Sunteți pe pagina 1din 8

ŞCOALA:

CLASA: a IV–a D
PROF.ÎNV.PRIMAR

PROIECT DIDACTIC
DATA: 22.03.2018
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Preocupările noastre-Fracții
SUBIECTUL: Adunarea și scăderea fracțiilor cu același numitor
FORMA DE REALIZARE : integrată
TIPUL LECŢIEI: însușire a noilor cunoșințe ;
DOMENII INTEGRATE:
Matematică, Limba și literatura română, Arte vizuale și abilități practice.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
➢ O.1 Să identifice fracțiile echiunitare, subunitare și supraunitare- obiectiv considerat realizat dacă elevii știu să identifice tipurile de
fracții(exercițiul);
➢ O.2 Să descopere numărătorii care au același numitor- obiectiv considerat realizat dacă elevii reușesc să îi descopere (problematizarea);
➢ O. 3 Să calculeze corect adunările și scăderile cu fracții ce conțin același numitor- obiectiv considerat realizat dacă elevii răspund corect la
exercițiile date(lucru în echipe, fișa) ;
➢ O. 4 Să rezolve problema dată cu plan de rezolvare-obiectiv considerat realizat dacă elevii rezolvă corect problema dată (fișa de lucru);

1
COMPETENȚE SPECIFICE:
➢ 2.4. Efectuarea de adunări și scăderi de numere naturale în concentrul 0-1.000.0000 sau cu numere fracționare ;
➢ 2.2. Compararea numerelor naturale în concentrul 0-1.000.000, respectiv a fracțiilor care au același numărător sau același numitor mai
mic sau egal cu 10 sau numitor egal cu 100.

SRATEGII DIDACTICE:
o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exercițiul, observația, munca independentă, jocul didactic, problematizarea.
o RESURSE MATERIALE: tabla, carioci, caiet, fișe, riglă, creion, manualul, imagini, Culegerea de exerciții și probleme clasa a IV-a,
ed.Intuiext, manualul digital;
o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual și pe grupe;
o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare continuă.
o RESURSE TEMPORALE: 45 minute;
o RESURSE UMANE: 29 de copii cu vârsta de 10 ani.

BIBLIOGRAFIE:
● Ministerul Educatiei, Cercetării, Tineretului si Sportului – Programa școlară pentru Clasa a IV-a nr. 5003/02.12.2014
● Culegere de exerciții și probleme pentru clasa a IV-a, Ed. Intuitext, Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe,
Otilia Brebenel, București, 2016
● -Matematică, Mate 2000+, Editura Paralela 45, Mariana Mogoș, București, 2015;
● -Matematică pentru formarea profesorilor în învățământul primar, Mihail Roșu, ed. Meteor Press, București, 2005;
● -Didactica matematicii în învățământul primar, Mihail Roșu, MECTS, București, 2006.

2
Momentele O Elemente de conţinut Strategia didactică Modalităţi
lecţiei b. Metode şi Forme de Mij. de de evaluare
procedee org. învăț.
sala de
1.Momentul Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării Conversația Frontal, clasă, Observarea
organizatoric activităţii. individual manualul comporta-
● Pregătirea materialului didactic necesar mentului
bunei desfăşurări a activităţii. inițial

2.Reactualizarea ● Elevii sunt întrebați despre ce au discutat Conversația Frontal Caietul, Corectare unde
cunoştinţelor O. ora trecută. manualul este cazul
2 ● Se verifică tema calitativ și cantitativ.
● Îi rog pe elevi să se gândească câți ani de Explicaţia Aprecieri
școală au studiat (chiar dacă ei sunt în clasa a verbale
IV-a, trebuie să ia în calcul că au avut și clasa Problematiz Individual
pregătitoare). Le adresez urmatoarele întrebari: area
- În ce clasă sunteți?
- De câți ani sunteți în această școală?
- Câți ani conține ciclul primar și ciclul Principiul

3
gimnazial în total? Altfel spus, până în ce clasă legării
veți rămâne într-o școală gimnazială? teoriei cu
Elevii răspund la întrebările de mai sus. practica
3.Captarea ● Pentru captarea atenției le spun copiilor
atenţiei O. că în blocul unde locuiesc sunt 4 apartamente Conversația Observare
1 care au aceleași dimensiuni. Eu dețin 2 dintre Frontal sistematica
O. ele și mai primesc moștenire de la tata celelalte Explicația
Aprecieri
2 două apartamente, iar cu ajutorul fracțiilor pot Individual
Principiul
Verbale
aduna numărul apartamentelor și pot afla câte accesabilită
dețin eu din totalul clădirii. ții și
individuali
Corectare unde
O. zării
învățării este cazul
3

4.Anunţarea ● În aceasta oră noi vom vorbi despre Conversația Frontal Tabla, Observare
temei şi adunarea și scăderea fracțiilor cu același Caietul sistematică
enunţarea numitor. Scriu titlul pe tablă, iar elevii notează Explicaţia de clasă
obiectivelor în caiete.
● Îi anunț că astăzi vom efectua adunări și
scăderi cu fracții care au același numitor, vom
identifica tipurile de fracții și vom rezolva o
problemă cu plan de rezolvare.

4
5.Dirijarea O. ● Le cer să fie atenți videoproiector
învăţării 4 deoarece avem ajutoarele noastre care ne spun Conversația Frontal Evaluare orala
regulile adunării și scăderii fracțiilor cu același Euristică Video-
numitor. Ascultăm informațiile de la manualul proiector Aprecieri
digital, iar apoi scriu pe tablă regula adunării și Individual verbale
scăderii fracțiilor (adunăm/scădem numărătorii, Explicaţia Manualul
iar numitorul rămâne neschimbat). Exerciţiul digital
● Citim cerința primului exercițiu de pe Observatia Corectare unde
manual și observăm că același tip de bărcuțe au Principiul este cazul
fost colorate diferit, iar elevii trebuie să legării Individual
identifice fracția corespunzătoare fiecărei culori. teoriei de
Chem un copil la tablă pentru a mă ajuta în practică
rezolvarea problemei. Imagini
● Urmează un exercițiu în care elevii Problematiz
trebuie să refacă întregii reprezentați în desenele area
date și să adune fracțiile corespunzătoare, iar
apoi, niște exerciții cu adunarea fracțiilor.
● Se observă modalitatea de rezolvare a Principiul
unui probleme cu fracții prin scădere. După însușirii
aceea, se efectuează câteva exerciții de scădere conștiente
cu ajutorul fracțiilor. și active a
cunoștințele

5
Individual Observarea
sistematică
frontal
6.Obținerea O. ● Elevii primesc câte o fișă cu două Conversatia Frontal Caietul Evaluari orale
performantei 1 exerciții, iar la final o problemă cu plan de Explicaţia de clasa
O. rezolvare. (Anexa 1). Exerciţiul Aprecieri
Fisa de
2 Munca Individual verbale
lucru
O. indepen-
Corectare unde
3 dentă
este cazul
O.
4
7.Asigurarea ● Elevii sunt întrebati apoi despre ce au Conversatia Aprecieri
feed-back-ului discutat azi la matematica și li se dă un exercițiu, Explicaţia Frontal Fisa verbale
pe echipe, care conține două adunări și două Exerciţiul Individual individu- Evaluare
O. scăderi de fracții cu același numitor. (Anexa 1. Observația Pe echipe ala continua
3 Fișa 1) Observare
sistematica
Aprecieri
verbale
8.Aprecieri Se fac aprecieri globale si individuale cu Conversația Frontal Califica. Aprecieri
finale caracter motivant privind participarea elevilor la vs verbale
desfășurarea lecției. Li se dau elevilor care au Steluțe

6
răspuns corect calificativele/steluțele bine
meritate.

Anexa 1. În grădina bunicii zboară veseli 10 fluturași. 2/10 s-au așezat pe


Fișa 1. Adunarea și scăderea fracțiilor cușca lui Grivei, 5/10 se odihnesc în iarbă, iar restul sunt de negăsit.
Care este fracția corespunzătoare fluturilor care lipsesc?
1. Scrie și calculează fracțiile. Lucru în echipă:
a) Două cincimi + o cincime. Trei noimi +patru noimi.

Fișa 1. Adunarea și scăderea fracțiilor


b) nouă zecimi–trei zecimi. Cinci sferturi –patru
sferturi. 1.Scrie și calculează fracțiile. Lucru în echipă:
c) Două cincimi + o cincime. Trei noimi +patru noimi.

2.Se dau cuvintele: PICTOR, CIUFULICI, ȘTIETOT. Scrie, pentru


fiecare cuvânt, ce fracție reprezintă consoanele și vocalele din d) nouă zecimi–trei zecimi. Cinci sferturi –patru
numărul total de litere. sferturi.
PICTOR- număr total de litere…………..= consoane ……………. +
vocale ………….
CIUFULICI – număr total de litere………….. = consoane …………+ 2.Se dau cuvintele: PICTOR, CIUFULICI, ȘTIETOT. Scrie, pentru
vocale …………. fiecare cuvânt, ce fracție reprezintă consoanele și vocalele din
ȘTIETOT - număr total de litere………….. =consoane numărul total de litere.
…………….+vocale …………. PICTOR- număr total de litere…………..= consoane ……………. +
vocale ………….
CIUFULICI – număr total de litere………….. = consoane …………+
3. Rezolvă problema. vocale ………….

7
ȘTIETOT - număr total de litere………….. =consoane În grădina bunicii zboară veseli 10 fluturași. 2/10 s-au așezat pe
…………….+vocale …………. cușca lui Grivei, 5/10 se odihnesc în iarbă, iar restul sunt de negăsit.
Care este fracția corespunzătoare fluturilor care lipsesc?

3. Rezolvă problema.

S-ar putea să vă placă și