punctele obținute de fiecare dintre cei doi copii.
Cel care a colorat cele mai multe casete este câștigător.

11. Obținerea Se realizează cu ajutorul unor baloane. Fiecare copil va Conversația Baloane Colectiv Apreciez capacitatea de
O1 O2 O5

performanței primi cate un balon pe care va trebui să scrie un număr Explicația a răspunde corect
10 min

cuprins in concentrul 0-100. Vom ordona atât crescător Jocul didactic cerințelor indicate
clasa I cât și descrescător numerele de pe baloane, apoi vom
identifica care este cel mai mare și cel mai mic număr pe
care îl vom descompune în zeci și unității.

5
12. Asigurarea Propun elevilor un mic joc care se numeşte Conversaţia
retenției și a Răspunde- Aruncă- Interogheaza (metoda RAI):
transferului Un coleg spune un exercitiu de inmultire cand unul Explicaţia mingiuta Colectiv Apreciez
clasa II din factori este 2, 3 sau 4 si arunca mingiuta unui corectitudinea
coleg. Acesta da raspunsul si daca e corect, va Exerciţiul

10 min
răspunsurilor orale

O1
arunca la randul sau mingea unui alt coleg,
spunandu-i o alta operatie de inmultire, cand unul Metoda RAI
din factori e 2, 3 sau 4. Daca greseste raspunsul, cel
care a aruncat mingea si a spus exercitiul alege un
alt copil caruia ii repeta operatia respectiva si ii
arunca mingiuta.
13. Asigurarea Fiecare elev primește câte o fișă de lucru unde vor Explicația Fișă de lucru Individual Observarea sistematică a
completa numerele care lipsesc de pe tabela Munca Instrumente de comportamentului
5 min
retenției și a
sportivă, apoi vor colora respectând indicațiile independentă scris
transferului Exercițiul
clasa I arbitrului.
14. Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale privind conversația - frontal Aprecieri verbale
activității participarea elevilor la lecţie, implicarea lor în Autoaprecieri
3 min

realizarea sarcinilor. Se încurajează elevii care s-au


străduit. Se solicită autoaprecieri susţinute de
întrebări: Ce v-a plăcut cel mai mult în activitatea
de astăzi? / Ce vi s-a părut dificil?

6
Desfășurarea activității

7
JOC ”CUVÂNTUL MAGIC”
3x9

4x6 0x4
7x3
R 3x4 4x8
4x5

L C U
T E P
4x9

8
I
3x5
4x4
A E
R
A

27 32 21 30 20 36 12 0 24 16 15 40

9
10
Zarul înmulțirilor

1). 3 x 8 = 4). 4 x 7 = 7). 4 x 2 x 1= 10). 2 x 2 x 3 =

2). 4 x 2 x 3 = 5). 1 x 3 x 2 = 8). 3 x 7 = 11). 4 x 2=

3). 4 x 9 = 6). 9 x 4 = 9). 3 x 3 = 12). 5 x 2 x 4 =

24 36 40 9

8 24 21 8

36 6 8 12

11
ANEXA
1. JOC :Completează cercul, înmulțind numărul din centru cu cel din inelul mijlociu pentru a obține numerele din exterior.

2. ŞTAFETA : Calculează un copil prima coloană iar colegul a doua coloană. ATENŢIE:Verifică rezultatele colegului!

12
13

S-ar putea să vă placă și