Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

Data:
Clasa: a II-a
Propuntoare:
Unitatea de nvmnt:
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Matematic
Unitatea de nvare: Uniti de msur
Subiectul leciei: Msurarea lungimilor. Metrul
Tipul leciei: de transmitere de noi cunotine
Scopul leciei:formarea deprinderilor de a aplica cunotinele despre unitile de msur pentru lungime
nvate,.n rezolvarea diferite exerciii i probleme .

Obiective de referin:

2.11 s msoare i s compare lungimea, capacitatea sau masa unor obiecte folosind uniti de

masur nonstandard adecvate, precum i urmtoarele uniti de msur standard: metrul, litrul,
kilogramul;

4.1. s manifeste o atitudine pozitiv pentru aflarea rezultatelor unor exerciii i probleme.

Obiective operaionale:

Pe parcursul activitii, elevii vor fi capabili:


a) cognitive:
OC 1- s recunoasc unitile de msur pentru lungime i instrumentele necesare msurrii
obiectelor , n situaii date.
Nivel -minimal: recunoaterea obiectelor ce pot fi msurate ca lungime i a unor instrumente de
msur;
-mediu: recunoaterea obiectelor msurabile, a instrumentelor folosite pentru exprimarea
lungimii, limii, nlimii acestora;
-maximal: recunoaterea i denumirea cu uurin a obiectelor i mrimilor msurabile, a
unitii de msur standard (metrul), precum i a instrumentelor de msur
utilizate.

OC 2- s efectueze exerciii de adunare i scdere folosind uniti de msur nvate;


Nivel -minimal :efectuarea exerciiilor n care se opereaz cu unitatea de msur principal
metrul;
-mediu: efectuarea exerciiilor n care se pot folosi alte uniti de msur, precum kilometrul
sau centimetrul, subliniindu-se importana folosirii acestora n viaa oamenilor;
-maximal: efectuarea exerciiilor cu unitile de msur nvate i folosirea lor n viaa
cotidian;

OC 3 s rezolve i s compun probleme cu unitile de msur nvate:

Nivel -minimal :compunerea (dup desen) i rezolvarea problemelor cu dou operaii, utiliznd
ca unitate de msur- metrul;
-mediu :compunerea (dup exerciiu) i rezolvarea problemelor cu dou operaii, utiliznd
ca unitate de msur- metrul;;
-maximal: compunerea i rezolvarea problemelor cu unitile de msur nvate, *( folosirea
mrimilor n raport cu contextul realitii);
OC4 - s execute msurtori folosind instrumentele de msur prezentate;
Nivel - minimal: msurarea lungimii i limii obiectelor prin folosirea unitilor i a
instrumentelor de msur corespunztoare;
-mediu: s realizeze msurtori ale obiectelor prezentate, prin utilizarea unitilor de msur
standard sau nonstandard, contientiznd necesitatea unitilor etalon;
- maximal- s execute msurtori cu uurin, opernd cu unitile nvate i folosind diverse
instrumente de msur;

b) psiho-motorii:
OP1- s se deplaseze n spaiul clasei pentru a soluiona sarcinile primite;
OP2- s manevreze corect instrumentele de lucru;

c) afectiv-atitudinale:

OA1 -vor manifesta interes fa de lucrul n grup;


OA 2- se vor mobiliza pentru realizarea fiecrei sarcini date;
Resurse:
A. bibliografice:
1. oficiale
*Curriculum Naional , Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 1998;
*Mogo M., Pacearc ., Matematic, manual pentru clasa a II- a, Ed. Aramis, 2004;
2. tiinifice
*Aron Ioan, Herescu I. Gheorghe, Aritmetica pentru nvtori, Bucureti, Editura Didactic i
Pedagogic, 1977, pp. 286-291;
3.metodico-didactice:
*Metodica predrii matematicii la clasele I-IV,Manual pentru liceele pedagogice, clasele XI-XII,
Bucureti, Ed. Did. i Ped. , 1988;
*Mihaela Neagu, Constantin Petrovici, Aritmetica prin exerciii i probleme, ciclul primar, Iai, Editura
Gama, 1993, pp. 72.

B. metodologice:

a) strategia didactic: deductiv, algoritmic;


b) metode i procedee: conversaia, demonstraia, explicaia, observaia, exerciiul, problematizarea,
algoritmul de calcul, munca indepenent, nvarea prin cooperare, jocul didactic.
c) mijloace de nvmnt: fie de lucru, plan, jetoane mobile,metru de croitorie, rulet, metru de
tmplrie, materiale textile de diverse lungimi, grdulee de lemn, recompense: medalioane ilustrate.

d) forme de activitate: frontal, individual, grupe (7-8 elevi );

e) forme de evaluare: evaluare oral, prob scris, prob practic, observare sistematic;

C. temporale: 45-50 minute

D. umane: 22 elevi

E. spaiale: sala de clas


Activitatea propuntoarei Activitatea elevilor

1 Momentul organizatoric - Amenajarea slii de grup


- Formarea grupelor de
Asigurarea condiiilor necesare unei bune desfurri a elevi.
activitii.

2.Captarea i orientarea ateniei


..Legenda ciocrliei.
Ce legend ai citit la lectur?

Am primit un mesaj lsat de aceast pasre cltoare n Un elev rostete cuvintele


zborul ei .Solicit un elev s citeasc versurile propuse. ciocrliei.
3.Reactualizarea cunotinelor anterior nvate

Pe cine dorete s ntlneasc pasrea ?


Cum putem s msurm lungimea distanei dintre cei doi
frai ?
Ce alte uniti de msurat lungimea ai nvat ? .. cu palma, cu cotul , pasul..
Cum am putea msura aceast lungime ? .. cu pasul.
Haidei s msurm distana de la ciocrlie la soare . Elevii solicitai vor efectua:
pai de furnic;
pai de pitic i
Pe plan se noteaz rezultatele msurrii. pai de uria.
4. Anuntarea temei si a obiectivelor

Am observat c aceast lungime a fost msurat i am Elevii scriu in caiete titlul


obinut 3 rezultate diferite. Pentru a afla lungimea acestei leciei,
distane vom utiliza metrul.
Metrul este o unitate de msur, cu ajutorul cruia putem Data 10.05.2012
stabili exact lungimea unor corpuri sau anumite distane. Msurarea lungimii
Notez pe tabl titlul leciei. Metrul
5. Dirijarea nvrii Copiii dau diferite exemple:
Lungimea clasei
Ce lungimi putem noi msura? Lungimea curtii
Latimea bancii
Inaltimea peretelui
Inaltimea usii
Muntele ..
Podul
Pentru a msura lungimea acestora se utilizeaz metrul.
Elevii noteaz definiia n
Prezint instrumentele de msurat cel mai des ntlnite: caiete.
Metrul 1 metru = 1 m
de croitorie
de tmplrie Unitatea principal pentru
ruleta msurarea lungimii este metrul.

Fiecare grup va avea de msurat anumite obiecte Elevii identific fiecare


necesare prinesei Lia. instrument prezentat si le
ndrum activitile fiecrei grupe. denumesc corect.
I grup material textile
pentru confectionare unei
rochii
cu ajutorul
metrului de croitor
a II-a grup gardul ce
imprejmuieste castelul
Cu ajutorul
metrului de tamplarie
a III-a grup lungimea
gardului grdinii de flori a
palatului
Cu ajutorul ruletei

6. Obinerea performanei

Fiecare elev va primi o fi de lucru , avnd urmtorii


itemi :

2.Un om are un ogor lung de


1 . Calculai :
2 m + 37m = 444 m - 35m = 894 m.El cultiva,364 m cu
cartofi,iar restul cu fasole.
478 m + 265 m = 72 m - 54m =
Ce lungime din ogorul sau
651m 35m + 26m= va fi cultivat cu fasole?

Se vor respecta etapele rezolvrii unei probleme:citirea


enuntului,extragerea datelor,stabilirea a ce se cunoaste in
problema,ce nu se cunoate ,ce se cere spre rezolvare,ce
trebuie aflat pentru a rspunde cerinei problemei.

7. Evaluarea cunostintelor dobndite

Exerciiu- joc: ,,Cine ajunge primul ? Fiecare elev calculeaz


individual distanele, apoi le
Pe fiele de evaluare va fi ilustrat problema: compar.

Albinuta Zuzu si albinuta Zizi zboar spre un cais inflorit.


Care ajunge mai repede?

Calculai suma distanei parcurse de fiecare albin pentru


a afla cine are cea mai scurt distan de parcurs.

8. Aprecierea activitii

Ca rsplata pentru munca voastr, prinesa va oferi ca Elevii rspltesc prinesa


recompens nite medalioane.
pentru surprizele oferite cu un
cntec vesel de primvar.

nva de la psri s fii mereu n zbor !

S-ar putea să vă placă și