Sunteți pe pagina 1din 4

coala Gimnazial Petri Mor Nufalu Prof. nv.

primar Moisi Mirela

PROIECT DIDACTIC
CLASA:I A
DATA: 17.12.2015
ARIA

CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii


DISCIPLINA: Matematic i explorarea mediului
UNITATEA: Prietenia
SUBIECTUL LECIEI: -Adunarea i scderea
numerelor 0-20, fr i cu trecere
peste ordin

1
coala Gimnazial Petri Mor Nufalu Prof. nv. primar Moisi Mirela

FORMA DE REALIZARE: activitate integrat


TIPUL DE ACTIVITATE: sistematizarea i consolidarea cunotinelor
DOMENII INTEGRATE:Matematic i explorarea mediului
Comunicare n limba romn
Arte vizuale i abiliti practice

SCOPUl:

Dezvoltarea gndirii i a limbajului matematic, formarea de deprinderi intelectuale i stimularea capacitilor cognitive i practic-utilitare.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

s opereze cu noiunile matematice nvate: termeni, sum, diferen;


s rezolve corect, oral i n scris, adunri i scderi cu numerele naturale din concentrul 0-20, fr trecere peste ordin;
s verbalizeze operaiile efectuate, motivnd alegerile fcute n rezolvarea exerciiilor i problemelor;
s rezolve independent i n echip sarcinile de lucru primite;
s manifeste spirit de iniiativ i cooperare n cadrul grupului;

STRATEGIA DIDACTIC:

Tipuri de experiene de nvare: active i interactive - de exersare, aplicare;


Sistemul metodologic: conversaia euristic, explicaia, observaia, demonstraia, problematizarea, exerciiul, jocul didactic, brainstorming-ul,
roata surprizelor matematice, metoda tiu/Vreau s tiu/Am nvat;
2
coala Gimnazial Petri Mor Nufalu Prof. nv. primar Moisi Mirela

Sistemul resurselor curriculare: planul de nvmnt, programa colar, documentele de proiectare curricular;
Forme de organizare a activitii elevilor: frontal, individual, pe grupe.

RESURSE:

Umane: 12 elevi;
Materiale: plana-suport, cuca cu prietenii lui Winnie, calculator, tabla, videoproiector, joc interactiv n PPT, roata surprizelor matematice, tabel
tiu/Vreau s tiu/Am nvat, caiete, puzzle, fie de lucru;
Spaiale: sala de clas;
Temporale: 40 minute + 10 minute activiti recreative;
Bibliografice:

1. Programa colar pentru disciplina Matematic i explorarea mediului(clasa pregtitoare, clasa I i clasa a II-a), aprobat prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Curs formare - Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV,
program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar;
3. Rou, Mihail, (2004), Metodica predrii matematicii, Editura Credis, Bucureti;
4. Iliana, Dumitrescu, Nicoleta C., Alina B., (2014), Manual pentru clasa I -Matematic i explorarea mediului, editura CD Press.

3
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTIC
NR. SECVENELE CONINUTUL INFORMAIONAL I
RESURSE RESURSE FORME DE
CRT. INSTRUIRII DEMERSUL DIDACTIC EVALUARE
PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE
coala Gimnazial Petri Mor Nufalu Prof. nv. primar Moisi Mirela

1. Moment Se creeaz condiiile necesare pentru Instructajul Materiale Frontal Observarea


organizat buna desfurare a activitii. verbal necesare comportamentulu
oric activitii i elevilor
2

Se verific cantitativ i calitativ tema pentru


2. Verificare Observaia cadranele Individual Capacitatea de a
acas: realizarea fiei cu metoda cadranelor.
a temei exerciiul verbaliza
o metod tare ndrgit de copii.
pentru rezolvarea
acas problemei
5

Copiii, mpreun cu prietenul lor au


3. Captarea Conversaia plicul Frontal Observarea
ajuns la al III-lea plic din care va trebui s
ateniei exercitiul csua lui sistematic
rezolvm toate sarcinile propuse de Winnei. Winnei
5
Captarea ateniei se realizeaz prin
rezolvarea unui rebus matematic, la tabl,
care va avea ca soluie cuvntul
CONCURS. ANEXA 1

4. Anunare Se anun elevii c pe parcursul orei de Explicaia Frontal Observarea


a temei matematic vor rezolva adunri i scderi sistematic
cu numerele de la 0 la 20.
4
2 Se anun obiectivele pe timpului:
Managementul nelesul elevilor.
coninuturile
Atrag atenia proiectate vor fi selectate
asupra participrii n i
active func
cuie de limitrile temporale, urmnd a fi atinse n activitile ulterioare.

S-ar putea să vă placă și