Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 08.10.2019
GRUPA: Mică
UNITATEA DE ÎNV.: Grădiniţa Nr.23
Prof. înv. preşc: Coman Cristina
TEMA ANUALĂ: ”Când/cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: “Toamna”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Mere in panere”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: DEC- Activitate artistico-plastica
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: ”Merisorul”
MIJLOC DE REALIZARE:Dactilopictura
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare (marul) prin tehnica dactilopicturii;Educarea spiritului de ordine si
al acuratetii in realizarea lucarii.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
O1 - sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie
(hartie, acuarele, servetel, pahar cu apa);
O2 - sa realizeze lucrarea utilizand tehnica dactilopicturii;
O3 - sa aplice corect culoarea cu degetul aratator pe suprafata data,
respectand indicatiile primite;
O4 - sa-si dezvolte increderea in fortele proprii si sa manifeste stabilitate si
perseverenta in activitate;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independenta

Material didactic:
– modelul educatoarei
– material de lucru pentru copii: hartie pe a carei suprafete
este trasat conturul unui mar, pahare cu apa si servetele, acuarele, cutie cu material didactic -recompense
BIBLIOGRAFIE:
Caietul profesional al educatoarei, 2006.
Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactică, 2008.
Învăţământul primar şi preşcolar 3-4/ Editura Arlequin/2012
Revista Învăţământului preşcolar nr.3-4/2010,
Editura Arlequin, Bucureşti/2010.

DURATA: 10 – 15 minute
Evenimentul Conţinutul Evaluarea
didactic ştiinţific Strategii didactice

Metode şi Mijloace de Forme de


procedee învăţământ organizare
1.Moment aranjarea hartie pe a carei
organizatoric mobilierului în suprafete
careu este trasat
deschis conturul unui
-pregătirea mar, pahare cu
materialului apa si servetele,
demonstrativ acuarele, Cutie cu
-introducerea material didactic
copiilor în sala -recompense
de grupă.
2.Captarea atenţiei “Este un fruct -surpriza Cutie cu material Frontal se observă
acrişor,/ conversaţia didactic comportamentul
Roşu, verde, -explicaţia copiilor
gălbior,/
În poveste-i
otrăvit,/
Ghiceşte
fructul oprit!”
(Mărul);
3.Anunţarea temei Anunţarea conversaţia Frontal se observă
şi a obiectivelor temei se face explicaţia comportamentul
direct, nonverbal al
prezentarea copiilor
obiectivelor pe
înţelesul
copiilor.
4.Dirijarea Plan de -conversaţia frontal aprecieri
învăţării întrebări: Ce v- -explicaţia individuale şi
am pregătit pe descoperirea globale
măsuţe? -explicaţia
Pe ce vom
Marul
(dactilopictura)
(dactilopictura)

S-ar putea să vă placă și